Hermafrodit

Hermafrodit https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14803/bmid_hermafrodit-bYy-14803.jpg 5 260 57

Na jaře roku 1974 začne studentku prestižní dívčí školy na detroitském předměstí Grosse Pointe neodolatelně přitahovat spolužačka. Calliope cítí, že její city jsou opětovány, nicméně o lesbický vztah nejde – Calliope Stephanidesová totiž záhy vycítí, že s ní něco není v pořádku, lépe řečeno že je jiná než ostatní dívky. Vlastně že vůbec není dívka. Vysvětlení její vzácné vývojové poruchy nutno hledat v minulosti, ve zmutovaném genu a též v tajemství, které až do své smrti s pocitem viny střeží Calliopini prarodiče. Příběh zmutovaného genu zavádí čtenáře do malé vesnice v době hroutící se Osmanské říše, řecko-turecké války, jsme svědky vypálení Smyrny, na lodi provázíme řecké emigranty do Ameriky, zažíváme dobu prohibice, velkou hospodářskou krizi, válku, poválečnou konjunkturu, rasové bouře šedesátých let a následně druhou emigraci rodiny Stephanidesových, tentokrát z centrálního Detroitu na poklidné předměstí. Callie je z části dívka, z části chlapec. Gen předávaný generacemi v ní ukončil svou cestu, její vlastní, neméně dobrodružná odysea má teprve začít.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

Middlesex , 2002

Taťka Hraboš
17.09.2015 5 z 5

Krásná kniha, od začátku do konce, ve všech prolínajících se dějových liniích. Důmyslně namíchaná směs humoru a tragiky. Netušil jsem, že mě kniha s takovým specifickým tématem tak zaujme. Pulitzera dostala zcela zaslouženě.

zuzulique
09.09.2015 5 z 5

Po dlhom čase kniha, ktorá ma NAOZAJ zaujala a zažiarila spomedzi niekoľkých desiatok prečítaných za posledné obdobie.
Rozprávačský talent Eugenidesa má neskutočné grády a zvolená téma v sebe nesie tajomstvo neznámeho a neodhaleného.
Táto kniha potvrdzuje všeobecne známy fakt, že literatúra nás učí tolerancii, porozumeniu a empatii. Už nikdy sa na ľudí s podobným problémom nebudem dívať rovnako.

zuzi1162
31.05.2015 5 z 5

Mě se to líbilo moc, cenu to dostalo zaslouženě. Děj je krásně propracovaný a i někým zmiňovaná nudnost v jedné části byla podle mě na místě a korespondovala s určitou nejistotou pubertálního období hlavního hrdiny. Lehká nadsázka vypraveče mě přímo bavila.

man
12.03.2015

Zbytečně rozvláčné, zdlouhavé, místy nudné. Zkrátil bych to na třetinu. Připadá mi, jakoby autor cíleně útočil na Pulitzerovu cenu s vědomím, že pokud ji chce získat, musí se pokusit o tzv "velký americký román" o rozsahu min 600 stran ....

miri.f
02.01.2015 4 z 5

Knihu jsem četla doslova jedním dechem, ač se v některých částech četla trochu obtížněji - hlavně pro autorovo důkladné rozebírání každého jevu. Musím říci, že se jedná o velice hluboký příběh, který mě oslovil, a ke kterému se jednou ráda opět vrátím.

Horacia
17.09.2014 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, strhující příběh, i když místy stěží uvěřitelný, výborně vystižená atmosféra, prostředí i postavy. Můžu doporučit.

CaptNemo
01.08.2014 5 z 5

Kolem této knihy jsem dlouho chodil. Na knižním veletrhu jsem dva ročníky ji měl v ruce a vrátil, to samé nekolikrát v knihkupectví. Kniha mě zároveň přitahovala i odrazovala. Nakonec pomohly Levné knihy a - zjistil jsem, že se tam ocitla naprosto neprávem! Je to bravurně napsaný poutavý, citlivý román a excelentně vykrouženým příběhem. Zasloužený Pullitzer!

Ruzaaa
27.07.2014 4 z 5

Dekadentni roman misici Recko a Ameriku ve vsech pohledech vcetne protikladu obou kultur. Prvni tretina knihy, ktera popisuje zivot Desdemony a Leftyho patri k nejzajimavejsim uz proto, ze autor ma cit pro vykresleni prostredi a dokaze ctenare prenest az do Bythinios. Cast patrici dalsi generaci uz byla pro me mene zajimava, stejne jako vyrustani hlavni hrdinky. Treti ctvrtinou knihy jsem se musela doslova prokousavat. Posledni cast opet nabrala spad a bavila me. Kniha jako celek je zajimava hlavne diky schopnosti autora dokonale popisovat, a to jak prostredi, tak situace.

