Hledání Aljašky

Hledání Aljašky https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394580/bmid_hledani-aljasky-omc-394580.jpg 4 3653 666

Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Looking for Alaska , 2005

nikol9375
17.03.2015

"Oh, right. Alaska, this is Pudge. Pudge memorises people's last words. Pudge, this is Alaska. She got her boob honked over the summer."

Miles je puberťák vedoucí naprosto všední a ničím nezajímavý život. Ve škole je oblíbencem možná tak profesorů a kamarádů má spíše méně než hodně. Tomu nepomáhá ani jeho koníček - sbírání posledních slov známých osobností. Jeho život, zasvěcený hledáním "Great Perhaps" se má ale v nejbližší době radikálně změnit.

Přestupuje totiž na prestižní internátní školu Culver Greek. Zde je na denním pořádku nejen porušování pravidel - kouření a pití - ale i pořádná porce dobrodružství. Studenti si naschvály nedělají jen vzájemně mezi sebou, ale organizují se i rádoby žertíky namířené proti vedení.

V Culver Greek se Miles seznámí s partou spolužáků, kteří si těchto aktivit zvláště užívají. Díky nim, Colonelovi, Alasce a dalším, se Miles pomalu mění z hodného chlapce na obyčejného studenta tamější školy. Naučí se kouřit, pít, je zapojen do řady "pranků" a co víc, více a více se zamilovává do Alasky.

"She loved mysteries so much that she became one."

Alaska ho nezasvětila jen do všech špatností, ale také do filosofování nad otázkou: "How will we ever get out of this labyrinth of suffering?" Ačkoliv sama přítele má, je naprosto zjevné, že Miles, jejich partou přezdívaný Pudge, jí není úplně lhostejný.
Nic bohužel nemůže dopadnout dobře a život na Culver Greek už nikdy nebude stejný.

"You can't just make me different and leave."

Sarka14
15.03.2015 5 z 5

Jako spousta jiných jsem jako první četla Hvězdy nám nepřály. A už ta se mi hodně líbila. Tuhle knížku jsem dostala jako dárek, aniž by dotyčný věděl, že tohohle autora vůbec znám. Jen na základě anotací a recenzí. Ale mě to udělalo hroznou radost a knížku jsem doslova zhltala. Ty dva příběhy bych nerada srovnávala. A líbí se mi jakým stylem Green píše a i to o čem píše. Jsou to příběhy o mladých, jsou reálné a mnohdy i zábavné. U téhle knížky jsem se mnohdy pobavila opravdu hodně. Už se těším až si přečtu další jeho knížku.

akchak
13.03.2015

Bohužel jsem Aljašku četla, až po přečtení ostatních Greenových knih (Hvězdy nám nepřály a Papírová města), tak už jsem znala schéma a velmi mi vadilo, že autor má stále stejnou šablonu.
Ze začátku byl příběh velice poutavý, ale od začátku druhé části jsem čekala až konečně zjistí to, co já už vím (tuším), takže mi to přišlo zdlouhavé a nudné.
Dostala mě ta "poslední slova", protože umí opravdu krásně používat citáty a metafory. Příběh mě zklamal.
Uznávám Greena jako originálního spisovatele s dobrými nápady, ale nevidím ho jako takový zázrak, jak se o něm často píše.

mari16
12.03.2015 4 z 5

Asi půlka lidí co sem psala, si tuto knížku chtělo přečíst, protože četla Hvězdy nám nepřály. Já jsem však pravý opak. Viděla jsem sice jen filmovou adaptaci, ale řekla bych, že tohle je rozhodně lepší. Nějak více se mi to líbilo. Není to až tak moc dramatické, jak Hvězdy. A občas jsem se i dobře zasmála. To, co se stalo Potom mě hrozně šokovalo, a tak jsem si stále říkala, že to je jen nějaký žertík. Bohužel nebyl. Možná mě trochu zklamal konec. Čekala jsem něco víc. I tak pěkné :)

kamca4671
12.03.2015 5 z 5

Na tuto knihu jsem slyšela pozitivní, ale i negativní názory a tak jsem měla trochu strach z toho, jaký dojem udělá na mě. Johna mám moc ráda a moc se mi líbily všechny knihy od něho. Aljaška mezi ně patří také. Nezklamala mě! John má nádherné citáty a umí do knihy vložit něco, díky čemu si připadáte, že to sami prožíváte i se všemi emocemi. John Green mě opět nezklamal a doufám, že tomu tak bude i nadále!!

