Vlčie leto

Vlčie leto https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470413/bmid_vlcie-leto-wDR-470413.jpg 4 127 33

Keď sa v žalúdku mŕtveho vlka nájdeného hlboko v lese nájdu zvyšky ľudského tela, policajtka Hannah Westerová vie, že toto leto bude iné ako tie predchádzajúce. Čoskoro sa zistí, že kúsky tela patria fínskemu drogovému dílerovi. Ako sa však obeť dostala do odľahlých končín neďaleko švédskej Haparandy? A kam zmizli drogy a peniaze, ktoré mala pri sebe? Hannah a jej kolegovia sa pustia do vyšetrovania a nenechajú kameň na kameni. Čas nemilosrdne plynie a ukáže sa, že nie sú jediní, kto sa pustil do pátrania. Keď sa na scéne objaví tajomná Kaťa, krvavé udalosti naberú nečakaný spád a pokojné mestečko sa obráti hore nohami. Hannah zrazu musí čeliť nielen kopiacim sa problémom s vyšetrovaním, ale aj vlastnej bolestnej minulosti...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Vargasommar , 2020

Lenka.Vílka
18.05.2022 5 z 5

Tenhle příběh začne nenápadně. Mrtvá vlčice v lese a její mládě. A je to trochu kouzelná vlčice, jako od Červené Karkulky. Protože má v žaludku kus člověka. Tady bych se na chvíli zastavila. Nebylo to super, když vlčice vyprávěla svůj part? Jo, bylo. A tahle vlčice byla ale hodná vlčice. Chtěla ochránit své mládě a ten, koho spapala, byl zlý člověk. Člověk, který se účastnil nepovedeného obchodu s drogami, který skončil masakrem. Tohle (kromě toho, že je vyprávěčem i ta vlčice) jsem se dozvěděla už z anotace, ale provedení v knize bylo prostě skvělý. A já potřebovala víc! :)

Na téhle knize je fajn, že autor odkryje karty poměrně brzo. Ano, čtenář ví, kdo zabil muže, kterého nakousala vlčice hned na začátku knihy, protože ono není v příběhu to nejpodstatnější tajemství, kdo to byl. (Tajemství další, další a další.) Ale spíš, co tím způsobil, když mu vzal, co neměl. Což roztočí další kolečka. Jak událostí, tak ta lidská kolečka obyvatel Haparandy. A sledujeme to jako jeden z dalších střípků.
Stejně tak, jako je fajn, že to je sice o vyšetřování, ale taky o poznávání místních. Přeci jen, kniha není jednorázovka, ale první díl série. A byť hlavní vyšetřovatelka nemá klasické atributy pro tenhle žánr, nepije, nemá psychologické problémy (možná?), není ani žádným směrem jeblá, má taky svoje tajemství. A byla jsem zvědavá, zda na ní autor nevyškrábe ještě něco, co mě jako čtenáře překvapí. Stejně jako postupně na další postavy.

Protože vztahy mezi hlavními aktéry byly prostě...no dokonalý. A to, co se stalo dřív a co se tedy bude nejspíš bude řešit dál s Hanou, vlastně úplně všech, to bude super :) Já mám totiž tohle moc ráda. Když mohu sledovat víc úhlů, ne pouze vyšetřování. Alespoň na konci odpadne na x stran vysvětlování, co se dělo tam a tam, když policie pomalu skládala svojí skládačku.

Skvěle a čtivě napsaná kniha, která mě absolutně dostala. Bude to kruté čekání na další díl...

PS: Moc se mi libily ty vsuvkové party, kdy vypráví město, aby se čtenáři dostalo (i s jeho obyvateli) pod kůži. A funguje to skvěle...

Jenny46
17.05.2022 4 z 5

Autorova knižní série S. Bergmana je známá a skvělá. Byla jsem zvědavá na novou sérii " Haparanda ", kterou píše sám...
Začíná tak trochu nevině nález mrtvé vlčice každého překvapí, když najdou v žaludku lidské ostatky a pomalým tempem se všechno zamotá, trochu víc postav ( to jsem měla chvíli zmatek), ale postupně všechno začne navazovat správným směrem...
Uvidíme jaké bude pokračování, hodnotím 3,5 *

harena
06.05.2022 5 z 5

Sláva, na Léto vlků od mého oblíbeného spisovatele jsem nedočkavě čekala a vyplatilo se. Příběh je napínavý, plný zvratů, chvílemi jakoby se před očima odvíjel film, který nestačím sledovat, ale pak se zklidní, když např. začne velice emotivně vyprávět příběh samo město. I tady je výborně zvládnuté vyšetřování, děj se posouvá v krátkých kapitolách, kde se střídají pohledy vyšetřovatelů, pachatelky i obětí, což čtenáře nutí otevírat další a další stránky. Jedině mi vadilo zpočátku mnoho osob v ději, ale to se posléze srovnalo. Na závěr si také myslím, že má Hans našlápnuto na skvělou sérii, hlavně aby další díl byl brzy.

