Fatwa: život pod hrozbou smrti

Fatwa: život pod hrozbou smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11182/bmid_fatwa-zivot-pod-hrozbou-smrti-rfZ-11182.jpg 4 300 70

Když třiadvacetiletá modrooká blondýnka Jacky odjíždí se svým přítelem na dovolenou do Egypta, ani ve snu ji nenapadne, jaká nepředstavitelná hrůza ji v budoucnu čeká. Původně to měla být vytoužená cesta na usmířenou s přítelem Davem, s nímž si Jacky už pomalu přestávala rozumět. Na přelidněné káhirské ulici se Jacky krátce po příjezdu ztratí, pak nešťastně upadne a zvrtne si kotník. Naléhavě potřebuje pomoc. Ujme se jí pohledný a galantní Egypťan Omar. Vypadá to na lásku na první pohled… Jacky jako by měla růžové brýle, okouzleně stráví příštích deset dnů v Omarově rodině, sdílí postel s Omarovou sestrou a cítí se k Omarovi tak neodolatelně přitahována, že se za něj ukvapeně provdá, ještě než se vrátí zpět do Anglie k rodičům. Ti ji sice varují, ale Jacky nedbá. Zakrátko je v Káhiře znovu, avšak její původní idylické představy záhy dostanou první trhliny. Život na chudém předměstí, kde ženy chodí zásadně se sklopenou hlavou, se stane noční můrou. Z manželství se narodí dvě dcerky, nicméně zlepšení nenastane. Po šest let je Jacky vystavena neustálému krutému fyzickému i citovému týrání ze strany svého zdánlivě uhlazeného manžela. Musí se svými dcerkami uprchnout, ale jak? Bude mít i s dětmi klid v Anglii, pokud se jí útěk přes Izrael podaří? Nebo si ani tam nebude nikdy jistá, co ji čeká za nejbližším rohem? Fatwa totiž znamená, že muslimský muž má právo svou ženu beztrestně zabít, pokud utekla od manžela i s dětmi, které podle muslimů patří otci…... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Alpress

Fatwa: Living With A Death Threat , 2003

kulatina
28.12.2023 5 z 5

Nejsem o moc mladší než autorka. I já studovala v 80tých letech a vedle na stavebce studovali tmaví kluci z Alžíru, Izreale, Íráku. Holky z nich byly celé pryč. Jak jsme záviděly těm, které s nimi dokonce chodily! Umím se vcítit do naivity, navíc za železnou oponou, tehdy žádné informace o cizich zemích, Internet nebyl. Pak vyšla prvni kniha Bez dcerky neodejdu, a druhá Bilá masajka. Oba příběhy stejně. Holky neodolaly, a utekly za svým milým k jeho rodině. Ve všech těchto příbězích je v "přímém přenosu" vykresleno prozření dívek, šok z chování jejich manželů, jakmile se dostali ve vlivu své rodiny - mentality, a šíleně komlikovaný útěk zpět do rodné země. Přesto těchto příběhu není stále dost. Čtěte je a dávejte číst svým dětem a vnoučatům! Diky autorce..

Evaho73
11.06.2023

Námetom pre napísanie knihy bola vlastná životná skúsenosť hlavnej protagonistky.
Ťažko mi je hodnotiť tento príbeh nevydareného manželstvava alebo súdiť Jacky, ale nejako stále neviem pochopiť tu jej neuveriteľnú naivitu. Zaplatila za ňu až príliš vysokú cenu, takže pokiaľ toto svedectvo aspoň pootvorí oči podobne zmýšľajúcim mladým ženám, kniha splní svoj účel.

veronika5179
20.05.2023

Nevím, zda byla hrdinka knihy opravdu tak hloupá nebo šlo o kombinace ne zrovna čtivého stylu a nepovedeného překladu...na druhou stranu se děj odehrával před několika desítkami let a povědomí o životě v Egyptě asi bylo v UK tehdy velice malé.

