Faktor Churchill

Faktor Churchill https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299002/mid_faktor-churchill-pqJ-299002.jpg 4 166 48

V životopise Winstona Churchilla podává autor se svým charakteristickým vtipem a pronikavostí podobiznu premiéra, který nebojácně vedl svůj národ do boje, přestože nenáviděl válku a pohrdal politiky postrádajícími zkušenost s jejími hrůzami; muže potýkajícího se s depresemi a šišláním, který se přesto vypracoval na jednoho z největších řečníků všech dob a nejproslulejšího žurnalistu své éry; politika, který se díky své otevřenosti novým myšlenkám stal průkopníkem v oblasti zdravotnictví, školství i sociálního zabezpečení, aniž by se přitom zřekl vrozené politické nekorektnosti; a především neohroženého, vynalézavého, odhodlaného velikána, jehož existence je nejlepším argumentem proti názoru, že sebevětší osobnost nemůže zvrátit běh dějin.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Kniha Zlín

The Churchill Factor. How one man made history , 2014

eva-lupen
27.10.2016 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Pavlem Rímským.
Krásná kniha! Člověk má pak pocit jakoby znal Churchilla osobně. Tedy aspoň já ten pocit mám a jen lituju, že to tak není. Jak by se nám teď takový Churchill hodil! I se všemi - v dnešní době prý neakceptovatelnými - názory.

Darjam
03.09.2016 odpad!

Když jsem si v předprodeji kupovala knihu Faktor Churchill, měla na svém kontě několik skvělých recenzí a v popisku, že jde o životopis osoby, která mi vždy přišla mimořádně zajímavá - Winstona Churchilla. Nicméně autor (po Brexitu velmi známý Boris Johnson) svou knihu očividně nezamýšlel jako objektivní životopis významné historické osobnosti, ale jako svoji osobní a soukromou poctu velkému státníkovi. Knihu jsem si protrpěla od první do poslední stránky, ale na žádnou objektivní kritiku Churchilla jsem nenarazila. Vše, co se jako kritika tvářilo, nakonec autor obrátil kouzelným slůvkem ALE v Churchillův skvostný úspěch. Já knihu rozhodně nedoporučuju...

Aymira
31.08.2016 3 z 5

Ne uplne životopis v pravém slova smyslu, ale přesto Boris Johnson zcela nezaujate shrnuje, co formovalo osobnost Churchilla. Celou knihou se prolíná úvaha o tom, co by bylo jinak, kdyby se Churchill nikdy nenarodil - zde můžeme jen žasnout nad tím, jak by se svět ubíral jiným směrem.

genie
24.08.2016 3 z 5

Není to běžný životopis … Johnson celkem svérázně shrnuje to nejdůležitější, čím Churchill prošel, co ho mělo formovat a jeho vliv na běh dějin.
Všechny popsané události a Churchillovy činy Johnson zároveň hodnotí. Autor se ve výčtu událostí nevyhýbá ani Churchillovým pochybným krokům a rozhodnutím, což je fajn. Problém jsem ale měla s tím, že se je vzápětí snaží obhájit. Moc mi neseděla ani forma „vyprávění“ – samá metafora a košaté výrazy, sarkasmus, přeskakování mezi událostmi jednotlivých let.
Některé kapitoly mě bavily více (např. témata, která jsou aktuální v současnosti jako Churchillovo pojetí „Spojených států evropských“, vztahy se Spojenými státy nebo rozpad britských kolonií na Blízkém východě), jiné méně (třeba jeho záliba v malířství).
Knížka to není špatná, jen na můj vkus vyznívá dost subjektivně ...

jan8470
22.07.2016 4 z 5

Faktor Churchill je kniha která nám ukazuje co formovalo osobnost a postoje Winstona Churchilla.
Na knize se mi líbilo především to, že i když je Boris Johnson velikým obdivovatelem W.Ch. , nesnaží se ho idealizovat a mluví i o jeho stinných stránkách. V podstatě nejde ani tak o životopis, jako spíš o náhled do soukromí a mentality velkého státníka. Trošku mě zamrzel závěr který byl trochu moc uspěchaný. Zakončit knihu která má vysvětlit jaký byl Winston Churchill člověk, kapitolou o jeho vztahu k ženám mi přišlo trochu málo. Kdyby Boris Johnson velkému státníkovi a čtenářům věnoval na závěr knihy stručné shrnutí, vůbec bych se nezlobil. Přesto mohu knihu směle doporučit. Pokud si k doplnění "látky" pustíte filmy http://www.csfd.cz/film/402505-winston-churchill/prehled/ a http://www.csfd.cz/film/263400-v-srdci-boure-churchill-ve-valce/prehled/ , tak neuděláte chybu.

Bilky
15.07.2016 5 z 5

"Pozor, není to konec!
Není to ani začátek konce,
ale mohl by to být konec začátku."
-WC po víťaznej bitke u El Alamein

Tento životopis nie je oslavnou ódou ani lineárnym opisom života a diela tohto význačného britského štátnika. Zabudnite na chronológiu a suchopárne sterilný opis od narodenia po smrť! Takých bolo napísaných už desiatky. Autor, ako je mu už vlastné, sa "bez bázne a hany" púšťa do skúmania rôznych oblastí, v ktorých Winston Churchill (WC) pôsobil a snaží sa jednak sprostredkovať nám čitateľom svedectvo tej doby a rovnako si kladie otázku, ako boli jeho činy či názory vnímané jeho súčasníkmi. Zaujímavé je ale zisťovať, ako ho vidí on sám.

ODPORÚČAM: rýchlokvaseným politikom aby videli, že ich povolanie bolo kedysi nielen o peniazoch a korytách; všetkým ktorých zaujímajú dejiny 2.svetovej vojny a ktorí zistia, že všetko nebolo celkom tak ako v učebniciach; mladšej generácii aby zistila, že aj hejtovanie sa môže robiť inteligentne, alebo aspoň s ftipom; ľuďom s rečovým handicapom, aby nestrácali nádej a okrem Kráľovej reči prečítali aj toto dielo a nakoniec všetkým amatérskym detektívom aby zistili odkiaľ pochádza prstové gesto "V" ako Victory ;) U mňa, aj zásluhou nádherného prednesu Pavla Rímskeho - víťazných 88%

Podrobnejšie v mojej recenzii na DK:

tereza2317
15.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Velmi poučná, psaná atraktivním způsobem... doporučuji všem. Dozvíte se o Churchillovi mnoho podstatného včetně toho, že to díky němu nevyhrál Hitler válku, nebo třeba proč muset nechal rozbombardovat francouzskou flotilu i s námořníky a jak se mu povedlo získat Rooseveltovi sympatie a zatáhnout Nový svět do války o ten starý.

achilles
27.06.2016 5 z 5

Velmi dobrá biografie. Nemohu ani říct, jedna z mnoha. Ačkoliv o WCh se toho napsalo mnoho, toto dílo je něčím jiné. Je vyvážené. Autor je zajisté příznivec tohoto státníka, ale racionální, žádný bigotní přívrženec. Jsem také příznivec Churchilla, a mnohem raději se dovím o jeho slabých stránkách, než jeho silných. Silných je dostatek v jeho memoárech.

životopisy, biografie osobnosti společenské vědy Winston Churchill, 1874-1965

Autorovy knížky