Hlbina

Hlbina https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522981/bmid_hlbina-652bd57f63257.jpg 4 187 59

Zima 1963. Do mesta v liptovských horách prichádza skúsený dôstojník obávanej Štátnej bezpečnosti, aby dohliadal na vyšetrovanie beštiálneho zločinu. Rýchlo však zistí, že páchateľom nie je človek, ale nesmierne vynaliezavý a zlomyseľný fenomén. Uprostred storočnej zimy pribúda obetí, ako aj zvláštnych a desivých úkazov. Napätie stúpa, schyľuje sa k zrážke bezpečnostných zložiek štátu. Majstrovský mix kriminálneho thrilleru a hororu zasadený do dusnej atmosféry Československa šesťdesiatych rokov. Hlbina ponúka samostatný príbeh, no dá sa čítať aj ako prequel románu Strach, jedného z najúspešnejších Karikových thrillerov.... celý text

Kacafir
08.01.2024 5 z 5

Zkontrolujte si zda-li máte zamčeno.Pán MISTR Karika přichází...

wlado
08.01.2024 4 z 5

Kniha na mňa pôsobila dosť rozporuplne. Prvá časť bola "klasická" Karikova mrazivá a ponurá atmosféra, no druhá časť v štýle Lovecrafta mi moc nesedela. Každopádne odporúčam a 4 hviezdy pre mňa znamenajú, že si knihu ešte raz prečítam.

ANDY28
06.01.2024 5 z 5

Krásný jazyk, pan Karika popíše mlhu tak, že vypadá jako nádherný den

Franc
04.01.2024 5 z 5

Tak tahle kniha se mimořádně podařila.

Autor jde na věc proti duchu svých knih předchozích. Hrdina si svůj strach a běsi tentokráte nese s sebou na místo vyšetřování. Je pověřen úkolem, který ho zničí, nebo udrží při životě. Celou dobu přemýšlíte, co z toho mu přejete.

Tentokráte se zlo a tajemno neschovává na periferii zraku, ale postupně a mrazivě poodhaluje svou tvář. Se svými oběťmi si hraje a žene je neúprosně proti sobě. Chlad přináší smrt a zmar, otvírá brány minulosti, která vstupuje do současnosti, aby s chirurgickou přesností otevírala staré rány. Z nepřátel činí spojence, ze spojenců nepřátele.

Autor opět dokázal, jak umně dokáže pracovat s pocity a představivostí čtenářovou. Zazvonění telefonu dokáže paralyzovat, vstup do místnosti ochromit.

Tato kniha v sobě snoubí to nejlepší z pana Kariky. Stach a hrůza nemusí být přímá, našlapuje kolem Vás, klepe Vám na rameno, záhy je před Vámi, aby Vám dala facku, která se pro pálí do nejniternějších útrob. Téměř cítíte mráz, který otevírá brány pro příchod fenoménu, který měl být zapomenut.

Temné, mrazivé, děsivé. Vše skvěle poskládané. Děkuji autorovi za silný čtenářský zážitek.

mirec88
23.12.2023 5 z 5

Pecka. Horor ako hrom. V dobrom hnusný, strašidelný a nepredvídateľný. Konečne bez Karikových klasických filozofických pasáží. Dej svižne odsýpal a od začiatku až do konca bol nečakaný, teraz v zime perfektne mrazivý, hoci vonku zima nie je, tak aspoň tu bola a odporúčam každému milovníkovi hororov. Neodporúčam ale slabším povahám, sú tam fakt dosť brutálne scény.

Caporegime
12.12.2023 4 z 5

Ještě se mi nestalo, aby se deprese hlavního hrdiny přenesla i na mě plus jistě bylo, že když jsem knihu četl hustě sněžilo :) Souhlasím s názory, že druhá polovina knihy už není tak dobrá, ale za mě pořád velká kvalita. Pepi, díky za skvělý zážitek. Navzdory...

Susan94
07.12.2023 3 z 5

Karikovo mystično je vždy mrazivé a famózní. Tak tomu bylo i do poloviny této knihy. Druhá část byla úplně odlišná. Moc předimenzované, neustále hloupě natahovaný děj. Celou knihu to hrozně degradovalo. Mám z ní rozporuplné pocity...

