Ghúl

Ghúl https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519763/bmid_ghul-6Tm-519763.jpg 4 106 43

Je červen roku 1984. Začaly letní prázdniny a Timmy Graco se těší, že místo školy bude číst komiksy, vysedávat v podzemní klubovně a podnikat různá dobrodružství se svými dvěma kamarády, Dougem a Barrym. Tyto plány se však brzy začnou hroutit. Chlapce čeká léto plné hrůzy a boje o holý život. Timmy zjistil, kdo na hřbitově vykopává čerstvé hroby – a vůbec to není člověk. Je to nestvůra, která byla po staletí uvězněna pod hřbitovem, ale právě se dostala na svobodu. Má hlad, dostala chuť na čerstvou krev a jde po Timmym a jeho kamarádech. Pokud se Timmy chce dožít září, bude muset uniknout Ghúlovi. To však není jediná příšera, která na chlapce čeká… Nestvůry čekají na každém rohu. A co když ta, která požírá mrtvoly, není tou nejděsivější? Od oceňovaného mistra hororu Briana Keenea přichází román o nestvůrách, vraždách a ztrátě nevinnosti.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: ekniha , Fobos

Ghoul , 2007

Roxxi
21.09.2023 5 z 5

Ano je to horor, ano caka tam hodne krve.....ale spise nez o nestvůre v podobe bajneho tvora, je to o nestvurach a zle, ktere plodi lide sami. A na bezbrannych detech. A o tom, ze patologicke chovani se jen tak neztrati v dalsi generaci. Ano stoji to za precteni.

SalemJohn
13.09.2023 4 z 5

Kniha určite nezaprie svoj rok vzniku. Ide o relatívne novšie dielko, keďže originál vyšiel v roku 2007. Kvalitu a záujem potvrdzuje aj fakt, že už v roku 2012 bol natočený film. Síce skôr televízna záležitosť, ktorá nesadne každému, ale predsa. Kniha je každopádne omnoho lepšia ! Je vidieť autorovo zanietenie pre horor i kultúrno-spoločenský záujem. Šikovne čerpá z kánonu hororovej literatúry a rovnako i zo sociálneho dramatu. Potešia narážky na Hviezdne vojny či Policajnú akadémiu, či iné fenomény aj 80-tych rokov, kedy sa dej odohráva. Keďže sa román, skôr príbeh, odohráva v krátkom časovom úseku, nie je priestor na dovysvetlenia a riešenia niektorých problémov. Nie je to ani psychologizujúci King, ani rozvláčny Simmons, hoci k týmto dvom pánom má najbližšie. U Kinga mi to pripomínalo skôr jeho Telo a u Simmonsa jednoznačne jeho Temné leto. Vidina letných dobrodružstiev á la Pani kluci proti traumám najvyššieho rangu. Slogan vzadu na obálke trefne vystihuje čo nás pocitovo asi čaká: Když knihu otevřete, čekáte obyčejný horor s příšerami, který nabízí pouze krev a masakry, ale zavřete ji se slzami v očích a srdcem rozervaným na kusy. Výborne !

TinaBookBlog
08.09.2023 4 z 5

Kniha je plná nestvůr, které se skrývají pod zemí, ale i na zemi. Také je zde spousta krve, nechutností, fyzického utrpení a psychické bolesti dětí.

Děj plyne nerušeně, ale není za mě plný očekávání a místy se ztrácí napětí. Někdy jsem se nestačila divit, co vše autor vymyslel. V knize je ale také velmi silná dějová linka patologického chování. Stojí za přečtení.

Andělský
03.09.2023 5 z 5

Žádná nestvůra, ať už skutečná nebo vymyšlená, není o nic horší než zlo vyvěrající z lidí. Není to klasický horor, i když maso, kosti a krev tam jsou. Ten epilog stojí za to!
Trochu mě rušila autorova potřeba zmiňovat konkrétní skladby, které si daná osoba pobrukovala nebo poslouchala. Původně jsem myslel, že si je během čtení všechny poslechnu, ale po desáté to začalo být otravné a vzdal jsem to. To ale byl jenom můj problém a hodnocení to nijak neovlivňuje. 5*

petrarka72
01.09.2023 4 z 5

Výživné čtení. Tu a tam kulhají dialogy a do podobnosti bájných a lidských nestvůr se šlape příliš, ale atmosféra léta, co nikdy nekončí, soumraku dětství, co zanechává jizvy, bitvy v temnotách, které musí být vybojovány za každou cenu, a předurčené cesty za obzor jsou zachyceny podmanivě. Po dlouhé době horor, u kterého jsem nezívala.

Grohlinka
29.08.2023 3 z 5

,,Kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se přitom nestal sám nestvůrou.

