Fr. A. Gerstner

Fr. A. Gerstner https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222059/bmid_fr-a-gerstner-222059.jpg 3 2 1

Životopis českého (resp. rakouského) inženýra, prvního profesora praktické geometrie a průkopníka stavby železnic u nás

Kozel
15.06.2021 2 z 5

Zvláštní spisek. Možná hlavně pro zvláštní osobnost, která je jeho předmětem.

Jméno Gerstnera má jistě ledaskdo v hlavě, aniž by možná věděl proč. Navrhl koněspřežnou dráhu mezi Českými Budějovicemi a Lincem. Jenže to byl starší František Antonín Gerstner. Tento sešitek se zabývá jeho synem stejného jména. A tím začíná ona zvláštnost. Mladší František Antonín byl bezpochyby průkopníkem a jeho dráha životem je skutečně železná. Jako první navrhoval železniční - rozuměj lokomotivy - dráhu v Čechách. Dokonce se "učil" - rozuměj opisoval - v Anglii u slavného Stephensona, jehož lokomotiva Rocket se stala předobrazem lokomotiv následujícího století. Gerstner jako první začal navrhovat první železniční dráhu na kontinentální Evropě. A dokonce v Rusku. Do všech projektů se pustil s ohromnou vervou. Ani jeden projekt nebyl úspěšný a nedošel realizace, krom spisů nebo počátečních prací. Tudíž je to příběh průkopníka, který předešel svou dobu a úspěchy přinesla práce až jeho studentů, spolupracovníků a následující generace. Krom toho je znát, že Gerstnerův zápal pro práci, inženýrství a železnici zcela potlačil projev Gerstnera člověka. A tak pocity z Gerstnera jsou takové kolísavé. Není to typická "hvězda" oboru, není to historicky obecně významná osobnost, pro dějiny železničních drah a inženýrství však má svůj význam.

Kniha Fr. A. Gerstner je v