Dáda4
09.03.2015 4 z 5

Knihu jsem si půjčila od dcery a s očekáváním (od autora jsem již četla Hvězdy nám nepřály) jsem se do ní začetla. Příjemné čtení, které má pro mladé i určité poučení. Nicméně Hvězdy nám nepřály nepřekonala.

Mikejla1308
09.03.2015 3 z 5

Na knize se mi líbil hlavně ten typ humoru. :) Chvílemi mi knížka přišla spíš jako dětská knížka, ale je v tom trochu té hloubky. Dobře se mi četla, příběh jsem čekala trochu jiný i jeho zvrat a vlastně i tak trochu ten konec. :) Každopádně fajn čtení, "hvězdy" jsem četla dřív a líbili se mi i víc.

barahousko
09.03.2015 5 z 5

Další knížka od Greena, která byla fajn...Jednoznačně patří mezi mé oblíbené autory a jeho knížky jsou naprosto ideální pro takovéto "holčičí" upuštění páry, kdy stačí lehký náznak něčeho smutného a hned se protrhne přehrada slz. Tato knížka byla druhá, co jsem od něj zatím přečetla a už se moc těším na papírová města. Krásně napsané a příběh je naprosto normální, nesmyšlený. Za mě určitě palec nahoru:-)

Monisek.B
08.03.2015 3 z 5

Nějak nevím, co si o tom myslet :) Vlastně se mi kniha moc líbila, ale zároveň ani moc ne, mám z toho prostě dost rozporuplné pocity. Celkově je příběh opravdu fajn, ale zároveň dost ukecaný, rozvláčný a určitě by se to dalo o pár desítek stránek zkrátit. Na Greena ale tímto nezanevřu a nějaké jeho další knížky si přečtu...

iluliacross
06.03.2015 5 z 5

Kniha plná nááádherných myšlenek. Jako sběratelka krásných vět jsem si počmárala celý blok, protože jsem si musela všechny ty krásné úvahy napsat, jinak to nešlo. Protože jsem přibližně stejně stará jako hlavní hrdinové, docela jsem tu knížku prožívala. Hodně jsem nad tím vším přemýšlela, i když jsem zrovna nečetla. A to je prostě známka toho, že je to dobrá knížka! Ještě jsem nečetla ten jeho nej trhák (H. N. N.), ale i tak si myslím, že John Green prostě získává všechna ta ocenění za svá díla právoplatně. Je dobrý autor, dokáže zaujmout, dokáže strhnout, dokáže se nenápadně dostat pod kůži. Přestože mi pár věcí na příběhu vadilo (přišel mi nedotažený, takový malinko odfláknutý), tak autorův jazyk, a celkově myšlenka sebehledání, se mi velmi líbila. Vždyť celý život je o hledání nějakých Možná v labyrintu...

natalie2171
06.03.2015 4 z 5

Jéééj, taková doma, ale konečně ji mám a přečetla jsem ji!! Díky bohu, jsem ještě před čtením neslyšela žádné spoilery, a tak jsem byla překvapená. Ti, co četli, mi určitě rozumí ;). Děj mě upoutal. Škoda jen, že tam nedošlo na něco "více" ;D Bohužel, Papírová města prostě vedou, ale kniha byla i tak poutavá. Všichni byli fajn, až jsem se občas divila nad chováním některých a Aljaška byla prostě Aljaška. Specifická, výjimečná, sakramentsky upřímná, ale vztah s Válečkem byl takový tajemný, ale přece jenom, každý kdo četl ví, že to prostě vztah byl, nehledě na nic. :) Proto dávám 4.

