Harry Potter a prokleté dítě

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/303983/harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3.54262

Harry Potter (8.)

Harry Potter and the Cursed Child (2016)

Divadelní hry, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Lessana
14. listopadu

Ako mnohí som sa i ja dala nalákať... Našťastie som knihu mala len z knižnice. Listovala som si v ilustrovaných vydaniach a zrazu pozerám a vedľa na poličke vidím (výnimočne nevypožičaný) scenár, teda akože 8. časť HP. Tak to, reku, skúsim.
Nuž, bolo síce príjemné vrátiť sa opäť do sveta HP (a vlastne len za to je tá jedna hviezdička v mojom hodnotení), ale to je málo. Využiť mená a udalosti známe všetkým fanúšikom potterovského univerza, zabaliť to do absurdného príbehu, ktorý postráda zmysel a hlbšiu myšlienku, neunúvať sa písať celý román, len akési strohé vety a nazvať to vznešene scenárom... pokladám to za zradu. Akoby si z nás robili dobrý deň. Nie dosť peňazí sa už na tom zarobilo?

Majollica
12. listopadu

Podívám-li se na to Ronovou gurmánskou optikou, musím s politováním říct, že místo další vydatné porce poctivého domácího koláče, kterému neschází ani jedna z osvědčených ingrediencí, dostali tentokrát milovníci Harryho Pottera jen lákavý chomáč cukrové vaty. Velkoryse natočené a pečlivě načančané NIC. Aby si tvůrci přišli na své a čtenářům zůstala jen prázdná špejle a slabá pachuť na patře. Škoda. Velká škoda. Zdá se, že nejen u Gringottových mají rádi zlato.

wee_n
11. listopadu

Čtu hodně fanfikcí na téma Harry Potter, a to i z důvodu, že jsem fanouškem páru, který se nikdy nedal dohromady a nebyla ani ta nejmenší šance. Nicméně k Harry Potterovi a Prokletému dítěti - To jako vážně? Tohle je fanfikce sama o sobě, a to možná přeháním, protože internetové fanfikce alespoň za něco stojí. Nějak jsem nepochopila, proč tohle J.K. měla zapotřebí. Těžko z toho chtěla rejžovat peníze, kterých už má jak nas**** z předchozích dílů. Chápu, že odezva fanoušků na poslední díl byla taková, že jim chtěla ještě něco nabídnout, ale když už, mohla se více snažit. Naštěstí díky formě, kterou je to psané to bylo přečtené hned, ale dobrý pocit, jakobych se vrátila zpátky v čase do svých 11ti let, tam rozhodně nebyl. Vlastně ani nebím, za co dávám dvě hvězdičky. Možná prostě proto, protože je to Potter.

P.S. - SPOILER
Voldemort a Bellatrix? To je špatnej vtip. Jak říkám - Fanfikce. :)

xxxtopol
11. listopadu

Slabota. Předvídatelné a kdyby tam nefiguroval Voldemort a Potter, tak by to snad každý odložil po dvaceti stránkách.

hjindriska
09. listopadu

Nemohla jsem se začíst, ale povedlo se a nakonec se mi líbila. Je pravda, že takových to pokračování může být donekonečna a možná i bude....

Kluvo
08. listopadu

Mne sa to celkom páčilo, hoci takýmto štýlom môžeme starého Voldyho oživovať aj každý rok. A to je rozširovanie HP série do smeru, ktorý jej rozhodne neprospieva. Iné je, keď sa objaví kniha rozprávok Barda Beedla, kuchárka obľúbených jedál z Deravého Kotlíka, či ilustrovaný lexikón sexuálnych úchyliek Albusa Dumbledora (Brumbála, ako ho volali, keď učil ešte v Čechách) a iné je, keď si niekto vymyslí cestu, na ďaľšie vzkriesenie lorda Voldemorta, čím by vlastne mohol naštartovať ďaľšiu sériu. Snáď sa z toho nestane pravidlo...

apelttom
05. listopadu

S kouzelným světem Harryho Pottera má knížka společné pramálo. Nějak se to ale přelouskat dá.

Pitbullka
04. listopadu

Nemůžu si pomoct, ale mně se příběh líbil. Známé postavy, známé prostředí. Občas mě štvalo chování postav ale nebylo to nic hrozného. Myslím si, že kniha je zbytečně podceňovaná.

mazda333
03. listopaduodpad!