Aiden888
05.12.2023 4 z 5

Musím přiznat, že jsem byla na začátku trochu zklamaná zjištěním, že si autor vybral znovu téma krutých zim a ztrácejících se dětí. To už tu přece bylo v knížce Strach a taky Hlad/Žízeň, ale budiž. Začetla jsem se a první část mi vážně nasadila brouka do hlavy a mrazení do zad. Od půlky to bylo už takové všelijaké, to tajemno, které na Karikových knížkách miluju, tam jaksi nebylo, a poslední část jsem už přečetla hodně zběžně, jen abych věděla, jak to dopadlo. Ten konec byl prostě zbytečně zdlouhavý, ale budiž konečně knížka, která nezůstala nevysvětlená, tahle má jasný konec a navíc, kdo četl Strach ten ví, jak bude děj po letech pokračovat.

Mitsouko
03.12.2023 3 z 5

Príliš vela Lovecraftovskych podobností v zavere knihy.. zavana to neoriginalitou. Kniha skor kriminalka nez horor, Hlad a Smad vo mne zanechali hlbsie dojmy.

Starmoon
02.12.2023 4 z 5

Už chápem, prečo sa svojho času aj Trhlina (rozumej žánrovka) dostala do finále Anasoft litera, najprestížnejšej literárnej ceny u nás. Karika je skvelý rozprávač, vie budovať atmosféru, super gradovať dej, vymyslieť dychberúcu fabulu... Skrátka, skvelo ovláda svoje remeslo. Od Hlbiny sa mi ťažko odtrhovalo, bola tak skvelo napísaná, že som ju nedokázala odvrhnúť ani napriek množstvu brutálnisti až sadizmu, ktorými autor rozhodne nešetril. V istej chvíli som však začala mať pocit, že to príliš prepiskuje, všetko už bolo tak preexponované, že to vo mne nedokázalo vyvolať žiadne emócie, len som ďalej oceňovala, AKO to autor napísal, vymyslel, príbeh samotný ma však viac nevtiahol. Nevraviac o tom, že tam, kde som sa mala asi najviac báť, mi bolo trošku úsmevne (asi ako pri akčných filmoch, v ktorých sa z človeka-milión vykľuje superschopný, supernezdolný, supervynaliezavý nadčlovek). Záver to trošku zachránil, môj výsledný dojem však ostáva taký, že hoci Karika píše veľmi dobre, dokonca aj asociácie so Snehovou kráľovnou skvelo zvládol, a aj žánre obstojne pomixoval, aj mnoho informácie o Štb, socializme, Povstaní a spol. nenásilne vkomponoval, predsa len nestvoril viac než oddychové čítanie pre tých, ktorí potrebujú explicitnejšie obrazy násilia všehodruhu (a k tomu hoc aj podvedome vnímaný odkaz, že aj to najväčšie a najtemnejšie zlo sa dá poraziť, dokonca aj niekým priemerným, uštvaným, nalomeným... skrátka niekým ako oni).

A čisto subjektívne: minimálne v poslednej tretine mi bolo autora tak trochu ľúto, že dni a roky svojho života má potrebu venovať ponáraniu sa do takýchto temnôt. Navyše ma sklamalo, z koho sa v diele vykľul najväčší záporák, ako si však čítam životopis autora, asi sa to dalo čakať.

allart
01.12.2023 4 z 5

Drsné, záhadné a také typické pre Kariku...s otvoreným koncom.
Osobne sa mi to páčilo, ale tie opisy vypočúvacích metód, tie boli ťažko stráviteľné aj pre čitateľa Ch. Cartera.
Ten opis alternatívnej reality, alebo paralelného vesmíru, či čo to bolo, to bolo jednoducho úžasné.
Karika má jednoducho obrovský talent upútať čitateľa.

*kika*
01.12.2023 4 z 5

Fantastické jako vždy. Plíživý děs, mistrně vykreslené prostředí, zima, historie.
Dozvěděla jsem se spoustu nových informací o slovenském povstání.
Prostě Karika v nejlepší formě

jekyll
29.11.2023 2 z 5

Nemám co bych dodal k predchozímu komentáři od Mrslittleginger. Perfektně vystiženo. Doufám, že příští Karika bude opět skvělý jako v případě knih Trhlina a Strach.

Mihal27
27.11.2023

Úžasné niečo. Čo trochu vytknem je to nadprirodzené miesto kde sa odohrával posledný boj medzi súdruhom Martinom a Čierným králom. Nebuedem to tu spojlerovať. Výborná kniha, skvelé prostredie a rozprávanie príbehu. Za mňa top aj ked na Strach to nemá. Jozef Karika sa ukázal ako výborný spisovateľ. Len škoda toho konca hlavného hrdinu mi bolo ľúto. Bohužiaľ. Taká bola doba.
Knihu určite odporúčam a na tie zimomriavky čo som mal nikdy nezabudnem.

