Genialita vtákov

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ako to, že vtáky vycítia blížiacu sa búrku, o ktorej zatiaľ my nemáme ani tušenia? Vďaka akej navigácii dokážu trafiť do miest vzdialených tisíce kilometrov, kde nikdy predtým neboli? Ako je možné, že vedia dokonale napodobniť zložitý spev desiatok ďalších druhov? Vedeli ste, že aj po šiestich mesiacoch si pamätajú, kam si na ploche veľkej stovky štvorcových kilometrov schovali potravu? Možno je slovo genialita naozaj na mieste. Dlho sme si mysleli, že vtáky neriešia problémy hlavou, ale krídlami. Teraz sa ukazuje, že ich mozog je z hľadiska schopností porovnateľný s mozgom primátov, v niektorých ohľadoch dokonca aj s mozgom človeka. Výskumy realizované v posledných rokoch dokazujú, že hoci má mozog vtáka inú štruktúru než mozog cicavcov, pokiaľ ide o funkčnosť, v ničom nezaostáva. Operence skrátka našli vlastný spôsob, ako používať hlavu. Jennifer Ackermanová precestovala celý svet, aby mohla v pracovniach vedcov i v teréne zozbierať najnovšie poznatky a vytvoriť zrozumiteľný portrét našich okrídlených priateľov. Nezabudla osviežiť text svojím typickým humorom a nadhľadom a postarať s a tým o čitateľskú príťažlivosť. Nech už si tú to knihu prečíta ktokoľvek, na slovné spojenie "vtáčí mozoček" sa bude pozerať z celkom inej perspektívy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454322/genialita-vtakov-FUL-454322.jpg 4.237
Žánr
Literatura světová, Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno, Kazda
Orig. název

Genius of Birds, 2016

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Genialita vtákov

Přidat komentář
Atuin
06. března

Skvělý čtenářský zážitek a recept na to jak poskytnout hlavě tu zprávnou potravu a přitom se úžasně odreagovat. Funguje to mistrně. Vrána novokaledonská je pěkný kvítko. A není nad to když víte jak rozlousknout ořech, pokud tedy poblíž máte nějakou tu krizovatku se semafory je vždy šance :-)). Geniální knížka 5/5

hu_87
09. února

Perfektní knížka populárně-naučného stylu. Není divu, že je tak žádaná v knihovně (alespoň v té naší). Ptáci nejsou hloupí, jak se o nich často traduje, naopak. Poznají věci, které my zdaleka ne a jejich rituály, tanečky, nebo to, jak samečci lákají samičky, jsou samy o sobě tak nějak roztomilé a zároveň tak hezky organizované. Určitě doporučuji. Nechci tu moc psát spoiler alert, knížku se vyplatí si přečíst celou.


m.gena
24.11.2020

Opravdu moc pěkná kniha o jedné z mé celoživotní lásce :) Nejvíce co oceňuji kromě informačního obsahu, je styl zprostředkování vědeckých poznatků, které někdy pro svoji složitost nebo v některých případech neatraktivnost (suchá data) nejsou pro čtenáře čtivá a srozumitelná. Je to přesně ten druh stylu psaní, kde cítíte ten zápal a nadšení pro danou věc a srozumitelným jazykem předáváte poznatky široké veřejnosti jako to započal Jean Henri Fabre nebo později Konrad Lorenz, Richard Dawkins a v neposlední řadě na špici s jeho dokumenty David Attenborough. Děkuji za tuto knihu a více takových prací, které jednou provždy zničí dogma, které zasel Descartes.

