Filosofie tváří v tvář zániku

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Milan Machovec (1925–2003) se v této knize zamýšlí nad základními otázkami a vývojovými proudy filosofického myšlení napříč celým jeho dějinným vývojem od antiky po 20. století. Tyto otázky – jak v předmluvě sám autor upozorňuje – ukazuje nikoli jako skvělé úspěchy našeho rozumu, jak to dosud tradičně bývá pojímáno, ale jako postupný debakl, hrozící přerůst v brzké sebezničení lidstva. Text knihy, který je záměrně uzpůsoben co nejširší čtenářské obci byl dokončen v roce 1983 a vzápětí se objevil v několika strojopisných opisech. Machovec v polovině 80. let připravil překlad do němčiny, který roku 1988 vyšel ve Stuttgartu ve zkrácené podobě pod názvem Die Rückkehr zur Weisheit – Philosophie angesichts des Abgrunds. Zájem čtenářů o toto dílo dává tušit, že Machovcem akcentované problémy jsou stále aktuální, podobně jako na své aktualitě nic neztrácejí otázky filosofické či ekologické. „Nerad mluvím o ‚ekologické filosofii‘ – nechci filosofii jednostranně ekologizovat. Chci jen, aby byla moudrostí okamžiku. A filosofie, která si nevšimla, že významní vědci řady oborů upozorňují, že jsme velmi blízci sebevraždě lidstva – co to je za filosofii? Žasnu, že jsou kolegové, kteří říkají: ekologie? Do toho nám nic není (Právo 18 .8. 1998).“ Text je opatřen vedle edičního komentáře i jmenným rejstříkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42044/filosofie-tvari-v-tvar-zaniku-42044.jpg 4.614
Žánr
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, Zvláštní vydání
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Filosofie tváří v tvář zániku

jardadr
16.08.2016

Konečně dočteno... Trvalo mi to půl roku, ale nebylo to tím, že by se kniha nedala číst. Naopak, pan Machovec psal velice čtivě a přístupně. Nebylo moc času a dostatek soustředěnosti ke četbě, a tak kdykoliv to šlo a utrhl jsem si čas na deset, dvacet stránek, vždy to byla skvělá chvíle, kdy jsem se mohl ponořit do myšlenkového světa pana profesora.
Knihu prý psal v nelehkém období života, v "exilu" v jižních Čechách, kde nalezl dočasné útočiště před mašinérií normalizace. Možná to vyčerpání z šedi doby, nenalézání světlého bodu na konci tunelu trochu poznamenalo ražení knihy. Možná ale, psal-li by ji dnes, vyzněla by ještě více pesimističtěji. Jsem o tom vlastně přesvědčen. Každopádně by mě moc zajímaly názory tohoto moudrého pána. Hledače původů a smyslů věcí a dějů.