Gracian1964
27.11.2023 4 z 5

Nuž, dobré čítanie to veru bolo. Tá stiesnená pochmúrna atmosféra zobrazená úplne presvedčivo, celkom som to cítil, akoby som tam bol. Súhlasím s názorom, že trištvrte knihy spanilá jazda, potom sa to stalo trochu divoké a psychedelické, ale beriem, ak to chcel Jozef mať takto, nech to teda tak má. Rozhodne lepšie ako Smršť.

MrsLittleginger
21.11.2023 3 z 5

Velmi jsem se na tuto knihu těšila, jelikož Strach je moje nejoblíbenější kniha od JK. Konečně jsem se dočkala. Kniha začla velmi zajímavě, dostala jsem od ní přesně to, co jsem čekala. Ale asi jen do poloviny. První polovina ve vás probudí ten správný plíživý strach, druhá ho kompletně zabije. Kdyby knížka byla poloviční, byla bych naprosto spokojená. Jenže ona nebyla. Zhruba od poloviny na nás čeká smršť překombinovaného doslova všeho, poslední čtvrtina se mi velmi táhla, podle mě tam nemusela vůbec být, zkrátka byla zbytečně natažená. Takže z prvotního wow, to přešlo na 'kolik ještě stránek?' Oceňuji, že opravdu celou dobu nevíme, kdo je vrah, ale vysvětlení celé věci/fenoménu mi přišlo taktéž až moc přitažené nejen za vlasy, ale všechny chlupy na těle. Za sebe bych byla mnohem radši, kdyby vše zůstalo nepochopené a prostě bychom se museli smířit s nějakým nadpřirozenem.

Booka
13.11.2023 3 z 5

Vyborne napsane, psychika postavy i doba dobre zachycene, ale bohuzel cele hodne pritazene za vlasy.

mareksevc
26.10.2023 4 z 5

uf zaujímavé čítanie, prvá polovica knihy uplne bombová , jednoznačne za 5 hviezd, druhá polka ma žánrovo bavila menej preto som dal knihe 4* , ako celok zaujimavý počin - uznavám vykreslenie dobovej reality v knihe a fantáziu autora - zo slovenskej scény snad bezkonkurenčné

Majuš333
17.10.2023 5 z 5

'Nad kryštalickou krajinou visí šeď, ktorú presvecuje studená biela guľa. Zmrznuté hory ma drvia, každým kilometrom si pripadám opustenejší, izolovanejší od ľudí aj od samotného života. Špicaté bralá, čo vytŕčajú z vybielených lesov, mi driapu pohľad. Povzbudivý dojem z roztvoreného priestoru, na aký som zvyknutý, v týchto dolinách vyprchá. Deň už od rána vyfarbuje ponurosť, no tu akoby sa zmrákalo, aj keď neprešlo ani poludnie.'

Veľmi pekne ďakujem pánovi Karikovi, že vyslyšal moju závislácku dušu prahnúcu po jeho tvorbe a hodil mi ďalší skvost do zbierky :) 'Hlbina' bola pre mňa to pravé orechové. Zhltla som ju rýchlejšie než milovanú Trhlinu (a to už je čo povedať). Doslova som ju mala prilepenú k rukám, očiam, mysli...existovala len Hlbina, okolný svet nie :)
A teším sa, keď si dám zopáčko: Hlbina a Strach za sebou :)

'Pretriem si oči, stĺpec mi pritiahne pohľad ako starobylý totem. Zízam naň s údivom a hrôzou ako divoch na kultový fetiš. Hypnotizuje ma svojou nehybnosťou, závitmi aj zložením. Napadne mi, že je predsa nemožné, aby niekto vytvoril čosi také. Drása ma nepochopiteľnosť motivácie takého aktu aj holá nemožnosť jeho realizácie. Akým spôsobom niekto zhromaždí toľko ľudských zubov a nechtov, ako ich vyčistí a stlačí do pevnej masy, do organického materiálu bez toho, aby ich poškodil?'

záhady thrillery zločiny nevysvětlené, nevyjasněné jevy zima

Jozef Karika
slovenská, 1978