Fundamentální morálka

Fundamentální morálka https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224838/fundamentalni-moralka-UoP-224838.jpg 5 1 1

Ediční řada Uvedení do teologie reaguje na přání mnoha čtenářů mít k dispozici knihy prohlubující přístupnou formou teologickou formaci běžných věřících. Kniha Fundamentální morálka představuje biblickou doktrínu a učení církevního magisteria ohledně etického jednání věřících. Zabývá se podstatou morální teologie a základy mravního jednání. Definuje poslední cíl člověka a rozlišování mezi dobrem a zlem. Vychází z klasické křesťanské antropologie, přičemž klade důraz na lidskou svobodu, která je předpokladem konání dobra. Kniha je napsána tak, aby byla přístupná i lidem, kteří nejsou odborníky na tuto problematiku. Je vhodná pro každého, kdo chce pochopit základní předpoklady dobrého lidského života. Je ale také cestou k pochopení tajemství zla v lidském životě.... celý text

Náboženství Literatura naučná Učebnice a slovníky
Vydáno: , Axis
Originální název:

Moral fundamental , 2011


více info...

Přidat komentář

mirektrubak
17.09.2021

„Skutky nejsou ‚dobré‘ nebo ‚špatné‘ proto, že o tom tak rozhodl Bůh, ale Bůh je přikazuje nebo zakazuje proto, že jsou pro člověka buď ‚dobré‘ nebo ‚zlé‘. Z tohoto důvodu nejsou morální zákony Písma vzdálené vlastnímu bytí člověka, ale vyvěrají z jeho přirozenosti; zlo lidské bytosti škodí a proti ho Bůh zakazuje; dobro člověka naopak zdokonaluje, a proto ho Bůh přikazuje. V tomto duchu Písmo učí, jak mají lidé žít správným způsobem, aby se jejich vlastní bytí zdokonalovalo, když budou činit dobro, a morálně neupadalo, budou-li činit zlo.“

Kniha si přiznaně klade za cíl přiblížit morální teologii formou „stravitelnou pro průměrně vzdělaného čtenáře“. A přesně taková publikace to taky je: nastiňuje v kostce historii a smysl morální teologie, dává orientaci v terminologii tím, jak definuje základní pojmy oboru (svoboda, zákon, svědomí, ctnosti a hříchy...) a vztahy mezi nimi. Je to bez hlubšího vhledu (a občas bez hlubší sebereflexe ze strany autora-kněze, někdy se mi zdá zjednodušení až přílišné: církev má pravdu, protože má pravdu a basta fidli! ;-), samozřejmě, na to prostě není dost místa. A tak zájemcům o přemýšlení o morálce z teologického pohledu sice na žádné otázky neodpoví, ale možná pomůže naučit (si) ty správné otázky klást, srozumitelným způsobem. A to není málo.

Štítky knihy

teologie morálka

Autorovy knížky

Aurelio Fernández
španělská, 1931
2014  100%Fundamentální morálka