Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/bmid_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3 6717 1302

Harry Potter série

< 8. díl

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.... celý text

Divadelní hry Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child , 2016

Viktor_Veliky
17.12.2016

To čtou Harryho Pottera jen ženský? Do Pottera!
To je vše pravda, že to není od JKR a že na tom chtěli vydělat...
Já začal číst původní knihy až potom co jsem viděl všechny filmy - ve 38 letech a plakal jsem u toho jako naše čtenářky. Přečetl jsem to několikrát a když to odeznělo vrátil jsem se zpět do temného světa WOT ( hráčky budou vědět).
Před měsícem jsem byl s manželkou v kině na Fantastických zvířatech ( 1. Potter film naostro).
A dnes jsem vděčný, že jsem si včera vyzvedl Proklaté dítě a během večera ho přečetl ( a opět proplakal - jsem takový citlivý chlapec).
Jsem nekritický a vděčný, tedy děkuji, že mě zas vytáhli z toho temného světa WOT, už jen kvůli tomu to mělo smysl.

helusa2
17.12.2016 4 z 5

Myslím, že tím "prokletým dítětem" není Albus...

1knihomolka1
16.12.2016 4 z 5

Myslím, že za pět stovek vážně ne.Já jsem si ji půjčila, takže mi to nevadí.Kniha mě bavila akorát někdy jsem se trochu ztrácela v tom cestování časem...Voldemort otcem-NE, to je vážně nechutný!!!:)
A ještě něco-Jak byl prokletý syn Harryho?(Albus?)

DarkLady
16.12.2016 2 z 5

Omlouvam se za chybejici diakritiku, pisu z mobilu a ac to zni jako vymluva: nemam moc casu...

Tri vety pouze, vazeni:
Ani jedna z postav neodpovidala charakterem puvodnim kniham.
Vseho moc a niceho dost.
At se prapadnu, jestli ta kniha nema jediny ucel: tahat z nasich kapes dalsi penize; jeste ze jsem tuto mela pujcenou...

Ondracool
15.12.2016 4 z 5

4/5 hvězdiček
Stručný obsah: Harry Potter jako pracovník ministerstva kouzel nevychází ze svým synem Albusem. Ten po svém otci moc nezdědil. Společně se svým kamarádem Scorpiusem, o němž se říká, že je synem pána zla se pokouší napravit Harryho chybu.
Klady:
+ Nevadil mi divadelní scénář
+ Jako fanoušek HP jsem toužil knihu přečíst
+ Nebyl to až tak velký propadák
+ Můžete číst i při bolestech hlavy :D
Mínusy:
- Cena
- Poměrně krátké (za dva dny přečtené - cca celkem 5 - 6 hodin)
Shrnutí: Ze začátku jsem se bál, že to bude velký propadák, nakonec jsem ale neodolal a knihu si koupil. Původně jsem ji chtěl začít číst až po odbornější knížce, ale kvůli bolestem hlavy jsem povolil. Začal jsem číst a tak nějak, mě to uchvátilo, až jsem to dočetl do konce. :D
Kniha se mi líbila, ale nebylo to rozhodně plnohodnotné pokračování Harryho Pottera.

raffi
15.12.2016 2 z 5

Kniha ako scenár mi úplne vyhovovala - po tom, ako som sa v poslednej dobe stretla s dvoma dielmi Rowlingovej detektívnej série s Cormoranom Strikeom (holt je podľa mňa pani autorka grafomanka), bol tento scenár príjemna zmena, po dvoch hodinách som knihu odkladala prečítanú.
A dej? S tým už tak spokojná nie som. Rowlingová by ho pravdepodobne napísala úplne inak. Postavy sa chovali inak než za celú sériu predtým. Pri čítaní som si predstavovala hercov, ktorí hrali jednotlivé postavy a hovorila som si, že by to snáď ani nezahrali, také zmeny pováh a chovania. Osobne si myslím, že toto nemalo vôbec vzniknúť, ani ako divadelná hra.

Alex.rrr
14.12.2016 4 z 5

Jako další ze série Harryho jsem nemohla dlouho na knihu čekat. Kvalita knihy mě překvapila, i když chvílemi byl děj velice rychlý, a i jako velký fanda kouzelnického světa, jsem se trochu ztrácela. Příběh vtáhne a nebudete chtít knihu pustit z ruky, o to víc zklame, že celou knihu máte tak na pár hodin čtení.

Morgause
12.12.2016 3 z 5

Zmítám se někde mezi totální nostalgií a absolutním rozčarováním. Ano, jsem taky z té generace, která vyrostla na příbězích toho brýlatého klučiny, ano, taky jsem v jedenácti tak trochu čekala svůj dopis, takže jsem byla ráda, že jsem se mohla do tohoto světa zase na chvilku vrátit (a že to byla opravdu chvilka, četlo se to samo a za pár hodin jsem obracela poslední stránku). Ale achjo, ten příběh, vykonstruovaný, neuvěřitelný, nelogický, přitažený za vlasy... Voldemort by... přece... tohle ne... fuj.

