Harry Potter a prokleté dítě

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které ... celý text

Speciální vydání pracovního scénáře.
Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst.
Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/303983/harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3.63201

Harry Potter (8.)

Harry Potter and the Cursed Child (2016)

Divadelní hry, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

evis_ka
předevčírem

Na Harry Potterovi jsem vyrostla, miluju knihy, miluju filmy a milovat je vždycky budu! Na Prokleté dítě jsem se setkala s různými názory a pro mnohé příznivce HP byla hra zklamáním. Já k tomu můžu říct asi tohle: Už jen pouhý fakt, že úžasný příběh o kouzelnickém světě Harryho Pottera má nějaké pokračování, je pro mě naprostou bombou! Samozřejmě, že se to nemůže rovnat původním knihám, už jen z toho důvodu, že se jedná o divadelní hru a není to psáno přímo JKR. Takže děj různě skáče, není souvisle psaný a pochopitelně není ani tak realisticky vykreslený. Ale pokud jste fanoušky Harryho Pottera, to prostředí jistě důvěrně znáte. Já si postavy dokázala naprosto realisticky představit a zasadit děj do mnou velmi známého prostředí a z divadelní hry tak ve své hlavě vytvořit krásný a plný příběh o další generaci v Bradavicích. Jediné co mi vadilo bylo, že hra byla skutečně krátká a já nemohla pokračovat ve čtení a v dalších školních letech Albuse a ostatních :))

mia1990

Od knihy jsem nečekala, že by se mohla přiblížit původní tvorbě Rolingove. Četla jsem to jako takový dodatek život po životě a očekáváni se splnilo. Možná by nebylo špatné kdyby tento scénář Rolingova použila jako předlohu k dalšímu dílu, který by se jednou mohla z nudy pokusit napsat a rozvést děj a postavy tak, jak jsme u ni zvyklí. Mohlo by z toho být velice příjemné čtení

kachenbooklover

Knihu jsem si chtěla přečíst od té doby ,co vyšla, ale dostala se ke mně až teď..A byla super !,je poznat ,že jde o jiného autora.Text není tak bohatý jak by to určitě napsala Rowlingová...ale i tak ..nevím jestli byla forma scénáře dobrá volba ,ale kniha se četla velmi rychle a za 2 dny bylo hotovo..:D
Škoda , že nebude film...určitě bych stála v první řadě na lístky.:D

GabrielleE

Miluji Harryho Pottera, ale z téhle knihy jsem nebyla tak nadšená. Hlavní hrdinové Scorpius a Albus se vůbec nechovají jako kluci v jejich věku. Celé to působí tak nějak amatérsky, jako kdyby puberťačka psala fanfiction povídku.
Taky už mi Voldemort nepřijde tak démonický a bezcitný, když chtěl miminko s Bellatrix ..
Ale příběh sám o sobě se mi líbil. Bylo zajímavé sledovat jak se měnilo chování postav v různých světech.

Ricardus

Je pravda, že kniha byla krátká. Ale na druhou stranu její velmi zajímavý příběh mě pohltil. Přišlo mi to místy i dost napínavé. Proto dávám 5 hvězd.

Jen jako osobní názor musím říct, že mě sice fascinují filmy a knihy, kde se prolíná tématika času (cesty do minulosti apod), ale zároveň mě to i velmi znepokojuje. Autorka si s příběhem při "cestování časem" sice neporadila úplně špatně. Ale celkově si myslím, že už je to s obraceči času trochu přehnané - takhle to budí dojem, jakoby šlo v příběhu Pottera měnit cokoliv a kdykoliv. Celá minulost Harryho jakoby najednou stála na "vodě". Vypadalo to, jakoby obraceč času vlastnil "kdekdo", trochu nelogické je pak v tomto kontextu to, proč vlastně Voldemort obraceč času sám nevyužil k vítězství? Sice se lopotil se složitým, snad mnohaletým, tvořením viteálů, ale obraceč času zneužít nechtěl? A proč jej někdo naopak nepoužil proti Voldemortovi? Nebo použil, ale v příběhu to bylo utajeno? Na místě autorky bych tedy obraceče času omezil, např. možnost cestovat časem jen 24 hodin zpět, či skoro nemožnost jej sestrojit, nebo jeho možné použití jen místně apod. Ale to už by nevznikla tato kniha. A to by byla škoda. :) Proto dalšího filosofování zanechám...

