Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2377 445

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

Doubravka1975
13.02.2020 5 z 5

Čtivý, hodně zajímavý a moc pěkně napsaný skutečný, životní příběh.
O Japonsko, jeho zvyky a tradice jsem se nikdy nezajímala. Teď už něco vím, ale chvílemi jsem měla dost.
Příběh začíná ve 20.letech minulého století a život gejš je opravdu hodně těžký a sami si ho dobrovolně nevybraly.
Rodiče prodají devítiletou Čijo do Gionu, Kjótské čtvrti gejš a tam ji vychovávají, ale jestli takhle bavily gejše pánskou společnost, jak vypráví gejša Sajuri v knížce....a tomu se prý říká umění...??? I když chápu, že je hodně těžké dělat společnost a bavit muže, kteří jsou bohatí a úspěšní a myslí si o sobě bůhví co....
Ta milostná linka, no to jsem taky nějak nepobrala, překvapilo mě , jak se zachovala k Nobuovi.
Na film se co nejdřív určitě podívám. Moc pěknou obálku má knížka a Doporučuji všem !!!

Rézi
01.02.2020 4 z 5

Kniha ve mě zanechala velmi hluboké dojmy, bude se mi po ní stýskat.

perry81
31.01.2020 5 z 5

Skvely pribeh

Zuzi98
27.01.2020 5 z 5

Gejša patřila vždy mezi mé oblíbené filmy, proto jsem se rozhodla si ji také přečíst. Kniha je to úžasná. Až díky ní jsem poznala krásu japonské kultury a tradice. Libil se mi ten cit, se kterým je celá kniha napsána. Probouzí to v člověku skutečné emoce.
Překrásná, hluboká , silná, taková je Gejša.

Edera
23.01.2020 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih, kterou jsem kdy četla. Exotické Japonsko mi ožívalo před očima, jako bych tam právě byla. Dozvěděla jsem se něco více o gejšách a jejich způsobu života, takže gejši už pro mě nejsou jen ty tajemný holky v kimonu a bílým make-upem, které tancují, zpívají, konverzují a vybraným mužům poskytují i něco navíc.
Příběh měl navíc dramatický spád, romantická linka úžasná, k tomu intriky, boje o postavení. Nechyběla ani špetka tragičtějších událostí a méně šťastných osudů, jako například příběhová linka neatraktivní sestry. Tím se mi zdál příběh uvěřitelný, i když nevím, jak moc čerpal ze skutečného života. A po všech životních překážkách konec jako z červené knihovny, protože Sajuri byla prostě výjimečným vzhledem, talentem, inteligencí, šikovností shůry dáno a takové ženské pak mají z pekla štěstí, ať je válka nebo jakákoli jiná nepřízeň osudu, která obyčejnější lidi zlomí.
Doporučuju. U mě bude mít už napořád čestné místo v knihovně.

Jessybelle
11.01.2020 5 z 5

Otálela jsem se čtením, ale nebylo proč, kniha se četla velmi pěkně, pohled do života gejš byl zajímavý. Knihu jsem si chtěla přečíst, protože jsem viděla film, takže jsem se po ní dlouho pídila v knihovně... Rozhodně stojí za to si ji přečíst.

myelka
07.01.2020 5 z 5

Velmi pěkná kniha a hlavně zajímavá, zejména teda pro Evropany, číst o japonské kultuře (ještě než zdegenerovali do současné podoby) a historii gejš mě hodně bavilo.

befel
09.12.2019 4 z 5

Japonská kultura, je pro nás středoevropany natolik zajímavá, že samotná zpověď gejši stojí za přečtení, ale příběh sám o sobě neobsahuje žádné hlubší zážitky.. Doporučuji jako sondu do orientu..

MimiNinaFuraha
26.11.2019 4 z 5

Oooooooo.. moc hezký vhled do japonské kultury, do života gejš, do mentality Japonců. I když jsem film několikrát viděla, bylo mi potěšením knihu číst. Moc příjemné počteníčko :)

VasnivaCtenarka
26.11.2019 4 z 5

Jelikož mne japonská kultura krapet fascinuje, bylo čtení této knihy pro mne zážitkem. Velmi příjemným. Příběh je velmi hezký a i když jsem film viděla již několikrát, i přesto bylo pro mne čtení této knihy příjemné. Kniha velmi barvitě popisovala jak kulturu, tak i myšlení Japonců. Vhled do života gejš je také velmi poučný. Více se o knize rozepíšu v recenzi na svém blogu :)

nicolettkaa
14.11.2019 5 z 5

Ať už fakta nebo fikce, kniha je, až na konec jak z červené knihovny, zcela uvěřitelná. Čijo mi ze začátku bylo líto, ale postupem času jsem ztrácela sympatie k Sajuri. Hlavně když se nakonec zachovala, tak jak se zachovala k příteli, který jí pomohl, když bylo nejhůř.
Celkově kniha stojí za přečtení a ráda se k ní jednou vrátím.

helenkan
11.11.2019 5 z 5

Viděla jsem i film.Sice byl pěknej,ale knížka je prostě knížka. Super počteníčko.