Některých postav je mi vyloženě líto, hlavně tedy Draca, protože ztratil tu svou nádherně protivnou hrdost (ale ano, v jeho případě to tak klidně mohlo dopadnout). S jinými postavami, hlavně tedy s Albusem Severusem, jsem se zase nedokázala sžít a nedokázala jsem pochopit jejich způsob myšlení, některé další (OK, hlavně Rose) mě neskutečně iritovaly. Hlavní záporačka snad ani nestojí za psí štěk, jak by řekla moje babička.

To by bylo tak na dvě hvězdy za tu nostalgii, ale nakonec dávám tři, přičemž ta třetí je pro Scorpiuse. Díky za postavu, kterou můžu mít ráda, která dává smysl a celkově je neskutečně fajn. Ale souhlasím s pár ostatními, že některé náctileté holky, jejichž výtvory se to na internetu jen hemží, zvládají pronikání do světa čárů a kouzel daleko lépe.

Akemi4
12.12.2016 4 z 5

Mám z toho trochu rozporuplné pocity.
Pokud bych tuto knihu/scénář považovala za plnohodnotné pokračování celé série, musím říct, že bych byla velmi zklamaná (no, možná trochu méně, když vezmu v potaz, že už jsem pár nenadšených recenzí přečetla). Začátek je hodně rychlý, dokonce i na hru, přechody mezi scénami trochu zmatené, zápletka ne úplně originální. O wtf momenty není nouze. Kniha by si prostě zasloužila, aby si s jejím obsahem dal někdo minimálně stejnou práci jako později s marketingovou kampaní.
Pokud bych však tento příběh brala jen jako fanfikci, neoficiální pokračování, milý bonus k původní sérii, pak by bylo moje hodnocení mnohem mírnější. Scorpius je super postava, řešení hádanek a zapeklitých problémů se mi líbilo a musím říct, že jsem se při častých hláškách skvěle pobavila (to byl pro mě ostatně největší přínos této knihy).
Takže dávám nakonec 3,5-4* (částečně i z nostalgie). :)

Squish
11.12.2016 odpad!

Z knihy mi bylo hodně smutno... Harryho zbožňuji, jsem z té generace, která s ním vyrůstala a je to moje srdcovka... Ano věděla jsem, že to je námět divadelní hry a také, že to není pokračování, nicméně... Kde vůbec začít? Ty dialogy jsou tak špatné, rozhovory neuvěřitelné, vůbec se to nepodobá HP stylu. Postavy ztratily nebo naprosto změnily svůj charakter, typicky Potterovské, Weaslyovské či Snapeovské již prostě tady neplatí. Je mi líto, že Rowlingová dopustila něco takového a jde vidět, pisatel nemá takové nadání, aby se prosadil sám a musí látat kousky něčeho, co má připomínat Harryho Pottera...

sofmysl
11.12.2016 4 z 5

Vůbec mi nesedí ten styl "divadelní hry". Ano, Rowlingová sice příběhem dá se říci opět nezklamala a je to opravdu klasický Harry Potter jak jsem ho měla ráda, ale styl jakým je to napsané, umožňuje přečíst knihu během jen pár hodin.
Člověk si potom říká...ani jsem si to neužil.

Fantýna
11.12.2016 4 z 5

Tento díl bych nepovažovala jako pokračování knih o Harrym Potterovi, ale spíš jako bonus k této sérii. Nejvíce mi vadily postavy, protože byly přehnané. Ron byl až moc vtipný. Harry byl až moc ufňukaný atd. Vím, že je to scénař k divadelní hře, ale v některých pasážích jsem se ztrácela, protože měly až moc velké skoky. Chtělo by to trochu víc popisu. Jinak se mi děj líbil. Hlavně kvůli postavám musím dát čtyři hvězdičky.

Blekí
11.12.2016 3 z 5

Tří hvězdičkové hodnocení mi trhá srdce, Harry Potter je pro mě srdcová záležitost, ale rozhodla jsem se být objektivní.

Prokleté dítě je drama. To jsem věděla od začátku a ačkoli vím, že dramata nejsou můj šálek čaje, věřila jsem, že to zkousnu. Nezkousla. Právě u téhle pro mě tak důležité knížky mi to vadilo ještě víc. Ten příběh a hlavně jeho postavy měli obrovský potenciál, které bohužel zpracování naprosto zadusilo. Kniha je prostě příliš dějově orientovaná, obsahuje velké skoky v čase, na charaktery postav tam prostor není.
Dvě věci jsem si na knize užila: Albusovo a Scorpiovo přátelství a pohled do světa, kde zvítězil Voldemort.

Jsem si vědoma toho, že mé hodnocení je velmi subjektivní. Věřím, že někomu, kdo k HP sérii nemá takový vztah, by se kniha i líbila. Zpracovaná jako taková špatná není. Bohužel, nedosahuje na má očekávání. Možná je to i tím, že ji čtu ve špatném období. Četla jsem ji dlouho, na střídačku s knihami z maturitní četby. Možná, až jí v budoucnu dám znovu šanci, to uvidím jinak. Teď hodnotím průměrnými třemi hvězdami.

tynkaiscrazy
11.12.2016 2 z 5

:----) no.
Tohle se tedy moc nepovedlo. Rozhodně bych Prokleté dítě neoznačovala za osmý díl, spíš jako nějaký pokus o spin-off nebo tak něco.
Zas tolik mi nevadí, že je kniha celá psaná jako scénář. Je sice pravda, že tomu trochu chybí ty popisy pocitů, které Rowlingová tak bezvadně ovládá, ale cl dělat.

