Hanin kufřík

Hanin kufřík https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191988/hanin-kufrik-191988.jpg 5 539 150

Příběh sourozenců Hanky a Jiřího Bradyových, kteří se po deportaci rodičů rázem octli sami v Novém Městě na Moravě. Ovšem po několika měsících i je - desetileté židovské děti odvezli do terezínského ghetta. Jiří nakonec díky mnoha šťastným náhodám válku přežil, v osmačtyřicátém před komunisty utekl do Kanady, kde se postupem času vypracoval na respektovaného podnikatele. O své milované sestře ale nedokázal vypátrat žádné zprávy. Až desítky let po válce ho našla Tuniko Išioka, zakladatelka tokijského centra pro zkoumání holocaustu, které nedal spát tajemný kufr s jménem Hanna. Ta po mnoha letech pátrání našla Jiřího a zrekonstruovala i osud jeho malé sestry.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Pro děti a mládež
Vydáno: , Portál

Hana’s Suitcase , 2001

slunicko1958
09.10.2018 5 z 5

Jednoduchý příběh o rodině z Nového Města na Moravě, která do určité doby žila stejně jako ostatní české a moravské rodiny.
Kanadská autorka nám vysvětluje, jak se kufřík malé Hany Bradyové dostal do Japonska a co všechno způsobilo pátrání po osudech její majitelky. Je zajímavé až dojímavé číst, jak japonské děti prožívaly každý významný posun ve své téměř detektivní práci.
Brožurka je psaná jednoduchým jazykem, že je srozumitelná i mladým čtenářům. Možná to bude pro některé z nich první setkání s tematikou holocaustu v literatuře.

maja11231
02.10.2018 5 z 5

Úžasný příběh mladé dívky. Knihu jsem četla jako povinnou četbu do školy. Přečtenou jsem ji měla za dvě hodiny, moc dobře se četla. Příběh se mi líbil, ani si neumím představit co bych dělala já.
Určitě by si knihu měl přečíst každý aby věděl co se tam vůbec dělo a jak to tam měli lidé těžké
Doporučuji

Clea3112
05.09.2018 4 z 5

Tak jako se vás dotkne Deník Anny Frankové, dotkne se vás i příběh stejně staré Hany Bradyové z Nového Města na Moravě. Nejen s ohledem na její věk a fakt, že pochází z území naší vlasti. Je to i literární forma, kterou autorka zvolila, a "dohra" celého příběhu, jež umocňují zážitek z knihy.
Nejsmutnější na tom všem však je, že takových (neodhalených) příběhů jsou tisíce.

snílkařka
08.08.2018 5 z 5

Poselství jednoho malého kufříku, který patřil jedné z mnoha statečných mladých dívek.Nám otevírá oči i srdce a nechává nás nahlédnout do dalšího smutného osudu, který opět poznamenala druhá světová válka.A jeden malý kufřík který patřil malé holčičce jménem Hana Brady se nevzdal ani poté co ho jeho majitelka opustila i přesto jak moc si přála žít a vrátit se k němu a ke své milující rodině, ale bohužel jí to nebylo přáno.Ten malý kufřík se ale nevzdal a začel putovat po světě a vyprávět příběh o své malé a statečně majitelce.Kterou po přečtení této knihy si už bude pamatovat každý z Nás. Paní Fumiko Išioko, patří velký obdiv za založení muzea a taky to že slyšela volání jednoho malého kufříku a tím nás zavedla až k panu Jiřímu Bradymu,který jako jediný z rodiny přežil a tím nám mohl dát po letech tento dojemný bohužel smutný příběh. O jednom kufřík který patřil holčičce jménem Hana.

Marekh
08.08.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je vhodná také pro děti a určitě by také tato kniha mohla být zařazena do povinné četby na základní školy. Stylem jakým byla kniha napsaná, je pochopitelná a srozumitelná i pro mladší čtenáře a osobně si myslím, že touto přijatelnou formou se děti mohou dozvědět o Holokaustu.

