Historické pověsti lidu českého

Historické pověsti lidu českého https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137300/historicke-povesti-lidu-ceskeho-137300.jpg 4 26 3

Sbírka vytvořená známým historikem uvádí výběr českých pověstí 11. -16. století a zčásti i pověsti z pozdějších dob. Autor zde shromáždil ty pověsti, které ústním podáním i zápisem kronikářů přežily až do jeho doby. Právě ústní podání je jednotícím prvkem, podle kterého pověsti vybírá a snaží se napodobit způsob, jak asi byly vyprávěny a po generace předávány. Vznikla tak zajímavá sbírka, která po literární stránce sice zůstává ve stínu velebnosti Starých pověstí českých A. Jiráska, ale je cenným dokumentem jak po stránce historické, tak literární. Je uspořádána chronologicky do několika oddílů ("věnců"), kdy každému předchází autorův vysvětlující historický úvod, který je vždy velice zajímavý. Kniha má mile archaický jazyk, který pověstem dodává - pro dnešního čtenáře - mimořádný půvab. Doplněno velice příhodnými ilustracemi. ... celý text

georginaa
21.12.2022 4 z 5

Bylo to takové osvěžení dávné mluvy, kdy jsem to ještě slýchávala u babičky a dědy. Mým prarodičům se ještě vykalo, chodilo se pravidelně každou neděli do kostela a byl to pro mě jiný svět. Tyto povídky mi to hodně připomněly, jelikož ta doba se už nikdy nevrátí.

mot33
02.04.2018 4 z 5

Krásný výěr pověstí z české historie,sice květnatou mluvou.Ale super.

PavelKrnak
10.05.2014 4 z 5

Radost čísti.
Autoru pánu, jenž slove August Sedláček, velký dík patří a poklona hluboká.
Sebrav a utřídiv pověsti lidu, pracuje brilantně s jazykem českým, košatým a květnatým.