Proti pokračování po letech nic nemám. Ale to by ho musela napsat Rowlingová osobně a jako román. Tohle je jen obyčejná fanfiction jakých jsou na webu mraky. Ať si píše kdo chce co chce, ale nechápu, čím si pan Thorne vysloužil tu poctu, propagovat svůj scénář jako osmé pokračování proslulého fenoménu. Opravdu mě mrzí, že Rowlingová toto dopustila. Pro mě má zkrátka HP 7 dílů. Tahle slátanina nesmí víckrát překročit práh mého domu.

Teror
02. listopadu

Pokud čekáte super pokračování HP bohužel se nekoná, slátanina.

Gedzita
02. listopadu

Rowlingová si asi chtěla napsat vlastní fanfikci, jinak si vznik téhle slátaniny nedokážu vysvětlit.

1T0S_
29. říjnaodpad!

U každé série nastane moment, kdy se z ní stane továrna na prachy místo zdroje kvalitní četby/zábavy/podívané/whatever. A ten u Harryho Pottera nastal právě teď.

Z knihy se absolutně vytratilo "kouzlo" světa HP, postavy se chovaly naprosto stupidně a celkově na mě kniha působila jako nějaká fan fiction z internetu.

0/5. Nedoporučil bych ani fanouškovi původní série.

sgjoli

Prokleté dítě je dost kontroverzní záležitost a chápu proč. Nicméně já se kloním nakonec k lidem, kterým se tento počin líbil. Především jsem do knihy šla s tím, že to není kniha od Rowlingové. A tudíž nemá smysl srovnávat. Navíc je to psané jako scénář, ne jako plnohodnotná kniha – i proto se dá srovnávat dost těžko. Je pravda, že kniha vyznívá úplně jinak, když tu už Harry a jeho přátele jsou dospělými lidmi a působí tu tak trochu nudně. Ale ty jejich děti mi to dost vynahradily. Problém je trochu v tom, že se to jmenuje „Harry Potter a…“ a přitom to není úplně příběh o Harrym samotném, ale o úplně jiných postavách. Nicméně já si to užila, bylo to fajn.

LuiCJ

TENTO KOMENTÁR MÔŽE OBSAHOVAŤ SPOILERY!!!
Ako verný fanúšik Čarodejníckeho Sveta J.K.Rowlingovej som po prečítaní siedmeho dielu siahol aj po tejto knižke. Ide zároveň asi o prvú knihu, ktorú som si celú prečítal v angličtine. Zakúpil som si ju v anglickom jazyku práve preto aby som sa v ňom zlepšil a aby som zároveň videl ako taký divadelný scénar vyzerá.

Teraz sa pokúsim veľmi stručne prerozprávať príbeh. Začína tam kde sa skončila kniha Harry Potter a Dary Smrti, na Nástupišti 9 ¾. Tam už dospelý Harry Potter spoločne s Ginny vyprevádza svoje deti na vlak do Rokfortu. Na nástupišti stojí tiež aj Harryho bývalý rival Draco Malfoy, ktorý sa tiež lúči so svojím synom Scorpiusom. Scorpius sa vo vlaku zoznámi s Albusom Potterom (Harryho syn) a Rose-Granger Weasleyovou (Ronova dcéra). Veľmi mi to pripomína prvý diel série kde sa Harry zoznámi s Hermionou a Ronom. Po nastúpení na Rokfort prichádza na rad zopár udalostí a neskôr sa Albus so Scorpiusom vydajú zachrániť za pomoci Časovratov študenta Bifľomoru, Cedrica Diggoryho. Zahynul v štvrtom diele (Harry Potter a Ohnivá čaša) a teraz jeho otec Amos žiada o jeho navrátenie. Na scénu potom prichádza Delphini (dcéra Lorda Voldemorta a Bellatrix Lestrangeovej). Vydáva sa za pracovníčku v Dome Svätého Oswalda pre Staré Čarodejnice a Čarodejníkov, kde Amos Diggory žije. To, že je dcéra najkrutejšieho čarodejníka sa ukáže až na konci knihy. Príbeh ukončí ako inak, šťastný koniec.

Vzhľadom k tomu ako je kniha napísaná, často som sa strácal v dejových linkách a niekoľko krát som si danú pasáž musel prečítať viac krát aby som pochopil kde sa to vlastne odohráva. Taktiež nerozumiem čo sa stalo s Jamesom Potterom. Na Rokfort nastúpil v roku 2015 a bol zaradený do Chrabromilu. Avšak v knihe sa objavuje iba na začiatku a to pri vyprevádzaní jeho súrodencov na čarodejnícku školu. Ďalej sa v príbehu vôbec nespomína. Skutočne netuším čo sa stalo so Harryho synom. Porozmýšľam nad nejakou teóriou. Ďalšou vecou je koniec. Siedmy diel ukončil sériu veľmi pekne, avšak po prečítaní tejto knihy som mal zrazu pocit akoby ten koniec v Harrym Potterovi a Daroch smrti bol len akýmsi predkoncom série a naopak tento sa stal finálnym zakončeným čarodejníckej ságy.