ujunka
14.06.2022 4 z 5

Vzít si někoho po desetidenní známosti, to je opravdu na Chocholouška, ale když vás ve dvaceti začne namotávat arabský krasavec, mozek jde stranou. Oni to vážně umí. Každopádně knížka se čte dobře, děj ubíhá rychle a za chvilku zjistíte, že už jste v půlce knihy. Za další chvilku máte dočteno. Doporučuji přečíst a hlavně se tam nevdávat :-)

kaculin6066
03.05.2022 5 z 5

Moje prvotina ze světa brutálního islámu. Skvěle a čtivě napsáno. Tohle by měla býti povinná četba ve školách. Evropské dívky a ženy jsou dosti naivní a mnohdy to končí průserem a poznamenáním na celý život, tady je to aspoň s dobrým koncem. Určitě doporučuji k přečtení :-)

Alinke
10.04.2022

šílené, když se ženské zatmí před očima a ztratí pud sebezáchovy, dobře, poutavě psané a v tomto případě šťastný konec !

The_Kim
11.03.2022 3 z 5

U knihy je poznat, že nebyla psaná spisovatelkou, ale ženou, která nemá psaní jako povolání. Kniha byla poměrně čtivá, ale hloupost této ženy byla až neskutečná a její naivita opravdu neznala mezí.
Knihu hodnotím jako takovou průměrnou oddychovku na dovolenou.

lalela
10.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Ach jo, tolik knížek už bylo na toto téma napsáno a stále se ženské nepoučí. Ale je úžasné, jak hlavní hrdinka líčí příběh očima cizinky. Úplně by se to dalo napasovat na ...Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají... Obdivuji ji, že se snažila zvyknout si z britského pohodlí na egyptské nepohodlí. Že přijmula, alespoň na chvíli, že žena v muslimském světě, navíc cizinka je nic. Že nemůže bez souhlasu manžela nic. Když se nad tím člověk zamyslí, je to pro nás evropanky nepochopitelné, mnohdy k nežití. I to, že když se budete chovat tak, jak se vám chce, budete vždy potrestané. Je jen dobře, že sebrala odvahu a podařilo se jí uprchnout ze země, i když se bude muset po celý zbytek života stále ohlížet.

katka134
22.01.2022 4 z 5

Knížka byla čtivá, napínavá a často děsivá.
Láska je skutečně slepá, ale kultury se opravdu nemají míchat.

85098211
21.01.2022 5 z 5

Kniha je dobře napsaná a čtivá, ale téma jako takové je mně osobně na míle vzdálené - naštěstí ;-). Autorka zde popsala svůj vlastní osud, kdy se jako mladá žena vydala se svým tehdejším snoubencem do Egypta na dovolenou. Později ovšem dojde k nehodě, kdy se Jacky zraní a víceméně ztratí a dostane se do muslimské rodiny, která se jí na pár dní ujme. A z tohoto původně náhodného setkání vznikne láska jako trám! Úplně jí vypne rozum a hormony s ní cloumají ostošest ;-). Dojde to dokonce až tak daleko, že se rozhodne si Omara za těch několik dní vzít a spojit s ním svůj další život! Samozřejmě je jasné, že tahle idyla musí nutně dříve nebo později skončit. Nejdříve je ale všechno zalité sluncem, i když první náznaky pravé Omarovy povahy se začnou projevovat poměrně záhy. To Jacky (pochopitelně) ignoruje, až už je pozdě a ona otěhotní s prvním dítětem... Dál už snad ani nic psát nemusím, tento příběh je stejně smutný a tragický jako stovky dalších, kdy dojde ke spojení dvou lidí ze dvou odlišných kultur a světů. A i když se osud Jacky a jejích dcer odehrál na konci 80. a začátkem 90. let, moc se toho od té doby nezměnilo - bohužel. Stále totiž existuje spousta mladých dívek, které se bezhlavě zamilují do muslima a jejich osud je tím v podstatě zpečetěn. Jacky měla nakonec opravdu velké štěstí, útěk z Egypta se jí zdařil a ona mohla začít i se svými dcerkami nový život v Anglii...

SilviiM
09.02.2021 3 z 5

Nechápu pohnutky hlavní hrdinky, jak může někdo tak zblbnout. Ale zase to příběhu dalo ty správné "grády".