Nepochybně je velmi dobře, že Fumiko Išioka založila Tokijské centrum pro studium holokaustu. Jejím cílem bylo, aby také japonské děti byly obeznámeny s holokaustem, chtěla jim vysvětlit, co všechno tento proces obnášel, samozřejmě šetrně, aby to bylo stravitelné pro děti. Oceňoval jsem, že se začala zajímat o minulost Hany Bradyové a nevzdávala se, pokud nastaly nějaké překážky. Pokud se dozvěděla nějaké nové informace, ihned je sdělila dětem, které vyučovala a ty byly rády, čekaly na každou novou informaci. Je fajn, že Výstava Holocaust dětskýma očima zaujala japonské děti včetně dospělých a také japonské děti založily skupinu s názvem Malá křídla, jejichž cílem byla osvěta mezi lidmi o tématu holokaustu.

V knize se vyskytovaly smutné okamžiky, které byly pro Hanu velmi bolestivé. Když jsem pročítal tyto události, bylo mi smutno.

Příběh Hany mne dojal a zasáhnul mě. Ke konci knihy jsem měl slzy v očích..

V knize se vyskytovaly také fotografie a různé dokumenty, které ještě více podtrhávaly atmosféru skutečného příběhu. V knize také nalezneme obrázky, které namalovala Hana.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Bylo by jí dnes šedesát devět let, ale její život skončil ve třinácti.
Jaká asi byla?
Zanechala nám jenom několik obrázků, které v Terezíně nakreslila.
O čem vypovídají?
O krásných vzpomínkách na šťastné dětství.
O jejích touhách a nadějích.
Proč musela zemřít?
Byl jen jediný důvod.
Byla Židovka.

Kizi
02.08.2018

Hanin kufřík jsem si koupila, když jsem byla se školou na exkurzi v Terezíně. Pamatuji si stále slova paní průvodkyně a také si stále pamatuji, jak jsem ronila jednu slzu za druhou. Byl to pro mě silný zážitek.
Knihu jsem si přečetla asi až dva měsíce po té exkurzi, protože jsem neměla odvahu. Po přečtení knihy jsem neudržela slzy. Krásná dívka milující život zemřela jenom kvůli tomu, že byla Židovka.
Příběh popisující její život i život jejího bratra Jiřího, který s ní tu hrůzu prožil také. On však přežil. A proto pomohl k sepsání tomuto příběhu plné skutečných hrůz.

dagmar7365
25.07.2018 5 z 5

Nemám ráda povinnou školní četbu, myslím si, že lásku ke knihám rozhodně neprobudí, ale u této knihy bych byla moc ráda, kdyby se stala povinnou součástí výuky dějepisu. Velmi citlivě zpracovává téma holocaustu. Na příběhu skutečné rodiny ukazuje hrůzy druhé světové války, které by nikdy neměly být zapomenuty. Neustále bychom si je měli připomínat, protože je velmi snadné označit část obyvatel jako ty "špatné".

martina.riz
14.06.2018 5 z 5

Dojemný příběh. Pana Bradyho mi bylo moc líto po nedávné kauze s vyznamenáními.

PaulaHortensie
10.06.2018 5 z 5

Malý kufřík vypráví příbeh malé veselé holčičky ,která milovala život a musela zemřít jen pro to, že byla židovského původu. Krásný a smutný příbeh

Jane417
07.06.2018 5 z 5

Co napsat? Velmi smutný a dojemný příběh malé holčičky Hany, jejíž život a život celé její rodiny zničila druhá světová válka. Jejich provinění... byli Židé. Příběh odhodlané japonské ženy zjistit osud malé Haničky a předávat ho dál mezi japonské děti, které nemají o holokaustu a válečném vraždění vůbec žádnou představu. Jemně napsané vyprávění, kde se detailně nedočteme o týrání a zvěrstvech, které se za druhé světové války děly v koncentračních táborech... přesto je čtení děsivé, neuvěřitelné a smutné. Knížka je psána jednoduchým jazykem tak, aby její obsah a poselství pochopily hlavně děti, ale přečíst by si ji měl každý! Pro základní školy by to měla být povinná četba!

zuzi1162
23.05.2018 5 z 5

Krasna kniha, kterou diky jednoduchemu stylu psani mohou cist uz i deti. Kniha nas provazi pribehem objevovani majitelky kufriku zaslaneho z Terezina do japonskeho muzea holocaustu. Pribeh je doplnen spousty fotografiemi.

