Gustav a Anton

Po nevyjasněné smrti svého otce-policisty žije Gustav sám s matkou na pokraji hmotné nouze. Když ve školce pozná stejně starého Antona, znamená to především konec jeho osamělosti. Anton, nadaný klavírista, pochází z bohaté židovské rodiny, která se do Gustavova rodného Matzlingen přistěhovala z Bernu těsně před tím, než se švýcarské hranice uzavřely židovským uprchlíkům z Říše. Antonovo přátelství dává Gustavovi možnost nahlédnout do světa láskyplnosti a blahobytu, Anton zas Gustava používá jako záštitu vůči ambiciózním rodičům. Gustav mu může nabídnout svůj pevný postoj, odolnou slupku, kterou si byl nucen vypěstovat v soužití s citově chladnou matkou. Román Gustav a Anton tematizuje švýcarskou neutralitu, a to jak v historickém období přelomu 30. a 40. let 20. století, tak v protagonistech knihy. Příběh o celoživotním přátelství dvou mužů vypráví především o různých podobách lásky, o vášni, nepochopení i nenávisti. Osudy hlavních postav líčí autorka vždy z jiného úhlu, ale pokaždé citlivě a vytříbeným stylem. Autorka prý chtěla napsat román připomínající švýcarské hodinky - na pohled obyčejný, ale při hlubším ohledání rafinovaný, složený z tolika malých částeček a mechanismů. Navzdory komornímu klidu, s nímž je kniha psaná, jde o velké drama, vystavěné kompozičně jako třívětá sonáta....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450946/big_gustav-a-anton-hct-450946.jpg 3.911
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad

The Gustav Sonata, 2016

Kniha Gustav a Anton

Nielada

Přidávám se k předchozím komentářům - mé dojmy jsou rozpaky. Příběh je napsaný skvěle, což o to, ale kniha se do mě nějak "nezařízla". V důsledku silných emotivních scén jsem stále očekávala velké osvobozující vyústění, které se ale dle mého osobního prožitku nedostavilo.

maca1245

Podle anotace jsem očekával trochu jinou knihu. I přes to se mi kniha líbila. Jediné co mě mrzí je, že třetí část přeskočila převážnou část dospívání Gustava a Antona. Nějaké vzpomínkové flashbacky tam jsou, ale i tak bych se rád dozvěděl něco více o jejich dospívání.

babicka_amalka
06.11.2020

jsem z knihy trochu na rozpacích - podle anotace jsem čekala trochu něco jiného; především závěr mě dost zklamal, i když náznaky v knize byly;