Hate List

Hate List https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401513/bmid_hate-list-YUB-401513.jpg 4 264 264

Hate List série

1. díl

Před pěti měsíci střílel Valeriin přítel Nick na spolužáky v kantýně. Valerie se ho pokusila zastavit a jeden život tak zachránila, ale kvůli seznamu, který pomáhala sepsat, je podezřelá ze spoluúčasti. Byla na něm jména lidí, které oba nenáviděli. Pro ni to byla jen slova, pro něj však cíle k odstranění. Po létě stráveném v ústraní se teď Val vrací do školy. Musí se vypořádat nejen s Nickovou smrtí, ale především s důsledky toho, co udělal…... celý text

Literatura světová Novely Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

Hate List , 2018

Turtleee
15.12.2019 3 z 5

Knížka se mi opravdu moc líbila, ale asi jsme čekala něco víc...

KateTheBlogger
12.12.2019 4 z 5

Knížku bych doporučila jako povinnou četbu všem americkým středoškolákům.

juni
16.11.2019

Skvělá kniha a zajímavé téma. Doporučuji.

wotana
03.11.2019 5 z 5

Výborná knížka, přečteno za jeden den. Doporučuji.

Kamilajznik
22.10.2019 5 z 5

Kniha se cetla uplne sama a tema velice zajimave a desive zaroven....rekla bych ze i dost realne. Ale jako mama jsem naprosto nepochopila chovani rodicu hlavni hrdinky. ...vzdycky bych stala za svymi detmi a hlavne patrala po pricine, proc moje dcera tento seznam sepsala....

knihomolka369
30.09.2019 5 z 5

Velmi osobitá knížka hrající na vaše city. Optimista nebo pesimista, tahle kniha vás zaujme!

Karciina
27.09.2019 2 z 5

Na Hate List, loňskou novinku od Fragmentu, jsem se docela těšila. No, a nedopadlo to moc dobře. Myslím, že kniha krásně ukazuje to, k čemu až šikana může dojít, a rozhodně by neměla minout hlavně náctiletou generaci. Hlavní postava, Valerie, mi tak nějak nesedla, nedokážu říct přesně proč, nejspíš hlavně z důvodu její naivity. Co mě ale hodně mrzelo je to, jak málo prostoru dostal Nick. Nevíme vlastně moc, co se mu honilo v hlavě, a jak ho ovlivnilo přátelství s Jeremym.

Obálka by se mi i líbila, bohužel nejsem moc fanda postav na obálce, z důvodu narušení představivosti.
S otevřeným koncem jsem spokojená, přesto došlo i k uzavření a vyřešení některých věcí.

Horselen
09.09.2019 5 z 5

Páni, husí kůži mám ještě teď. Byl to silný příběh, plný emocí, nespravedlnosti a obviňování.
Teda kdyby se moji rodiče chovali takhle a do toho na mě zanevřeli i kamarádi, tak nevím, nedokážu si představit, že bych se s tím vyrovnala. Kolikrát jsem měla chuť křičet, že je to vůči Val vážně nespravedlivé.
Očekávání jsem od knihy neměla moc velká a o to víc mě překvapila.

Analady
25.08.2019 4 z 5

Příběh se zaměřil na oběti Nickovi pomsty, na bolest, kterou tím způsobil rodinám i kamarádům obětí. Taky na bolest, se kterou se musela vyrovnat Nickova přítelkyně Val, na kterou se všichni dívali jako na spolupachatelku. Překvapilo mě, jak málo za ní stála její rodina. Jak málo jí důvěřovala. Jak málo ji podporovala. V reálném životě by musela být neskutečně silná, aby všechnu tu nenávist ze stany spolužáků dokázala ustát. Zvlášť když ani její rodina jí nebyla kdovíjakou oporou. Taky se mi zdálo dost nereálné, že by se holka, která jí dříve opovrhovala, stala její přítelkyní, která jí pomohla zařadit se zpět do normálního života. V knize sice bylo naznačeno, proč Nick svůj čin spáchal, ale podle mě bylo málo zdůrazněno, že nejen on, ale i druzí byli vinni tím, co se stalo. Nikdo neodsoudil tu neskutečnou šikanu a ponižování, kterým musel čelit. Zoufalí lidé konají zoufalé činy. Zoufalství, to je čirá bezmoc, kdy už nevíte, jak dál.No závěr byl takový, jak ho mají v Americe rádi. Chytneme se za ruce a zatleskáme si. Ale musím uznat, že dojemné to bylo.

Magdyla.8
16.07.2019 3 z 5

Obávala jsem se, že příběh bude depresivní, hrdinka ubrečená a konec přeslazený. Omyl! Příběh byl rozděleny na čtyři časti, kde jsme více pochopili, co se stalo/děje/bude dít. Každá postava měla charakter. Ukazuje se tu, jak je nebezpečná šikana ve škole a kam až to může dospět. Mrzí mě, že jsme se nedozvěděli počin Nickovy střelby, ale hold tak to bývá.. Nikdy nevíte, co se komu odehrává v hlavě..

