Hanin kufřík

Hanin kufřík https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15292/bmid_hanin-kufrik-HMg-15292.jpg 5 539 150

Příběh dívky, která se nevrátila. Vyprávění o moravské židovské dívce Haně Bradyové, která byla zavražděna v Osvětimi pro svůj židovský původ. V knížce se střídají kapitoly o šťastném dětství Hany a Jiřího Bradyových v Novém Městě na Moravě i o jejich deportaci do Terezína a Osvětimi s kapitolami o pátrání Tokijského centra pro studium holocaustu po osudech majitelky dětského kufříku, který byl tokijskému centru zapůjčen z osvětimského muzea. Publikace je provázena fotografiemi z tokijského centra a snímky z rodinného alba přeživšího Hanina bratra Jiřího. Podle předmluvy je kniha určena učitelům základních škol, kteří ji mohou využívat při výuce dějin druhé světové války.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Pro děti a mládež
Vydáno: , Portál , Židovské muzeum v Praze

Hana’s suitcase , 2001

munka
16.06.2021 5 z 5

Smutný príbeh dievčatka Hany, ktoré malo život pred sebou. Nebyť jednej mladej japonskej ženy, Fumiko, nikdy by sme sa nedozvedeli, že vôbec existovala.

huhuhu
11.05.2021 5 z 5

Kniha má v první řadě na konkrétním příběhu seznámit děti a mládež s tématem holocaustu, takže je krátká, psaná jednoduchým stylem a ani krutosti, které se odehrávaly v koncentračních táborech, nejsou popisovány do podrobností, ale spíše jen naznačeny. Jako dospělák jsem ji přečetla za odpoledne. Ale musím říct, že mě i přes svou stručnost a "jednoduchost" dojala, a to nejen příběhem malé Haničky, ale i obdivuhodnou houževnatostí Japonky Fumiko.

GYROTOURBILLON
13.04.2021 5 z 5

Nádherná , srozumitelná a užitečná publikace.
Není třeba vždy velkých bichlí, tato kniha je toho důkazem.
Doporučuji

pocketka
20.03.2021 3 z 5

Útlounká knížka, přelouskaná během jednoho večera. Pokud již máte něco o válce a koncentračních táborech načteno, tento příběh s vámi nic moc neudělá. Nicméně jako způsob, jak seznámit děti na základní škole s touto problematikou, je kniha skvělá. Také jsem z ní předčítala své desetileté dceři úryvky.

Ivet_V
04.03.2021 4 z 5

Krásný a trochu smutný dojemný příběh. Je to moje první kniha z druhé světové války. Knihu jsem dostala jako povinou četbu, sama bych si ji nevybrala, ale příjemně mě překvapila.

Šánka
04.03.2021 5 z 5

Začnu trošku oklikou. Ve svém posledním komentáři moje oblíbená uživatelka Hanka (Mandlevest) napsala, že si v této době hodně vybírá, co číst. Dělám to také, jen jsem na to tentokrát šla z druhé strany. Toho smutného je kolem nás teď moc, ale je třeba si připomínat, že bylo daleko, nesrovnatelně hůř.....
Tohle je čtení určené především pro děti a mládež. Je to kraťoučký, smutný příběh, napsaný stručně, jasně a srozumitelně, aby hlavně děti pochopily, ale to podstatné, ten odkaz v sobě má dostačující. Hanin kufřík je dojemný příběh o jedné strašné a kruté etapě lidských dějin, přesto v sobě nese poselství naděje. Aspoň já to tak vidím......

Vlaďkaa4
19.02.2021 5 z 5

Je "pouze" odvyprávěný příběh o židovské dívce, která zemřela v Osvětimi. Knížka je utlá, což je dobře protože si ji možná přečtou i lidé co neradi čtou. Měla by to být povinná četba. Abychom se konečně dokázali poučit že svých chyb.....

japam
19.02.2021 5 z 5

Hezký dojemný příběh.

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

O skládání života jedné židovské holčičky. Strašné smutné, protože nepřežila.

martineden
05.01.2021 5 z 5

Útlá knížka rozsahem, rozhodně ne obsahem. Doporučuji.

LindiO_o
05.01.2021

Jedna část příběhu se odehrává v minulosti, kdy dívka Hana Brandy z Nového Města na Moravě je stíhána, omezována na svobodě a zabita jen kvůli svému židovskému původu v druhé světové válce.
Avšak její příběh není zapomenut díky japonské majitelce Tokijského centra o studium Holocaustu v Japonsku, které se do rukou dostane kufřík s podpisem majitelky Hany Brandy, který jí dovede na začátek i na konec jejího tragického příběhu.
Moc se mi líbily skoky z minulosti do přítomnosti (vlastně to co zjistila o Hanině příběhu a jak to zjišťovala) Bylo to přehledně zformulované a čitelné. Určitě bych knížku doporučila.

Kuxka
24.12.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila. Zajímavé na ní bylo to, že Hanin příběh byl prokládán příběhem Fumiko Ishioki, z doby jejího bádání po Hanině životu. Hanin příběh sice neskončil vesele, ale aspoň jedno její přání se splnilo a to se mi velice líbilo.

berka4151
27.10.2020 3 z 5

Příběh pro děti jako seznámení s tématem. Ti starší už tam ale naleznou nesrovnalosti, občas maličkosti, ale schazuje to důvěryhodnost.

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Nádherný příběh, soucítila jsem s autorkou.

JaninaV.
26.09.2020 5 z 5

Jednoduše, ale poutavě napsaný příběh o holocaustu. Dala jsem i přečíst dětem, aby se nenáročnou formou dozvěděli, jak se tu žilo židovským dětem za války. Určlitě výborná pomůcka i pro zakladni školy na toto téma.

aktijnov
19.09.2020 4 z 5

Knížka o malé Haničce je jakýsi protipól známého deníku Anny Frankové. Text spíš pro menší děti.

Květinka008
03.09.2020 5 z 5

Téma holocaustu a 2. sv. války mě nezajímá globálně, ale ráda čtu tyto literárně zpracované konkrétní příběhy, ať reálné, nebo fikce... Clařina válka, Anna Franková, Gerta Schnirch, Leni Freiwald... Kdy se na pozadí širších a politických událostí člověk vcítí do konkrétní osoby a rodiny. Příběh Hany Bradyové je zase jiný, prolíná se zde dějová linie současnosti - pátrání, vlastně jakéhosi "projektu" a historie rodiny Bradyových a osudů jejích členů. Knížku určitě schovám pro své budoucí děti.

annes
06.08.2020 4 z 5

Mno téma Holocaustu mi není zrovna po chuti, je mi z toho vždycky tak nějak úzko...Hanin kufřík není ani tak děsivý jako spíš zajímavý příběh z Japonska o vtom, jak se snaží dětem přiblížit tuto tematiku a rozšířit povědomí mladých lidí. U nás v knihovně je to v oddělení děcké doborné, ale těžko říct, jestli si to půjčují ti naši mladí a mají nějaké to uvědomění.

Liduka
05.08.2020 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha o hrozných věcech. I slza mi ukápla. Přečetla jsem ji kvůli čtenářské výzvě a rozhodně nelituji.

Lenka51
21.07.2020 5 z 5

Jednoduchý, přesto poutavý příběh, kde je dobře zpracovaná tato závažná tematika i pro mladší děti.
Knihy o holocaustu čtu poměrně často, takže pokud chcete něco opravdu reálného s detaily, tak tohle nebude nejlepší volba. Opravdu bych doporučila spíše pro základní školy jako takové zasvěcení do temné části historie.