Evča Korejka
06.03.2015 5 z 5

Začalo to tím,že jsem si minulý rok přečetla knížku Hvězdy nám nepřály od Johna Greena. Uviděla jsem pak o rok později,že napsal další knihu, která se tentokrát jmenovala Hledání Aljašky ( Looking for Aljaska).Myslela jsem si,že když se to odehrává v internátní škole,že to nebude nic moc a že se mi nebude líbit. Skrátka jsem si myslela, že to bude nuda.
Hvězdy nám nepřály se mě jako kniha docela líbila a pak když jsem slyšela od oblíbené české vlogerky, že patří i Aljaška mezi její nejoblíbenější knihy, moc jsem neváhala a doslova jsem si běžela pro knihu.
První den jsem přečetla zhruba tak čtyřicet stránek. Jako (ne)normální člověk jsem se trošku nevyznala v jménech, ale pak, když jsem byla tak sto stránek před polovinou, knížku jsem si zamilovala a prostě jsem každý večír ,,hltala" stránku za stránkou.
Nakonec Aljaška předstihla Hvězdy :).
Krásná,citlivá knížka.

klarinka9974
05.03.2015 4 z 5

Moje první kniha od Johna Greena, jeho Hvězdy nám nepřály jsem nečetla ale dostala jsem do ruky jeho Hledání Aljašky. Je to zajímavá knížka o mladém studentovi co se osamostatní. Skvělý nápad jak z kluka který neměl přátelé se stane kamarádský člověk. Kouzelné chvilky plné očekávání a občas i té lásky. Jenže, to co se tam stalo pro mě bylo dost nečekané a smutné. Nemohla jsme tomu uvěřit a čekala jsem co vlastně bude potom.... Ale i přes to smutné byla kniha velice zajímavá, oddechová a super.

misssicccka
04.03.2015 4 z 5

podle mne je to kniha, která může posloužit čtenářům napříč generacemi, nelze ji škatulkovat do zásuvky "pro teenagery", nelze ji strčit do šuplíku "pro zralé se životní zkušeností", co v tomto ohledu pouze lze říct, že to není pro začínající čtenáře :), jinak si v tom může každý najít svůj smysl čtení a kouzlo pro sebe samotného
něco mi to připomíná, nevím, něco jako Adrian Mole, něco jako....nevím, až na to přijdu, tak řeknu
fascinovalo mě, jak autor lehce a nenásilně zakomponoval do prostředí internátní školy (to mi trošku připomnělo Harryho Pottera, pardon :D) filozofické otázky, která si pokládají jednotlivá náboženství a jednotlivé individuality na světě, každý řeší, proč tu je, každý hledá svoje MOŽNÁ, každý řeší, jaká budou jednou jeho poslední slova, jo, já si fakt skutečně myslím, že to každý jednou v životě řeší...
bylo to milé, oddechové a zároveň do mozkových buněk lezoucí čtení, každá postava byla osobitá, bylo to (dů)vtipné a zde musím říct, že bohužel i já jsem byla důvtipná, takže ve chvíli, kdy jsem si dosadila za MOŹNÁ Aljašku, nebo za ALJAŠKU možná (to je jedno) bylo jasné, že to odpočítávání do přechodu mezi předtím a potom nevěstí nic dobrého...to jediné mě trošku mrzí

anuska8667
03.03.2015

Hvězdy nám nepřály je absolutní špička, na tom se shodneme všichni. A jak se stává, jakmile si přečtete od jednoho autora hned tu jedno všemipovažovanou za nejlepší, po přečtení další, "horší", začnete porovnávat. Samozřejmě Hledání Aljašky není tak dokonalé jako Hvězdy nám nepřály. Rozhodla jsem se proto neporovnávat a soustředit se pouze na dílo a zjistila jsem, že je to opravdu výborná kniha.
Ze začátku jsem se trochu nemohla začít, děj mi přišel místy nezajímavý a nudný. Pak ale se to v nějakém bodě (netuším jakém) zlomilo a já četla skoro do dvou bezohledu na fakt, že další den byla škola. Potřebovala jsem se pročíst až do části POTOM. Je fakt, že to, co stalo jsem vůbec neočekávala, začala jsem to tušit až pár stránek než se to stalo a celou dobu jsem si řkala, že to přece nemůže být pravda. Nicméně kniha nepřestala být zajímavá ani po té události a já jí s chutí dočetla až do konce.