Romča11
01.07.2019 4 z 5

Hate list je americký, young adult román o Valerii, která si v podstatě prochází peklem. Její přítel Nick se jednoho dne rozhodl vystřílet garvinskou střední školu a sám spáchal sebevraždu. Valerie se teď musí potýkat s tím, že ji z útoku všichni obviňují, přičemž ona o něm netušila.
Musím říct, že tahle knížka mě opravdu bavila. Měla zajímavé téma.
Moc se mi líbí, jak se zabývala tím, jak se Valerie vyrovnává s tím, co se stalo a jak na ni po tom útoku reaguje okolí.
Líbí se mi, jak se autorka zabývá tím, co vlastně všechno šikana může způsobit. Jak šikanovaný jedinec může jednou "vybouchnout" a stane se taková tragédie. Šikana je citlivé a velmi závažné téma, které se sice v médiích řeší, ale v praxi a ve školách už moc ne a když už, tak nešikovně. Sama jsem to zažila a vím jaké to je. Proto je dobré, že tahle kniha se tím zabývá. Na druhou stranu také vím, že zabít šikanátory také není řešením.
Bylo zajímavé sledovat, jak se s tím vyrovnává Valerie a její okolí. Jak se někteří postavili na její stranu a druzí si mysleli, že to je i její vina. Jak se rodiče ne vždy postaví na vaši stranu a dokáží vád nenávidět.
Také se mi líbí, jak kniha zachycuje nešťastné manželství Valeriiných rodičů. Prostě nemá cenu, aby dva zůstávali spolu jenom kvůli dětem a navzájem se nemohli vystát. Trpí tím poté i jejich děti.
Postavy a hlavně jejich psychologický vývoj byly podle mě zachyceni velmi dobře. Mohla jsem sledovat, jak se postoje a chování některých lidí mění.
Hlavní hrdinka mi byla místy nesympatická, ale na druhou stranu jsem pro ni měla naprosté pochopení. Jen se někdy až moc v sobě nimrala.
Knížka je velmi čtivá, stránky mi opět mizely pod rukama a dokázala jsem se snadno začíst.
Styl vyprávění mi zprvu nesedl, jelikož je zde použit minulý čas, ale zvykla jsem si a pak už to bylo jen dobré.
Celkově bych knihu hodnotila jako vcelku povedenou, která stojí za to, aby ji lidé četli. Některým lidem, kteří si trpí šikanou, by mohla dost pomoci a ukázat jim, že vražda ani sebevražda nejsou řešením.

Adele02
26.06.2019 4 z 5

Neskutečně silný příběh. A moc bych tomu chtěla dát plný počet hvězd, ale... na to mě tam štvalo až příliš věcí.

Lenka.Vílka
24.06.2019 3 z 5

(Swim - Smile Empty Soul)

Tahle kniha funguje na jiném principu než na tvrzení svědků: "Byl to takovej mlčenlivej a neškodnej typ, vůbec nechápu, jak mohl mít ve svém obýváku posazené na gauči mrtvoly všech členů své rodiny (nebo jít do hospody a tam to zapálit, nebo jít do školy, a tam všechny vystřílet)." Tohle je ten druhý případ. Případ, kdy někdo už psychicky neunese šikanu a výsměch a vyřeší to jinak. Tím méně pohodlnější způsobem pro ostatní. Že nezabije v klidu sebe, aby následně do televize blond roztleskávačky mohli brečet, že: "Já ho vídala jenom na chodbě, byl to tichej kluk, milej, ale neznala jsem ho." Sice ho hned za rohem její kluk ponížil a věděla to hned celá škola, ale my ostatní jsme happy, tak proč to řešit. Jak se to říká? Když přežiješ střední, dáš už všechno? Na tom něco bude...

Jsme v přítomnosti. A já si řekla. Počkat. Moje dítě se možná účastnilo, možná neúčastnilo na masakru ve škole, který měl na svědomí její přítel, a sice je venku (takže nevinná), ale lidi si myslí svoje, a já jako správná milující matka, jsem tak jeblá, že asi nějak patologicky věřím v druhé šance, a že pubertální mlaďoši nejsou dementi, tak svoje dítě nechat dál chodit na tu stejnou školu?! Jasně, jinak by to nemělo post děj, ale dost krutá (krůta) matka. Takže kdo neumí plavat, hoďme ho z útesu. Sink or swim?
Co se stalo a vedlo k tomu je hezky zapletené do přítomnosti a rychle to uteče. Ale za mě málo propracovaná celková psychologie. Asi je to tím, že je kniha pro mladší čtenáře. Pokud je vám pod dvacet, přečtěte si Hate list. Pokud je vám nad dvacet, přečtěte si Tekutý písek.