FilipHaring
30.04.2022 4 z 5

V Haparande to teda naozaj vrelo. Rosenfeldt bez jeho autorskej dvojičky sa toho chopil vo veľkom štýle a doprial nám veľmi schopnú detektívku.

Didi15
27.03.2022 3 z 5

Tak já nevím, moc jsem se na to těšila , ale nakonec jsem to četla moc dlouho , nemohla jsem se nějak začíst. Přitom námět byl skvělý , prostě mi to nějak nesedlo . Asi to nebyl Bergmann no:)

Avila
14.03.2022 5 z 5

První sólo kniha jedné poloviny mé oblíbené autorské dvojice. A já byla hodně zvědavá jak se povedla....a musím říct že nejsem vůbec zklamaná.
Kniha se četla velmi dobře, příběh je promyšlený a líbil se mi nápad kde v pár kapitolách vypráví svůj příběh i město Haparanda.

Disease
28.02.2022 3 z 5

Poměrně dlouhý úvod, i když vzhledem k množství postav má opodstatnění. Oproti sérii se Sebastianem mi tu chybí (kromě Sebastiana samozřejmě :-)) prvek záhady, tady se hraje od začátku s otevřenými kartami. Vadila mi totálně schématická postava Katji.

Celkově ovšem jako taková kratochvilná záležitost v pohodě, ale mám pocit, že skandinávská krimi se už nějak motá v kruhu. Nicméně další díly určitě zkusím.

astra3
06.02.2022 5 z 5

Dost dobré na začátek nové série. Jen jestli to bude pokračovat stejným tempem, tak Haparanda nebude mít brzy žádné obyvatele.

triatlet
02.01.2022 4 z 5

Můj nejoblíbenější autor severských thrillerů vymyslel další zajímavou postavu vyšetřovatelky.
Přestože mafiánské příběhy nevyhledávám, tak Roselfeldt odvyprávěl dění v Haparandě tak poutavě, že se těším na další pokračování.
Jen doufám, že autor nepůjde cestou Keplerových a nevytvoří nesmrtelnou postavu.
Líbily se mi kapitoly, ve kterých příběh vyprávělo samo město.

Hella
21.12.2021 3 z 5

Asi jsem čekala víc. Nového poťouchlého prevíta Sebastiana Bergmana. A ono spousty jmen a příběhů, které mě tak nějak zahltily a tolik nebavily. Nicméně druhou šanci Hannah ještě určitě dám.

Vesmich
13.12.2021 4 z 5

Za mých mladých let se takovéto šílenosti odehrávaly pouze v USA, anebo Sovětském svazu. Podle toho z jakého byly balíčku. Aktuálně se všechno odehrává ve Švédsku. Četla jsem to s mapou a stálo to za to, alespoň mi bylo o dost jasnější, do jaké díry se hlavní nehrdinka musela vydat, aby ji tam hlavní hrdinka mohla stíhat. Všechny ty skandinávské pocity mi, jako obvykle, lezly trochu na nervy, nicméně je vyvážil opravdu ďábelský autorův nápad, o co že tu také ještě jde.

ddkk
01.12.2021 4 z 5

Novou a vlastně první samostatnou knihu Hanse Rosenfeldta jsem otevírala s velkým očekáváním. Věděla jsem, jak napínavé a čtivé byly všechny díly se Sebastianem Bergmanem a čekala jsem něco podobného. Jenže Léto vlků, první část avízované série Haparanda, je úplně jiná píseň. Rosenfeldt bez Hjortha (i když s ním při psaní Léta vlků, jak přiznává v doslovu, často konzultoval) prostě píše úplně jinak.

Především mě úplně zahltila záplava postav a jejich jmen. Více než do poloviny knihy jsem neustále tápala a lovila v mysli kdo že je ten, o němž se právě píše. Rosenfeldt rozehrál i několik různých příběhů, v nichž se hlavně zpočátku také obtížně orientuje. A svou roli hraje i samotné pohraniční městečko Haparanda, která mě svou polohou i historií zaujala možná víc, než některé postavy příběhu.

Málokdy mi vadí hlavní hrdinové knih, které čtu. Ovšem komisařce Hannah (v českém překladu Hana) jsem pořád nemohla přijít na chuť. Ta mě hodně dlouho mátla a nepustila mě k sobě! Až do chvíle, než autor odhalil, jakou tragédii zažila. Pak jsem pochopila leccos a konečně s ní začala její příběh opravdu prožívat. A nejen s ní...

Ovšem konec je skvělý a jak se ukázalo, Rosenfeldt si v prvním díle série jen hezky připravil půdu pro pokračování. A myslím, že má našlápnuto výborně! Přesto nemůžu dát víc než za čtyři. Prokousat se do poslední čtvrtiny knihy mě stálo dost úsilí....Nicméně, doporučuji vydržet a začít se těšit na pokračování.

emamat
09.11.2021 5 z 5

Sáhla jsem po této knížce, protože autora znám z jeho serie o Sebastianu Bergmanovi. A nelitovala jsem. Byla to opravdu napínavá jízda. Otevřený konec dává naději, že to není poslední kniha serie.