Harry Potter a prokleté dítě

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/303983/harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3.54170

Harry Potter (8.)

Harry Potter and the Cursed Child (2016)

Divadelní hry, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Hungerbook
předevčírem

Nejdříve se mi úplně nelíbilo, že je kniha napsána v podobě scénáře. Ze začátku mi to opravdu vadilo, ale potom, když jsem se začetla už jsem si toho ani nevšímala. Líbilo se mi, že byl Harry už dospělý a měl vlastní děti. Albus, jeho syn se dostane do Zmijozelu a to bylo podle mě takové ozvláštnění knihy. Snapea jsem nikdy neměla moc ráda, ale když ho potkají v jiné realitě během cestování časem, začala jsem ho mít radši. Jestli máte rádi předchozí díly, tuhle vřele doporučuji všem. (A když se budete opravdu nudit, můžete si podle scénáře zahrát divadlo.)

Ajda300
předevčírem

Kniha byla skvělá stejně jako ostatní díly, ale vadilo mi, že je kniha napsaná formou scénáře. Vadil mi Albus u kterého mi připadalo, že Harryho ani nemá rád. Scorpiuse jsem si hned oblíbila. Přišlo mi trochu zvláštní, že se do jejich života dostal zase ten nesnesitelný Diggory. Jo vím že mu umřel syn ale vždyť je to skoro dvacet let! To už by se s tím mohl trochu vyrovnat. Navíc mi přišlo, že na konci čtvrtého dílu už byl docela v pohodě a z ničeho Harryho neobviňoval.
Je mi líto že autorka napsala knihu tímto stylem, ale jsem ráda, že vůbec existuje. Velmi doporučuji.

meredith6677
předevčírem

Tuhle knihu jsem si pořídila jako první. Říkala jsem si, že když znám zfilmovaný příběh, tak proč se rovnou nevrhnout na pokračování? Zprvu jsem byla poněkud skeptická k tomu, že je příběh napsaný ve formě scénáře, ale postupně mě příběh vtáhl a oblíbila jsem si některé postavy, takže nebylo divu, že jsem knihu dočetla velice brzy. Právě přečtení této knihy mi vnukla myšlenku přečíst si kompletně celou sérii HP. A nyní, když jsem dočetla poslední díl od J.K. Rowling a vracím se v paměti k Prokletému dítěti, už mi kniha tak moc úžasná nepřijde. Připadá mi, že v tomto příběhu byly hodně pozměněny charaktery postav, které spisovatelka naznačovala na posledních stránkách Relikviích smrti. Přesto je stále příjemné jakési vědomí, že oblíbené postavy z HP žijí dál i po skončení příběhu. :) Takže za mě jako hodnocení Prokletého dítěte bych dala tři hvězdičky. Kniha je příjemně napsaná, vtáhne do děje, ale asi se spíše jako pokračování HP musí brát jako fanfikce.

lucinka653

Když jsem knihu začala číst, byla jsem ráda, že se můžu vrátit zpátky do svého mládí, kdy byl Harry moje láska. Po přečtení knížky, jsem byla lehce zklamaná. Šlo vidět, že je kniha založená na teoriích od fanoušků. V podstatě se jedná o vysvětlení, které by šlo napsat do pár odstavců. Teď když nad tím přemýšlím zpětně, tak osmý díl absolutně nepovažuji za součást Harryho světa. A nejraději bych na něj zapomněla úplně.

EleanorJane

Tohle byl pro mě vlastně první Potter, kterého jsem četla. Nerada totiž čtu něco, co jsem předtím viděla. Takže aspoň nemůžu srovnávat. Až na pár nesrovnalostí se mi to celkem líbilo. Myslím si, že by děj mohl být klidně propracovanější.

Ana72154

Po přečtení této knihy jsem byla velmi zklamaná, jelikož jsem fanoušek ságy Harry Potter. Tuto knihu si již znova nepřečtu, což mně velmi mrzí, jelikož jsem se na knihu (scénář) velmi těšila. Škoda.

