Harry Potter a prokleté dítě

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/303983/harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3.63989

Harry Potter (8.)

Harry Potter and the Cursed Child (2016)

Divadelní hry, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

sarekaslukova
včera

No na knížku jsem četla dost recenzí, proto jsem i trochu se čtením otálela, nechtěla jsem si zkazit můj dětský svět, na kterým jsem vyrůstala a dospívala. Začátek, no tak prvních 10 stránek, jsem byla dojatá že to navazuje na konec sedmičky, ale pak to bylo, jako by to psalo dítě pro Wattpad, tam taky jsou podobné smyšlené napodobeniny pokračování světa Harryho Pottery (a některé bohužel i lepší). Ale i přes to, že se mi to za tak moc nelíbilo, všichni tam byli na mě moc citlivý a ufňukaný, tak se to četlo velmi dobře a byla jsem místy i celkem napjatá jak to dopadne. No a konec, to byla prostě jen hra na city.

Karča.K
včeraodpad!

S knihou jsem si podložila konferenční stolek v obývacím pokoji, takže svůj účel splnila beze zbytku.

Peetullka

Je možné Harryho nemilovat ? Podle mě to možné není. Mě se tato kniha velmi líbila i když je psaná jako scénář. Vrátit se do světa Bradavic a to všechno okolo. Prostě super :-) Na Harrym jsem vyrostla, takže je to prostě taková srdcovka :-)

iveta3867

očekávání obrovské, díky naprosto dokonalým předchozím dílům, ale trošičku zklamání.. raději zůstanu u konce osmého dílu a pokračování si domyslím sama;)

Twinny

Podprůměrná fanfiction, znám lepší.

daniska

Kniha se mi líbila. Opět jsem se mohla vrátit do Bradavic a Harryho světa. Ach jo, škoda, že je to pryč.

ZlýJabko

*Gesicht v dlaních...* Kde začít? Třeba tím, že uplyne první rok a Ala vůbec neznáme. Druhý rok? OK, Al se mění v otravné nepřesvědčivě zakoukané emo dítko. Rok třetí? Tou dobou mám toho fracka už dost než abych se vůbec staral. Scény s Harrym - Harrym Potterem, jehož jméno je na obálce a láká fanoušky jako bonbon dětičky - jsou k uzoufání. Následuje nejlepší část knihy, scéna 11. MEGA! A pak to zas usne. jako že skoro doslova, taková je to nuda. Blbnutí s Mnoholičným lektvarem už je jen nostalgická vzpomínka na Tajemnou komnatu, napětí nula, zábava se jí blíží. Ad plán Saving Private Diggory: On je sakra důvod, proč se Obraceč času objevil v příbězích aktivně jen jednou, a to hodně opatrně. Protože od téhle chvíle je to už úplně mimo. Fanfikce přes všechen potenciál úplně vykolejila a už se nedokázala vrátit a Delphi už jen potvrdila smrt té spousty stromů, na které je tenhle šmejd vytištěný. Pánům Tiffanymu a Thornovi doporučuji po vzoru Stroupežnického, aby už nepsali hry a pokud možno nepsali vůbec. Dvě hvězdy - jedna z nostalgie pro JKR a fantastický svět, který vytvořila, druhá za akci v Bradavickém expresu. Jinak do kompostu nebo na kadibudku.

moonell

Velice špatná fanfikce. Dojem z valné většiny celého příběhu. Forma ještě přihoršila, překlad to dodělal.

maca1245

Musím říci, že jsem byl potěšen. Mohl jsem si to pročíst a tak nějak představit. Jelikož se hry v ČR nejspíše nedočkáme a anglicky opravdu neumím tak dobře, abych si udělal výlet do Anglie. Nicméně jednu hvězdičku strhávám za to, že scénář prostě nedá to co samotná kniha. Sice se tam píše co kdo dělá atd. Ale chybí mi jakési ty myšlenkové pochody postav. Takže 4*

kotoulek

Úžasný nápad. Když jsem dočetla poslední díl tak by mě ani ve snu nenapadlo, že by Harry Potter mohl mít pokračování, ale tohle se opravdu povedlo. Knížku jsem přečetla na jeden nádech, ačkoli má 400 stran a vůbec mi nevadilo, že je kniha psaná formou scénáře divadelní hry.

Sylwina

Na knížku jsem se těšila, ale zklamala mě tím, že se nebyla schopná oprostit od série Harry Potter. Defakto mi připadá, že z recyklovala předchozí zápletky a uvrhuje nás zpět místo, aby budovala příběh dál.
Přitom si myslím, že šlo vytvořit originální příběh postavený na situacích po Voldemortovi. Respektive na důsledcích, které to zanechalo na společnosti atp. A myslím, že se příběh mohl hnout kupředu a přinést nové problémy a ty řešit. Ať by byly nějakého celospolečenského řádu a zase by šlo o nějakou celospolečenskou hrozbu. Nebo by se jednalo o řešení problémů na úrovni školního kolektivu, rodiny. Klidně mohla vzniknout nová série a podat ten svět z jiného pohledu.

