Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce

Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487490/bmid_hajovna-v1s-487490.jpg 4 931 283

Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Nemá je ráda a obává se jich, ale se svým osobním životem mladé manželky a matky je spokojená. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Musí se vyrovnat s tvrdým trestem a mnohaletým odloučením od manžela Vojtěcha a teprve čtyřměsíční dcery Aničky. Oporou jí je mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu, na které ji pomalu, ale definitivně nahradila Hanka. Rozhodne se bojovat o manžela i dceru, ale tento boj s nejistým výsledkem je ze všech nejtěžší.... celý text

adelablk
07.09.2022 3 z 5

Námět příběhu je zajímavý, škoda, že je tak málo propracovaný. Chyběla mi omáčka okolo, detailněji popsané situace odehrávající se v knize, hlubší popis postav a myšlenky hlavní hrdinky, které by více vtáhly do děje. Knihu bych doporučila nenáročným čtenářům, kteří hledají rozptýlení na 1-2 večery.

Evaho73
06.09.2022 3 z 5

Moja prvá kniha od tejto autorky vo mne vyvolávajúca veľmi rozporuplné pocity po jej prečítaní.
Na jednej strane sa mi kniha veľmi páčila, predovšetkým jej hlavný námet o sile nepominuteľnej materskej lásky počas dlhého odlúčenia od dieťaťa s dopadom na ich vzájomny vzťah po návrate. Ďalej sa mi páčilo opísané prostredie s hájovňou na samote, kde sa odohráva väčšia časť príbehu. Za zmienku stojí aj opis politického diania počas osemdesiatych rokov minulého storočia - okupácia územia Rusmi, pád komunizmu, zmena politickej orientácie atď.
Na druhej strane sa mi však nepozdával použitý literárny jazyk, ktorý pôsobí až príliš stroho a nedostatočne prepracovaná psychológia postáv. Nejako som sa nedokázala stotožniť s hlavnou postavou, ktorá na mňa zapôsobila veľmi nepresvedčivým dojmom.
Bez ohľadu na moje pripomienky, knihu odporúčam všetkým čitateľom zaujímajúcim sa o našu spoločnú nedávnu históriu.

Jíťa512
04.09.2022 3 z 5

Překvapilo mě tak vysoké hodnocení u této knížky. Příběh je nepravděpodobný navíc s nesympatickou hlavní hrdinkou, která se chovala nelogicky (Nesnáší Rusy a bojí se jich, ale nakupovat k nim chodí, v noci jde sama! z bálu lesem domů). Nechápu její jednání, které předcházelo jejímu uvěznění. Proč nezavolala policii? Vůbec neřešila, že zničila život i někomu jinému, vždyť za to přece "mohli Rusáci". Jednu * dávám navíc za pěknou obálku.

Nikola086
03.09.2022 4 z 5

Srdceryvný příběh z doby vládnoucího komunismu o matce, která se snažila ze všech sil o blaho své dcery.
Čtivé kapitoly, poutavý děj. Chvílemi jsem měla vztek na Vojtěcha a jeho "Já nevím". Obdivovala jsem sílu Lindy.
Příběh si zaslouží více pozornosti a svým stylem je velmi jednoduchý pro všechny, nejen vášnivé čtenáře.

Šebestová3
01.09.2022 4 z 5

oddechový příběh na smutné téma, který člověk přelouskne za jedno odpoledne.

KnihománieN
29.08.2022 4 z 5

Tenhle příběh nám přiblíží realitu za dob vlády komunistů a rozhodně to není lehké čtení. Určitě to ve mně zanechalo nějaké pocity a kolikrát byly slzy na krajíčku. Vůbec se nemůžu představit jaké náročné to muselo být pro hlavní hrdinku Lindu. Téma jako je odloučení od dítěte, věznění nebo i samotný komunismus a Sametová revoluce jsou důležité. Navíc styl psaní je jednoduchý, takže si myslím, že tato kniha je určitě pro kohokoli. Velmi milé překvapení!
Oceňuji jak zpracování tak silný příběh.
4,5/5*

vlčice68
20.08.2022 3 z 5

Zajímavé téma, které nám přiblížilo minulost. Podle mne by kniha zasloužila větší propracování..

brixie
17.08.2022 2 z 5

Žádné veledílo pro náročného čtenáře to není. Celý příběh jen tak nějak klouže po povrchu. Pocity hlavní hrdinky nejsou vykreslené, žádná z postav extra sympatie nevzbuzuje. Přijde mi to na úrovni středoškolské slohové práce. A ten divně ustřižený konec? Až úsměvné.

katerina3633
15.08.2022 3 z 5

Dojemný příběh, rozhodně ve čtenáři něco zanechá. Délka příběhu mi vyhovovala, bylo to svižné čtení, ovšem nějak mi ten příběh nesedl, nechci říci, že děj byl děravý, jen asi ne úplně uvěřitelný. Možná to bylo i tím, že jsem si k žádné z postav nedokázala vytvořit vztah. Popravdě pokud by byla kniha delší nejspíš bych ji odložila.

