Faktomluva

Faktomluva https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415920/bmid_faktomluva-ot0-415920.png 4 851 204

Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa – například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo jak násilný je náš svět – dostáváme systematicky špatné odpovědi. Tak špatné, že kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny. Lékař, statistik a zábavný popularizátor Hans Rosling nabízí radikálně nové vysvětletní tohoto jevu. Odhaluje deset instinktů – nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Jde například o instinkt propasti (sklon rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory), negativity (více si všímáme jevů špatných než dobrých), ale také urgentnosti (pocit „teď, nebo nikdy“ nás vede k unáhleným rozhodnutím) či obviňování (hledáme viníky, nikoli příčiny). Soustředíme-li se na fakta, zjistíme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A že se navíc rychle zlepšuje. Neznamená to, že neexistují vážné problémy a rizika. Neznáme-li však své klamné instinkty, nedokážeme se na problémy dívat na základě faktů a soustředit se na to, co nás ohrožuje nejvíc. Inspirující Faktomluva, plná napínavých i dojemných příběhů, je zásadní knihou, která změní způsob vašeho hodnocení světa a vybaví vás schopností správně reagovat na budoucí výzvy.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: ekniha , Jan Melvil

Factfulness , 2018

lenuskav
02.04.2020 4 z 5

určite stojí za přečtení. v mnoha věcích mi rozšířila znalosti,co se týče dění okolo nás

Nomia
31.03.2020 4 z 5

Kdo by býval řekl, že i statistika může být zábavná aneb, jak nahlížet na klíčové otázky trochu jinou optikou - dost možná optimističtěji. Polopatické, srozumitelné a zábavné, Faktomluvu pochopí každý - od puberťáka až po babičku.

Capkomi
30.03.2020 5 z 5

Velmi obohacující kniha pro každého. Milovníci statistik, grafů a sebevzdělávání si toto dílo musí zamilovat.

booklovertina
22.03.2020 5 z 5

Keď som sa začítala, hneď po prvých stránkach, po "teste" som mala pocit, že som totálne "vymletá" a knihu som chcela odložiť, lebo som sa obávala toho, čo príde, čo sa dozviem. Neurobila som to, práve naopak, pokračovala som v čítaní a rozhodne som urobila dobre. Rosling v 10 kapitolách priblížil základné inštinkty, ktoré ľudí nútia vidieť svet v horšom stave, v akom v skutočnosti je, inštinkty, vďaka ktorým často nedokážeme odlíšiť fakty od výmyslov. Vysvetlil ich na príkladoch aj vlastných skúsenostiach a pútavým spôsobom upozorňoval na veci, ktoré by sme si mali všímať, aby sme pravdivo dokázali vnímať realitu. Určite je to kniha, ktorú sa oplatí prečítať a už teraz viem, že po nej v budúcnosti ešte siahnem.

sara2965
21.03.2020 5 z 5

Povinná četba :) skvělá kniha podložena fakty, grafy a dalšími důkazy ! Kniha, která vás ve smýšlení o světě posune o krok dále...člověk se po přečtení této knihy pak zamyslí nad každou informací, kterou dostává, a to ne jen z médií.

anezka5057
17.03.2020 5 z 5

Číst by měl určitě každý. Naše zkreslení představy o životě jsou velké

mrwendor
14.03.2020 5 z 5

Nevím kde začít. Takže začnu od konce. Při dočítání knihy jsem měl slzy v očích. Abych si mohl nakonec pěkně poplakat, tak bylo nutné oči poradně otevřít a to mi s touto knihou šlo dokonale. Naprosto neprůstřelně perfektně zpracovaná statistika. Díky knize jsem alergický na označení “rozvojová země”. Začal jsem, o tom co jsem se dočetl, debatovat s lidmi z mého okolí a knihu půjčuji dalším a debatuji s nimi jak to vidí oni. Při cestě do nejmenované země, mě snad všichni blízcí a známí odrazovali od této cesty a je to přesně tak jak je popsáno, sice je to jejich práce, ale média jsou mocný nástroj. Už tři měsíce nesleduji zprávy a můj život je pohodový. Obraz země (jako té rádoby koule) je nádherný bez masakrů a těžkostí. Takže než začnete vynášet soudy, zjistěte si fakta a nebo ještě lépe přesvědčete se na vlastní oči na daném místě jak to ve skutečnosti je. Svět je báječné místo pro život!

misowi84
08.03.2020 5 z 5

Povinnost, povinnost a ještě jednou povinnost.
Doporučovat, doporučovat a ještě jednou doporučovat.

