Germáni: Tajemné národy ze severu

Germáni: Tajemné národy ze severu https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396337/bmid_germani-tajemne-narody-ze-severu-LzZ-396337.jpg 4 12 3

Kdo vlastně byli Germáni? Nemilosrdné hordy ple­nících válečníků, nebo lid s bohatou kulturou? Kniha oživuje svět starověkých Germánů, jediných protivníků mocné římské říše, kteří jí dokázali vzdorovat, a nako­nec převzali římské dědictví a přenesli je do středo­věku. Ukazuje několik staletí bojů i mírového soužití Germánů s Římem, představuje jednotlivé germánské kmeny – ty nejznámější, jako byli Gótové, Frankové či Vandalové, ale i ty méně známé. Nevyhýbá se ani téma­tům každodenního života, jako je válečnictví, řemesla a obchod, umění, lékařství a náboženství, a na základě četných archeologických nálezů představuje bohatství hmotné kultury germánských společností, jejichž stopy v době velkého stěhování národů vedly až na samý okraj Evropy, do dnešního Španělska, i za její hranice, do severní Afriky.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Vyšehrad

Die Germanen , 2006

witiko
28.09.2020 3 z 5

Měl jsem v ruce a porovnával všechny tři knihy o Germánech, které v češtině postupně vyšly (viz Podobné knihy) a tato se mi líbí nejméně. Má trochu divnou strukturu a dost výběrovou koncepci založenou na infoboxech a dílčích, poněkud neuspořádaných zajímavostech. Spousta věcí je tu jen povrchně naťuknutých, v přiblížení života Germánů je nejméně podrobná a soustředí se daleko spíš na jejich dějinné vztahy Římské říši, což mě tolik nebaví. Jediné, co mi připadalo velice užitečné, je soupis a stručná charakteristika jednotlivých germánských kmenů. Také je bohatě obrazově vybavená. Pokud vás ale zajímá více etnografie než dějiny Germánů, doporučuju úplně nejstarší knihu od Friedricha Schletteho.

Vlk.kh
29.03.2020 5 z 5

Perfektní a srozumitelný souhrn dějin germánských kmenů od prvních písemných zmínek po vytvoření státních celků, jako například Franská říše. Co bych ještě vyzdvihl - na rozdíl od jiných knih, které to opomíjejí - jsou zde informace i o důležitých událostech vztahujících se přímo k území Čech, např. slavná Marobudova říše, události za Markomanských válek, atd. To vše dáno do kontextu dějin celého tehdejšího známého světa - rozumějme světa známého Římanům.

Lucy2211
18.02.2020 5 z 5

Výborná kniha ukrývající v sobě mnoho zajímavých informací a zajímavostí. Rozhodně doporučuji!

barbaři Germáni

Ernst Künzl