Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2377 445

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

Mojepočteníčko
03.08.2019 5 z 5

Úžasný příběh, který mě chytil za srdce! Kniha se rázem zařadila mezi jednu z mých nejoblíbenějších. Autor je bez pochyby výborným vypravěčem. Jediný problém mám s milostnou linkou - ta pro mě svým způsobem zůstala neuchopitelná i po dočtení knihy. A ačkoli mám raději reálnější konce, s tímto se nějakým způsobem nemůžu ztotožnit. Knížku vám k přečtení rozhodně doporučuji!

HŠ
26.07.2019 3 z 5

Obsahuje spoilery: První dvě třetiny knihy mě nadchly. Holčička se prala s osudem, se vším okolo. Udivilo mě, když viděla, jak se gejši v podání Hacumomo dřou, že se rozhodla, že bude gejšou. Gejši nebyly ani chytré, ani vzdělané, stačilo, že byly hezké. a jestli opravdu bavily muže tak, jak je popsáno v knize, tak u mě Japonsko hodně kleslo. Čekala jsem výpověď gejši, která něco dokázala. Ale ona byla jen jako všechny ostatní živena a sponzorována muži. Nikdy neměla žádný svůj majetek. Až do konce života žila z peněz svého milence. Nedokázala jsem se do ní vžít, cca od 12 let neudělala nic sama, dělala to, co se po ní vyžadovalo. IMHO, být gejšou není žádné umění.

tabaluga
15.07.2019 5 z 5

Nejprve jsem viděla filmové zpracování, ale musím říci, že kniha je velmi ctiva...malá Cijo se mi velmi libila, jelikož byla velmi statečná a v našem civilizovaném světě si ani nedokážeme představit, že by nás někdo jenom tak odtrhl od rodiny a prodal do otroctví... krásný příběh lásky a naplněného osudu s bonusem navíc- možnost nahlédnout do dřívějšího umění samotných gejs(konverzace, tance)...doporucuji

Jitulevrtule
09.07.2019 4 z 5

Výběrem této knihy neuděláte chybu. Čtivě napsáno...

Allys
09.07.2019 5 z 5

Krásne napísaná kniha od ktorej sa nedalo odtrhnúť. Je to zaujímavý náhľad do japonskej kultúry, života a zvykov. Čitateľ je vtiahnutý do deja a daného obdobia bez dlhých nudných popisov. Má možnosť nahliadnuť do zákulisia, v ktorom vidno aj odvrátenú stránku života gejš a nielen na verejnosti prezentované pozlátko. Príbeh je podaný veľmi realisticky, no napriek tomu si zachováva istý nadhľad a jemnosť. Je až priam neuveriteľné, čím všetkým si v živote Sajuri prešla. Je to kniha, na ktorú sa po prečítaní nezabúda. Určite odporúčam.

Aliii
07.07.2019 4 z 5

Zajímavý pohled na japonskou kulturu (nebo alespoň její část), který mi pomohl lépe porozumět světu gejš. Neříkám, že mu rozumím úplně (dražení mizuage apod.), ale příběh byl čtivý a rozhodně mě obohatil.
Líbilo se mi, že se Čijo a poté Sajuri nenechala zlomit osudem a šla si za svým i přes tlak okolí, aby se podřídila.

MichelleS
04.06.2019 3 z 5

Autor je dobrý vypravěč, mistrovsky zachytil japonské zvyky. Zaujala mě poetická přirovnání a popis oblečení gejši, které v sobě skrývá malý příběh a pro zasvěcené i další informace.
Bohužel přes všechny řeči o umění nedokážu gejši vnímat jinak než jako luxusní prostitutky. Krása, vzdělání, sláva, a přece jsou to pořád jen panenky na hraní. Celý příběh je plný ženských intrik, podlosti, závisti a vypočítavosti. POZOR SPOILER: Navíc cukrový závěr ala "Pretty woman"...

Pett
21.05.2019 5 z 5

Mé posečkání v okouzlujícím Japonsku nabralo trochu jiný rozměr... malá Čijo mi nejednou rozmasakrovala duši na camprcimpr... ta atmosféra je zkrátka srdcervoucí...
A pak přijde Sajuri a ta rozmetá všechny zbývající sakury vaší mysli na kousíčky kousíčků těch kousíčků... bez dechu sledujete její boj o své místo na světě... až jsem se přichytila při touze nahlížet přes stránky jejího osudu, abych si ušetřila ten břichobol z napětí momentálně sdíleného okamžiku... jednoduše skvostně odvyprávěno a já fakt nevím, na co jsem tak dlouho čekala... ありがとう !

