Historie Čechů v USA

Historie Čechů v USA https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414940/bmid_historie-cechu-v-usa-GGh-414940.jpg 5 11 2

Od objevení Ameriky v roce 1492 až do roku 1990 zanechali Češi na území dnešních Spojených států nesmazatelnou stopu. Objevitelé, poutníci, uprchlíci, osadníci… Z jejich řad pak významní umělci, vědci, sportovci, politici… Kniha bude zároveň zrcadlem naší vlastní historie. Byli to nejprve misionáři, ale také slavný kartograf Martin Bohemus nebo princ Ruprecht Falcký, kteří v dějinách nového kontinentu zanechali své stopy. V 19. století se do české komunity v USA promítalo národní obrození v postavách J. V. Sládka nebo Vojty Náprstka. Chicago bylo v té době třetím největším českým městem. Antonín Dvořák otevírá éru boje za nezávislost, kterou dovrší T. G. Masaryk. Kniha si všimne i běžných lidských příběhů a příběhů úspěchu v podnikání, stejně jako několika tragédií. USA se staly útočištěm pro uprchlíky před nacismem i komunismem. V moderní éře uspěli v USA například Madeleine Albrightová, Miloš Forman, Arnošt Lustig, Ivan Lendl, Martina Navrátilová… Kniha vyvrcholí projevem Václava Havla v americkém kongresu a několika příběhy slavných Američanů, o jejichž českém původu se ani běžně neví.... celý text

Přidat komentář

Limonadovyjoe
01.03.2020 5 z 5

Výborná kniha, která ukazuje spojitost mezi Čechy a Amerikou už od dob jejího objevení. Ukazuje nám celou historii od prvních českých osadníků zakládající vesnice, města, přes světové osobnosti jako Dvořák nebo Masaryk až po pana Havla. Škoda, že se o těchto lidech nepíše více v učebnicích dějepisu, protože tam kdysi dokázali velké věci.
Kniha je nádherně ilustrovaná a i když zahrnuje mnoho zajímavých informací, netopí se v moři textu.
Jediné velké mínus je opakující se chyba spojena s datem jedenáctého září..ne však 2011.

bagel
19.11.2019 5 z 5

Vedle zajímavého obsahu upoutají zejména nádherné ilustrace, jak je u paní Fučíkové zvykem. Některé zmíněné osoby jsou všeobecně známé, ale dověděla jsem se i nemálo nového.