Gaia – Nový pohled na život na Zemi

Gaia – Nový pohled na život na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203082/mid_gaia-novy-pohled-na-zivot-na-zemi-BoJ-203082.jpg 4 7 1

Gaia je podrobný popis cesty časom a priestorom pri hľadaní dôkazov, ktoré by podporili nový radikálne odlišný model Zeme. Autor predkladá myšlienku, že život na Zemi funguje ako jeden organizmus, ktorý si v skutočnosti sám určuje a udržuje podmienky nevyhnutné pre svoje prežitie a na podporu svojej myšlienky nachádza argumenty v rôznych vedeckých odboroch od astronómie až po zoológiu. Mnohé z Lovelockových predpovedí sa od prvého vydania (1979) vyplnili a jeho teória sa stala jednou z najvášnivejšie diskutovanýchtém vo vedeckých kruhoch. Autor je nezávislý vedcom, ktorý spolupracoval s NASA na kozmickom programe a od r. 1974 je členom Kráľovskej spoločnosti.... celý text

Literatura naučná , Věda

Vydáno: , Abies

Gaia: A New Look at Life on Earth , 1979

Greenfingers
11.09.2021 3 z 5

Gaia jako "živý" superorganismus byla v sedmdesátých letech zcela revoluční hypotézou, kterou její zastánce James Lovelock prosazoval navzdory odporu většiny ostatních vědců.
Nejsem odborník, takže svůj názor mohu vyjádřit pouze z pocitů, které jsem měl po přečtení knihy. Základní myšlenka o probíhajících samoregulačních procesech a zpětných vazbách je sice zajímavá, ale příliš mě nepřesvědčila . Spíše se přikláním k názorům jednoho z Lovelockových kritiků, Richarda Dawkinse, který tuto hypotézu zpochybňuje z pozice zarytého zastánce Darwinovy evoluční teorie a tvrdí, že je s ní v rozporu.