Lučištník

Lučištník https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387690/bmid_lucistnik-vfG-387690.jpg 5 348 55

Hledání svatého grálu série

Lučištník je první kniha ze série Hledání svatého grálu, v níž Bernard Cornwell zamýšlí vylíčit alespoň část z války, která od roku 1337 s různou intenzitou pustošila západní Evropu a později dostala název válka stoletá. Brutální nájezd neznámých ozbrojenců, kteří se v roce 1342 vylodili na anglickém pobřeží a vypálili poklidnou vesnici Hookton, přežije pouze mladý lučištník jménem Thomas. Tento syn místního pastora přísahá umírajícímu otci, že vrátí do Hooktonu posvátnou relikvii uloupenou nájezdníky a bude až na konec světa pronásledovat černě oděného rytíře, zloděje a otcova vraha. To je začátek cesty, která zavede Thomase z Hooktonu do Francie, kde bojuje ve službách svého krále Eduarda III., zamiluje se do krásné bretaňské vdovy a po dobrodružství s ní je nucen prchat před Francouzi i Angličany, až ho vrtkavý osud přivede do situace, kdy se milenci stanou nepřáteli a nepřátelé spojenci. Nakonec se Thomas vrací do anglického vojska a v jeho řadách se zúčastní první velké bitvy v rozvíjející se stoleté válce - bitvy u Kresčaku, v níž padl i slepý český král Jan Lucemburský. Thomasovo předsevzetí pomstít otcovu smrt a získat zpět posvátnou relikvii však osud změní v mnohem obtížnější a vyšší úkol: najít svatý grál. Zobrazit méně... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Oldag

The Archer's Tale , 2004

mitsucz
14.10.2019 4 z 5

Směsice historie a fikce, původně jsem chtěl dát tři bodíky, ale přidám jednu za popis bitvy u Kresčaku.

Devorah
23.09.2019 5 z 5

Cornwell opět dostál svému dobrému jménu. Občas se v této knize vyskytuje trocha romantiky, která příjemně navnadí. Vzápětí přijde ale akce a napětí v podobě drsných soubojů, muž proti muži tak stojí na bitevním poli a bojují o čest, o slávu svých králů a o svůj holý život.
Kniha má neuvěřitelný spád, skvělé střídání dějů a úžasně psychologicky prokresleného hlavního hrdinu, jehož postupná proměna čtenáře fascinuje. A mne nezbývá nic jiného, než se dát do pokračování této návykové série.

Šnek86
23.08.2019 3 z 5

Poutavý historický román, který skvěle vykreslil charaktery postav a válečnou řež.Thomas byl sympatickou postavou, stejně jako jeho "hledání". Potěšila zmínka o Janu Lucemburském, i když nedostal tolik prostoru. Pokračuji v sérii.

jprst
19.08.2019 5 z 5

Dobrý historický román, který dokáže upoutat i náročnější čtenáře tohoto druhu literatury. A pro mne další autor pro výběr mé četby do budoucna.

azzies
29.06.2019 3 z 5

Nevím, co mi nesedlo víc, jestli prostředí, zápletka, nebo hlavní hrdina, ale prostě jsem to nedočetl a vrhnul jsem se na serii o Sharpovi.

hanzmb
06.05.2019 4 z 5

Velmi příjemné čtení na víkend. Optimální mix dobrodružství, válečnictví, historie, trochy tajemna a i nějaké té lásky. Dokonce autor nezapomněl i na našeho slepého krále Jana. Tohle by musel být fantastický scénář. Jen kdo by zaplatil ty bitevní scény. Od autora znám Saské kroniky (vydržel jsem 5 dílů) a Sharpa (1 díl) - tohle je jednoznačně nejlepší.

PADA123
05.04.2019 4 z 5

Moje první kniha od Cornwella a moc se mi líbila. Kniha z doby rytířů a válek. Velmi dobře se čte a děj má plno zvratů. Těším se na druhý díl.

marci8
02.04.2019 4 z 5

Je to dobrá kniha, která ukazuje ukrutnosti stoleté války. Historické události jsem popsány pravdivě, až na nutné odchylky, které zmiňuje autor na závěr. Postavy nejsou černobílé a kniha tak působí reálně.

Hotovson
19.02.2019 5 z 5

Skvělej příběh plnej zvratů z doby kdy se nikdo s nikym moc nemazal a o rytířskej cti se spíš jenom mluvilo, než by se jí někdo řídil.

Líbilo se mi popsání bitvy u Kresčaku. To musela bejt neskutečná řezničina.