Co mi ale dost pilo krev, byly charaktery postav. Jak tady už někdo uváděl, Prokleté dítě psala buď třináctiletá puberťačka nebo se dva ožrali a něco zkusily vyplodit. Všechny vlastnosti postav jaou zextremované. Hermiona je moc generál, moc taková ''bossy". Ron je moc šprýmař, nic nebere vážně. K takovým vlastnostem se mi hodí spíš Fred a George. Harry je moc špatný otec. Albus je moc fakan. Draco je najednou moc kámoš.
Moc divný.
Moc jiný.
Moc neee.

Lenkacz92
10.12.2016 3 z 5

Knihu jsem velmi rychle přečetla a bohužel ve mě nevyvolala takové pocity, jako ostatní díly o Harry Potterovi. Čekala jsem asi trochu víc. Divadelní ztvárnění může být velice hezké.

vlkodlaq
09.12.2016

Knihu jsem jen pročetl a vím, že ji číst nebudu. Ten divadelní styl není příliš čitelný a u knihy více než děj rozhoduje právě styl psaní.. Ač to říkám poměrně vzácně a trochu se za to stydím, v tomto případě raději zvolím film.

PeLin
07.12.2016 3 z 5

Myslím, že tohle vůbec nemělo být vydané jako kniha. Neříkám však, že se mi to nelíbilo. Ráda jsem se vrátila do kouzelného světa, kterého jsem vždy chtěla být součástí, ale celkově to na mě dojem neudělalo.
Na prknech, která znamenají svět, vypadá tento příběh určitě úchvatně, ale v knižní podobě pro mě prostě ne. S postavami našich starých známých se dá těžko sympatizovat a hlavně už vám ani jako staří známí nepřipadají. Děj je strašně zmatený, neustálé cestování časem a přepisování minulosti působí nezáživně. Co mě ale nejvíc odradilo byl fakt, že má Voldemort dítě. To do teď nemůžu překousnout a celkově to do psychologie postavy vůbec nesedí.
Originální sedmidílná série je pro mě ovšem srdcovka, a tak už jen proto, že je to prostě Harry, dávám 3 hvězdy.

Layss
07.12.2016 3 z 5

Jsem fanouškem HP, začala jsem ho číst ve svých třinácti letech a od té doby jsem cca jednou ročně znovu knihy otevřela. Když vyšlo pokračování, na nic jsem nečekala a knihu jsem si koupila - i když jsem už předem neočekávala žádné zázraky. Kniha byla taková, jak jsem si ji představovala. Sice zajímavý nápad, vracet se do minulosti, ale narovnávání té minulosti mi přišlo až moc jednoduché. Určitě chyběla propracovanost, jak jsem tomu byla zvyklá u Rowlingové. Myslím, že jsem četla lepší příběhy napsané samotnými čtenáři o tom, jak by příběh mohl pokračovat. Ale co, aspoň k tomu zase něco vyšlo a navíc je to poprvé, co jsem četla divadelní hru.

AyameAkamatsu
06.12.2016 4 z 5

Ano vím, že tohle nebyl pravý Harry Potter, ale já jsem prostě nadšená, protože jsem se vrátila do světa čar a kouzel. Bože, jak mi chyběl tento svět. Pro mě je Harry Potter prostě srdeční záležitost a na tom se nic nezmění. Když bych to tak nějak shrnula, ano nebylo to nějaké zářné, ale také záleží na tom jak se nám to poskládá v hlavě. Pro mě je od teď pevně dané, že tohle se stalo a že tohle už nemůžeme nijak vyvratit.Je to sice perfektně napsána fanfikce, ale tahle fanfikce je pevně dána a vyvrátit ji nemůžeme. A víte co? Mě se to strašně líbilo. A aspoň trochu to ukojilo me choutky po světě čar. Byl to prostě skvělý pocit to číst a být zase zpátky. Ten pocit je prostě nezaměnitelný.

alzbeta4340
06.12.2016 3 z 5

Jako divadelní hře bych "Prokletému dítěti" dala šanci. V literární podobě to pro mě žádná lahůdka nebyla, spíš taková zajímavost. Děj se dost opakoval a místy i únavně táhl. Hlavní chlapecké postavy Albus i Scorpius byly povedené, zato se mi moc nelíbili dospělí - depresivní Harry a blázen Ron. Celkově času nad vypůjčenou knihou nelituji, ale domů ke všem původním dílům Harryho Pottera si ji nepořídím. 3,5 hvězdičky

přátelství kouzla magie Harry Potter divadelní hry rodina tajemství puberťáci

Autorovy knížky