Habibi

Habibi https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123881/bmid_habibi-ly3-123881.jpg 4 186 36

Kniha, na kterou příznivci komiksového románu sedm let netrpělivě čekali. Po fenomenálním úspěchu díla Pod dekou pracoval Craig Thompson dlouho na svém mistrovském díle, téměř sedmisetstránkové alegorii ve stylu arabských pohádek a islámských příběhů. Odehrává se ve fiktivním světě, který je krutější a soudobější verzí Tisíce a jedné noci, a líčí životní osudy Dodoly a Zama, dvou uprchlých dětských otroků. Ti v ní projdou mnoha proměnami a překonávají početné překážky, jež se staví do cesty jejich lásce a shledání. Habibi je milostný příběh s početnými přesahy, podobenství o roli člověka v přírodě, výpověď o rozdílech mezi vyspělým a rozvojovým světem, líčení společného kulturního dědictví křesťanství a islámu a v neposlední řadě opět neskutečná hostina vyzrálého vypravěčství a košatého, orientálně zdobného výtvarného stylu, který autora prudce odlišuje od minimalismu, jenž v oblasti „komiksů pro dospělé" jinak drtivě převažuje.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Habíbí , 2011

daza.dt
28.08.2018 5 z 5

I když nejsem fanouškem komixů (Čtyřlístek a Asterix se nepočítá :) ), velmi mile mě tato knížka překvapila. Úryvky z Koránu krásně dokreslovaly příběh. A grafické vysvětlení některých slov bylo milé zpestření. A všech více než 600 stránek bylo mrknutím oka pryč. za mě spokojenost.

AllyKumari
09.07.2018 3 z 5

Na jednu stranu skvělé kresby a smutný příběh, na druhou stranu těžký orientalismus a skoro až úchylný voyerismus.

thefreakinside
04.05.2018

Komiks Habíbí mě uchvátil a pohltil svými neskutečné živými ilustracemi, které jsou uměním samy o sobě, ale stejnou měrou i příběhem, jenž rozhodně není pohádkový a sluníčkový. Nejeden muž se při čtení musí stydět být součástí mužského pokolení a z žen se dozajista stávají nové soukmenovnice feministek. Když si vypůjčím některá slova z Habíbího, tak jen Eunuch je zbaven nádoru hříchu houpajícího se mezi nohama. Mužský chtíč strhává lidskou masku a odhaluje tak ty nejnižší animální pudy. Vyprávění je protknuto příběhy a mytologií islámské kultury, kde osciluje krása s krutostí.

Dcera, Manželka, Otrokyně, Kurtizána, Matka, to jsou jen některé role, které jsou Dodole násilně přišity, bez možnosti odpárání, během plachtění na korábu času, přes nekonečné písečné duny.

Pokud bych měl tento příběh popsat jednou větou, pak se jedná o sebeoběť ve prospěch druhé osoby, své milované, svého milovaného.

"Když duše přeteče, jiná duše ji někdy může přijmout."

Vsuvka na okraj: Tolik obnažených ženských ňader na jednom místě nenajdete ani v nejvyhlášenějším nevěstinci.

Tomas@S
20.04.2018 5 z 5

Tenhle komiks se mi opravdu libil, krasna kresba, plnohodnotny pribeh, spousta stran, nadhera. Ostatni hodnoceni vystihuji knihu vyborne, nemam moc co dodavat. Co se mi libilo a co je v komiksech neobvykle, tak byly casti okolo koranu a arabskeho pisma, bylo to velmi exoticke a poucne. Autor si s tim dal hodne prace.

Hilda_
19.03.2018 4 z 5

Úžasná kniha, jen se přiznám, že části odkazující na korán jsem prolistovala vždy o trochu rychleji, než ty příběhové. Sama bych tyto části ale úplně nevyřadila, možná jen zkrátila, nebo někde vynechala. Krásně dokreslovaly atmosféru.

Svica
06.09.2017 5 z 5

Krásná kniha a neskutečně silný příběh. I přesto, že nemám komiksovou tvorbu zrovna nejraději , je tohle naprosto dokonalý zážitek.

FreeDragon
25.05.2017 5 z 5

Hodně dlouho jsem přemýšlela, co k téhle knize napsat...a vlastně ani teď si nejsem jistá. Myslím, že ze sebe dokážu jen stěží vypsat pocity z této knihy.
Tahle kniha se mě dotkla, opravdu hodně. Celý příběh na mě zapůsobil, byl protkaný emocemi a krásnými příběhy. Kresba sama o sobě je nádherná.
Po dočtení Habibi jsem dlouho seděla na posteli a jen přemýšlela. A o některých věcech přemýšlím pořád. Už dlouho mě žádná kniha nedonutila cítit se takhle...tak moc.
Myslím, že je škoda, že je kniha tak neznámá. Rozhodně si zaslouží větší pozornost.

Mercatino
29.04.2017 5 z 5

A toto, co to jako má být??? Rozhodně to není pohádka pro děti, dokonce by jsem to nepovažoval ani za jednoduchou záležitost. Ale přesto jak mě ta kniha vcucla, tak mě nepustila. Poezie v její úplné nahotě. Knížka, která nic neskrývá. Vrstvy se odkrývají ohleduplně a dost krát jsem byl překvapený, nad tím kam příběh kráčí. Moje pocity jsou šokované, protože jsem si představoval před čtením úplně něco jiného. Každopádně je tento komiks velmi příjemným překvapením a čtení jsem si vychutnával s rozkoší až do úplného vyvrcholení na jeden zátah.

