Horké léto 1918: Čechoslováci ve víru ruské občanské války

Horké léto 1918: Čechoslováci ve víru ruské občanské války https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381344/mid_horke-leto-1918-cechoslovaci-ve-vir-OQL-381344.png 4 10 3

Na samém počátku jara 1918 se ruská říše zmítala ve stále zběsilejší občanské válce, do jejíhož víru se záhy aktivně zapojili českoslovenští dobrovolci, kteří po několika konfliktech rozhodně vystoupili se zbraní v ruce proti bolševikům. Cílem legionářů bylo probojovat se z Ruska a zasáhnout do bojů na západní frontě, avšak velmi rychle své rozhodnutí přehodnotili, čímž započala cesta za ovládnutím transsibiřské magistrály, na jejímž počátku nebyla nouze o odvážné a smělé činy, mezi něž můžeme řadit „námořní“ bitvu na jezeře Bajkal i zmocnění se dodnes legendami opředeného ruského zlatého pokladu, nicméně se jasně ukázalo, že naplnit onen „mohutný sen“ tohoto ohromného a dnes již takřka zapomenutého dobrodružství – porazit bolševiky – není v jejich silách.... celý text

Přidat komentář

konicekbily
13.03.2020 4 z 5

Kniha popisuje jednotlivé akce našich legií v Rusku během roku 1918. Je spíše jakýmsi "souborem popisů jednotlivých bitev či bojových střetnutí" než literaturou faktu nebo historickou publikací. Přináší hodně podrobností o jednotlivých událostech a aktérech. Pro toho, kdo se zajímá podrobněji o historii vzniku Československa, přináší zajímavá fakta.

Dant76
13.06.2019 5 z 5

Kniha o našich legiích v Rusku, čtivé, jednoduše a zajímavě napsáno.


KejmlP
06.06.2018 4 z 5

Velice pěkná kniha přibližující reálie bojů našich legionářů v Rusku roku 1918. Přímé popisy bojů a citace z pamětí realisticky přibližují každodenní dění, a nechávají vyniknout boje z oné lidské stránky. Osobně se mi velmi líbili i popisy ruských reálií a postojů místního obyvatelstva, stejně jako popisy chování jednotlivých válčících stran.
Před legionáři a jejich odvahou je třeba smeknout, a pro vyrovnaný výklad bych si teď rád přečetl i pohled ze strany českých bolševiků, kteří se bojů účastnili na opačné straně, a jistě též měli své zdůvodnění, dojmy, padlé kamarády, a pohledy na věc.
Knize bych vytkl pouze to, že se až příliš soustředí na konkrétní operace, a jaksi postrádá usazení do kontextu. Čtenář se tedy sice dozví jak a kde probíhaly boje, ale úplně se ztrácí jejich širší historické ukotvení, a strategické důvody většiny akcí. Knize by tedy prospělo i obecnější líčení o co legionářům v které fázi šlo, a zasazení operací do kontextu.