Feminine mystique

Publikace vzniklá v roce 1963 je dnes již klasickou prací světového feministického hnutí. Autorka se z velmi širokého pohledu zabývá postavením ženy ve společnosti, její úlohou, degradací rodiny a rodinných vztahů, problémem profesní seberealizace, sexuální seberealizace a krizí ženské identity vůbec. I přes dobu vzniku zůstává kniha stále aktuální a má co říci i na počátku 21. století. Text je vybaven dvěma aktualizačními úvody samotné autorky a předmluvou k českému vydání (vychází u nás v roce 2002 poprvé!). 24. 6. 2002 Keclikoe G5c...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49673/feminine-mystique-SUz-49673.jpg 4.715
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno · Pragma

Feminine mystique · 1963

Kniha Feminine mystique

Matty
14.02.2018

Ačkoli dnes zlomová, pravidla vyjednávání mezi pohlavími měnící kniha působí třeba vedle Eunušky poměrně krotce, ve své době (rok 1963) šlo o zjevení šokující svou radikalitou i tím, že někdo něco podobného nenapsal mnohem dříve. Důkladná dekonstrukce ženského mýtu mi pomohla pochopit nejen to, na jakých základech vzniká ženská identita oproti identitě mužské, proč bylo pro poválečnou Ameriku výhodné zavřít ženu do kuchyně nebo čím je podmíněna ženská rozkoš, ale také, proč feminismus vůbec vznikl, proč nadále existuje a proč je stále (neméně) potřebný. Společně s Druhým pohlavím naprosto elementární literatura k tématu: „nejdůležitější bitva může a musí být vybojována pouze v ženské mysli."

Jiitush
22.10.2017

Po přečetení téhle knihy už se na vzta mezi mužem a ženou nebudu dívat stejně jako předtím.
Rozhodně doporučuju, úplně chápu, že tahle knihu způsobila v době svého vzniku malou revoluci v chápání pojetí ženy a její role.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Autor knihy

Betty Friedan