Ghúl není v této knize zdaleka největší nestvůrou. Horor maličko fušuje do řemesla sociologickému románu, a mě při čtení kolikrát nebylo dobře, ale rozhodně za to nemohl vytékající mozek, roztříštěné kosti ani vysávání morku. Někteří lidé by neměli mít děti a některé týrané děti se nemůžou vymanit z koloběhu týrání. Smutné, ale pravdivé. Lidé jsou ty největší příšery.

Janamed
23.08.2023 4 z 5

Pokud se jedná o hororové příběhy, cíleně si vybírám ty, ve kterých figuruje dospívající mládež. Asi proto, že jejich způsob vidění světa se tak liší od toho našeho, dospěláckého. Autor tak poutavě a vlastně i přesvědčivě vykresluje svět dětskýma očima. Hororový román však nestojí ani tak na svém samotném názvu, ale na podstatně hrůznějším základu, který tkví v závažné sociální patologii spjaté s rodinnou dysfunkcí. I přes tyto znepokojivé prvky, Keene přišel s nápaditým, fantaskním, ale i dramatickým příběhem, od nějž nelze odvrátit zrak, byť se nejedná o veledílo. Závěr by si možná zasloužil více prostoru, ale mne vcelku vyhovoval. Pokud tedy zvládnete Prolog (tyhle typy prologů nemám prostě ráda, připadají mi laciné), zbytek už je třešničkou na dortu Z Keeneho románu se tak vyklubalo fajnové čtení.

twister78
19.08.2023 4 z 5

Neuveritelne prekvapeni. Knihy o ghulovi, ktera ale uplne tak o ghulovi neni. Nebo vlastne je, ale o tom, ktery zije kolem kazdeho z nas a ktery pacha zlo - lidske zlo.

MichelleKing
09.08.2023 4 z 5

Wow prostě wow.
Podstatně temnější, hororovější verze Stranger Things. V roce 1984 tři dvanáctiletí přátelé objeví a bojují s ghúlem na místním hřbitově a také prožívají rodinné a životní problémy. Většinou postrádá sentimentálnost příběhů tohoto typu "Boys' Own Adventure" a nahrazuje ji přímo hororem.
Tato kniha má všechno.. Nostalgie k mému dětství, popkulturní odkazy, dospívání, dlouhé letní prázdniny, malé město, hřbitov, akce, smích, slzy, krveprolití, náročné příběhy, které jsou nepříjemné, ale jsou zpracovány tak dobře, milé postavy a nejhorší druhy monster!! O této knize budu ještě chvíli přemýšlet.
Přečtěte si to! Je to sakra dobrá jízda.

Tereza137
09.08.2023 2 z 5

Asi v této recenzi budu hodně vybočovat z davu, ale za mě prostě tato kniha asi spíše ne.

Příběh byl obyčejně napsaný YA horor, kdy si parta mladých kluků chtěla užít prázdniny jako správné teen děti, ale místo toho se všechno zvrtlo a začali pomalu umírat lidi kolem nich, jelikož se objevil ghúl a ten má hlad, který ničím nejde utišit, pouze krví a čerstvým masem.

Samozřejmě nesměli chybět zlí dospělí, nebo-li rodiče. Řešily se zde i témata, které byly dost nepříjemné a u některých jsem se styděla je vůbec číst.

Samotný příběh mě nijak nenadchnul, někdy mi to přišlo úsměvné (hlavně popisy ghúla a rozhovory s ním), ale i smutné (to, co se dělo hlavním hrdinům vůči rodičům).

Dějová linie mě někdy bavila a byla na 5*, ale byly tu i místa, kde jsem se fakt nudila a bylo to sotva na 1*. Co mi asi vadilo nejvíce, bylo to, jak autor např. na 40. stránce něco napsal a za dalších 10 stran to zopakoval raději ještě jednou, kdybychom to náhodou zapomněli. No a potom hrozně detailní popisy (dle mě) nepodstatných věcí.

Konec mě celkem též zklamal, čekala jsem, že alespoň ten bude nějaký výjimečný, něčím speciální, bohužel ne. Nedočkala jsem se.

klaraj093
07.08.2023 4 z 5

Takový příjemný v uvozovkách dětský horůrek. Čekala jsem od toho možná maličko víc, ale ani tak jsem nebyla zklamaná. Kniha je napínavá a čte se rychle.

Roubas
31.07.2023 3 z 5

Ghúl pracuje s osvědčeným schématem party dětí, strašidlem a osmdesátými léty. K tomu si vzal na paškál ještě hnusná a tísnivá témata ukrývající se za zavřenými dveřmi. Já mám ale problém s formou. Nevím, jestli to je překladem, nebo tím textem, ale za mě se z velkého množství scén dalo vytěžit mnohem víc. Vzít ústřední premisu a témata do ruky zdatnější autor (překladatel), mohla to být vážně pecka. Geniální a těžký epilog už to nezachránil.