Danago
17.05.2018 5 z 5

Velice silný, bolestný pravdivý příběh o moravské židovské dívce Haně Brady, která byla zavražděna v Osvětimi pro svůj židovský původ.
V knížce se střídají kapitoly o šťastném dětství Hany a Jiřího Bradyových v Novém Městě na Moravě i o jejich deportaci do Terezína a Osvětimi s kapitolami o pátrání Tokijského centra pro studium holocaustu po osudech majitelky dětského kufříku, který byl tokijskému centru zapůjčen z osvětimského muzea. V knize jsou fotografie z tokijského centra i z rodinného alba přeživšího Hanina bratra Jiřího.

Galadwen
29.04.2018 5 z 5

Kniha přečtená za dopoledne - a byla jsem z ní pěkně naměkko (mám dceru ve věku Hany v době, kdy byla poslána do Terezína). Styl je poměrně jednoduchý a právě svou jednoduchostí působivý, vhodný pro starší děti, líbilo se mi, jak propojuje současný příběh pátrání po osudu majitelky kufříku s jejím vlastním.

DuncanIdaho
31.03.2018 5 z 5

Přečteno za jedno odpoledne, přesto to ve mně nechalo silný dojem. Obsahově malá kniha, ale řekla hodně o tom, co za nelidskosti si mohou lidé udělat. Už se asi opakuji, něco podobného jsem psal už u jiných knih na toto téma, ale po přečtení každé takovéto knihy mne to vždy napadá. Je důležité, že stále existují lidé, jako je Fumiko Išioka a Malá křídla, kteří se stále snaží tyto hrůzy připomínat. Snad se jejich cíl, aby se podobné věci nestávaly, podaří splnit.

5tužka
27.03.2018 5 z 5

jsem si pobrečela :(

KikinkaV
26.02.2018 5 z 5

Knihu chápu jako vyprávění určené především dětem, které jim má již v nízkém věku ukázat rozdíl mezi dobrem a zlem... Samozřejmě se kniha nedá hodnotit jako jiný historický román, ale když se vrátím pár let zpátky na základní školu, jistě by ve mně jako v dítěti zanechala neméně stop, než je tomu dnes. Svým jednoduchým stylem vyprávění a obrázky jistě dokáže vyprávět své poselství všem dětem po celém světě. Pokud bych byla učitelka a měla bych dětem ukázat jednu knihu s tématem holocaustu, takovou aby si z ní odnesli, co možná nejvíce, volila bych tuto...

PetiJelinkova
15.02.2018 5 z 5

Smutný, dojemný, ale pravdivý příběh ... přečteno jedním dechem.

alibaba72
13.02.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetl asi za hodinu a další tři hodiny jsem byl mimo. Hanin kufřík by si měl přečíst úplně každý.

daniela8978
15.01.2018 5 z 5

Dnes ráno jsem si udělala kafe a otevřela Hanin kufřík. Netušila jsem, že se od něj 1,5 hodiny nehnu a od stolu odejdu s napuchlýma očima a náladou pod psa. Knihu jsem si zapůjčila proto, že mi ji doporučila známá. Syn právě začal probírat v páté třídě 2.světovou válku a chtěla jsem, aby si ji přečetl. Neočekávala jsem žádný válečný román, protože jsem věděla, že je kniha spíše takovou pomůckou pro učitele, takže kritizovat ji nebudu. Tady v té krátké knize jsou totiž hlavně fakta. Fakta o jedné malé holce, která se bohužel nevrátila. Četla jsem tu komentáře, že je to strohé, nevýstižné a skoky do přítomného Japonska jsou rušivé. S tím já ale nesouhlasím, u tohoto příběhu nebylo zapotřebí více slov. A odhodlání paní Išioka je neuvěřitelné a díky za něj.
Jsem zvědavá, jak to zvládne syn. Jestli jako já, tak budeme vypadat jak žáby oba. :)

ciaram
06.01.2018 5 z 5

Útlá kniha čtenáře vtáhne do jednoho šťastného obyčejného života, který se vlivem ideologické i lidské zrůdnosti změní v tragédii. Tím, že se jedná o konkrétní dívku (z těch milionů anonymních tváří), se čtenáře příběh dotkne o to více. Dále je to příběh o lidské odhodlanosti, vytrvalosti, empatii. A ač k tomu téma navádí, příběh Hany není psán podbízivým stylem. Docela by mě zajímalo, zda je ta láhev pod houpačkou stále zahrabaná.