Koniec koncov nejedná sa vôbec o zlú knižku, len v mnohým prípadoch to nedosahuje hodnoty predošlých dielov. Harry Potter and the Cursed Child je iba pokračovaním série a žiadne dôležité prvky z pôvodných kníh tu nie sú vysvetlené, samozrejme ak nepočítam Delphi. Tým sa dostávam k poslednej veci a tou je asi samotný názov diela. Harry Potter a Prekliate Dieťa je veľmi nejasný titul. Harry určite nie je hlavnou postavou a Prekliate dieťa si každý môže interpretovať inak. Prekliatym dieťaťom môže Voldemortova dcéra Delphini, no taktiež aj Albus či niekto úplne iný.
To už nechávam na vás. Harry Potter a Prekliate dieťa je len irelevantné a pekné rozšírenie ságy, ktoré nijako výrazne neovplinilo môj pohľad na tento obrovský čarodejnícky vesmír.

AloneJane
16. říjnaodpad!

Tohle opravdu ne, rozhodně se to nedá brát jako součást kouzelné série, je to pro mne pouze něco co se vážně nepovedlo. A tím rozhodně nehodnotím to, jak je kniha psaná - divadelní pojetí, ale příběh samotný. Chybí tomu jakékoliv kouzlo ze světa, který sama Rowlingová vytvořila.

LittleK

Rozhodně nebudu tvrdit, že se toto dílo vyrovná předchozí sérii, která je naprosto dokonalá a nesmrtelná, i přesto mohu tento kousek doporučit. Minimálně fanoušci HP budou nadšení z nového dobrodružství. Původně jsem také neměla v plánu si knihu pořídit, ale byla jsem obdarována a jsem opravdu ráda, že jsem si knihu přečetla. Obávala jsem se, že knihu nebudu moci tak prožít, když je psaná formou scénáře, ale překážkou to vůbec nebylo. Navíc musím oponovat předchozímu komentáři o skocích do minulosti. Sice se vracíme v ději zpět a to hned několikrát, ale z důvodu nových zápletek a to na škodu určitě není. Mrzí mě, že hru asi nikdy neuvidím, protože by mě nesmírně zajímalo jak se s některými efekty tvůrci poprali, ale uspokojila mě alespoň naděje, že by se mohl poslední díl dočkat filmové podoby.

Ivetma

Harryho Pottera zbožňuji, takže jsem byla na Prokleté dítě opravdu zvědavá. Příběh je velice povedený a dobře se četl, ale s porovnáním předchozích dílů byl moc krátký, jakoby takový "osekaný". To mě celkem mrzí. Ale i tak jeho přečtení rozhodně doporučuji - je to zkrátka Harry!

DenyGranger

Úžasný díl, doporučuju všem lidem, kteří milují Harryho Pottera.

Minah
01. říjnaodpad!

První kniha, kterou si dovolím hodnotit rovnou jako "odpad". Snad za to může moje věrnost a láska k originální sérii, ale tohle prostě nebylo ono. Charaktery měly pramálo společného s původními postavami. Harry jako natvrdlý trouba, který se nedokáže postarat o svého vlastního syna, Draco Malfoy jako ufňukaný bambula, a k tomu dvě neuvěřitelně otravné hlavní postavy v podání mladého Albuse a Scorpiuse. Jako zarytý fanoušek Harryho Pottera, budu předstírat, že tato kniha neexistuje.

Hungerbook

Nejdříve se mi úplně nelíbilo, že je kniha napsána v podobě scénáře. Ze začátku mi to opravdu vadilo, ale potom, když jsem se začetla už jsem si toho ani nevšímala. Líbilo se mi, že byl Harry už dospělý a měl vlastní děti. Snapea jsem nikdy neměla moc ráda, ale když ho potkají v jiné realitě během cestování časem, začala jsem ho mít radši. Jestli máte rádi předchozí díly, tuhle vřele doporučuji všem. (A když se budete opravdu nudit, můžete si podle scénáře zahrát divadlo.)