Dvanáctiletý kluk neřekne o holce svého dvanáctiletého kamaráda, že je roztomilá. Prostě ne.

Kenan
30.07.2023 5 z 5

Čekala jsem béčkový horor, ale tohle je něco víc. Je to i sociální drama, kdy se zamýšlíme, kdo je vlastně ta větší stvůra. Jestli Ghúl, který převrací hřbitov vzhůru nohama při hledání kořisti nebo ti, kteří by měli hlavní hrdiny, 12ti leté chlapce, chránit. Doporučuji i "nehororovým" čtenářům.

Ronnie68
29.07.2023 4 z 5

Kniha se mi četla docela neuvěřitelně dobře a rychle .... děj se mi v celku líbil (ke konci byl dobře napínavý) ...

Shaxx
29.07.2023 4 z 5

Při čtení jsem si nemohla nevzpomenout na klasiku TO od Kinga, avšak s rozsahem tak o 700 stran méně :) Příběhy o přátelství, boji proti zlu a překlenu dětství do dospělého světa mě prostě baví. Tuhle knihu hezky vystihuje věta: ,,Every child deserves a parent, but not every parent deserves a child." Na hřbitově ani nemusí řádit krvelačné prastaré zlo, aby bylo pár dětem úzko. Trojice kamarádů má perné léto, musí řešit věci, které by děti jejich věku trápit neměly... Jistě, najde se tu chroupání kostí, trhání masa, rozkládání tkání, ale zrovna tohle je nakonec ten jemnější hororový prvek, který se zde objevuje. Svět nepotřebuje nadpřirozené nestvůry, plně si vystačí s tím, co po světě běhá a říká si člověk. Hezky se tu střetává zlo, které se běžně objevuje v béčkových hororech s realitou všedního dne a vytváří tak smutnou souhru. Nějakej smrdutej a slizkej ghúl, co se utrhl ze řetězu, je takový bonusový prvek k hrůzám, co se na ústřední trojici valí :) Je to psané čtivě, závěrečný střet je možná kapku trochu vyhrocený, ale každopádně jsem ráda, že se tohle dílko přeložilo, i když se jedná o starší záležitost (2007). Snad se přeloží i další knihy autora, určitě bych si od něj ještě něco přečetla.

Peace
26.07.2023 5 z 5

"Některé jizvy nám zůstanou na celý život."

Veliké, opravdu veliké překvapení! Dlouho jsem nečetla takto čtivou, napínavou knihu, od které se prostě nešlo odtrhnout. Nevěřila bych, že mě tato tematika tolik pohltí.
Příběh má daleko větší přesah, než se může z anotace zdát.
Skvěle napsáno, pane Keene, smekám!

Beatrice153
26.07.2023 4 z 5

Na doporučení v knihkupectví jsem si knihu koupila. Po dočtení na ten příběh nemůžu přestat myslet.. asi mi tam ale něco chybělo, možná trochu rychlý konec. Každopádně je to skvělá kniha a určitě doporučuji k přečtení. Nenudila jsem se, byla jsem znechucená, smála jsem se.. dostala jsem to, co jsem čekala.

katchamccall
18.07.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Čekala jsem nějakou super nadpřirozenou vyvražďovačku, kde poteče krev a končetiny budou lítat vzduchem. Dostala jsem příběh, při kterém tekly slzy a vzduchem lítala sprostá slova. Největší nestvůry jsme my lidé.

jefff
14.07.2023 4 z 5

Překvapení skryté pod zdánlivě béčkovým názvem Ghúl. Místo laciné šestákové literatury se tu rozehrává kingovský příběh souboje dětských duší s netvory, kteří nemusí být jen nadpřirozenými bytostmi. Ty nejhorší mají totiž zdánlivě lidskou tvář. Je to smutný příběh se silnou hororovou zápletkou. Ghúl stejně jako v Kingově románech nehraje prim, ale spíš okolnosti vztahů dospělých a dětí. A to je vlastně to jediné, co bych knize vytkl. Ta podobnost s mistrovým To. Ale je to vážně dobrý příběh a zručně napsaný. Velké překvapení!

Redra
14.07.2023 5 z 5

Nemám co dodat k výstižným komentářům níže, takže jen povzdechnutí, čekám nestvůří vyvražďovačku, lehké čtení na dovolenou a místo toho se po dočtení kroutím vzteky a nechutí z opravdových zrůd, při epilogu zadržuji pláč a přemýšlím nad tím, proč mi vždycky ti, kterým držím palce umřou :-(. Je to skvělé, stojí za přečtení, ale nebude vám u toho dobře....

horory hřbitovy parta dětí ghúlové

Autorovy knížky

Brian Keene