Ječmínek
28.04.2014 4 z 5

Kniha by se dala rozdělit na dvě části. Nejdříve sledujeme osudy mladých Řeků Leftyho a Desdemony, kteří po 1. sv. válce za dramatických okolností emigrovali z Turecka do USA, kde pak založili rod Američanů s řeckým původem. Přivezli s sebou však i zmutovaný gen. Jejich vnuk Cal vlastně celou knihu vypráví a postupně se dostává do druhé části, popisu jeho vlastních osudů - osudů hermafrodita, zvláště do doby, kdy se v dospívání najednou dramaticky mění z dívky Calliope v chlapce Cala. Je to kniha velmi zajímavá a čtivá (i přes některé zdlouhavé pasáže, zvláště o Americe). Pro mě je typická čtyřhvězdičková.

MichelleS
27.03.2014 4 z 5

Velmi se mi líbil autorův způsob vyprávění. Dokonale předává chutě, vůně, náladu, emoce... Dlouho jsem byla přesvědčená, že to bude za plný počet. Pak mi ale trochu vadilo přílišné soustředění na vztah se spolužačkou a hlavně jeho tělesnou stránku. Někdy je méně více a tady by aspoň na mne více zapůsobilo ponechat jen citovou rovinu nebo pokus o sblížení. Také se mi zdálo, že se Calliope příliš rychle a snadno srovnala se změnou holka/kluk. Prostě ke konci je to příliš na efekt, chtělo to ubrat plyn.

Hanka_Bohmova
16.01.2014 3 z 5

Moc se mi líbila ta historická část, bylo to plastické, poučné, psané pěkným jazykem (např. pasáž z Fordovy továrny). Současná linie, život Callie/Cala, mě popravdě moc nezaujala, připadalo mi to hodně vzdálené. Dala bych 3,5 hvězdičky, kdyby šly dávat půlky. Nelituju, že jsem si to přečetla, ale vracet se k tomu rozhodně nebudu.

konformita
18.11.2013 4 z 5

Moc moc dobrá kniha. Skvělá, ale zbytečně rozsáhlá. Místy jsem se přistihla, že čtu slova a myslí jsem někde jinde. To by se nejlepším knihám nemělo stát. Proto jen čtyři hvězdičky.

marataheja
30.06.2013 5 z 5

Velmi čtivá kniha....

bookcase
27.08.2011 5 z 5

Tuhle bichli jsem si doslova vychutnávala, výborně napsaný silný příběh.

ichinose
29.06.2011 5 z 5

Neskutečně obsáhlé, podrobné a zároveň čtivé a geniální dílo, které sice možná nezaujme po prvních pár stránkách, ale jakmile se dostanete za určitou hranici, nedokážete se odtrhnout a prostě to musíte dočíst... no téměř na jeden zátah. Pan Eugenides stvořil dalo by se říci biografii člověka, jenž je intersexuální, a dovedl popis historie jeho rodiny, prožitků, životních traumat a problémů téměř k dokonalosti (a to musím ještě hodně pečlivě zvážit použití slova 'téměř'). Celý příběh je neskutečně věrohodný (čemuž také výrazně pomáhá původ spisovatele). Myslím, že v tomto případě je Pulitzerova cena více než zasloužená.

Fabiana
08.05.2011 5 z 5

Se začátkem jsem byla trochu na štíru, po necelé hodině mě ale příběh neuvěřitelně zaujal. Tak fascinující popisy událostí a impozantní fakta se hned tak nevidí.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Nejsem vášnivá čtenářka "špalků". Ale tuto obrovskou knihu o pěti stech stránkách jsem přečetla během tří nocí. Ne nadarmo získala Pullitzerovu cenu za nejlepší román 2003. Sága totiž nevypráví jen příběh o přeměně dívky v chlapce, muže, ale poutavě líčí historii tří generací řeckých emigrantů v americkém Detroitu od roku 1922 po součastnost. Díky skvělým vypravěčům, jako je Eugenides, se často dovíme o své minulosti mnohem více, než v hodinách dějepisu.