Richisa
13.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Jako matka jsem nejvíce vnímala nespravedlnost odloučení od dítěte... Tyto pocity z knihy byly velmi intenzivní a zcela přesně jsem dokázala odhadnout, co se v té ženě odehrává...

Příběh se hezky četl, ale upřímně moc pravděpodobné mi to nepřišlo... Hlavní motiv mi přišel dost na sílu našroubovaný, aby se dělo něco omluvitelného, ale také dost strašného.

....SPOILER....
1. Proč by se ani jedna z babiček nebyla schopná postarat o dítě? Ani jedna nemohla být tak stará...
2. Proč by proboha měla hlavní hrdinka hned střílet, pokud to trochu uměla, snad by střílela do vzduchu a ne po lidech...
3. Nalití kluci se sice mohou chvat jako kreténi, ale snad by trochu počítali s tím, že myslivec má doma něco pro obranu...

boox
13.08.2022 3 z 5

Tři a půl hvězdičky. Dobrý příběh, dobře se to čte, jenom si taky myslím (jak se objevuje i v mnoha dalších komentářích), že by to jistě šlo zpracovat i trošku líp.

Baja333
12.08.2022 5 z 5

Málokterá kniha mne tak dojme. Slzám se nedalo ubránit. Lítost nad osudem Lindy a vlastně i jejího dítěte. Četlo se rychle a nedalo se odložit. Kniha ci chytne za srdce.

Gabi13
09.08.2022 5 z 5

Skvělý příběh, asi i tím, že jsem četla na dovolené jsem do děje byla zatažena intenzivně. Chtělo se mi brečet nad bezmocností.

Lena78537
07.08.2022 4 z 5

Téma silné a ano, autorka mohla příběh více rozvinout.. Ale ne vždy je to opravdu nutné. Za mě bylo řečeno vše a více rozpitvávat není potřeba.

chrudas
02.08.2022 5 z 5

Tahle knížka mě chytla za srdce. Zajímavý příběh dvou mladých lidí z nelehké doby okupace.

bábuška
01.08.2022 4 z 5

Příběh prakticky dost krátký, ale hezký, dobře se četl. Hlavní hrdinka Linda mi připadala trochu naivní, kamarádi jejího muže jako velcí hlupáci a sám Vojta o nic lepší. Nerozhodný, hodně pod vlivem své jednoduché matky. Ani prostředí nebylo příznivé, zůstala jen romantika přírody kolem a láska k dítěti.

JaLenka
29.07.2022 2 z 5

Souhlasím s jedním z komentářů níže, zajímavý (a přidávám: velmi) příběh, ale bez (přidávám: bohužel jakékoliv) hloubky:( Proč autorka “vyplýtvala” téma s takovým potenciálem na jen 200 stranách? Chtěla opravdu zůstat jen u (strohého) dokumentu? Nebo si vzala (s prominutím) velké sousto? Za mě opravdu škoda, mohl to být dobrý román se vším všudy..

indyka
25.07.2022 3 z 5

Čtivý příběh, který do už poměrně velkého množství knih s tematikou "jak ubližoval minulý režim obyčejným lidem" přinesl zase něco nového. Coby rodačku z vojenského města, která má jeden vojenský újezd za humny, mě námět potěšil o to víc. Bohužel knize by slušelo dalších 50-100 stran, všechno se to událo nějak rychle a povrchně - a konec na mě působil jako psaný pod tlakem blížícího se termínu odevzdání.

Marci70
25.07.2022 5 z 5

Četla jsem jedním dechem..

MonikaKrizova
25.07.2022 3 z 5

Příběh mohl být zcela jistě více propracovaný. Místy to byl skok a skok, pak se zase popis některých skutečností opakoval, nebo to na mě alespoň tak působilo..
Ale musím přiznat, že i tak jsem na Hanku měla vztek, v momentě zásadního sdělení mi poskočilo srdce.. A ten odkaz na chování lidí, ten mi taky sedí. 3/5