Genialita vtákov

Genialita vtákov https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454322/bmid_genialita-vtakov-FUL-454322.jpg 4 80 25

Ako to, že vtáky vycítia blížiacu sa búrku, o ktorej zatiaľ my nemáme ani tušenia? Vďaka akej navigácii dokážu trafiť do miest vzdialených tisíce kilometrov, kde nikdy predtým neboli? Ako je možné, že vedia dokonale napodobniť zložitý spev desiatok ďalších druhov? Vedeli ste, že aj po šiestich mesiacoch si pamätajú, kam si na ploche veľkej stovky štvorcových kilometrov schovali potravu? Možno je slovo genialita naozaj na mieste. Dlho sme si mysleli, že vtáky neriešia problémy hlavou, ale krídlami. Teraz sa ukazuje, že ich mozog je z hľadiska schopností porovnateľný s mozgom primátov, v niektorých ohľadoch dokonca aj s mozgom človeka. Výskumy realizované v posledných rokoch dokazujú, že hoci má mozog vtáka inú štruktúru než mozog cicavcov, pokiaľ ide o funkčnosť, v ničom nezaostáva. Operence skrátka našli vlastný spôsob, ako používať hlavu. Jennifer Ackermanová precestovala celý svet, aby mohla v pracovniach vedcov i v teréne zozbierať najnovšie poznatky a vytvoriť zrozumiteľný portrét našich okrídlených priateľov. Nezabudla osviežiť text svojím typickým humorom a nadhľadom a postarať s a tým o čitateľskú príťažlivosť. Nech už si tú to knihu prečíta ktokoľvek, na slovné spojenie "vtáčí mozoček" sa bude pozerať z celkom inej perspektívy.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: , Kazda

Genius of Birds , 2016

Vidlička
03.09.2020 4 z 5

Nejzajímavější mi asi přišlo porovnávání ptačích a lidských mozků, jejich odlišnosti, podobnosti a popis kdy a jak se ta která část vyvíjela, a co to způsobilo a dovolilo. I všechny ostatní informace byly pro neználky zajímavé, jen se autorka nemusela rozkecávat na třech stech stranách. Všechno, co chtěla, by vypověděla klidně na dvou stech. Ale ke cti jí nutno přiznat, že je z celé knížky cítit její láska k dnešním dinosaurkům, a tak to nám ostatním ptakomilům ani tak moc nevadí.

meluzena
23.06.2020 5 z 5

Výborná populárně naučná kniha. Autorka přečetla stohy odborné literatury, navštívila spoustu míst, rozmlouvala s ptačími výzkumníky a vše zpracovala do ucelené informace srozumitelné normálnímu smrtelníkovi. Dozvíme se množství zajímavostí o nejnovějších objevech a díky nim třeba před různými ptačími druhy pomyslně smekneme nebo aspoň poupravíme některé své názory.
Určitě doporučuji.

PS. Jen škoda, že publikace je čistě textová - obrázky méně známých ptáků by byly zpestřením a každý obrázek nástroje či hlavolamu by vydal za mnoho slov (která se občas "ztratila v překladu"). A taky by pak člověk nemusel tolik gůglit :).

iceVS
18.07.2019 5 z 5

Čím dál častěji se ukazuje, že nejen lidé mají pocit uvědomění, soucit, logické myšlení... Čím dál častěji se ukazuje, že ve spoustě věcí nás jiné druhy převyšují. Čím dál častěji čtu názor, že stačí jeden vyhynulý druh a stabilita celé zeměkoule je ohrožena a následuje série dalších vyhynutí.
A už dlouho se nemůžu ubránit pocitu, že kdyby vyhynul člověk, přírodě by se ulevilo.
Kniha je úžasná, bavilo mě číst o duševních pochodech opeřenců, o tom, že umějí být jak vděční, tak i škodolibí, nemluvě o tom, co vše dokáží a dělají to vědomě.
Ovšem z části chápu udivené pohledy, když na otázku "co čteš", odpovídám "jak si ptáci staví hnízda a je to hrozně zajímavý"... :-DD

soukroma
25.06.2019 3 z 5

Ptáci mě fascinují čím dál víc díky novým obrazovým dokumentům a vlastnímu pozorování, takže na knihu jsem se proto náležitě těšila. Jenže mě zklamala. Není to čtivé, informativní, zábavné ani odborné, protože tomu chybí jakákoli systematičnost. Je to pouhý líbivý kaleidoskop: velmi barvitý obrázek složený z miliónů střípků, ve formě výtahů z mnoha studií o ptácích (a ostatních živých tvorech), ovšem zrovna ty obrázky tomu zpropadeně chybí. Autorka vlastně dle všeho navštívila pouze jediné specifické místo zkoumání jediného velmi specifického, byť mimořádně šikovného druhu - vrány kaledonské (malinký ostrov u protinožců - Nová Kaledonie), a ten jí tak učaroval, že o vráně se dočtete prakticky na každé stránce. Ostatní ptáci se takové pozornosti netěší, ostatně jejich malou plejádu zmíněnou v knize naznačuje i chudičký (po všech stránkách - tj. i málo použitelný) rejstřík. Závěrečné Poznámky jsou ve skutečnosti odkazy: autorka prostě suchopárně cituje z mnoha univerzitních studií, opakuje se, chybí jí nadhled a objektivita, ale hlavně systém v podávání informací (není to žádný Attenborough ani Durrell). Škoda.

IHT
17.05.2019 5 z 5

Velmi zajimava kniha naslapana poznatky ze soucasneho(!!) vyzkumu. Kniha se venuje anatomii mozku, pocetnim schopnostem ptaku, orientacnimu smyslu a prostorove pameti, navigacnim schopnostem, plasticite chovani a jeji dulezitosti pri kolonizaci mest a spouste dalsich temat. Dozvite se, kteri ptaci jsou inteligentni a kteri nikoliv, a jak se da mira inteligence posoudit.
Jako odbornik mohu vrele doporucit nejen ornitologum, ptackarum ci chovatelum ptactva, ale take psychologum. Obzvlaste psychologove by si meli precist o anatomii ptaciho mozku, aby prehodnotili svuj vztah k "sede kure mozkove", kterou my sami oplyvame.
Zitra jdu koupit andulku!! :)