Martina852

Správný fanoušek HP by si asi neměl nechat ujít osmý díl, ikdyž je zpracovaný jako divadelní hra. Bohužel, vývoj děje mi příjde občas přitažený za vlasy a spíše mi to připomíná fanfikci, než-li pokračování Harryho Pottera.

slaska77

Hezky zpracovaný post-potrovský příběh. Bavilo nás s dětma číst. Od doby vězně z Azkabanu mi přišel motiv šoupání v čase jako dost nevyužitý, tady byl zase trochu nadužitý, ale rádi jsme se ještě naposledy s Ronem, Hermionou, Ginny a Harrym potkali. Zajímavý byl motiv smíření, koho s kým, na to si už přijďte sami.

misowi84

Líbilo se mi to..
Velmi rád jsem se do kouzelného světa vrátil :-)

hellena1523

K osmému dílu jsem byla velice skeptická. Vlastně mě ani trochu nelákalo, že bych si ho přečetla. Asi jsem se obávala zbytečného patosu, nebo toho, že bude prostě hloupý a zkazí mi celý dojem. Když jsem na knihu však zcela náhodou narazila v knihovně, řekla jsem si, že to zkusím.
Abych byla upřímná, přečetla jsem příběh jedním dechem a byla nadšená! Čekala jsem to nejhorší, ale nakonec jsem byla moc mile překvapená. Postavy jsem si oblíbila, trochu si poplakala a užívala si nostalgii. Příběh byl, pravda, trochu slabší, ale i tak budu knihu asi potřebovat ve své knihovně.
Uvítala bych i film ♥ nicméně jsem přesvědčená, že knihu ocení především milovníci celého fenoménu.

Beer_bro

rád jsem se zase vrátil do světa čar a kouzel, ale neměl jsem z příběhu stejný příjemný pocit z četby, jako z prvních sedmi dílů.
navíc se mi zdá, že jsem asi narazil na pár chyb (nesrovnalostí).

LeeLoo32

Mě se to líbilo. Jako velká fanynka HP jsem dlouho čekala na pokračování a dočkala jsem se. Bála jsem se že jako scénář se to bude číst špatně ale naopak rychle jsem si zvykla... Líbí se mi jméno Scorpius. Sedí k němu jak p***l na hrnec. :) Za mě 5* díky za knihu! :)

MatoZu

Přečetla jsem to rychle, hlavně proto, že to byl filmový scénář, ale teda nic moc. Harry mě tady příšerně štval (pořád ještě nemůžu překousnout jeho chování k profesorce McGonagallové), ostatní postavy se taky dost často chovaly úplně jinak, než je známe z předchozích knih a například představa, že (SPOILER!)
Voldemort má dceru, je prostě směšná. Jak říká spousta lidí - tohle připomíná spíš nějakou fanfikci a rozhodně to neberu jako opravdové navázání na poslední díl.

Janchen

Z této knížky mám rozporuplné pocity. Od dob, kdy se kniha objevila na pultech knihkupectví jsem měla výtky (ani ne tolik k názvu), ale především k jménu Rowlingové na přebalu. Vydavatelé využili slávy série HP, která přinesla Prokletému dítěti okamžitě světový věhlas. Člověk nemusí být sečtělým fanouškem HP, aby poznal, že tento díl nepsala stejná ruka. Nám známe postavy se vyjadřují a přemýšlejí odlišněji než jsme zvyklí. Přesto se jedná o krásný příběh ze světa Harryho Pottera. Ukazuje nám, co se dělo po tom (což chceme vědět snad úplně všichni) a rozvíjí závěrečnou scénu z nádraží King's Cross. Bylo krásné setkat se opět s velkým množstvím postav, hlavně těch, které člověk již neočekával. Ačkoliv to působilo, že se autoři snažili dát do příběhu úplně všechno, naplnit (nebo lépe řečeno nacpat) ho co nejvíce postavami (a oživit tak i postavy dávno mrtvé) a událostmi, které by se mohli stát. Přesto je to krásný příběh, jehož důležitost nemůžeme popřít. Rozhoně jsem si více zamilovala Draca a předevších Scorpiuse a toužím vidět divadelní zpracování. Objevují se zde vtipné pasáže i takové, které mi nedávaly moc smysl (ale to je dáno samotnou problematikou cestování časem). Knížka stojí za přečtení, díky divadelnímu zpracování je i rychle přečtená, ale pravá Rowlingová to není.