Namísto toho si nemůžu pomoc a cítím z toho jen účel, nejsem schopná moc věřit, že autorům šlo o obohacení čtenáře o další příběh, ale spíš se rozhodli vytěžit ještě nějaké peníze a pozornost ze série Harry Potter a je to v tom dost vidět/cítit. Z postav čpí účelnost.

Cestování časem je klišé nepřijde mi, že by tohle bylo na knížce něco pozitivního, rozhodně nepřichází s něčím novým a již zaběhnutá klišé nejsou prezentovaná nijak výjimečně spíš průměrně. A myslím, že vzbuzuje celou řadu otázek a svým způsobem nabourává charakter již vybudovaného světa. Cestování časem tam nemá nastavené mantinely, neni propracované. A mě to třeba nabourává získaný obraz z Vězně z Azkabanu, že to je něco nebezpečného, nedostupného, kde jde o přesnost.

Obraceč času na ministerstvu je střežený, ukrytý? Za uplynulé knížky mam pocit, že se na ministerstvo chodí, jak do sámošky...

Řekla bych, že měla potenciál být dobrou knihou a obohatit svět Harryho Pottera. Ale nevyužila ho.

Ale z pozitivního soudku mě potěšila postava Albuse a Scorpiuse, jednak tím že jsou neoblíbení, ve zmijozelu, že mají problémy v rodině, také mě potěšila Voldemortova dcera, kterou jsem si oblíbila.

Super mi přišla i ta část ve vlaku, jak z něj utíkají. To byl super nápad a jedna z mála chvílí, která mě bavila. Taky mě těší nový náhled na dospělé hrdiny předchozí série.
Knížku jsem jedním dechem nečetla, byli tam chvíle, kdy jsem měla nutkání jí odložit. Vyloženě znechucená jsem nebyla, ale podruhé jí číst chuť nemam.

Kdybych knížku četla v tak deseti, dvanácti letech tak bych byla asi poměrně spokojený čtenář. Protože mě zastihla podstatně starší a mám s čím srovnávat, tak bych jí hodnotila jako průměrnou až podprůměrnou.

Emereth

Poutavá knížka, když máte rádi Harryho, ale už to prostě nebylo ono. Na první pohled poznáte, že to nepsala sama Rowlingová a z hlavních postav jsou úplně jiní lidé. Celé to postrádá takové to typické kouzlo Potterovského světa. Na tuto knihu jsem se moc těšila, hlavně proto, že mě lákala představa nové generace, a nutno přiznat, že ta se opravdu povedla. To, že je knížka ve formě divadelního scénáře sice trochu kazí celkový dojem, ale ne nijak zvlášť. Dokáže vás do sebe vtáhnout a to je hlavní.

Wargo

Pre fanúšikov povinnosť. Hawk !

blackhorse

Ne, źe by se mi to nelíbilo... To ne, námět se celkem povedl, ale prostě už to nebyl Harry. Charakteristika těch postav byla jiná. Jakoby to byli nějací příbuzní. Ale ne Harry! A to mě mrzí. Ságu HP jsem milovala a miluju doteď a tohle mi to tak trochu........ No prostě zkazilo. :(((((( K HP mi to nesedělo. Je to škoda, ale je to tak. Nápad dobrý, ale jinak... :///(((

Sameva

Jako fanousek Harryho Pottera jsem se tesila na dalsi knihu. Pribeh byl poutavy, ale uz nepatri k teto saze.

bara.pavelekova

Na knihu jsem se jako velký fanoušek Harryho Pottera velmi těšila, ale byla jsem zklamaná. Jde vidět, že knihu nepsala přímo J. K. R. a myslím si že Harry Potter měl skončit knihou Relikvie Smrti. Ale kniha jako taková se četla dobře ke konci knihy to bylo napínavé, ale prostě od knihy o HP jsem si představovala trošku něco víc.

sola_lupa

Kdo čeká návrat Potterovin, bude zklamaný, a to velmi. Nejsem úplně milovník knih s Harrym, ale spíše filmů s Harrym. Jsem lehce zklamaná a znuděná z této knihy, protože je to neustálé hop sem - hop tam v čase... Tohle pokračování za mě vážně nefunguje, i když jistý potenciál to má. Chce to více Rowlingové, jak už někdo zmínil přede mnou.

invisible

Anie94 úplně vystihla můj názor. Nechápu knihu. Harry se nechová jako Harry, celá logika s dítětem je na hlavu postavená a nepřijde mi to jako Harry Potter, ale jako nějaká fan-fikce. A to napsaná né zrovna literárně zdatným fanouškem. Škoda :-(

Dogwood

Sem fanda takže skvělé :)

nene4972

Pro skalní fanoušky docela fajn připomínka jejich oblíbené série, ale moc si nedovedu představit, že by se to líbilo někomu, kdo HP nikdy nečetl.