ThePeace135

Harry Potter je mojí největší srdcovou záležitostí ze všech, na jeho příbězích jsem vyrostla a jeho hrdinové rostli se mnou, proto bylo nezbytností přečíst si i Prokleté dítě. Chápu, že u toho J. K. musela být, je to její dítě, které měla "prodat" na prkna co znamenají svět, ale možná se pod tohle podepisovat neměla. Kniha celkově špatná není, ale forma scénářů mi moc nevyhovuje (vyjma klasických dramat od Shakespeara) a prostě mi tam chyběla ta klasická omáčka okolo, kterou J. K. umí tak dokonale. I tak jsem se ale ráda vrátila ke starým známým postavám a přečetla jsem si, jak se jejich osudy vyvíjely dál. Malý Albus je sice trochu méně sympaťák než táta Harry v jeho letech, zato Scorpiuse jsem si vyloženě oblíbila... pravda, že některé věci tam byly tak trochu jako pěst na oko - Draco spolupracující s Harrym, Ronem a Hermionou, navíc oslovující je křestními jmény, což mimochodem dělala i McGonagallová nebo Snape ve svém lepším já, a to mi tam prostě nesedělo... Hlavně doufám, že to nebude chtít nikdy nikdy zfilmovat, protože po odchodu úžasného Alana Rickmana si ani nedovedu představit, kdo by měl propůjčit tvář Severusi Snapeovi. 5* si ale kniha i přesto zaslouží, protože když už nic jiného, je to prostě Harry Potter!

tereza7914

Bohužel dávám jen 3 hvězdy... Harryho Pottera miluju, ale tohle mě zklamalo. Prostě 7 dílů klasika, ale tohle bylo už poněkud přitažené za vlasy a postavy celkově nebyli moc sympatické. Souhlasím s tím, že hodně věcí nesedí a nedává smysl. Pro mě bohužel docela zklamání

b.safarik

Dvě hvězdy jsou to jenom kvůli JJR. Povrchní děj, který je příliš stručný, ačkoliv se není čemu divit, když jde o scénář.
Jsem ráda, že série HP dopadla tak, jak dopadla, při pomyšlení, že by mohla skončit takovýmhle způsobem mi trochu běhá mráz po zádech.

GraceC
16. srpnaodpad!

Tahle kniha pro mě byla opravdu neuvěřitelným zklamáním. Nevím, jestli mě tolik štval i špatný překlad, ale každopádně je to možné. Postavy se mi zhnusily již na začátku a připadaly mi neskutečně hloupé. Knihy Harryho Pottera od J. K. Rowlingové miluji a znám je opravdu dokonale, ale tohle jako by původní díly ani nepotkalo... Spousta věcí nesedí a nedává smysl.

Cristianna

SPOILERY! Je to hra a může být dobrá (až na představitelku Hermiony, i když je to prý skvělá herečka), ale vůbec to nemělo vycházet v knižním vydání. A zejména ne pod záštitou Rowlingové. Zradila tak fanoušky, kteří svět HP důsledně znají z knih.

Staří známí mají s HP společná jen jména, charakterově nesedí a dialogy mezi těmito čtyřicetiletými lidmi nejsou ani trochu přesvědčivé. Působí jako puberťáci a ne jako zástupci nejvyšší administrativy ministerstva. Zvlášť rozhovor Snape+Albus+R+H "trhá oči". Jednomu je 60, dalším 40 a poslednímu 15 a jednají spolu jako rovný s rovným. Vzájemné oslovování bylo dost nepříjemné a pomáhalo tomu, vidět je pořád jako děti. Povolání Hermiony také nějak nesedí, o tom přece nikdy nesnila. A dělat z Rona neschopného člověka, co jen baví lidi okolo, to není moc hezké. A paní s cukrovinkami z vlaku je nějaký Terminátor nebo co? :D

Hlavní slabinou je ale celý koncept cestování časem. Je to v protikladu ke světu HP. Jaký by pak byl důvod, aby se třeba Brumbál (který by obraceč určitě zvládl zkonstruovat) nevrátil zastavit mudly, kteří napadly Arianu nebo třeba nezastavil Voldemorta v jeho jedenácti letech? Nebo ještě lépe zachránit jeho rodiče, aby z něj byl normální kluk. Tahle myšlenka by umožňovala zhodit celý příběh jediným přišlápnutím motýlích křídel. Všechno by bylo relativní. To, že kámoš Voldy by byl schopen počít dítě, snad ani nemá cenu komentovat. On na takové věci vůbec nemyslel přece a asi by to ani nešlo fyzicky. A hlavní záporná postava? Ne, ne, ne. Vůbec z toho popisu nepůsobila hrůzostrašně.

