Frida Kahlo a barvy života

Frida Kahlo a barvy života https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489613/bmid_frida-kahlo-a-barvy-zivota-4kw-489613.jpg 5 140 34

Mexiko, rok 1925. Sedmnáctiletá Frida Kahlo se chce stát lékařkou. Strašlivá autobusová nehoda však její plány zhatí. Pak potká Diega Riveru, proslulého malíře a lamače ženských srdcí, a po uši se do něho zamiluje. Když ji Diego požádá o ruku, okamžitě souhlasí. Jenže on jí nedokáže být věrný, a navíc se zdá, že její touha po dítěti zůstane nenaplněná. Navzdory překážkám se Frida nevzdává svého ideálu bezbřehé lásky a života podle svých představ. Objeví malování a svými obrazy vypráví o svých snech. Přímočarostí, pestrým oblečením a mayskými šperky a samozřejmě originální tvorbou se stane jednou z nejproslulejších malířek naší doby.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Frida Kahlo und die Farben des Lebens , 2019

Sabča817
30.10.2022 5 z 5

F. Kahlo měla vemi smutný život. Byla to ale neskutečně silná žena a bojovnice! Pro mě je i velmi inspirativní a Casa Azul, by byl určitě to 1., co bych v Mexicu navštívila. Jediné, co mě docela štvalo, byl její vztah s Diegem. Vůbec si jí nezasloužil.... Kniha je krásně napsaná, akorát ten konec mi přišel najednou takový šup šup a je konec. Svižně se to četlo. Doporučuji!

Szilvia1
28.08.2022 5 z 5

Knížka o Fridě Kahlo byla krásná,i když místemi byla spíš smutná.Smutná byla proto,že i když tak velmi milovala svého muže ten ji nahrazoval jinými ženami,ale pak i Frida si udělala všechno po svém.Příběh je pěkně napsaný,autorka píše pěkně,knížka se čte jedním dechem.

85098211
25.08.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybrala z toho prostého důvodu, že jsem již před několika lety film o Fridě Kahlo viděla. Proto mne zajímalo také něco víc z jejího života. A dozvěděla jsem se opravdu spoustu dalších zajímavostí, o kterých jsem dosud neměla ani tušení. Ovšem Frida mi i přes svůj těžký osud nebyla právě sympatická, nedokázala jsem nějak pochopit její v podstatě sebezničující vášeň pro Diega Riveru, navíc manželství ve třech (případně i více osobách) není nic pro mě ;-). Hodně smutno mi bylo z jejího údělu, když se několikrát pokoušela stát matkou a nikdy se jí to bohužel nepodařilo. To si podle mého názoru nezasloužila... Jinak jsem samozřejmě brala v úvahu to, že se jednalo o Mexičanku, a ona tedy nutně musela mít (a také měla) jejich ohnivý temperament, což se odráželo v jejím chování a také vztazích k mužům. Ve finále tedy knihu hodnotím poctivými čtyřmi hvězdičkami, napsaná je totiž opravdu dobře, ale mně nesedla tak, jak bych si představovala a přála. Pokud se mi ovšem do rukou dostane nějaká další kniha z této edice - například ta o Marii Montessori se mi líbila bez výhrad - určitě nezaváhám a zkusím si ji přečíst také ;-).

LadyCharlene
31.07.2022 5 z 5

Tahle kniha mě pohltila, protože toho mám s Fridou tolik společného, cítila jsem s ní, vžila jsem se do ní a sdílela její bolest. Ano, měla jsem na krajíčku, a to nejsem taková cíťa. Kniha byla krásně čtivě a poutavě napsaná. Fridin příběh opravdu stojí za to, byla to tak silná žena, až se tomu nechce věřit, kolik toho žena dokáže ustát a zároveň být ozdobou společnosti. Také se mi líbilo, že autorka velmi zdařile čtenáři popíše atmosféru Mexika, hned se mi chce cestovat... Pracuje se smysly, barvami, chutěmi, vůněmi a vy se během četby přenesete do Fridiny kuchyně v kouzelném Casa Azul nebo do neosobního hotelového pokoje v nehostinném promrzlém New Yorku. Líbilo se mi i rozdělení knihy, v každé části jsme poznali jinou Fridu, kterou mám nejradši? Tu divokou, samostatnou a emancipovanou, ale zároveň zranitelnou a takovou, která už umí říct, co potřebuje, i když to není příjemné. A takové bychom, milé čtenářky, měly být všechny. :)

anule90
14.07.2022 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale konec jsem přečetla jedním dechem. Kniha mě na závěr donutila dohledat si další informace a hlavně si prohlídnout Fridiny a Diegovy obrazy.

