Hanina hvězda

Hanina hvězda https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454625/bmid_hanina-hvezda-lAf-454625.jpg 4 74 29

Celou Oravu sevřela zima s mrazy, sněhem i fujavicemi. Zasněžený Dolný Kubín se pomalu chystá na první poválečné Vánoce. Na svátky se však netěší každý: do rodného města se z Osvětimi vrací osmnáctiletá Hana, nikdo ji nevítá, setkává se s nedůvěrou, nenávistí a zlobou. Jen málokdo věří vyprávění, co vězni v táborech museli vytrpět. A vyhublá, hladová Hana se v horečkách toulá mezi synagogou a evangelickým kostelem, nemá domov a byt její rodiny arizovala žena, která pracovala v lékárně jejích rodičů. Její život zvrátí pomoc lidí, kteří sami vědí, co to je žal a ztráta blízkého člověka, a také jeden nečekaný návrat.... celý text

cori
01.03.2021 3 z 5

Očekávala jsem jakousi slovenskou variaci na českou Hanu, ale to jsem se spletla. Dívka Hana v tomto příběhu je spíše vedlejší postavou, která svým návratem do městečka odhalí pravou tvář místních obyvatel a jejich postoje v nové republice (předseda národního výboru a jeho manželka, místní boháč a hoteliér a jeho manželka, arizátorka lékárny Haniných rodičů, farář, kuchařka Jula,....). Autor se nebál poukázat na slovenský antisemitismus, který nevymizel ani po válce.

certik003
19.02.2021

Čtení, při kterém se vám doslova otevírá kudla v kapse a máte chuť ty lidi profackovat. Asi dokážu pochopit, že kvůli závisti, a díky mediální masírce, lidi Židy nenáviděli. Vím, že nenávisti se těžko zbavuje, ale alespoň stud by ji mohl otupit. To se ale nedělo, i když pak věděli, co se Židům dělo, většina to zpochybňovala, většina se tvářila, že o ničem neví. To mi prostě hlava nebere, a smutné je, že tohle je reálný příběh a po tom, co se přeživší z koncentráků vrátili domů a mysleli se, že všechny hrůzy mají za sebou, brzo zjistili, že peklo neskončilo. Jde o velmi silný příběh, ale mně bohužel neseděl styl psaní. Jindy by mi bylo líto, že kniha je tak útlá, tady mi to stačilo.

Marekh
18.02.2021 5 z 5

V roce 2021 jsem se rozhodl, že se více zaměřím na slovenské spisovatele, poněvadž od slovenských spisovatelů jsem mnoho knih nepřečetl, což je určitě škoda, protože se domnívám, že jejich knihy mají čtenářům co nabídnout. A tak, abych to napravil, rozhodl jsem se, že vyzkouším knihu HANINA HVĚZDA a byla to určitě dobrá volba. V úvodu se píše, že tato kniha je fikce, ale myslím si, že tento příběh se mohl klidně odehrát ve skutečnosti. Příběh na mne působil velmi autenticky.

Kniha vypráví o osmnáctileté dívce Haně, která prošla peklem Osvětimi a po 2. světové válce se navrací do svého rodného města, ale bohužel většina obyvatel ji nevítá s nadšením, spíše naopak, poněvadž je Židovka. V románu se seznamujeme s obyvateli města, sledujeme vývoj poválečného života v slovenském městě Dolní Kubín včetně zvyků jejich obyvatel. Román jsem přečetl na jedno posezení, kniha není příliš obsáhlá a celkově se četla dobře. V románu se nacházejí také události odehrávající se během 2. světové války, ale těchto částí je minimum, spíše kniha popisuje, jak se žilo lidem po 2. světové válce a v románu jsou také vykresleny Vánoce 1945, první dva vánoční svátky a také Silvestr 1945. Některé části byly hodně smutné a stále je pro mě hodně zarážející, jakou nenávist pociťovalo hodně lidí vůči Židům včetně Slováků. Jestli Haně někdo pomůže v její nezáviděníhodné situaci se dočtete v tomto románu.