Albus ve Zmijozelu mohl přece bojovat proti novému nebezpečí, poznat další tajemství Bradavic a tam něco najít. Vlastně cokoli... Jen aby to korespondovalo s pravidly z původních knih. Ono by se to ale asi tak dobře neprodávalo, co? 500 korun za "speciální vydání scénáře" je prostě jen prachsprosté tahání peněz z našich kapes, zvlášť když toto první vydání vyšlo v takovém nákladu, že ho může mít kdokoli.

Samo o sobě je to celkem milé, ale ne jako oficiální navázání na HP.

tezah

Na klasického Harryho Pottera to samozřejmě nemá, přesto Prokleté dítě hodnotím jako moc fajn a čtivé must read pro všechny jeho fanoušky. Akorát bylo velmi bolestivé sledovat, jak Harry a ostatní postavy zestárly, což je jen jedna z pár chyb této knížky

lilites

Trochu jiné, trochu smutné, trochu vysvětlující a tak trochu zklamání.
Je ohromná škoda že se autoři zajímali pouze a jen o jedno z dětí. No budiž, odpouštím. Příběh mi tak nějak pořád připomínal osud samotného Harryho, když si všichni mysleli, že je zmijozelův dědic. Ačkoliv v tomto příběhu se jedná o tom, že si všichni myslí, že syn Draca je synem pána zla. Všecko se to samozřejmě zamotá a smotá, aby se to pak pomalu a divoce rozmotalo a ano, vše dopadne dobře.
Harry Potter je Harry Potter a toto je prostě něco jiného...

Pajoslavek

Za me trochu zklamani, po vytecnych knihach o Harrym Potterovi.

nirvana91

Pre mňa bol návrat do sveta Harryho Pottera splneným snom! Kniha možno nie je to čo väčšina čakala, ale ja by som brala aj ďalších 10 kníh. Prečítala som ich na jednu šupu (ako to bolo u HP u mňa zvykom).

jolisek123

Kniha, trochu odlišná od předchozích. Forma scénáře pro mě znamenalo milé překvapení, sama o sobě se četla velmi dobře, až na to, že jsem se v jistých pasážích lehce ztrácela. Pro mě moc příjemné čtení.

eliska2106

Svět, kde je Draco chvílemi milejší a rozumnější než Harry mě trochu děsí, ale budiž - každý musí někdy dospět :-)

Miska157

Dočetla jsem to už dříve a chtěla jsem dát někam svůj názor. Můj názor je, že ta kniha byla odlišná od těch předchozích...Četlo se to fakt skvěle na to, že to byl scénář...Ale čekala jsem od toho víc. Je škoda, že to nebude zfilmované

Nikol1994

Za mě super. Přečetla jsem jí za pár večeru.

barus14

Prokleté dítě - slyšela jsem, že je skvělá, ale taky že není nic moc, sama jsem se snažila udržet si celkem neutrální postoj. Říkala jsem si - až si ji přečtu, tak uvidím. Včera jsem jí dočetla a pak jsem docela dlouho ještě přemýšlela, co si mám vlastně myslet. Co vím ale s jistotou, je to, že se rozhodně nejedná o 8. díl Harryho Pottera (jak je uvedeno vzadu na přebalu). Ano, námět je stejný jako v sérii, ale tím to asi tak hasne. Myslím, že s předchozími díly se to nedá absolutně srovnávat. Možná je to tím, že kniha je psaná formou scénáře a jsou zde víceméně pouze dialogy, takže se člověk ani nestihne pořádně vžít do situace a už se objevuje další jednání, navíc jsem měla pocit, že všechny problémy jdou vyřešit hrozně snadno a rychle, jako kdyby autoři chtěli, ať už je to rychle uzavřené. Zápletka sice nebyla špatná, určitě oceňuji dobrý a zajímavý nápad, ale provedení už bylo trochu slabší. Ani konec, který si měl zjevně trochu pohrát s city čtenáře, mě příliš neobměkčil. Navíc "dospělé provedení" kdysi hlavních protagonistů mě příliš nenadchlo, rozhodně jsem z nich necítila, že by jim bylo téměř 40 a byli rodiči každý několika dětí. Moc mě to mrzí, ale pro mě je kniha zklamáním.

P.S. Škoda, že se autoři nevěnovali více ostatním dětem, zajímaly by mě i jejich životy.

nickys

Bohužel už to není ono. Hlavní hrdina je nesympatický už od začátku a o konci, který je značně přitažen za vlasy raději nemluvit.

Lucisatko

To že je kniha napsaná jako divadelní představení mi nevadilo. Naopak, četlo se mi velmi dobře a příjemně. Ale celou dobu jsem přemýšlela jestli byla u psaní taky Rowlingová. Přišlo mi, jako by u toho vůbec nebyla. Nevím, možná je to překladem, ale chování a vyjadřování jednotlivých postav mi k nim nesedělo. Harry a jeho kamarádi mluví pořád jak puberťáci i kdy jim je kolem čtyřiceti. Jejich děti ve čtvrtém ročníku mluví a přemýšlí jak malý děti, přitom Harry v tuhle dobru už zvládl neskutečné dobrodružstí. Ale i přes to se mi kniha velmi líbila a byla čtivá, jen jsem tak nesměla přemýšlet o celé serii

Ivuska97

Přesně tohle jsem potřebovala číst po celé sérii Harryho Pottera. Umírala jsem touhou vedět něco o budoucnosti všech postav a vlastně jsem si konečně zamilovala Draca. Skvělé! ❤

Claudius

Přestože jsem si celý příběh snažil představit jako divadelní představení - které bych mimochodem velice rád viděl, uvolí-li se držitelé práv prodat práva na nějaká představení i do našich zemí - kniha nebyla úplně to, co jsem čekal. Příběh byl zbytečně překombinovaný, nemělo to ten správný nostalgický feel (jaký by se možná během sledování divadelního představení dostavil) a zase to bylo celé o náhodě (což je ovšem u potterovských příběhu celkem běžný jev).
Jedna z věcí, která mě štvala asi nejvíc, jako správného potterheada, bylo nerespektování některých věcí (dobře, drobností) z původní předlohy. Typicky oslovování. McGonagallová oslovuje ústřední trojici křestním? Draco řekne Hermioně "Hermiono", i když ji celou dobu nepřestal říkat Grangerová? A pak je tu Snape v alternativní realitě, u kterého jsem tak zvyklý na jako "Weasley" a "Grangerová" proceděné mezi zuby, že jsem si ho vůbec nedokázal představit jak je oslovuje "Rone" a "Hermiono". I když to byla alternativní realita. Jakkoliv se ostatní mohli za těch dvacet let sblížit, nevěřím, že by se to povedlo Snapeovi. Mohli to celé pojmout tak nějak lépe.

Lenka1204

Tak na pravé Harry Pottery to rozhodně nemá a mít nebude, přece jen je to divadelní hra, ale četlo se to velmi dobře a hlavně rychle, nakonec to bylo zajímavé a docela i napínavé.

Anička.pa

Kniha mě úplně očarovala, líbilo se mi námět s cestováním v čase. Vůbec bych se nebránila filmovému zpracování :-)

kazecha

Knížka se mi moc líbila a kdyby to náhodou dávali někde v divadle - ROZHODNĚ bych si to nenechala ujít !

Lucie2

Kniha mne až tak nenadchla, ale jako správný fanda Harryho Pottera jsem si ji přečíst musela. :)

makynka911

Je pravda, že příběh se dosti liší od předchozích dílů Harryho Pottera a z mého pohledu bych jej do série ani nezařadila. Nicméně paní Rowlingová je podle mého spisovatelka s velkým S. Knihu jsem přečetla jedním dechem a moc se mi líbila. Na začátku jsem měla problém se vyznat ve jménech (dětech), ale nakonec jsem si knihu více než užila a nejsem proti, kdyby paní Rowlingová napsala další pokračování příběhu s Albusem a Scorpiusem :)

clairegoon

Knihu jsem četla už s tím, že vyrovnat se klasice od J.K. Rowling nemůže. Možná proto, že jsem ji nepřecenila, tak mě ani nemohla zklamat. Přečteno rychle, děj ujde, ale dvakrát ji číst nemusím.

EternalCritic
23. červenceodpad!

Kniha, která na první pohled vypadá jako kniha, ale opak je pravdou (scénář, pracovní scénář, ale proč je pracovní scénář v tvrdých deskách na pultech obchodů). „Kniha“ staví na tom, že má na deskách napsané Harry Potter a dál už to asi nikdo nedomyslel. Příběh je dle mého nedodělaný a hlavní zápletka je vážně spletitá a donutí vás si párkrát při čtení udělat pauzu a překontrolovat si srdeční puls. Postavy se místy chovají jako emocionálně vylití puberťáci, jindy jako kdyby postrádaly mozek. Konec „knihy“ je naprosto stupidní tragédie a s takovou verzí jsem ani v nejhorším nepočítala.

Mimochodem zdá se to jenom mě, že všechny odkazy v „knize“ jsou naprosto, ale naprosto v rozporu s tím na co mají odkazovat?

Na závěr jsem ráda, že mi z toho neexplodovala hlava a schytala to za mě jenom skříň.