Hlúpi bieli muži

Hlúpi bieli muži

kniha je humorná výprava americkými dejinami i súčasnou politikou, ale jedná sa o humor silne ironický, až čierny - i keď nazýva všetky americké vlády za populistické, či klamárske sebranky naničhodníkov, sám sa dopúšťa niektorých zámerných skresľovaní právd i vrcholne neprofesionálnych dedukcií - avšak kniha stojí za pozornosť, lebo stojí ako protipól americkej politiky a mnohé úvahy i údaje dáva na zrejmosť bez zastierania ich pozadia Michael Moore hodnotí nové storočie a spolu s ním aj veľkú lobistickú skupinu: hlúpych bielych mužov. Kniha je Mooreovým manifestom o trestných činoch a priemernosti. Vyzýva OSN, aby zvrhla juntu Bushovcov, žiada Afroameričanov, aby nad vchody nepriateľsky naladených obchodov zavesili tabule LEN BELOSI a modlí sa, aby senátora Jesseho Helmsa pobozkal muž. A to všetko preto, aby vykričal, že: "George W. je zlodej, nepovolaná osoba v krajine a uzurpátor Oválnej pracovne." Bill Clinton je jeden z najlepších republikánskych prezidentov, akého kedy Spojené štáty mali. "Američania sú národ idiotov, ktorých v deväťdesiatych rokoch zaujímala iba škvrna na Monikiných modrých šatách, zaškrtená šesťročná kráľovná krásy a zvyky Hugha Granta pri randení... - Amerika je ovládaná korporáciami, pre ktoré neexistuje recesia, bohatí sa váľajú v šupkách – a chcú sa uistiť, že si chudobní neprídu po svoj podiel... - Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že 60 percent Američanov je „znepokojených alebo nahnevaných“ na svoju vlasť – na krajinu, kde prezidenta volia nečestné súdy a vládnu peniaze." Ak sa chcete dozvedieť, čo trápi Ameriku, táto kniha je určená práve vám....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29333/hlupi-bieli-muzi-t0A-29333.jpg 3.530

Stupid White Men (2001)

Literatura světová
Vydáno:, Ikar (SK)

tlllk
07.06.2015

Doteraz som vnímal Moora ako seriózneho režiséra dokumentaristu, po tomto diele viac ako šaša americkej politickej scény, ktorý sa síce nebojí šiť do všetkého, ale nie vždy mu to vyjde ( kapitola ZABITE BIELU TVAR v kontexte s Obamom ako prezidentom .....) na druhú stranu mocný tohto sveta po stáročia počúvali svojich šašov.

Montezuma
18.08.2014odpad!

Stupid fat Michael Moore.

wyrda8
24.03.2011

Nelze mu uvěřit všechno, ale jeho sebekritika a kritika veškerého okolí bez rozdílu mě neustále dojímá a moc mě těší, že tu někdo takový je.

hlosik

Této knize plné hodnocení nedávám snad jen z jediného důvodu, stejně tak jako u všech filmů Michaela Moorea(snad jen Bowling for Columbine je vyjímkou), i zde je na můj vkus až příliš mnoho demagogie, někdy se autor vyjadřuje téměř arogantně. Taky se mi nelíbilo, že se Moore
cpal Bushovi i do rodiny. Jestli jeho nezletilé dcery mají problém s alkoholem, mě zajímá daleko méně než pozměněné volby v jeho prospěch. Jinak tuto knihu musím doporučit, jedná se totiž o velice vtipnou kritiku dnešní americké společnosti.

Michael Moore

Michael Moore