Špion, který přišel z chladu

Román, který autora proslavil coby revolucionáře špionážního žánru. Je tu jedna bezpečnostní služba stojící proti druhé a někdy i proti třetí. Alec Leamas má za úkol dostat z Východního Berlína všechny britské agenty poté, co město rozdělila zeď. Jednoho však Němci zastřelí. Po návratu do Londýna přistoupí Leamas na riskantní plán Centrály křivě obvinit agenta Mundta z toho, že je dvojitý špion – sám Leamas má totiž tuto roli hrát a získat si důvěru německé tajné služby. „John Le Carré je velmistr špionážních příběhů.“ Financial Times...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408767/spion-ktery-prisel-z-chladu-5IF-408767.jpg 3.983

George Smiley 3.

Vydáno: , Argo

The Spy Who Came in from the Cold, 1963

Kniha Špion, který přišel z chladu

TomHr

Špionážní román je zamyšlený, přesto nepostrádá napětí a dějové zvraty, jak jsme u autora zvyklí. Celým příběhem prostupuje tísnivá atmosféra, která se stupňuje na nepřátelské straně Zdi. Také omšelý hlavní hrdina přispívá k ponuré náladě knihy. Je vykreslen jako protipól neohrožených agentů jejího veličenstva, přesto projevuje určitou zarputilost a koneckonců značnou míru odvahy.
Autor působí dojmem člověka s vynikající znalostí prostředí studenoválečných tajných služeb, a to nejen v tomto románu. V zajímavém doslovu svou znalost špiónského řemesla uvádí na pravou míru. Faktem je, že některé momenty v knize nepůsobí úplně věrohodně, zejména s odstupem, se znalostí rozhodovacích procesů uvnitř Stasi a komunistických garnitur. Přesto román stojí za poslech a za zamyšlení nad cenou lidského života.

betička

Poslouchala jsem jako audioknihu a možná i stylem namluvení jsem získala dost negativní vztah k dívce jménem Elizabeth. Její naivita mě teda šíleně vytáčela, ale možná je to tím, že člověk je z té druhé poloviny světa než ona a to co jí přišlo divné a šílené, tak z naší zkušenosti víme, že to divné a šílené nebylo, ale byla to realita.
V každém případě hodně zajímavé čtení a pohled zase z jiného úhlu.

jadran

Naprosto souhlasím s komentářem ber-trama. Film není o nic lepší. Zoufalá snaha nebýt tady moc "patriotický" vede do opačného extrému, kdy člověk nějak tak nechápe, proč se vlastně ten britský agent do celé té akce vlastně pustil. když je vším tím tak zhnusen...

jprst

Dobrý špionážní román z období studené války s promyšleným a propracovaným dšjem bez zbytečného přehánění a krkolomných konstrukcí.

skaly
12.12.2020

Pěkná knížka

ematurku
16.07.2020

Nebyl to můj šálek literární kávy, ale v rámci špionážního žánru fajn. Líbilo se mi, že komunisti ani kapitalisti nebyli černobílí na morální ose klaďas-záporák. (Pozor, spoiler: Hajzli totiž byli všichni.)

andrii24
04.07.2020

... na oko obsadil "teplé místečko." Rozviklal železnou oponu, sebevědomou mocenskou hru na katy a oběti. Zdvižený prst, kterým hrozil na jevišti, zpozoroval někdo z druhé strany a usekl v zákulisí. Povolávám třetí stupeň výstrahy nad uniklou informací.

wimpzk
10.06.2020

Můj druhý Le Carré, první byl před dvěma roky Tajný společník. Dobře napsaný špionážní příběh, jehož překvapivé rozuzlení přijde očekávaně až na konci příběhu. Poprvé se zde objevuje George Smiley.