Harry Potter a prokleté dítě

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3.55175

Harry Potter 8.

Divadelní hry, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child, 2016

Kniha Harry Potter a prokleté dítě

Lea10

Super kniha

Liteket

Tohle bylo bohužel jedno velké zklamání. Jednak kniha nebyla úplně čtivá a pak i příběh je postavený tak trochu předvídatelně a nudně...škoda, těšila jsem se.

PanTydlitát

(+ SPOILER) Když Harry a jeho rodina stáli v kostele a dívali se, jak lord Voldemort vraždí Potterovy, brečela jsem. Polštář byl celý mokrý.
Na druhou stranu děj byl divný, jestli to tak jde nazvat, chování postav nesmyslné a že by Voldemort měl dítě zrovna s Bellatrix? S ženatou Bellatrix? Jediná možnost je, že by ji k tomu Voldemort přinutil. K čemu by mu ale byla dcera, že.
To jsem docela odbočila. Dvě hvězdičky za to, že ta nesmyslná kniha tak rychle uběhla, a jedna za to dojetí v Godrikově dole.
Tečka.

rosalee3974

(+ SPOILER) Všeho moc škodí. Pro mě HP sága skončila původními sedmi knížkami a zbytek nepovažuji za tak zásadní a důležité, ačkoliv se Prokleté dítě snaží očividně navázat na předchozí knihy a děj nějak uzavřít. Zbytečné. Děj uzavřen byl a nepotřeboval se otvírat Voldemortovým dítětem. Ale kde začít... Vadilo mi několik věcí: konflikt mezi otcem a synem (téměř až Oidipův komplex), pojetí postav Harryho, Hermiona, Ginny a Draca, několik málo detailů a hlavně neuvěřitelnost příběhu. Bylo by toho víc, ale tohle jsou ty hlavní věci, které vyloženě bily do očí.

Vztah Albuse a Harryho - nechápu. Asi jsem od začátku nevěnovala dost pozornosti, že mi ten zásadní moment unikl, ale nevšimla jsem si v úvodních částech momentu, kdy by Harry nebo Albus udělali něco, co by toho druhého naštvalo. Vlastně díky poněkud odfláknuté práci v prvních několika částech jsme třemi roky života v Bradavicích jen proletěli, takže jsme si nedokázali vytvořit zásadní vazbu s Albusem a neměli jsme ani šanci pochopit, kde se v něm vzal takový hněv. Protože (a kvůli tomu jsem se vrátila zpátky na začátek, abych se ujistila, že tato věta opravdu padla) Harrymu vůbec, ale vůbec nezáleželo na tom, v jaké koleji Albus skončí, a takhle mu to i řekl. Tím padá celý motiv neporozumění mezi otcem a synem, což znamená, že všechny sebemrskačské a sebeobviňující rozhovory byly trapné, nepříjemné, zbytečné.

Jednání některých postav - chápu, že se člověk může změnit a v dospělosti už není takový, jaký byl. Problém je v tom, že klíčové postavy, které nám jsou představeny v Prokletém dítěti, jsou naprosto jiné, plytké, nedomyšlené, rozpačité. Jejich jednání nedává smysl. Jejich chování prostě není jejich. To je jeden z důvodů, proč si myslím, že tento příběh byl naprosto zbytečný - Harry, Hermiona, Ron, Ginny, Draco. To jsou naši dětští hrdinové, ale především to jsou fiktivní postavy. Měly by zůstat takoví, jací byli stvořeni. Nemělo by se už dál experimentovat s jejich dospělostí. To je to kouzlo knížek. Děj někdy prostě skončit musí. (Pokud ale akceptujeme myšlenku toho, že dospěli a trochu se změnili, měl by být této změně věnován dostatečný prostor, aby ji čtenář pochopil, zaregistroval a akceptoval ji - ten prosto nám z mnohých důvodů poskytnut nebyl a ani nemohl být, protože to není příběh o dospívání Harryho a jeho kamarádů. Ale v tom celá kniha ztrácí na soudržnosti a uvěřitelnosti)

Sovy, cestování - netušila jsem, že sovy létají tak rychle. Postavy se chvílemi objevovaly z ničeho nic, a já vím, že mohou používat letax. Ale proboha, držme se při zemi a snažme se o trochu reálnosti ano? Nikdo není vševědoucí. Ani kouzelníci.

Celkový námět manipulace s časem - to je jediný důvod, proč dávám dvě hvězdy. Ten námět není vůbec špatný. Ale provedení ano. Věřím tomu, že jako YA film by to fungovalo, ačkoliv bych se na něj podívala čistě jen kvůli vizuální stránce a Snapeovi. Alternativní reality, které nám byly představeny, by vypadaly skvěle, kdyby jim byl dán (alespoň té druhé, strašlivější) větší prostor. Kniha nemusela vůbec vyjít. Ale mohla posloužit jako výchozí bod pro nový film.

Nelíbilo se mi, že se celou dobu děj soustředil na to, aby se Albus vypořádal se svými komplexy. To se objevuje i v knihách o HP, ale tam se děj spíše soustředí na temnou hrozbu v podobě Voldemorta. Tady jsme nuceni číst mnohdy až duševní blitky puberťáka, který toho ve stínu svého otce spíš víc pokazí, než dokáže (a co si budem, pubertální vzdor rodičům je tak opoužívané a nudné téma, že to nemůže nic zachránit).

Velmi mě mrzí, že to bylo takové zklamání a omlouvám se, pokud se má kritika dotkne skalních fanoušků - ale prostě to nejde jinak. Aby mě J. K. Rowlingová a kdokoli, kdo jí s tím pomáhal, přesvědčili o tom, že nejde jen o další pokus vyždímat z dojné krávy plemena Harry Potter další a další peníze, musí se prostě víc snažit. Protože, bohužel a bohudík zároveň, v předcházejících letech si nastavili laťku opravdu hodně vysoko a nikdo by se tedy neměl spokojit s průměrem (nebo spíš lehčím podprůměrem).

Luna7

(+ SPOILER) Z knihy mám smíšené pocity. Jsem fanoušek Harryho Pottera a na knihu jsem se těšila, ale tohle mě zklamalo. Děj sám o sobě nic moc. Cestování časem, které bylo ve Vězni z Azkabanu hezky promyšlené, taky vůbec není. Staré známé postavy mají úplně jiný charakter a chovají se nelogicky. A to že má Voldemort dceru s Bellatrix mi přijde divné a nelogické hned z několika důvodů. 3* dávám jako HP fanoušek a za to, že se Albus kamarádí se Scorpiusem a Zmijozel už není tak utlačovaný.
PS. Dostala mě scéna paní s vozíkem na střeše vlaku. :D

Cress

Prostě špatná fanfikce na HP

MystoganW

Slyšela jsem jako audio knihu, teď už mám i papírovou. Rozhodně bylo super se vrátit zpět do tohoto světa.

Ikkju

Koukám na noční stolek ženy, a co nevidím - nová Rowlingová. Po podrobnějším zkoumání jsem zjistil, že to (úplně) R. není, nicméně jsem se do toho pustil, a za pár večerů před spaním ji přelouskal. Nebylo to špatné, ale moc výraznou stopu ve mě kniha nezanechala.