Co ovšem oceňuji, je, že kniha vyšla. Nebo jinak. Že vychází knihy pro mládež s tématy pro dospělý  zpracované pro ně. Je to hodně důležité. Nejsem si sice jistá, jestli to něčemu pomůže, ale třeba se tam v zemi zázraků někomu rozsvítí.

lachtan77
31.05.2019 5 z 5

Jak bylo napsáno níže měla by to být povinná četba na školách. Šikana, posmívání a srovnávání finančních poměrů žáků patří mezi nejčastější školní problémy . V době vymývání mozků akčními filmy, reálně vypadajícími hrami se lehce zvrtne i nevinný seznam protivných spolužáků. Kniha byla napsaná velice reálně a dokonce bych tomu všemu do posledního slova věřil. Valerie se ocitla v roli viníka i oběti, ale nic z toho co se stalo už nejde vzít zpět. Přátelství i rodinné vztahy tady hrají velkou roli. Taky si člověk uvědomí jak snadné je někoho odsoudit a těžké zase odpustit.

Cometka
23.05.2019 5 z 5

Krásná knížka, která překvapí. Na první dobrou mě zaujal obal a anotace. Prvních cca 100 stran mi dalo docela zabrat, ale celek je krásná čtivá knížka. Problém, který autorka načala v knize a reakci na něj z pohledu "hlavní" hrdinky mi přijde dobře zpracovaný a mělo by se o něm mluvit. Za mě - doporučuji.

Bee
16.05.2019 3 z 5

Původně jsem chtěla dát hvězdy čtyři, ale nakonec se mi kniha rozležela a začala jsem vidět i nějaké ty mouchy.
Hate List ukazuje, kam až může zajít šikana a opět vykresluje typicky predátorské prostředí americké střední. Tady už bohužel se špatným koncem a čtenář dostane náhled do mysli jednoho z obviňovaných.
V některých situacích jde autorka opravdu do hloubky, až mě to překvapilo a opravdu silně to ve mně zarezonovalo, ale některé postavy jsou nedotažené a nejdou tak úplně do hloubky, jak by bylo potřeba. Konec jako vystřižený z amerického středoškolského filmu se mnou moc nehl, protože mi do celkové atmosféry knihy moc nezapadal.

mySaints
18.03.2019 4 z 5

Je skvělé, že se pro mladé píšou i takové knihy (a ne jenom fantasy o dracích a čarodějích). Příběh je o tom, kam až může dojít šikana, o tom, jak dokážou být puberťáci neuvěřitelně zlí, a že se musí stát něco opravdu zlého, aby byli solidární - aby se vůbec snažili chápat někoho, kdo je nějakým způsobem jiný. Kniha nastiňuje i další těžká témata - rodinné krize, pocity viny, posttraumatický syndrom, sebevraždu, ztrátu blízkého člověka. Pro mladé doporučuju všema deseti a i mně se knížka velmi dobře a svižně četla. Konec byl možná až příliš naivní a utopický, ale chápu, že mladým by se měla dodávat naděje a víra, že světlo nakonec vysvitne i v té nejčernejší tmě. I já doufám, že ano :)

nani_nka
17.03.2019 4 z 5

Kniha o tom ako sa váš priateľ rozhodne zastreliť niekoľko ľudí zo školy na základe zoznamu, ktorý ste spolu napísali. Táto naozaj veľmi dobrá kniha poukazuje na minimálne 3 veci. Ako nikdy nebudeme vedieť, čo sa odohráva v hlave iného človeka, aké katastrofálne následky môže mať šikana a aká je potrebná láska a podpora od najbližších.

Tofinka
08.03.2019 5 z 5

Tato kniha mě v knihkupectví ihned zaujala jak svým názvem, tak i nádhernou obálkou a hned jsem věděla, že si ji koupím.

Kniha je hezky napsaná, kapitoly se střídají, takže vidíme jak se Valerie v současnosti vyrovnává s tím, co se stalo a zároveň nahlížíme do minulosti před střelbou. Děj odehrávající se v přítomnosti mě velmi bavil a Valeriino zotavování mi přišlo celkem uvěřitelné. A bylo mi jí celkem líto, když vezmu v potaz, že její okolí (například její rodiče) jí v léčbě zrovna nepomáhali. Mám ráda knihy, kde se takto nahlíží do psychiky postav. Na druhou stranu v kapitolách z minulosti byla Valerie podle mě hodně naivní co se Nicka týče (nejspíš kvůli tomu, že do něj byla tak zamilovaná)... Celá kniha ale byla hezky promyšlená a díky těmto kapitolám jsme dokázali pochopit Nickovo chování, tak mi Valeriina naivita až tak nevadila.

anet8843
06.03.2019 5 z 5

Silné. Tohle bylo hodně silné. Žádné hraní na sladkou patetickou notu, prostě jenom syrová realita maloměšťáctví, pokrytectví, zahledění do sebe. Nick byl zrůda, ale Val ho prostě milovala, což nikdo nedokázal pochopit. Jestli to pochopí čtenář je na něm.

Autorovy knížky

Jennifer Brown