Lidka
02.07.2022 5 z 5

Životní osudy slavné mexické malířky Fridy Kahlo a neméně známého malíře Diega Rivery, které dohromady svedl nejen vztah k umění, ale hlavně životní a osudová láska. Ta prochází řadou peripetií, jako vůbec celý jejich život. Je zde krásné zobrazeno jejich soukromí, ale i společenské vztahy s dalšími významnými umělci na pozadí historických událostí. Kniha je nejen zajímavá, ale i poučná a to je vždy ta důležitá přidaná hodnota.
P.S. Určitě vás to přímo donutí vyhledat fotografie obou umělců, ale hlavně obrazy Fridy, neboť o mnohých se dozvíte jak vlastně vznikaly, co při jejich vzniku umělkyně prožívala a cítila a proč zobrazují právě to či ono.
P.S.S. Doporučuji k přečtení všem, kteří hledají nejen krásný životní příběh , ale také něco navíc.

lištička123
06.06.2022 5 z 5

Příjemné čtení, zpracování životopisu Fridy Kahlo se mi moc líbilo a četlo se samo.

lapagerie
05.06.2022 2 z 5

Kdybych se měla inspirovat názvem knihy a zvolit barvu, ktera by podle mě příběh vystihla, zvolila bych růžovou. Sladkou růžovou, jako má cukrová vata. Jenže Frida podle mě taková nebyla. Její barvy byly zářivé, výrazné, někdy až agresivní. A takovou Fridu ji v tomto příběhu nenajdete. Ano, je to její život, ale velmi zjemněný do pastelových barev. Zpracování mě neoslovilo.

iceVS
08.05.2022 5 z 5

Jako ryzí Středoevropanka jsem měla neodbytný pocit, že se mi kniha nebude líbit. Příliš jiná kultura, příliš jiná povaha, názory, prostředí.
A pak si mě kniha vtáhla do sebe, uchvátila a nepustila. Měla jsem pocit, že cítím chuť všech těch mexických jídel, vnímám vůni a barvu květin, oči mě bolely od výrazných vzorů na oblečení... Ta kniha je krásně barevná, byť bez jediné ilustrace.
A příběh Fridy a Diega - a všech dalších v tomhle divokém uměleckém vztahu - byl velmi poutavý. Měli divoký a nespoutaný vztah - a přesto člověk nedokáže nikoho z nich odsoudit.
Krásná knížka.

Le Chat
02.05.2022 5 z 5

O Fridě Kahlo jsem už v minulosti četla, ale tato kniha se opravdu povedla! Klidně bych dala i 6 hvězdiček, toto dílo si je podle mne zaslouží.

Kackac77
09.04.2022 5 z 5

Poprvé jsem četla o Fridě Kahlo, nic jsem o ní nevěděla. Moc se mi líbila knížka a moc se mi líbila i Frida, její osud mě fascinoval, jak se se vším dokázala vypořádat. Krásný a inspirativní příběh.

klaraj093
03.04.2022 5 z 5

Fantasticky zpracované. Fridu miluji, četla jsem již knihu o pobývání v New Yorku a z této jsem také nadšena. Byla velmi podobna filmovému zpracování. Četla se velmi příjemně.

zuzana2599
01.04.2022 5 z 5

Jsem moc spokojená s výběrem tohoto románu o životě mexické malířky Fridy Kahlo. Nejprve mě přilákala ke čtení úchvatná obálka, ale i to, co se skrývalo pod obálkou se mi líbilo a bavilo mě. Poutavě i čtivě, barvitě i s citem, líčí autorka životní pouť Fridy, její lásku k Diegovi, její vášeň, odvahu, bolest i sílu. Na biografických románech mám ráda ten přesah, kdy se čtenář dozví hodně zajímavého i neznámého a může se i poučit.
Ještě mám chuť si vyhledat nějaký Fridin obraz a jen tak se dívat a snít. Udělám to hned !

eva3992
19.03.2022 5 z 5

Určitě už jste někde viděli alespoň jeden její obraz. Vlastní autoportrét krásné ženy se srostlým obočím. Tak ikonické, a přesto jsem o malířce nic nevěděla. Po přečtení této knížky se do Fridy zamilujete a budete potřebovat o ní zjistit daleko víc.

Tento zbeletrizovaný životopis nás zavede do Mexika do roku 1925. Mladá Frida Kahlo by se ráda stala lékařkou, ale těžká nehoda ji na dlouhou dobu připoutá na lůžko a se studiem je konec. Její láska k umění ji časem zavede až ke slavnému malíři. Diego Rivera podporuje její tvorbu a stane se i jejím životním partnerem. I přesto její život není procházka růžovou zahradou a musí si projít nejednou ztrátou. Díky svému nelehkému životu dokáže dát do svých obrazů hloubku, sílu a kus svého srdce.

Tato kniha je napsána tak poutavě, že Vás okamžitě vtáhne do děje. Je psána jednoduše, díky tomu to má spád, žádné nudné popisy, stále se tam něco děje. Je to příjemné, nenáročné čtení, u kterého se však dozvíte spoustu nového.

Před touto knihou jsem toho o Fridě opravdu moc nevěděla, ale její příběh mě při čtení zaujal natolik, že jsem každou chvíli knihu odložila a vyhledávala si o ní další informace. Její slavné obrazy jsou v knize popsány tak, že se dozvíte, proč vznikly a co při jejich tvorbě Frida cítila. Když jsem se na ně při čtení mohla ještě podívat, tak mě její osud rozhodně zasáhl ještě víc.

Po dočtení jsem se podívala také na film Frida se Salmou Hayek a už vyhledávám další knížky, které si o ní potřebuji přečíst – především pak Intimní autoportrét, kniha, kterou sestavila přímo sama malířka ze svých deníků, dopisů a myšlenek.

Mám ráda knihy, které mi mají co předat a tohle je rozhodně jedna z nich. Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla a mohla se tak seznámit se silnou ženou, která byla odvážná, a přesto nesmírně citlivá. Krásný příběh.