Boby17
07.12.2018 5 z 5

Můj oblíbený Bernard Cornwell opět nezklamal. Sympatický hrdina mě provedl údobím počátku stoleté války a také poučil - o středověkém vedení války, dobývání měst, chování k zajatcům, loajalitě válečníků a trochu i o životě ve středověku. Popis bitvy u Kresčaku byl vynikající a na pár místech byl zmíněn i český král Jan Lucemburský. Hodnotím pěti hvězdami, protože cokoliv jiného by bylo nespravedlivé.

druzickaster
15.11.2018 5 z 5

Thomase si prostě musíte oblíbit. Je to člověk se svými sny, hrdostí, ale istrachy. Už v prním díle si toho prožije na mladého kluka celkem dost a opět osud míchá kartami a z nepřátel se stávají přátelé a naopak a tímto kořením nám pan Cornwell požehnaně dochucuje polévku osudu tohoto anglického lučištníka až po velkolepou bitvu u Kreščaku. Nemám co bych vytkl a samozřejmě se těším na další díl.

pauele
24.07.2018 4 z 5

Pútavé, uveriteľné, snáď aj historicky viac menej presné. Prvú zo série som si užil a už sa teším na druhú knihu v poradí. Jediné čo mi asi trochu prekáža je leitmotív celej série. Možno sa dalo vymyslieť aj niečo záživnejšie ako svätý Grál. Na druhú stranu možno práve pachtenie sa za takou absurditou dokresľuje celkový obraz vtedajšieho sveta.

Ferry9
05.04.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších historických sérií, dost mě bavila. Chtěl jsem, aby to mělo i další pokračování bo to bylo fakt super. Ale zase někdy stačí dobrého málo, pak by to už nemuselo mít takové grády.

Lálin59
05.12.2017 5 z 5

Super čtení, příběh velmi přesně zasazený do historických faktů.
Moje první kniha od Cornwella, ale určitě ne poslední.

katallinka
21.06.2017 4 z 5

Velmi dobře popsány vyznamné historické události v souvislosti se životem jednoho z lučišníků. Cornwell ličí vše surově, ale neskutečně poutavě.

Kraken84
01.03.2017 5 z 5

Nádherný zážitek ze začátku stoleté války. Autor se hodně drží reálií doby a neupřel nám fajn hrdinu. Díky Berný

Sméťa11
11.11.2016 5 z 5

Knihu jsem otevíral s obavou, zda-li se nebudu nudit. Nicméně na doporučení klokan. 1905 jsem po knize nakonec sáhl a......nelitoval. Jedna z nejlepších knih, ci jsem kdy četl. Přímočaré, nic složitého na dějovou linii, přečetl bych na zátah. Klokan. 1905 diky

BorknagarSK
13.07.2016 5 z 5

Na diela tohto pána mám strašnú slabosť. Veľmi rád čítam historické romány a popri Christianovi Jacqovi a Valeriovi Manfredim je pre mňa tento pán naozaj TOP. Píše tak pútavo, že niekedy je priam až nemožné, odložiť knihu z rúk. Som naozaj rád, že aspoň v Čechách vychádzajú jeho diela, lebo by bolo hriechom, neprečítať aspoň jednu jeho knihu. Lučištník a táto trilógia bola prvým mojím stretom s autorovou tvorbou a musím povedať, že nič iné ako 5 hviezd nemôžem dať.

Alma-Nacida
04.05.2016 4 z 5

Nebýt toho, že jsem už dříve četla od Cornwella Uthreda, dala bych 5 hvězd. Takhle hodnocení Lučištníka "doplatilo" na autorovu nepřekonatelnou brilantnost v Uthredovi. :-) Ale jinak je to velmi čtivá kniha s rychlým spádem, uvidíme, co přinese další díl.

Plútarchos
24.04.2016 4 z 5

Mladý Thomas z Hooktonu jako jediný přežije vyplenění své vesnice na anglickém pobřeží a vydává se do Francie pomstít smrt svých rodičů a získat zpět vzácnou relikvii - kopí Sv. Jiří. To je začátek jeho cesty, která zavede Thomase do Francie, kde bojuje jako lučištník ve službách svého krále Eduarda III. a v jeho řadách se zúčastní první velké bitvy v rozvíjející se stoleté válce - bitvy u Kresčaku (sobota 26. srpna 1346). Přitom se dozvídá tajemství svého původu a kdo byl vlastně otec Ralph - jeho otec...
Je to pohádkově kouzelná knížka, psaná krásně jednoduchým jakoby dětským jazykem. Thomasovy příhody v bojích, v krčmách, v lásce, jsou popisovány neskutečně poutavě a romanticky. Jeho poslání - pomstít se Harlekýnovi (Guy Vexille) a získat zpět uloupenou relikvii - mu jako pokání neustále připomíná otec Hobbe. Thomas je lučištník, voják a netouží po ničem jiném než bojovat, dobře se najíst, napít a pomilovat. Jenže Bůh to chce jinak! A Thomase si vybral pro vyšší cíl! A co vše zažil na té cestě za svatým grálem si přečtěte sami - doporučuji.