Gerda: Příběh velryby

Gerda: Příběh velryby https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375544/bmid_gerda-pribeh-velryby-TiM-375544.jpeg 4 476 135

Gerda série

Laskavé vyprávění o podmořském světě s působivými ilustracemi. Malá velryba Gerda si užívá spokojené dětství. Jednou se však přihodí něco nečekaného a Gerda zůstane sama, bez rodiny. A tak osamocená a smutná bloudí oceánem, až nakonec potká nové přátele. Kosatky, tučňáky, racky nebo třeba chobotnice. Od každého kamaráda se dozví nejen zajímavosti o jejich životě, ale především o fascinujícím světě, kterým proplouvá. Najde nakonec malá Gerda to, co hledá?... celý text

Monhk
15.09.2018

Knížka si získala místo v naší knihovně, má krásné ilustrace. Je vhodná pro menší děti, ale myslím, že si v ní najdou "své" i starší dítka včetně dospělých. :-)

mourek-veronika
12.09.2018 3 z 5

Jak už název napovídá, tahle útlá knížka vypráví o malé velrybě Gerdě, která se jednoho dne ztratí svým rodičům a bratrovi. Od té chvíle plave oceánem a hledá svou rodinu, setkává se s nejrůznějšími obyvateli podvodní říše a ti jí při její cestě pomáhají, dávají rady do života nebo si s ní jen na chvíli hrají. Nakonec se Gerdě podaří najít bratra a s ním i svůj domov.

Knížka je určená menším dětem, takže příběh je velmi jednoduchý, ne příliš originální a předvídatelný a dospělý ho má přečtený za pět minut. Uvnitř najdeme nádherné ilustrace, díky kterým vyčnívá z řady dětských knih, a troufnu si říct, že právě ty ocení mnohem víc právě dospělí než jejich potomci. Pokud tedy sháníte knihu pro malé knihomoly nebo na společné čtení na dobrou noc, s Gerdou určitě neuděláte chybu.

Petass
12.09.2018 4 z 5

Milý jednoduchý příběh s krásnými ilustracemi. Trošku mi to připomíná knihu "Obejmi mě, prosím". I Gerda "putuje" od jednoho zvířete k druhému až ke svému cíli. Bohužel dceru kniha vůbec nezaujala, přibalila jsem jí ji k moři s babičkou a prý ji četli jen jednou, pak ji odložila a celou dovolenou četli Hajného Robátka. Ani doma ji teď nechce číst, snad se k ní dopracujeme časem :)

Edit 29.3.2019
Syn (3roky) knihu miluje a chce ji číst pořád dokola :) až přemýšlím, že jí na chvíli schovám, ať získá šanci i jiný literární hrdina.

hana8062
07.09.2018 4 z 5

Gerda, příběh velryby. Mládě velryby ztratí svou rodinu, samotné putuje oceánem, aby ji nalezlo a setkává se tak s dalšími obyvateli žijícími pod hladinou moří....Gerda mne uchvátila svým grafickým provedením. Ilustrace jsou skvostné, překrásné, okouzlující a je jich tam plno! Text sám ale za vizuálem zaostává, příběh je velmi jednoduchý a prostý, s minimem řekněme literární krásy. Je to zkrátka určeno menším dětem. Tenoučká, ale nádherná knížka kterou si budete prohlížet stále dokola a očarovaně vzdychat :). Stejně jako u Odd a tajemní obři je to vítězství formy nad obsahem, ale nevadí! 85% ;)

Markii
04.09.2018 5 z 5

Naprostá nádhera...:)

bibi.r
03.09.2018 4 z 5

Ó, ty ilustrace jsou božské. Příběh ho doplňuje takovým jemným, pomalým až snovým způsobem.

knihomolkavakci
02.09.2018

Bola som zvedavá, čím je taká výnimočná a nesplýva s ostatnými detskými knihami. Prečítanie zaberie dospelému ani nie 5 minút. Príbeh o stratenej veľrybe, ktorá putovala v mori a stretávala iné zvieratká, ktoré jej predávali životné múdrosti je pre deti určite pútavy. Ale väčšmi ma zaujali ilustrácie, sú naozaj nádherné. Milé, farebné, tvarovo neagresívne, presne stavané pre detské oči. Vydavateľstvo si tiež potrpelo na kvalite papiera.
Ak potrebujete kúpiť darček pre dieťa v škôlke alebo v prvej, možno druhej triede, odporúčam. Týmto nič nepokazíte.

PeJe
29.08.2018 5 z 5

Nádherné ilustrace, text jednoduší, ale pro menší dítě to je přijatelné, a jako první čtení to určitě stačí.

zarran
26.08.2018 2 z 5

Ilustrace jsou krásné, ale příběh mě hodně zklamal... bohužel co stránka, to nějaké klišé, hluboké myšlenky jsem v knize nenašla. Škoda, čekala jsem víc.

Yustina
18.08.2018 4 z 5

Velmi pěkné ilustrace, pohádka pěkná, ale bez těch krásných obrázků nevím, zda by byla tolik čtivá :-)

harena
13.08.2018 5 z 5

Nádherné ilustrace, milý a krátký příběh o tom, jak je důležitý domov. Ondrášek půjde do první třídy a knížku si vystavil před ostatní, že ji bude číst jako první. Až se naučí písmenka. Spolu jsme si ji několikrát přečetli a moc se líbila. Potěší a duši pohladí.

