Ghúl

Ghúl https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519763/bmid_ghul-6Tm-519763.jpg 4 106 43

Je červen roku 1984. Začaly letní prázdniny a Timmy Graco se těší, že místo školy bude číst komiksy, vysedávat v podzemní klubovně a podnikat různá dobrodružství se svými dvěma kamarády, Dougem a Barrym. Tyto plány se však brzy začnou hroutit. Chlapce čeká léto plné hrůzy a boje o holý život. Timmy zjistil, kdo na hřbitově vykopává čerstvé hroby – a vůbec to není člověk. Je to nestvůra, která byla po staletí uvězněna pod hřbitovem, ale právě se dostala na svobodu. Má hlad, dostala chuť na čerstvou krev a jde po Timmym a jeho kamarádech. Pokud se Timmy chce dožít září, bude muset uniknout Ghúlovi. To však není jediná příšera, která na chlapce čeká… Nestvůry čekají na každém rohu. A co když ta, která požírá mrtvoly, není tou nejděsivější? Od oceňovaného mistra hororu Briana Keenea přichází román o nestvůrách, vraždách a ztrátě nevinnosti.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: ekniha , Fobos

Ghoul , 2007

Mona-Lisa
14.07.2023 5 z 5

"Kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se přitom nestal sám nestvůrou."

Když sáhneš po letní oddechovce s pařátem na obálce, čekáš hlavně krev a průměrnou vyvražďovačku, ne? No... že by jedna z nejlepších knih roku?
Z vyvražďovačky se vyklubala hluboká knížka o přátelství třech malých kluků, hrdinství a ... no dobře, sem tam valí krev a čicháš rozkládající se těla.
A hlavně je o věcech, se kterými by si dvanáctiletí kluci neměli lámat hlavu a jejich přítomnost tady povyšuje tuto knížku na úplně jiný level.
Na level, kde nejsou příšery ti, kteří čekají v temnotě na hřbitově, ale ti (jak už dobře tušíš), kteří žijí každý den okolo nás a jsou děsivější, než noha čekající večer mimo peřinu, až ji někdo chňapne.
Toto je knížka o tom, jak se děti mění v dospělé.
Text je prostoupený pořádnou dávkou odkazů na dobovou hudbu, komiksy a filmy.
Spoustu pasáži vyvolávalo nechutenství a strach a tyto pocity nezpůsobovaly pradávné nestvůry, ale ti kteří mají dvanáctileté kluky chránit a být jejich vzory.
Spousta věcí mi přišla naťuklých, nedovysvětlených a naznačených chybně, ale tím líp. Tím pádem jsem spoustu věcí nečekala.
Epilog mi vzal dech a osud Ghúla tuplovaně.
Víc takových překvapení prosím a míň příšer v našich řadách.

evineckY
12.07.2023 5 z 5

Bylo to strašné. Ne, že by to byla nestvůra, které by jste se báli.
Největší hrůza tady je z těch, kteří by vás mněli chránit.
Kniha je na téma -'' Páni kluci '' a byla by fakt skvělá, kdyby šlo o rošťárny
dvanáctiletých kluků o prázdninách a jejich fantazii.
Bolí mně u srdce z té hrůzy, čeho jsou lidé schopni dopustit se na dětech
a zničit jim jejich dětství i budoucnost.

Tim si povzdechl. Chtěl synovi slíbit, že to tak skutečně je, že léto je nekonečné a že jeho nejlepší kamarádi zůstanou jeho nejlepšími kamarády navždy, ale pravda byla taková, že život takhle nefungoval. Když mu bylo dvanáct, věřil, že léta jsou nekonečná a život také. Ale teď už věděl, že to tak není. Nic nebylo nekonečné. Nic netrvalo věčně. Nic nebylo věčné. Ani život. Ani léto. Ani přátelství. Ani láska. Protože ghúlové tyhle věci ohlodávají, dokud z nich nezbyde zhola nic.
Jediné, co přetrvá navždy, jsou jizvy a nestvůry.

veronika4001
05.07.2023 5 z 5

Začíná to sexem, místo neuvádím, ačkoliv se domnívám, že je v příběhu nejdůležitější, protože tam se bude odehrávat veškeré dění. Hlavou se mi komíhají myšlenky na film, protože i to čtené máte před sebou a zrovna nedávno jsem jeden béčkový horor viděla. Začíná to stejně - nic netušícími lidmi v normálním zaběhaném dni. Nic, co by se nečekalo, nic, co by nebylo naplánováno.
Někdo je ale při sexu šmíruje.
Film v knižním vydání. Nejprve historická nebo starší linka, pak následuje současnost odehrávající se ve stejné věcné rovině.
Začátek je skvělým rozjezdem do temnoty příběhu a samotnou knihu považuji za doplněk béčkových hororů, které mám tak hrozně ráda, protože oplývají nejdivnějšími kreacemi a naše představivost jim jen přidává a uchopuje je z její perspektivy. Přitom začátek knihy poskytuje představivosti hodně prostoru.
Je to kultovní horor, který se dočkal filmového zpracování, jen nevím, zda pod stejnojmenným názvem.
Rok 1984 a komiksy. Pamatuji si ten věk, kdy spolužáci listovali papírovými komiksy a několikrát ty samé četli. Ani dnes nejsou komiksy vyjmuty ze žánrové literatury.
Náhrobky propadají do země. Vznikají propadliny a hřbitov je jich plný. Hlína se asi po týdnu usadí... Možná to není propadlina, vypadá to vyhloubeně, ne propadle. Možná jsou tam podzemní jeskyně. Vyrobíme mapu a budeme do ní jeskyně postupně zakreslovat.
Kdo si jako dítě nehrál na hřbitově nebo blízko něj?
Při čtení je mi trochu nevolno, když si představím, jak ghúl požírá lidi. Mlaskavě. Visí kůže a kusy látky. Jsou vidět útroby.
Dohoda s netvorem. Zabíjel, aby bylo zabito - snězeno. Pow wow jsou symboly, které měly udržet démona v zajetí.
Cítíte zápach. Slyšíte bzukot much. Vidíte pohybující se zčernalou kůži, maso, vnitřnosti pod kroutícími se červy. Ghúl žije. A má rád tmu.
Kniha je vysoce čtivá a přestože jsou kapitoly delší, četba ubíhá rychle. Pro zastánce četby hororové literatury plně doporučuji!

horory hřbitovy parta dětí ghúlové

Autorovy knížky

Brian Keene