Kniha má pěkný přebal a na předsádce knihy se nachází Hviezoslavovo náměstí v černobílé ilustraci, která je pěkně zpracovaná. Všechny objekty, kde se děj odehrává, jsou reálné, v Dolním Kubíně je možno je vidět a některé i navštívit, jak je uvedeno v Poděkování.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Škoda, že to, co je hezké, co povznáší mysl, hladí duši a hřeje u srdce, obyčejně netrvá dlouho.

Hovořím o lidské ruce, protože víra, oběti, odpuštění, ochota a láska k bližnímu nemusí mít symbol kříže.

Pravdu má vždy ten, kdo má moc a peníze.

Pýcha je nejnebezpečnější hřích. Někdy se těžko odhaluje, protože se skrývá za vyšší ctnosti. Její sestrou je faleš.

Minulost dřív nebo později člověka doběhne.

Zlo nemusí mít ošklivou tvář a rouhavou řeč. Křivda, ústrky, protivenství se občas pletou se vznešeným ideálem a spanilým slovem. Ta falešná krása může zastínit rozum, proto je potřeba být obezřetný, vnímat lidskou láskou. Nehleďme na to, z jakých chrámů božích kráčíme.

martulkat
17.02.2021 5 z 5

Kniha má přesah a poselství i do dnešních dnů. Čtivě napsáno, stránky letěly. Doporučuji.

Bobina74
07.02.2021 5 z 5

Román Hanina hvězda je dojemným čtením, které ve vás zanechá své stopy. Autor na svých stránkách rozehrává jednoduše postavený příběh, který ale uchopil s velkou dávkou lidskosti a emocí. Doporučuji! Více v recenzi od Kniha za knihou.

marcela8908
10.01.2021 4 z 5

Moc zajímavá kniha, doporučuji určitě stojí za přečtení. Nahlédnout do osudů člověka, který prožil hrůzu koncentračního tábora a doma ho nečeká nic pěkného, je opravdu silný zážitek.

Katka2382
10.01.2021 5 z 5

Moc krásná a moc potřebná kniha.Lidská hloupost a krutost nezná mezí.Hanička si hodně vytrpěla,jak za války tak hlavně bezprostředně po ní.Naštěstí se všude najdou lidé s dobrým srdcem.
Děkuji panu autorovy za krásný čtenářský zážitek.

Lucciella_L
09.12.2020

Velice poutavá knížka, která popisuje příběh židovské dívky, která se vrátila do rodné vesnice. Zažívá ústrky a nenávist ze strany místních, kteří mají židům za zlé, že byla válka. Odmítají vracet zabavený majetek, odmítají přijmout mezi sebe i Hanu samotnou. Pro mě první kniha, která se zabývá situací bezprostředně po válce - žádné popisování útrap z koncentračního tábora ani následku z něj. Nýbrž seznamuje čtenáře se situací, jak se Hana zkouší žít svůj život po válce. Určitě doporučuji, kniha je psaná pěkně, čtivě.... za 2 večery bylo hotovo :)

Knižní střípky
15.11.2020 5 z 5

Tak toto byla silná kniha, která zanechala v mém srdci obrovský šrám. S Hankou jsem hluboce soucítila v podstatě od prvních stránek. Potřebovala konejšivou náruč a čas na uzdravení ran, které utržila a místo toho se jí lidé stranili a dívali se na ni skrz prsty. Dokonce byli tací, kteří nevěřili tomu, co se v koncentračních táborech dělo. Autor napsal úžasný příběh, velice sugestivně nám vylíčil, jaké panovaly poměry na Slovensku krátce po ukončení války, což bylo velice zajímavé a rozšířilo mi to obzory a díky prostřihům do minulosti se dozvídáme, co Hanka zažila v koncentračním táboře. Člověk by si řekl, že když skončila válka, že už bude lidem dobře, ale ani zdaleka to tak nebylo. A právě o tom, jak to chodilo, je tento příběh. Knih o holocaustu, o pobytu v koncentračních táborech a životu za války je spousta, ale knih, které zpracovávají dobu bezprostředně po ukončení války, zase tolik není. A právě i proto by vám tato kniha neměla utéct a měli byste si příběh židovské dívky Hanky přečíst.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky