Historie mého útěku z vězení Republiky benátské, zvaného Olověné kobky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historie mého útěku, sepsaná roku 1787 v severočeském Duchcově na panství valdštejnském, je vůbec prvním Casanovým dílem, které se setkalo s živější čtenářskou odezvou, třebaže stárnoucí dobrodruh pokoušel předtím Múzy již několikrát. Historie mého útěku vlastně předjímá pozdější mnohosvazkovou Historii mého života, jejíž „galantně“ upravené francouzské vydání z let 1826 až 1838 zdůraznilo autorův erotismus a zavdalo podnět k nekritickému, jednostrannému hodnocení Casanovova díla obecně. Přítomný svazek zahrnuje epizodu vypravěčova uvěznění v podstřeší Dóžecího paláce v autorových rodných Benátkách, kam byl Casanova uvržen v polovině roku 1755 pro nevázaný život a neúctu k církevním autoritám. Vzhledem k tomu, že ve svých vzpomínkách pravidelně představuje spoluvězně, s kterými přechodně sdílel celu, a často dopodrobna rekonstruuje jejich životní příběhy, Historie mého útěku nabývá na šíři společenského záběru a stává se cenným zdrojem informací o dobové benátské společnosti a rokokovém životním stylu vůbec....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59769/historie-meho-uteku-z-vezeni-republiky-benatske-zvaneho-olovene-kobky-59769.jpg 3.67
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Jiří Chvojka
Orig. název

Histoire de ma fuite des prisons de la République de Venise qu'on appelle les Plombes, 1787

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Historie mého útěku z vězení Republiky benátské, zvaného Olověné kobky

Přidat komentář
Sandik
15.04.2015

Rozhodně nejčtivější část Casanovova literárního díla.

scareface
20.06.2013

Kniha byla sepsána roku 1787 v severočeském Duchcově na panství valdštejnském, kde italský básník, hudebník, dějepisec, diplomat, alchymista, milovník žen a dobrodruh Giacomo Casanova (1725–1798) dlel v posledních letech svého neobyčejně pestrého života.

Italský dobrodruh vzpomíná v knize na rok 1755, kdy se po návratu z Paříže do Benátek často stýkal s cizinci a pro nevázaný život, neúctu k církevním autoritám i zmíněný styk s cizinci byl uvržen do smutně proslulých olověných kobek v podstřeší benátského Dóžecího paláce. Ironií osudu se Casanova o řadu let později stal konfidentem benátských státních inkvizitorů, jimž psal tajná hlášení.

Casanova podrobně představuje své spoluvězně a vypráví jejich pohnuté životy, takže jeho kniha je cenným zdrojem informací o dobové benátské společnosti. Vězeň-dobrodruh již dříve získal přízeň tří starších benátských šlechticů a s jejich pomocí nakonec připraví nesmírně nebezpečný útěk po střechách Dóžecího paláce.

Zdroj: rozhlas.cz - ČRo Vltava


Autor a jeho další knihy

Giacomo Girolamo Casanova
italská, 1725 - 1798

všech 26 knih autora

Kniha Historie mého útěku z vězení Republiky benátské, zvaného Olověné kobky je v

Přečtených11x
Knihotéce15x
Chystám se číst4x
Chci si koupit2x
dalších seznamech1x