Petra17

(POZOR MÍRNÉ SPOILERY) Není to klasické Potterovské dílo a taky bych řekla že je to psané horkou tužkou (šité horkou jehlou) a taky si myslím že to pro autory byli rychle vydělané peníze a připadá mi to jako by se autorka nemohla rozhodnout jakou budoucnost Harrymu přinese, tak tam prostě dala všechny, co jí napadly... Ale je to budoucnost Harryho Pottera a mě jako Potterholičce se to líbilo a bylo to čtivé

Lubisek

Sám sebe řadím mezi ty největší fanoušky Harryho Pottera. Jelikož jsem ovšem ke knížkám neměl nějaký vřelý vztah, tak jsem až do letošního roku žádnou knihu ze série o tomhle mladém čaroději nečetl. I když jsem filmy viděl přinejmenším 10krát, tak od první chvíle, kdy jsem začal číst úvodní díl jsem litoval, že jsem se do toho nepustil již dávno. Všech 7 dílů jsem přečetl velmi rychle, a i když jsem věděl, jak vše dopadne musím uznat, že J. K. Rowlingová je prostě autorka s velkým A. Včera jsem dočetl poslední díl a okamžitě jsem se vrhl na "osmý" díl Harryho Pottera. Vůbec jsem netušil, co očekávat, ale hrozně jsem se těšil, že konečně poznám něco nového. Vůbec mi nevadilo, že je kniha psaná formou scénáře. Naopak, spíše jsem to uvítal. Je to něco úplně jiného, zajímavého. A teď po dočtení jsem maximálně spokojen. Samozřejmě, vůbec to není něco jako prvních 7 dílů, ale tím je to právě skvělé. Velmi se mi líbilo, že jsem si mohl představit, jak asi postavy vypadaly. Prostě použít fantazii. S námětem jsem také spokojen, jen mi maličko vadilo, že jde poznat, že knihu nepsala naše milovaná J. K. Rowlingová. Nejoblíbenější postavou je pro mě určitě Scorpius. Dále se mi líbí také změna Draca. Naopak mi přijde, že Jack Thorne někdy vložil do úst Harryho Pottera věty, o kterých si myslím, že by je v životě neřekl. Celkový dojem je u mě ovšem naprosto skvělý. Knihu hodnotím NAD OČEKÁVÁNÍ (jen to bohužel až moc rychle opět skončilo). A jestli je tu ještě nějaký potterhead, nebo i menší fanoušek Harryho Pottera, který se zdráhá přečíst tuhle knížku, tak já ji můžu jen vřele doporučit. Teď nezbývá nic jiného, než čekat, jestli nám toto trio dopřeje ještě nějakou radost a dočkáme se třeba pokračování. :)

LordCookie

Miluju Harryho Pottera a proto jsem dlouho toužila po téhle knize. Ale dost mě zklamala. Podle mě tam bylo pár chyb v ději, což mi hrozně vadilo. Bylo to celkově uspěchaný a myslím, že Rowlingové nejspíš došli peníze, když nechala dopustit, aby vydali takovou slátaninu. Za mě obrovský palec dolu.

TimeLord

Vôbec to nebolo dobré. Postavy tam boli hrozne vykreslené, príbeh nanič.

ClarrWinchester

Tahle kniha by v popisku vůbec neměla mít Harry Potter 8., protože tohle... To není další kniha HP. Nemá to s HP nic společného, jen propůjčené postavy, něco jako fanfikce na internetu. Pro mě, jako dlouholetého fanouška HP, to byl jen výhoz peněz, jedno velké zklamání. Tohle není další pokračovaní HP, jen ff na téma knih J.K. Rowling.

Carolka409

Forma scénáře mě zaujala,docela bych to ráda viděla na živo v divadle nebo jako film.

danca8403

Hvězdičky ubírám za předvídatelnost a všeobjímající sentiment. Ano, jsem fanouškem a občas jsem byla i dojatá, ale zde je to záměr. Nemám nic proti formátu scénáře, čte se dobře. Myslím, že divadelní nebo filmové zpracování by bylo pro mnohé stravitelnější.