Ajda300

Kniha byla skvělá stejně jako ostatní díly, ale vadilo mi, že je kniha napsaná formou scénáře. Vadil mi Albus u kterého mi připadalo, že Harryho ani nemá rád. Scorpiuse jsem si hned oblíbila. Přišlo mi trochu zvláštní, že se do jejich života dostal zase ten nesnesitelný Diggory. Navíc mi přišlo, že na konci čtvrtého dílu už byl docela v pohodě a z ničeho Harryho neobviňoval.
Je mi líto že autorka napsala knihu tímto stylem, ale jsem ráda, že vůbec existuje. Velmi doporučuji.

meredith6677

Tuhle knihu jsem si pořídila jako první. Říkala jsem si, že když znám zfilmovaný příběh, tak proč se rovnou nevrhnout na pokračování? Zprvu jsem byla poněkud skeptická k tomu, že je příběh napsaný ve formě scénáře, ale postupně mě příběh vtáhl a oblíbila jsem si některé postavy, takže nebylo divu, že jsem knihu dočetla velice brzy. Právě přečtení této knihy mi vnukla myšlenku přečíst si kompletně celou sérii HP. A nyní, když jsem dočetla poslední díl od J.K. Rowling a vracím se v paměti k Prokletému dítěti, už mi kniha tak moc úžasná nepřijde. Připadá mi, že v tomto příběhu byly hodně pozměněny charaktery postav, které spisovatelka naznačovala na posledních stránkách Relikviích smrti. Přesto je stále příjemné jakési vědomí, že oblíbené postavy z HP žijí dál i po skončení příběhu. :) Takže za mě jako hodnocení Prokletého dítěte bych dala tři hvězdičky. Kniha je příjemně napsaná, vtáhne do děje, ale asi se spíše jako pokračování HP musí brát jako fanfikce.

lucinka653

Když jsem knihu začala číst, byla jsem ráda, že se můžu vrátit zpátky do svého mládí, kdy byl Harry moje láska. Po přečtení knížky, jsem byla lehce zklamaná. Šlo vidět, že je kniha založená na teoriích od fanoušků. V podstatě se jedná o vysvětlení, které by šlo napsat do pár odstavců. Teď když nad tím přemýšlím zpětně, tak osmý díl absolutně nepovažuji za součást Harryho světa. A nejraději bych na něj zapomněla úplně.

EleanorJane

Tohle byl pro mě vlastně první Potter, kterého jsem četla. Nerada totiž čtu něco, co jsem předtím viděla. Takže aspoň nemůžu srovnávat. Až na pár nesrovnalostí se mi to celkem líbilo. Myslím si, že by děj mohl být klidně propracovanější.

Ana72154

Po přečtení této knihy jsem byla velmi zklamaná, jelikož jsem fanoušek ságy Harry Potter. Tuto knihu si již znova nepřečtu, což mně velmi mrzí, jelikož jsem se na knihu (scénář) velmi těšila. Škoda.

Martina852

Správný fanoušek HP by si asi neměl nechat ujít osmý díl, ikdyž je zpracovaný jako divadelní hra. Bohužel, vývoj děje mi příjde občas přitažený za vlasy a spíše mi to připomíná fanfikci, než-li pokračování Harryho Pottera.

slaska77

Hezky zpracovaný post-potrovský příběh. Bavilo nás s dětma číst. Od doby vězně z Azkabanu mi přišel motiv šoupání v čase jako dost nevyužitý, tady byl zase trochu nadužitý, ale rádi jsme se ještě naposledy s Ronem, Hermionou, Ginny a Harrym potkali. Zajímavý byl motiv smíření, koho s kým, na to si už přijďte sami.

misowi84

Líbilo se mi to..
Velmi rád jsem se do kouzelného světa vrátil :-)

hellena1523

K osmému dílu jsem byla velice skeptická. Vlastně mě ani trochu nelákalo, že bych si ho přečetla. Asi jsem se obávala zbytečného patosu, nebo toho, že bude prostě hloupý a zkazí mi celý dojem. Když jsem na knihu však zcela náhodou narazila v knihovně, řekla jsem si, že to zkusím.
Abych byla upřímná, přečetla jsem příběh jedním dechem a byla nadšená! Čekala jsem to nejhorší, ale nakonec jsem byla moc mile překvapená. Postavy jsem si oblíbila, trochu si poplakala a užívala si nostalgii. Příběh byl, pravda, trochu slabší, ale i tak budu knihu asi potřebovat ve své knihovně.
Uvítala bych i film ♥ nicméně jsem přesvědčená, že knihu ocení především milovníci celého fenoménu.

Beer_bro

rád jsem se zase vrátil do světa čar a kouzel, ale neměl jsem z příběhu stejný příjemný pocit z četby, jako z prvních sedmi dílů.
navíc se mi zdá, že jsem asi narazil na pár chyb (nesrovnalostí).