BarkaS

Jak Harry tak trochu ztratil Harryho. Nebylo to špatný, to ne. Navzdory tomu, že jde o divadelní scénář (a úplně jsem viděla i film). Ale chybělo tomu to rowlingovské kouzlo, což je u příběhu o čarodějích trochu škoda. A souhlasím s jinými čtenáři, že jistě aspekty příběhu už byly přitažené z vlasy. (Preferovala bych - SPOILER -nějakou bláznivou následovnici ze vzdálenější pokrevní linie.)

Morfyk

Bylo to moc hezké se po tolika letech vrátit zase do Bradavic. Psaná forma scénáře mně vůbec nevadila a po chvilce jsem ji už vůbec nevnímal a naopak celkem pěkná zápletka, hezké vysvětlení a hlavně to, že jsem zažíval najednou vše co mě tak strašně bavilo na původních knihách s Harrym. Rozhodně doporučuji.

Radovan_R

Oproti jiným knihám psaným jako scénáře se tahle četla velmi dobře a klidně by se dala zvládnout za jeden den. Na scénář mi ale přišla trochu stručná, možná na divadle to vypadá líp než na papíře.
Rozhodně se mi líbila, i když některé věci jsou přitažené za vlasy (Voldemortova dcera, například). Celkově si myslím, že předchozí knihy jsou lepší, ale tohle je prostě divadelní hra a tím jsou nastavené určité limity.

fruitbueno

Návrat do kouzelnického světa, který vás navnadí, vyvolá nostalgii a tichý povzdech nad tím, že prozatím J. K. Rowling píše jen (byť skvělé) detektivky.

Anie94

Nikdy bych neřekla, že já fanynka Harryho Pottera, která přečetla snad vše co se kolem tohoto čaroděje šustlo, budu muset napsat negativní komentář ke knize, která je pokračováním série. Dočetla jsem, a jediné na co jsem se vzmohla bylo to, že jsem pár minut konsternovaně zírala na knihu a říkala si panebože co to bylo. Je vidět, že tohle nepsala Paní Spisovatelka Rowlingová, ta by nevymyslela takový pochybný, překombinovaný blábol (doufám, že mi toto slovo odpustíte, ale jinak se to říct nedá). Forma knížky jako divadelní hry mi až tak nevadila, ale ten obsah...hlavní postavy byli..ploché a nerozvinuté, nesympatické, události nepravděpodobné a vůbec nezapadající do toho, co vymyslela Rowlingová. A to, že by mohl mít Voldemort dceru....to byla kardinální blbost. Voldemort byl příliš zahleděný do své "nesmrtelnosti" a touhou po moci, než aby se zajímal o takové pozemské věci jako je plození dětí...
Prostě ne, a ne a ne! Za mě teda velké zklamání. Ještě že jsem měla knihu jen z knihovny a nepodlehla jsem touze si jí pořídit do své "potterovské" sbírky.........

Magič

Kniha se četla rychle a snadno, ale jde víceméně poznat, že to psala jen Rowling sama. Docela to je škoda.

Aileena

Jediné, co mi uniká, proč si nikdo nedal trochu té práce a nepředělal tu šílenou scénářovou formu na normální čtení?! Já jsem to dělala tak nějak on-line při četbě dceři, aby pochopila a fakt to nebyla taková dřina. Dějově se mi knížka docela líbila, nápad dobrý, ten scénář mě ale po celou dobu rušil. Taky mi bylo dost fuk, co se děje v hledišti a na jevišti... A závěrem se podle mě poněkud netrefili s výběrem povolání u dospělých postav.

Lena91

Mě osobně, jako člověku, kterého velmi mrzelo, že už Harry Potter sedmým dílem končí, to krásně vtáhlo zpátky do Bradavic. Nejvíce se povedlo cestování časem a demonstrace toho, jak jediná malá drobnost změní úplně všechno a fanoušci HP opět mohou zaměstnat svou mysl tím, jaký by byl svět HP třeba v době "za Voldemorta a chabrost".

Briv

No... Mé pocity jsou z téhle knihy v rozporu. Moje já, které má rádo všechny díly o Harrym Potterovi plesá radostí, že je tu další kniha, kde se se všemi co mám ráda zase potkám. Zjistím, jak žijí jako dospělí, čím se živí, jak se jim daří a co teprve, jak si vedou jejich děti.
Ovšem mé druhé kritické já vidí spoustu věcí, proč se prostě nemůžu s Prokletým dítětem ztotožnit. Z knihy na mě úplně sálá, že ji Rowlingová nepsala. Dialogy mi připadají divně cizí. Jakoby už to ani nebyli kouzelníci. Rozhovory Albuse a Skorpia mi vůbec nesedí k jejich věku (hlavně na konci knihy), pořád z toho mám pocit, že to jsou malé děti a oni přitom jdou do čtvrtého ročníku. Cesty v čase se mi nelíbí vůbec. Vnáší zmatek a chaos.
Až je mi líto, že to dopadlo takhle... Rozporuplně.

zlinissi

Přemýšlela jsem, o kolik by musela být kniha propracovanější, pokud by byla psána zase jako próza... divadelní scénář se četl rychle, snadno, ale trošku mi chybělo to hlubší ponoření se do děje... každopádně divadelní hra zdařilý, i bych ji ráda po přečtení viděla.