Dagros

Po dočtení této knížky v sobě mám trochu rozporuplný pocit. Je to opravdu něco úplně jiného než předchozích 7 dílů, ale na druhou stranu, nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, bylo to prostě jen jiné, než na co jsem byla zvyklá :)
Zaujal mě scénář.

s1ombrehimawari

Poslední díl jsem četla jako první. Jaká ironie.
Formát scénáře se mi moc líbil. Ovšem dost by mě zajímalo jak ty spešl efekty v divadle udělali.
Bylo to krásné až to bylo smutné. Neskutečná nostalgie u které jsem měla namále abych se nerozbrečela (tak prostě když tam jsou mé oblíbené mrtvoly).
Potenciál to mělo ale asi větší. Mohly se přidat cituplné obrazy po kterých by diváci šíleli smutkem. To není tak těžké napsat, když už má HP vybudovaný takový fandom, který už tu existuje tak dlouho.(Ach Scorpiusi proč si jen Albusovi neřekl jak je pan Severusík rád, že nosí jeho jméno)

Mimochodem Harry je fakt strašný otec.

PeťkaW.

Vidět Prokleté dítě v divadle, asi bych byla nadšená. Takhle jsem bohužel dostala míň, než jsem očekávala, a to přitom moje očekávání, právě kvůli zvolené dramatické formě, nebyla velká. Příběh byl takový hodně stručný, děj docela průhledný a trochu zmatený a charaktery postav hodně okleštěné a ani mně moc neseděly k předchozím dílům. Určité pasáže působily až moc kýčovitě a pateticky.
Chyběla už jen duha a jednorožci. Rowling mám ráda pro její schopnost vyprávět. Dokáže i tu největší blbost popsat tak, že vypadá jako výhra v loterii. A to mi tu chybí. Na druhou stranu - stránky ubývaly jedna za druhou a člověk nedostal prostor k tomu, aby se nudil. HP a prokleté dítě je taková celkem příjemná jednohubka pro fanoušky celé série. Ale kdyby nevyšla, nic by se nestalo :)

ivič

Upřímně jsem čekala víc. Mimo pár aspoň trochu zajímavých scén se nic moc
nedělo. Kniha neměla ŽÁDNÝ zajímavý nápad a dlouho mi trvalo než jsem si
zvykla na scénářovou formu. Myslím, že na Wattpedu se najdou lepší fanfikce.

angloumene

Harry Potter a prokleté dítě se mi četl stejně snadno, jako všechny předchozí díly. Formát divadelní hry kromě hodně zjednodušených rozhovorů a občasného nepřirozeně explicitního vyjádření pocitů není naškodu. Naopak občasné popsání divadelní scény příjemně podněcuje vlastní fantazii.

Co se týče samotného příběhu, celkem překvapí svou jednoduchostí a ne zas až tak velkolepou osudovostí. Jednou z nejméně sympatických postav je sám Harry, což jsem dopředu opravdu nečekala. I tento díl se ale zuby nehty drží žánru literatury pro děti a tak děj zůstává hodně přímočarý, postavy nejsou nijak hluboké a principy časové souslednosti zůstávají bez omluvy porušeny.

Pokud budu nového Harryho brát jako čistě odpočinkovou literaturu, hodnotím jej veskrze kladně. Kniha je čtivá, nenáročná, prostě ideální čtení k bazénu. Nic moc navíc už ale nenabízí.

andreeejka

3 jen za nostalgii.

Chajda69

Tři hvězdičky asi jen z nostalgie a z radosti, že je Harry opět na scéně. Knihy, ve kterých se cestuje časem poměrně často ignorují problém časového paradoxu a je tomu tak i v tomto dramatu. A to bohužel odpustit nemohu, protože mi to dokáže pokazit dojem z celé knihy.

Thunder02

Bylo to divné, takové meh...
už je toho prostě moc a je jen na Rowlingové a spol. jestli si to přiznají

Mabie

Tak to byla opravdu slabota. Škoda. Bylo příjemné se po letech zase vrátit do Bradavic, ale prostě to není příběh od J.K. Rowlingové.