Hate List

Hate List https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401513/bmid_hate-list-YUB-401513.jpg 4 264 264

Hate List série

1. díl

Před pěti měsíci střílel Valeriin přítel Nick na spolužáky v kantýně. Valerie se ho pokusila zastavit a jeden život tak zachránila, ale kvůli seznamu, který pomáhala sepsat, je podezřelá ze spoluúčasti. Byla na něm jména lidí, které oba nenáviděli. Pro ni to byla jen slova, pro něj však cíle k odstranění. Po létě stráveném v ústraní se teď Val vrací do školy. Musí se vypořádat nejen s Nickovou smrtí, ale především s důsledky toho, co udělal…... celý text

Literatura světová Novely Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

Hate List , 2018

sd1992
06.03.2019 5 z 5

Poměrně silný příběh.. Je třeba vzít v potaz, že i když ne u nás, tak jinde ve světě se takové věci běžně dějí. A příběh Valerie by mohl být dost snadno reálným příběhem jiné "oběti" podobného zločinu. Je to napsáno dost realisticky, prolínají se tam různé časové linky.. kniha je čtivá, napínavá a konec mě fakt rozbrečel. Za mě super.. :-)

LilianaFalcon
06.03.2019 4 z 5

Nadprůměrně dobře napsaná knížka, která úmyslně nepředhazuje dokonalou hrdinku, která se stala jen nešťastnou obětí. Tohle je o hodně nedokonalé holce, pořádné puberťačce. Která byla šikanovaná a která se do nenávistné pozice sama stavěla. Kterou napadlo, že si všechny ty, co jí pijou krev, začne psát na SEZNAM.
Vyprávění o tom, co se stalo před tím než Nick vytáhl zbraň a začal střílet do spolužáků ze SEZNAMU ve školní kantýně, co se dělo během toho ale i potom. Prostě další knížka o vyrovnávání se s tíhou života.

Damonka12
13.02.2019 4 z 5

Velmi se mi líbí originální téma této knihy. Je velmi čtivá a hlavní hrdinka je úžasná osoba. Tato kniha velmi dobře ukazuje jak funguje dnešní svět. Určitě stojí za přečtení, protože je to něco jiného než obyčejná romance.

Ivka14
11.02.2019 3 z 5

Že začátku jsme se v knížce Nemohla zorientovat, ale asi ve třetině už jsme se do knížky dostala. Námět byl zajímavý, ale mě to zas tak ne oslovilo. Bylo to dojemné a občas i naivní. Průměrná knizka

Monni
25.01.2019 3 z 5

Dlouho jsem nevěděla jak knihu hodnotit. Ze začátku jsem měla chuť hlavní hrdinku zaškrtit. Vůbec mi nesedla a chování bylo strašné. Ano je strašné co se stalo, ale všeho s mírou. Kniha byla čtivá a ke konci se už i hlavní hrdinka celkem napravila, ale prostě mě na tom začátku lezla hrozně na nervy.
Námět na knihu určitě super a zajímavý, ale mohl ten začátek být trochu jiný. Možná by se mi tam líbily i kapitoly z pohledu Nicka. Zajímalo by mě co se mu honilo hlavou, proč to vlastně udělal atd...
Každopádně knihu hodnotím jako průměrnou. Někdo z ní může být nadšený, ale mě prostě nijak zvlášť neohromila.

Pefka
20.01.2019 4 z 5

Hate list je příběhem středoškolské studentky Valerie, která se svým přítelem Nickem sepisuje takzvaný hate list, neboli seznam všech, které nenávidí a všeho, co nenávidí, ať již jde o členy rodiny, učitele, spolužáky nebo fronty v obchodech. A jak je uvedeno na obálce knihy, zatímco pro ni to byla jen slova na papíře, pro něj to byly cíle k odstranění. Proto jednoho dne přijde Nick do školní kantýny se zbraní v ruce a rozpoutá vražedné peklo. Avšak nenechte se mýlit, kniha není ani tak o samotném útoku, jako o událostem, které mu předcházely (šikanování Nicka a Valerie ze strany spolužáků, jejich neutěšené rodinné situace, vývoj jejich vztahu) a samozřejmě o všem, co následovalo poté. Post-traumatický stres. Vyrovnávání se s pocity viny. Život po ztrátě blízkých osob. Vliv útoku na mezilidské vztahy. Úloha médií. Příběh Valerie dokazuje tolikrát opakovanou pravdu, že nikdo z nás nevidí do hlavy a myšlenek druhého člověka a že si kolikrát můžeme jen domýšlet, co si ten druhý ve skutečnosti myslí a co se v něm odehrává.

martinakraus
03.12.2018 5 z 5

Tenhle příběh je fakt síla, ale možná podle anotace ne v tom smyslu, který z ní dostáváte. Příběh Valerie, která se poté, co její přítel střílel ve školní Kantýně, několik lidí zabil a zranil (včetně samotné Valerie) a následně zastřelil sám sebe, není ani tak příběh, který by hledal chyby ve školském systému Ameriky a otázku toho, jak se mohl Nick dostat ke zbrani, jako spíš to, co následuje poté, co vás očerní média po celém světě, když se s vámi zachází jako s viníkem a jaké to je čelit tomu všemu tváří v tvář.
Kniha rozebírá mezilidské vztahy (rodina, přátelé i nepřátelé), ztrátu někoho blízkého a post-traumatický syndrom.
Já už nejspíš dávno nejsem cílovka, ale vím jistě, že tahle knížka má hloubku a měla by se dostat mezi co nejvíce čtenářů, abychom našim teenagerům její pomocí praskli tu bublinu, že to nejhorší, co se může stát, je rozchod nebo hádka s kamarádkou..

Pro fanoušky: Třináckrát proto, Mluv, Ten kdo stojí v koutě, ...

Ivuska.09
23.11.2018

Z young adult knih je tato jedna z těch lehce nadprůměrných. Podobné útoky příliš často v knihách popsány nejsou (alespoň já si na jinou nevzpomínám) a autorka se s tím popasovala docela dobře. Je-li tohle váš oblíbený žánr, budete nejspíš spokojení.

Nikkaa
22.11.2018 4 z 5

Já jsem tedy spokojená,kniha byla hezky psaná poměrně rychle se četla, námět rovněž skvělý tato věc se týká všech států...jak zaznělo v jiném komentáři více bych rozvedla problematiku šikany a věcem které zároveň vedlo k útoku...

sakyvanity
08.11.2018 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Líbila se mi neotřelá tématika masového útoku ve škole. V knize mi chyběl obšírnější popis Nicka - autorka se mohla zaměřit více na jeho psychiku a celkovou problematiku šikany a naopak ubrat u popisu Valeriiných sezení a podobně.
Je ale rozhodně fajn, že se někdo zaměřil ba problematiku, která je (nejen) v Americe velice rozšířená, a takto nám více vykreslil důvody, proč k masovým útokům může docházet. Dalším plusem je, že kniha je psaná jako "young adult", díky čemuž osloví čtenáře spíše, než kdyby byla psaná odborně (ale samozřejmě i odborné knihy si najdou své příznivce). Jako poslední bych ještě uvedla, že je dobře, že autorka neuváděla úplně detailní popis útoku - v Americe nalezneme mnoho případů, když útoky byly detailně popsány a poté měly své napodobitele.
Za mě 3,5* a celkem i mohu doporučit.

smejkalova.m
02.11.2018 3 z 5

Docela dobře se četla, měla jsem ji přečtenou za dva dny. Ale, že by mě nějak extra oslovila, to ne.

Autorovy knížky

Jennifer Brown