Naty2332
26.10.2019 5 z 5

Naprostý skvost. I přes to, že je kniha starší, tak je nádherná. Viděla jsem i filmovou adaptaci, která je fajn, ale tohle je úžasný příklad toho, že kniha je lepší než film

Scarletty
25.10.2019 5 z 5

Dojemný příběh z asijského prostředí. Autor popisuje děj natolik živě, že jsem se celou dobu nacházela v Gionu, sledovala jsem gejši v nádherných kimonech a s nabarvenými tvářemi a mohla slyšet smích znící z čajoven.

danielavachova
19.10.2019 5 z 5

Super,jedna z knih,co mi po přečtení zůstala dlouho v hlavě,nabízí nám pohled do japonské kultury a života gejš. Líbilo se mi i filmové zpracování,ale kniha je kniha.

Misisou
10.10.2019 5 z 5

Potěšilo mě, že je zde příběh vyprávěn o hodně realističtěji, než jak je zpracován ve filmu. Např. zatímco ve filmu je Sayuri prezentována jako chytrá/obratná se slovy a každý je z ní paf, v knize se jí ne vždy povede natolik zaujmout a její úspěch je především tvrdá práce. Rozhodně bych ji doporučila přečíst každému, komu se naivita filmu nezdála, a vůbec stojí to za to, je to moc dobře vyprávěný, zajímavý a krásný příběh.

Tesák
05.10.2019 5 z 5

Tato kniha patří k těm, které ve mě zůstanou.

radusak9806
08.09.2019 4 z 5

Příběh malé Čijo, která je v devíti letech prodána do Gionu, kde se z ní nakonec stane gejša Sajuri, která celý život touží po jediném muži, kterého naštěstí dostane. Kniha se mi asi prvních 100 nečetla vůbec snadno, ale najednou začal příběh mě příběh vtáhl a já až s údivem zjistila, že mi zbývá poslední kapitola. Stejně si pro mě kniha nechala tu nejlepší pasáž až na předposlední stránku. Nebudu dělat drsňáka, protože jsem si při ní vzpomněla na mého dědečka a po tváři se mi koulely slzy jako hrachy, protože přesně to ve vztahu k němu cítím. On je tu stále se mnou a bude tu se mnou tak dlouho, dokud jediná vzpomínka na něj bude žít v mém srdci.
Zde pro jistotu ta pasáž:
Usnula jsem hlubokým spánkem a zdálo se mi, že jsem na banketu zpátky v Gionu a hovořím se starším mužem, který mi vysvětluje, že jeho žena, kterou vřele miloval, neumřela doopravdy, protože radost a rozkoš, kterou s ní za jejich manželství prožil, žije dál v jeho vzpomínkách. Já jsem přitom upíjela ze šálku tu nejpodivnější polévku, jakou jsem kdy ochutnala; každý doušek byl vrcholná blaženost. Začala jsem chápat, že ti lidé, které jsem kdysi znala a kteří zemřeli nebo mě opustili, ve skutečnosti neodešli, ale žijí dál ve mně stejně, jako manželka onoho muže žije v něm.
PS: Pokud se někdo chtěl dovědět více o japonské kultuře a zvycích, nebylo by vhodnější sáhnout po odborné literatuře či cestopisu než po románu?

Chytuš
17.08.2019 3 z 5

Po přečtení je mi Japonsko se svými zvyky a tradicemi stejně vzdálené, jako bylo před čtením... Sice jsem se dozvěděla, z čeho je složené kimono gejši, jak se obléká, kde a jak gejši bydlely, v jakých oborech se vzdělávaly, co všechno si ty pověrčivé ženy dokázaly napatlat na obličej, jak se líčily, jaké schopnosti a dovednosti pro ně byly nejvhodnější, o jejich hyerarchii a ještě spoustu dalších věcí z jejich života... Ale jak říkám, k pochopení, nebo empatickému vcítění do jejich života a motivů konání, mi to nepomohlo ani zbla... Pokud bych měla shrnout román do pár slov - intriky, závist, podrazy a milostná linka, kterou by mohla závidět i Pretty woman. A to prostě není čtení pro mě...

veveřice11
10.08.2019 3 z 5

Tedy, po přečtení všech těch nadšených hodnocení jsem čekala něco víc. Začátek byl velmi napínavý, srdceryvný, ale dále to za moc nestálo. Korunu tomu nasadil poměrně banální, přeslazený závěr. Trochu zklamání, ale alespoň jsem se dozvěděla něco o životě v Japonsku.