Dubas
16.05.2019 5 z 5

Nevím jestli to byl autorův záměr, ale přemýšlim už dva dny co si myslet o této knize.
Přiběh poutavý až na pudu okie...
Hlavni hrdinka se podle mě na konci knihy zachovala dětinsky, snilkovksy a nevděčně. Jen diky kotrmelci zvratu od autora z toho nakonec vyšla relativně dobře...ikdyž přiběh, potažmo kniha se na poslednich stránkách znehodnotila na uroveň červené knihovny...

aginecka
14.05.2019 5 z 5

Fascinující! Jednoduše a srozumitelně popsaný svět plný krásy i špíny.

Pavlína79
27.04.2019 4 z 5

Krásně se čte, moc hezky popsaný život gejši minulého století.

anetttik
10.04.2019 5 z 5

Oproti filmu kniha lépe vysvětluje motivace Sayuri a její pohled na svět a zážitky, že má člověk chvílemi pocit, že tento příběh pomalu sám prožil. Kniha, ke které se určitě ráda za pár let vrátím.

AgnesChoi
12.03.2019 5 z 5

Jako malá jsem viděla film a pokaždé jsem žasla nad krásou japonských žen. Samozřejmě jsem si musela přečíst i knihu. Vysvětluje mnoho věcí, které jsem nechápala ve filmu. Každopádně kniha je nádherná. Nádherně odvyprávěný příběh ženy, jež byla elegantní, chytrá a krásná.

Annabelka
10.03.2019 5 z 5

Opravdu krásná kniha, která lehce vtáhne do děje. Viděla jsem i film, který patří k mým oblíbeným. A jako jedna z mála považuji jak knihu, tak i film za vynikající dílo

Momana
08.03.2019 5 z 5

Měla jsem pocit cestování v čase a prostoru, krásná kniha.

a.k
02.03.2019 5 z 5

Životní příběh malé dívenky Čijo, která se z chudé rybářské vesnice nedobrovolně dostane do dalekého Gionu, kde se má stát gejšou.
Moc pěkně napsaný příběh. Tempo vyprávění je sice v pomalejším rytmu, ale o to víc vynikají výborně zachycené detaily. Ať už jde o ukázku života v kjótské vesnici, praktiky ve školách pro gejši, rituály, zvyky, nebo postavení gejš před a po světové válce.

SmallLucia
26.02.2019 5 z 5

Nemohu hodnotit jinak, než plným počtem hvězd a na začátek chci říct: DĚKUJI.
Děkuji za tak nádherný příběh, který mi dal spoustu krásných myšlenek a pocitů, že se od něj prostě nedalo odtrhnout.
Každé trápení malé Čijo jsem prožívala stejně jako ona a každý nezdar a pád starší Sajuri jsem cítila také tak.
Někdy je až neuvěřitelné, jak nás některé příběhy dokáží pohltit a vzít sebou, abychom byli jejich součástí a prožívali ho spolu s postavami a jaké emoce v nás umí vyvolat.
Snad v životě najdu ještě nějakou takovou knihu.

flyingandie
10.02.2019 5 z 5

Je až s podivem, že jednu z nejkrásnějších japonských knížek napsal Američan. Už od prvních stránek vás vyprávění malé Čijo vtáhne. Nikdy jsem v Japonsku nebyla, ale po dočtení mě japonská kultura naprosto pohltila. Přitom děj je celkem jednoduchý. Malou Čiju prodají, aby se stala Gejšou. Trocha intrikaření, trocha skryté lásky a trocha japonské kultury z ní dělají nezapomenutelný příběh, který ve mě přetrvá ještě dlouho. Je to jako pohlazení po duši a v mé knihovně mistrů zaujme společně s knihami Kmotr a Zvířetovi lidé to nejprominentnější místo.

MóňaVíšJak
06.02.2019 5 z 5

Poutavý příběh z jiného světa. Ze světa gejš, společnic bohatých a vlivných lidí. Ze světa lží, přetvářky a nenaplněných snů.

Kryštofka
02.02.2019 5 z 5