Jitka09
12.11.2020

Krásná a zajímavá knížka o našich opeřených společnících založená na vědeckých výzkumech, ale také humorných historkách. Dozvíte se spoustu informacích o ptačí vynalézavosti, důvtipu, vychytralosti a dovednostech nám odepřených a ne zcela ještě pochopených.
Moc se mi líbila autorčina očividná láska k ptákům, ale i píle, kterou do své tvorby vložila :)

Jediné co mi trochu sházelo byly obrázky, které by knihu trochu doplnily a na některých místech bych ocenila i kratší komentář :)

Vidlička
03.09.2020

Nejzajímavější mi asi přišlo porovnávání ptačích a lidských mozků, jejich odlišnosti, podobnosti a popis kdy a jak se ta která část vyvíjela, a co to způsobilo a dovolilo. I všechny ostatní informace byly pro neználky zajímavé, jen se autorka nemusela rozkecávat na třech stech stranách. Všechno, co chtěla, by vypověděla klidně na dvou stech. Ale ke cti jí nutno přiznat, že je z celé knížky cítit její láska k dnešním dinosaurkům, a tak to nám ostatním ptakomilům ani tak moc nevadí.

meluzena
23.06.2020

Výborná populárně naučná kniha. Autorka přečetla stohy odborné literatury, navštívila spoustu míst, rozmlouvala s ptačími výzkumníky a vše zpracovala do ucelené informace srozumitelné normálnímu smrtelníkovi. Dozvíme se množství zajímavostí o nejnovějších objevech a díky nim třeba před různými ptačími druhy pomyslně smekneme nebo aspoň poupravíme některé své názory.
Určitě doporučuji.

PS. Jen škoda, že publikace je čistě textová - obrázky méně známých ptáků by byly zpestřením a každý obrázek nástroje či hlavolamu by vydal za mnoho slov (která se občas "ztratila v překladu"). A taky by pak člověk nemusel tolik gůglit :).

knihovniceVS
18.07.2019

Čím dál častěji se ukazuje, že nejen lidé mají pocit uvědomění, soucit, logické myšlení... Čím dál častěji se ukazuje, že ve spoustě věcí nás jiné druhy převyšují. Čím dál častěji čtu názor, že stačí jeden vyhynulý druh a stabilita celé zeměkoule je ohrožena a následuje série dalších vyhynutí.
A už dlouho se nemůžu ubránit pocitu, že kdyby vyhynul člověk, přírodě by se ulevilo.
Kniha je úžasná, bavilo mě číst o duševních pochodech opeřenců, o tom, že umějí být jak vděční, tak i škodolibí, nemluvě o tom, co vše dokáží a dělají to vědomě.
Ovšem z části chápu udivené pohledy, když na otázku "co čteš", odpovídám "jak si ptáci staví hnízda a je to hrozně zajímavý"... :-DD

soukroma
25.06.2019

Ptáci mě fascinují čím dál víc díky novým obrazovým dokumentům a vlastnímu pozorování, takže na knihu jsem se proto náležitě těšila. Jenže mě zklamala. Není to čtivé, informativní, zábavné ani odborné, protože tomu chybí jakákoli systematičnost. Je to pouhý líbivý kaleidoskop: velmi barvitý obrázek složený z miliónů střípků, ve formě výtahů z mnoha studií o ptácích (a ostatních živých tvorech), ovšem zrovna ty obrázky tomu zpropadeně chybí. Autorka vlastně dle všeho navštívila pouze jediné specifické místo zkoumání jediného velmi specifického, byť mimořádně šikovného druhu - vrány kaledonské (malinký ostrov u protinožců - Nová Kaledonie), a ten jí tak učaroval, že o vráně se dočtete prakticky na každé stránce. Ostatní ptáci se takové pozornosti netěší, ostatně jejich malou plejádu zmíněnou v knize naznačuje i chudičký (po všech stránkách - tj. i málo použitelný) rejstřík. Závěrečné Poznámky jsou ve skutečnosti odkazy: autorka prostě suchopárně cituje z mnoha univerzitních studií, opakuje se, chybí jí nadhled a objektivita, ale hlavně systém v podávání informací (není to žádný Attenborough ani Durrell). Škoda.

1