Palvinie
08.03.2020 3 z 5

Kniha pro všechny, kteří se rozhodli čelit desinformacím a chtějí pohlížet na svět skrz fakta. Místy je sice text podáván sice až moc optimisticky, a i já jako naprostý sluníčkář jsem měla občas problém pojmout některá fakta jako "dobrou zprávu", ale jinak je to skvělý počin.

Kaik
07.03.2020 5 z 5

Absolutně pozitivní kniha, mám ohromnou radost! Vše je podloženo fakty a přehlednými grafy, autor má téma skvěle zmáknuté a je to vtipné. Jediná škoda je, že negativisté a škarohlídi okolo nás si ji nikdy dobrovolně neotevřou.

Red_Fox
29.02.2020 5 z 5

Faktomluva je o našem světě, o nás, o tom, že se lidstvo posunuje stále dál a spousta věcí se lepší. Přestože to v některých oblastech není na první pohled vidět. Faktomluva snímá klapky z očí a ukazuje nám svět v celé své kráse. Co jsem již dokázali, ale také v čem se musíme dále zlepšovat. Rozdělení obyvatel na 4 úrovně je prostě geniální. Poskytuje nám vnímání planety v trochu jiném světle - není jen černá a bílá… mezi nimi jsou i odstíny šedé.

Upřímně - na tuto knihu po přečtení celkem intenzivně myslím, vzhledem k aktuálně se šířícímu koronaviru. Celou situaci neberu na lehkou váhu, ale vnímám rochnění se některých médií v negativních zprávách, vyvolávání paniky a nakonec i rozdělování společnosti na dva tábory. (Vyjadřuji se za Českou republiku.)

Faktomluva je tedy takové pohlazením na duši a uklidnění. Osobně by mě zajímala zpracovaná data ohledně ekologie, která mi občas dělá vrásky. Snad se toho zhostí Hansovi následovníci.

Kapsa48
29.02.2020 5 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Každý!

simona5r
28.02.2020 5 z 5

Rozhodně kniha, která by měla být povinnou četbou pro každého. Obzvlášť aktuální v době paniky z koronaviru. I když mě občas trošku rozčilovalo opakování některých informací, v tomto typu knihu to lze prominout, protože "Repetitio est mater studiorum."

swon
26.02.2020 5 z 5

Zase se nevyhnu své oblíbené knižní nálepce: povinná četba a to rovnou pro všechny - všechny škarohlídy, nevěřící Tomáše a pochybovačné suverény přesvědčené o své znalosti světa.
O to víc aktuální a nápomocná četba v současné chvíli, kdy jsme ze všech stran bombardováni zprávami o šířícím se koronaviru.

Affares
22.02.2020 5 z 5

V komentářích níže se píše o míře optimismu, kterou kniha oplývá a konkrétním pojmenováním faktů. Nebudu se tedy vyjadřovat k obsahu knihy ale k tomu, co jsem si z ní vzal já. Pro mne nejdůležitějším poznatkem je nevstřebávat zažité normy a názory ale dívat se na ně v historickém kontextu a chápat, že změny se dějí rychleji, než jsme si mysleli nebo nás vůbec napadlo. Svět pádí neskutečným tempem a stále zrychluje ale vlastně jako lidstvo jsme na tom stále lépe a lépe, což je pravý opak vůči názor mnoha lidí. Dle mne povinná četba hlavně pro učitele a všechny, kdo pracují s "fakty". Ale jinak je to kniha, kterou rozhodně doporučuji.

Honziin
21.02.2020 5 z 5

kniha přečtena rychle. Velmi poučná.

claudiavas89
18.02.2020 5 z 5

velmi sa mi pacila, rozširila obzory

kure91
09.02.2020 5 z 5

Hodně zajímavá knížka, která po přečtení dokáže člověka přesvědčit v tom, že svět na tom není zas až tak špatně, jak se může obecně zdát. V jednotlivých kapitolách jsou popisovány techniky, kterým je náš pohled na svět/fakta zkreslen a jsou doplněny návody, jak s tímto zkreslením bojovat plus u každé kapitoly autor doplňuje příklady ze svého života, kdy právě konkrétní způsob boje se zkreslením mohl pomoci situaci vyřešit lépe či zachránit.

tami1
25.01.2020 5 z 5

Tato kniha nás donutí vidět osud lidstva a planety trochu optimističtěji, než jak nám ho servírují média a různí zapálení aktivisté. Seznámí nás s deseti pravidly, která nám pomohou hodnotit svět střízlivě, s chladnou hlavou a na základě faktů.
DOPORUČUJI!!!

Jess106
22.01.2020 5 z 5

Tahle kniha by měla být povinnou četbou středních škol a možná by se za pár generací něco změnilo. Trochu se občas opakuje, ale u tohohle čtení mi to nevadí.