Mayaku
20.04.2017 4 z 5

Výmluvný políček do tváře všem, kdo tvrdí, že komix nemá stejnou literární hodnotu jako klasická beletrie.

tweed
09.03.2017 5 z 5

Habibi je velice rozkošné.
Devastující a zároveň pohádkové.
Krásně nakreslené.
Zkrátka milé ♥
Nemám co více k tomu dodat.

babsi66
31.01.2017 5 z 5

Tenhle komiks vás pohltí. Nejen silným příběhem, ale i propracovaností ilustrací, kdy žádný detail není v obrázku jen tak na okrasu, ale má nějaký význam. Jasný důkaz toho, že komiks má své místo i mezi "lepší" literaturou. Rozsah znalostí, které kvůli jeho vytvoření musel autor načerpat, si nezadá s tím, co jiní autoři musí nastudovat kvůli klasické beletrii.

trudoš
01.02.2016 4 z 5

Habíbí je jakousi parafrází příběhů Tisíce a jedné noci - rozhodně ne doslovnou, spíše jde o příběh odvyprávěný podobnou formou. Kombinace východního a západního folklóru vytváří zajímavou propletenici, a je jen věc vkusu, které motivy ve vás zanechají silnější dojem. Je to tragické, krásné, poetické i epické zároveň. Jsou tu situace, které naprosto okouzlí, stejně jako chvíle, kdy se člověk neubrání spánku. Ale pakliže nejste zrovna otrok, pouliční prostitutka, eunuch v harému, či sultánova konkubína, těžko najdete v příběhu místa, ve kterých byste se poznali, jako to bylo v autorově prvotině Pod dekou.
I tak nelze jinak, než smeknout klobouk, protože to, co Craig Thompson v komiksu předvádí, už zdaleka není jen obyčejný obrázkový příběh, ale dílo s poselstvím, jež by mu záviděl kdejaký román. Navíc práce, kterou si s kresbou dal, musela být neskutečná, především pak hrátky s arabským písmem, jež se často skrývá v samotných obrázcích, a které rozpoznáte až na druhý třetí pohled.

iluliacross
26.07.2015 5 z 5

Jedním slovem: famózní! Po celou dobu příběhu jsem si uvědomovala tu silnější a silnější propojenost celého světa...

Makrela Liška
18.11.2014 4 z 5

Krásně povyprávěno, bavilo mě, že příběh nebyl vedený lineárně a obsahoval i příběhy z Koránu, jakož i to, že ním prolínaly i nemálo zajímavé faktické údaje. Ale chybělo tomu něco, díky čemu by se z tohoto díla pro mě stala srdeční záležitost

Standa Šebek
06.09.2013 5 z 5

Trvalo to sedm let, ale Craig Thompson opět přišel s komiksem, který mezi konkurencí nemá obdoby a svou uměleckou a literární hodnotou nechává tisíce psaných knih v prachu hluboko pod sebou.

Příběh o dvou životem těžce zkoušených sirotcích, o jejich setkání, dospívání, odloučení a opětovném shledání je především vírem obrazů, pocitů a myšlenek. Osudový příběh lásky v mnoha podobách, vnitřní zápas s vírou a vlastní sexualitou se odehrává se ve světě, kde se prolíná pohádková arábie z příběhů Tisíce a jedné noci s moderním světem plným továren, automobilů a odpadků.

Obrazová stránka komiksu vám vyrazí dech - každá stránka se topí v umělecké orgii plné arabských ornamentů, arabská písmena (kterým se Thompson věnuje podrobně a rozhodně nejsou jen pozlátkem, ale součástí příběhu) se plynule mění ve výtvarně působivé krajiny, abstraktní symboly se prolínají se skutečným životem. Při velkém rozsahu knihy a neuvěřitelných detailech stovek ornamentů na každé druhé stránce se mi skoro nechce věřit, že tohle Thompson dokázal nakreslit za pouhých sedm let.

Precizní dílo plné citu ohromí i znalostí koránu, jehož příběhy jsou do díla velmi působivě zapracovány, vyjadřuje se i k závažným problémům současného, nejen arabského světa.

Co se týče zpracování knihy - vím, že to říkám často, ale tahle kniha je určitě jedním z nejkrásněji vypadajících kousků, který můžete ve své knihovně mít.

puml
15.06.2012 5 z 5

Jeden z nejlepších komiksů, který jsem kdy četl. Nádherný příběh na pomezí pohádky, mýtu, dramatu a romance, ve kterém se snoubí vyprávění Bible a Koránu a vytvářejí tak barvitý obraz společnosti, která stále žije v zakletí dávných příběhů. Thompsonovi byl v některých zahraničních recenzích výtýkán přílišný naturalismus a zjednodušování problémů na Blízkém východě. K tomu bych chtěl jen dodat, že tento fiktivní svět existuje především v mysli autora a je jen na čtenáři, zda-li přijme hru autora a ponoří se do světa, který se může v případě Habibi mnohdy jevit jako příliš násilný, šovinistický a sexistický. Jedná se ale o fikci, a v tomto případě o opravdu nádhernou fikci, která má navíc (bohužel) i přes mnohé protesty svoji pravdu a vytváří tak i jistou parabolu k dnešnímu nelichotivému obrazu Blízkého východu.

Za zmínku též stojí nádherná kresba a celková výprava knihy, která se nese v duchu výpravy stárých, východních (mystických) textů.

islám podobenství komiksy Arabové pohádky pro dospělé

Craig Thompson
americká, 1975