Janiss_89
11.08.2018 5 z 5

Jednoznačně plný počet *. Nádherné ilustrace, čtivý příběh, jen kdyby bylo ještě o pár stránek víc, aby to dobrodružství trvalo déle.

mekkejla
09.08.2018 4 z 5

4 hvězdičky dávám především díky absolutně nádherným ilustracím. Bez těch by knížka byla sotva poloviční. Příběh je poměrně slabý a životní moudra jsou do něj našroubovaná podle mě dost prvoplánově. Ale v knihovničce jí to moc sluší, to zase jo

ElenaM
05.08.2018 4 z 5

Krásná knížka, ve které jde především o ilustrace a ty jsou naprosto úžasné a nádherné. Příběh je jednoduchý, ale najde se v něm i nějaké to životní moudro a ponaučení. ♥

haki34
30.07.2018 4 z 5

Gerdu snad ulovím i do naší knihotéky..ale i kdyby se mi to nepovedlo jsem ráda, že jsem ji potkala v knihkupectví, a jelikož jsem už velký čtenář a čtu rychle, tak jsem ji slupla jako malinu...

text jednoduchý, krátký, vhodný i pro malé čtenáře v rámci prvního čtení, i pro mrňata, kterým příběh přečtou rodiče - rozhodně se nestihnou nudit (a to beru i jako mínus - na můj vkus textu fakt málo, jako kdyby autor něco vymyslel, něco, co mělo potenciál, a pak to jen okřesal do jednoduchých vět, limitovaný počtem slov...)

....Gerda se na své cestě oceánem seznámí s různými tvory a pak trochu prvoplánovitě dopluje i k částečnému happyendu a co se stalo s jejími rodiči, můžeme jen tušit....
ale co mě dostalo - byly nádherné ilustrace...krásné, snové, přesně na kochání se pro nás velké..takové, které nestačí jen prohlédnout, ale je potřeba se k nim vracet, pohladit je pohledem a snít si svůj podmořský sen...(Gerda i autor prominou :))

Knižní střípky
30.07.2018 4 z 5

Kniha má krásné ilustrace, které pohladí oko. Příběh je rovněž moc milý. Líbila se dcerce, i mi. Gerda prokázala obrovskou odhodlanost v touze po najití své ztracené rodiny a koho zajímá, zda její úsilí bylo okořeněno úspěchem, ať si knihu přečte, určitě nebude litovat.

Fantasysvet
05.07.2018 5 z 5

Veľrybu Gerdu si obľúbite. Obľúbite si ju preto, že je veľrybou – zatiaľ malou, ale za to majestátnou, krásnou a so srdcom ešte väčším ako sám oceán. Pripomína vám presne to, čo má Adrián Macho na prímorských krajinách tak rád. Spolu s Gerdou budete cestovať veľkým a tmavým oceánom, hľadať pre ňu nový domov, spoznávať výnimočných priateľov, a to cez príbeh, ktorý je vám dôverne známy. Tento príbeh je totiž podobným tým príbehom, v ktorých má svoje miesto nielen nádej, viera, vytrvalosť či odvaha, ale aj strach z neznáma, súženie, pomalá zmena a rozprávkový koniec, ktorý k takýmto knihám neodmysliteľne patrí. Pokiaľ sa vie autor vyhrať s pointou, posolstvom či symbolikou, vie vás aj sto razy taký istý motív milo prekvapiť. V tomto prípade platí toto pravidlo dvojnásobne.

Adrián Macho je síce autorom knihy, ale o sprievodný text sa postaral Peter Kavecký. Obraz je dominantný a veľmi dobre funguje aj bez jazykovej zložky. Bez ohľadu na túto skutočnosť dokázal Peter Kavecký jednotlivé vyobrazenia doviesť do dokonalosti. Podobne ako Adrián Macho aj on sa hrá s čitateľovou fantáziou a podnecuje ju pútavým rozprávaním. Rozprávanie nie je ucelené, delí sa na menšie celky – kapitolky, ktoré postupne skladajú život veľryby Gerdy do jedného plastického fragmentu. Sú dynamické, stručné a popri tom plné náučných vecí. Detského čitateľa oboznamujú so životom v mori, inou kultúrou a rôznymi nástrahami. Vedia ho rozosmiať, rozplakať, zarmútiť aj prinútiť zamyslieť sa nad etickými hodnotami, ktoré sa ukrývajú či už v rodine, vzťahoch medzi ľuďmi, spoločnosti, do ktorej patríme, alebo v situáciách, ktoré nás formujú a pomáhajú z nás robiť takých ľudí, akými sme. Dospelého čitateľa tak trošku vystrašia aktuálnosťou, rozmaznajú intertextualitou a zabavia krásnou detskou naivitou, ktorú už dlhé roky miluje na Petrovi Panovi alebo Malom princovi.

AnickaGr
04.07.2018 5 z 5

Krásný příběh s neotřelým tématem, hodnotný nejen co se týče ponaučení, ale také z hlediska jazyka. Kniha navíc obsahuje nádherné ilustrace, které potěší nejen děti, ale i dospělé čtenáře.

rOmaart
27.06.2018 2 z 5

Ilustrace krásné, ale ten příběh je slabý.

Leenah
27.06.2018 5 z 5

Úžasné ilustrace, hezký příběh s hlubším podtextem... Krásně obohacuje mou knihovnu v sekci dětských knih.

sourozenci velryby pro děti od 4 let

Adrián Macho
slovenská
2018  82%Gerda: Příběh velryby
2019  87%Gerda: Příběh moře a odvahy
2022  86%Stane se zázrak
2021  90%Gerda: Malá veľrybka
2018  0%Gerda - kufrík (kosatka)

Kniha Gerda: Příběh velryby je v