sabbinka88
02.03.2015

dávám tři hvězdičky, protože mi příjdě taková suchá, smutná, komická, a nevím co ještě, já jsem velký knihomol a tohle mě ažtak nepřitáhlo ale určitě baví někoho jikého :)

Lovebooks
01.03.2015 2 z 5

Přišlo mi to strašně nudné

denisa3489
27.02.2015 3 z 5

Není to můj šálek kávy. Takže číst znovu už ji nebudu. Dle mého názoru se kniha hodí pro teenagery. A i kdybych ji četla dřív, troufám si říct, že by mě ničím neobohatila. Papírová města jsem dokonce odložila jaká mi to připadala blbost. Takže od tohoto spisovatele už raději nic číst nebudu.

219katka
26.02.2015 3 z 5

Hodně jsem váhala mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec jsem se rozhodla pro tři. Není to proto, že by Hledání Aljašky byla průměrná kniha. To vůbec ne! Je to proto, že já většinou hodnotím knížky ze svého subjektivního pohledu... Podle toho, jak mě bavilo je číst. Po Hvězdách, které mě velmi oslovily, jsem od Aljašky očekávala opravdu hodně, což se mi nakonec bohužel nevyplatilo. Je sice napsaná hezky a čtivě, ale tak nějak mě nedokázala vtáhnout do děje a ani jedna postava mi nebyla příliš sympatická. Docela mě to mrzí, protože podle zdejšího hodnocení jsem po dočtení čekala jiné pocity:( John Green nás ovšem opět nutí k zamyšlení a k úvahám o životě a smrti, což se mi velmi líbí!! Mám ráda knížky, o kterých pak musím přemýšlet. Také bylo moc zajímavé rozdělení kapitol a sdílela jsem Válečkovo nadšení pro poslední slova.
Závěrem chci říct, že Hledání Aljašky určitě není knížka pro každého, ale i přes to, že mě osobně příliš nezaujala, ji budu doporučovat dál. Jsem si totiž jistá, že někdo v ní určitě dokáže nalézt velké Možná.

Moco
23.02.2015 5 z 5

Zhruba před rokem jsem četla Hvězdy nám nepřály. Ano, bezpochyby dobré dílo, ovšem musím říci, že hledání Aljašky se mi líbilo o mnoho více.

SROVNÁNÍ:
HNN: Dva mladí teenageři, majíc onemocnění, zamilují se do sebe atd. Tedy taková ta klasická středoškolská romance.
HA: Také podobná romance, ale i přesto jiná.
HNN: Je pro mě těžší tomu všemu skutečně uvěřit, ale ksakru já nemám páru proč, protože rakovina je až příliš reálná.
HA: Tohle by se mi klidně stát mohlo.

Chápu, že některým přijde hloupé porovnávat prvotinu atd., ale já říkám: "Proč by ne?"
Greenův styl je takový pohodový a uvolněný a klidně si u něj můžete představovat, že sedíte s Válečkem na odrbaném kanapi a paříte hry.

Jinak,jak jsem pročítala některé komentáře, objevovaly se tam názory, že knížka postrádá pořádný děj, ale když se nad tím zamyslíte, tak život je vlastně taky takový. Vcelku nudný a rozvláčný (tedy pokud nejste nějaká opravdu "top celebrita"). V některý věcech mi to trochu připomínalo Kdo chytá v žitě od J.D. Salingera.

Na závěr chci říct, že knížku doporučuji všem, kdo mají rádi takové ty "běžné" příběhy ze života. :)