Luvy
05.01.2021 5 z 5

Ta obalka je silena, ale jinak jde o knihu, ktera se cte jednim dechem. Je smutne, jak silene veci se deji jen par tisic km dal od nasi rodne bezpecne hroudy.

pavlina0821
02.09.2020 5 z 5

Kniha jako taková se mi líbila, napětí až do konce. Nicméně toto téma "Evropanka v muslimské zemi" mi otvírá kudlu v kapse. Autorka si toto prožila v 70. letech minulého století. Poučila se a vydala knihu. Ok budiž ji to přáno. Nicméně pokud se v dnešní době najde nějaká naivní blbka (a já věřím, že najde), která stále věří, že zrovna ten její bude jiný a udělá takovouhle blbost, jako je stěhování do muslimské země, tak si rozhodně žádnou lítost nebo pomoc nezaslouží. Je nad slunce jasné, že tohle NIKDY nemůže fungovat, islám je pro Evropanka to nejhorší zlo.

RHorse
26.07.2020 3 z 5

Taková oddychovka. Hrůza, co si autorka musela prožít, na druhou stranu, její životní rozhodnutí mě hodně udivovala. Zajímalo by mě, jestli by se rozhodovala stejně, kdyby se její příběh odehrával dnes a ne na přelomu 70. a 80. let, kdy asi neměla tolik informací. Ale musím uznat, že je kniha čtivá, tak akorát na pláž v Egyptě :D.

Jessybelle
02.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Knížka se čte dobře, je to příběh s happyendem... Kéž by to ostatní dívky a ženy odradilo, ale bohužel láska je slepá... A láska k dětem je také silná, že spousta žen zůstává kvůli nim, pokud s nimi tedy neuprchnou...

SmazenaCibule
04.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, přečetla jsem ji jedním dechem a mám pocit, že se mi při tom i občas zastavilo srdce. To je zrovna ten případ, kdy si člověk při čtení říká: "Sakra, jak může být někdo tak pitomý?" Ale ano, stalo se a autorka nám popsala svůj příběh. Místy byl velmi krutý, je nepochopitelné, jak se někomu může v hlavě zrodit myšlenka ublížit a jak někdo může žít v tak děsivých podmínkách. Za mě super čtení, určitě doporučuji.

ManitraM
19.02.2020 5 z 5

Zajímavé čtení a nepochopitelný příběh. Přijde mi naprosto neuvěřitelné, že se někdo jen tak vdá během dovolené v cizině za neznámého člověka... Každopádně by si to měla přečíst každá mladá dívka, která je snad ještě tak naivní, že by to mohla udělat, aby ji to varovalo!

martin3554
21.01.2020 4 z 5

Další blondýna, která naletěla Muslimovi. Proč jen se ženy nepoučí?jinak kniha opět velmi působivá, znovu ukazuje na nebezpečí ortodoxního Islámu.

zimolka
14.12.2019 4 z 5

Knihy s touto tématikou čtu ráda.Tady je zarážející že hlavní postva se vdala po deseti dnech známosti,což je nepochopitelné.Příběh byl čtivý,ale už jsem četla lepší,proto ubírám jednu hvezdu.

orinka3
03.12.2019 5 z 5

Poutavé čtivo o jedné nerozumné dívce, která během týdne udělala osudovou chybu. Naprosto rozumím jejímu okouzlení, všechno kolem jako z pohádky a princ kraluje všemu. Kdo ví, jak by mohlo všechno skončit, kdyby byl její Omar jiný, netrpěl výbuchy vzteku, nebyl agresivní? Těžko ale chtít, aby za týden vyšly najevo vady charakteru a pak už bylo pozdě. Příběh jak přes kopírák: veliká láska, kvůli které opustí své dobré zázemí a vrhne se do dobrodružství v zemi, která je plná protikladů. Velké vystřízlivění a zápas o důstojnost i holý život. Navíc s dětmi. I když autorka v závěru vyslovuje vážně míněné varování, podložené vlastní bolestnou zkušeností, nemyslím, že to zabere. "On takový není, my jsme docela jiný pár"... cizí zkušenost je nepřenosná, obávám se.

islám muslimské ženy podle skutečných událostí manželství s cizincem

Jacky Trevane
britská, 1963
2005  88%Fatwa: život pod hrozbou smrti
2006  81%Neviditelné ženy

Kniha Fatwa: život pod hrozbou smrti je v