Hrdý Budžes

Hrdý Budžes
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181031/bmid_hrdy-budzes-jhZ-181031.png 5 2350 2350

Helenka Součková série

Kniha prostřednictvím vyprávění děvčátka zachycuje život herecké rodiny, která není zadobře s totalitním režimem a v této atmosféře hledá odpovědi na svoje dětské otázky. Volně navazují romány "Oněgin byl Rusák" a "Darda".

knihomolka008
28.06.2014 1 z 5

Kniha se mi velice špatně četla, jsem toho názoru že by knihy měly být psány ve spisovné češtině, protože nemám ráda pražské a čecháčské nářečí. Musela jsem nad tím občas hodně přemýšlet než mi vůbec došlo co se tam říká. Příběh mohl být zajímavý ale forma zpracování knihy mi překazila se do něho vžít.

Mixy
26.06.2014 5 z 5

Nezbývá než souhlasit s předchozím komentářem, že kniha byla lepší než divadelní ztvárnění. Samozřejmě Bára Hrzánová je nepřekonatelná, ale kniha je kniha ;) Miluji tuhle knihu.

Sarah01
10.06.2014 5 z 5

Tak asi budu jediná, ale knížka se mi líbila daleko více než divadlo. Nechci říct, že bylo špatné, rozhodně ne, Bára Hrzánová je úžasná herečka. Ale knížka je knížka a já si Helenku představovala úplně jinak. Jenže já to tak mám u každé knížky, ke které je i divadelní nebo filmové zpracování, moje fantazie zkrátka pracuje a je úplně jiná než ta filmařská :-)

Lenny33
09.06.2014 4 z 5

Jak už bylo psáno, kdo tu dobu zažil, je pro něj kniha jistě o něčem jiném.
Navíc musím přiznat, že divadelní zpracování pro mě byl větší zážitek než kniha. 3,5*

Katzenklo
08.06.2014 4 z 5

Přiznám se, že až po zhlédnutí divadelní hry, kde hlavní roli nezaměnitelným způsobem ztvárnila Barbora Hrzánová, jsem pochopil, proč tuto knížku tolik lidí miluje a vynáší do nebes. Bohužel ji pravděpodobně nikdy plně nedocením, jelikož jsem komunismus naštěstí nezažil a tím pádem na mě dílo působí značně jinak než na pamětníky.

MayB2
22.05.2014 5 z 5

Nejlepší kniha z celé trilogie. Absurdita doby znásobená naivním pohledem malé holčičky...

jana3243
22.05.2014 5 z 5

Hned, jak si čtenář přivykne mluvě Helenky, se od knížky neodtrhne! Čtivé, vtipné!

pajatp
14.05.2014 4 z 5

humorné čtení, pohled dítěte na nelehkou dobu, kde ale největším problémem je nadváha hlavní hrdinky.. knihu jsem přečetla během jednoho dne v čekárně u lékaře :-) oddychové čtení

pedi
10.05.2014 5 z 5

Nejprve jsem viděla hru.Bára úžasná představitelka Helenky..Hru mám staženou v počítači a když jde na mě nějaký smutek kousek si kouknu a vždy mě to rozesměje.Při knížce už jsem slyšela její hlas a viděla její grymasy.Knížka moc povedená přesně popsaná doba 70 let.

bondula
22.04.2014 3 z 5

Milá knižka. Pohľad dieťaťa na starosti rodičov v období normalizácie a jeho vlastné starosti. Pár skvelých hlášok. V knižke nebolo všetko ružové, nemôžem povedať, že by to bol taký ten socializmus romantizujúci príbeh, s akým sa často stretávam. Hrdinovia zažili veci naozaj zlé, no mali viac ráz mali z pekla šťastie. Nešlo však o bežnú, robotnícku rodinu, na môj vkus tam bolo príliš málo tej šedi a ubíjajúcej jednotvárnosti, ktorá toto obdobie pre mňa zosobňuje. Písať o živote v minulom režime s humorom a bez zbytočnej rojčivosti je náročné. Musím však povedať, že tento Douskovej pokus nebol úplne márny.

Marčullkas
08.04.2014 5 z 5

Divadelní představení jsem neviděla,ale z doslechu vím, že je to výborné a vydařené vystoupení. Nicméně knížka je pro mě vždycky lepší :) a můžu říct, že jsem mile bavila.
Nevinný dětský pohled na nelehkou dobu.

cie
31.03.2014 4 z 5

Zajímavý nápad, ale chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla, že vyprávění je zmatené...těším se, až to uvidím v podání Báry.

silazwyku
16.03.2014 5 z 5

humorné nenásilné, oddechové čtení :-)

e.luk
14.03.2014 3 z 5

Takové ze života..

aneleh18
01.03.2014 2 z 5

Jako vždy se mi nevyplatilo dříve vidět divadelní hru. U čtení si vytvářím představy o postavách vlastní fantazií a po výkonu úžasné Báry Hrzánové mne kniha moc nezaujala. Prostě divadlo zvítězilo na celé čáře. Ale to je můj problém.

Lucka Most
20.02.2014 2 z 5

no nevím - knížku jsem si koupila jen proto, že jsem viděla představení s Bárou Hrzánovou a bylo to skvělý - knížka mě docela zklamala

Siraelxy
19.02.2014

Jedna z mála knih, která se dá číst znovu a znovu a znovu.......

Honey19
17.02.2014 5 z 5

Milá a vtipná knížka. Je tenounká, přečtená za chvilku.

Ladys
10.02.2014 5 z 5

Jedna z mých velmi oblíbených knih. Ten kouzelnej dětskej pohled na svět dospělých je geniální....

Janek
29.01.2014 5 z 5

...Kačenka se ho zeptala, jestli se taky nepůjde podívat na vrchnost, ale pan doktor Macháček řekl: "Kdepak, milostivá, já jsem patolog, já je uvidím později.. Teď si tady radši s vámi dám kafíčko a cigárko."
Kristýna chtěla vědět, co je to patolog, ale pan doktror zakřičel: "Kristýna, Helenka, vlevo vbok, pochodem vchod, odchod!" a vystrčil nás ze dveří. Já taky nevím, co je to patolog, ale myslím, že to znamená něco jako trpělivej...

Už jsem viděla Báru Hrzánovou v akci, tak jsem se bála, že text sám o sobě už nebude stát za čtení. Ale stojí!