Město přeživších

Město přeživších https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394016/bmid_evoluce-mesto-prezivsich-qnQ-394016.jpg 4 186 51

Evoluce série

Když Lucie a Jem spolu se skupinou dalších studentů cestují do Spojených států kvůli výměnnému pobytu, ani ve snu by je nenapadlo, co na ně čeká. Po nouzovém přistání letadla na letišti v Denveru si uvědomí, že svět, jak jej dosud znali, již přestal existovat. A to navíc nejspíše opravdu dávno. Přistávací dráha je zarostlá a letištní terminál opuštěný, nikde není ani živáčka. Město si bere zpátky příroda a na každém kroku na ně číhají všemožná nebezpečí. Zdá se dokonce, že se proti nim spikla i zvířata. Co se vlastně stalo? Během své nebezpečné cesty do centra města se dozvídají o nárazu komety a zničení civilizace. Stali se z nich jediní přeživší na ztraceném světě? A mají vůbec nějakou naději, když je proti nim nejspíše celá Země?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Bookmedia

Die Stadt der Überlebenden , 2016

soupik2012
04.09.2019 5 z 5

Na knize je hodně znát, že je určená především pro mládež. Ale díky tomuto faktu jí mohu s klidným svědomím odpustit spoustu nedostatků které má. Moc se mi líbil příměr od ivca79, že se jedná o Rychlé šípy v moderním pojetí. Z knihy jsem měla úplně stejný pocit. A to je hlavní důvod, proč knize dávám plný počet, přestože jsem občas jenom nevěřícně kroutila hlavou.

SPOILER: Především těžko koušu, jak si robot hravě poradil se svodidlem u dálnice, ale v souboji s medvědem si nevzpomene, že má v rukou skryté řezací kotouče a dál zcela marně tluče do medvěda pouze paží. Ale co mě vytočilo ještě víc, byl fakt, že před tím robot bez příkazu, neudělá ani krok a teď se sám od sebe zvedne a začne bránit člověka? Kdyby kniha nebyla primárně určena pro děti, tak jenom za tuto nelogičnost musela jít hvězda dolů.

Samotná zápletka příběhu není ničím originální, stejně tak jako pokračující děj. Je tady cítit značná inspirace z jiných knih a příběhů. Ale celé to do sebe krásně pasuje a příběh baví. Audioknihu výtečně čte pan Marek Holý a již se opravdu nemohu dočkat pokračování.

Epes
24.08.2019 3 z 5

Krásná obálka, pozitivní recenze a napínavý prolog - přesto nakonec spíše zklamání. Zápletka je příliš uměle vykonstruovaná, průlet bouří do budoucnosti je klišé. Proto pro mě nebylo prostředí dost uvěřitelné a nemohl jsem se tedy do něj ponořit a splynout s příběhem hlavních postav. Ani ty mě nepřesvědčily - kdo umí v patnácti řídit autobus, odemykat zámky paklíčem, střílet z luku a pistole nebo hacknout umělou inteligenci? Záhadný průhledný tvor příliš připomíná filmového predátora se Schwarzeneggerem, vyrabováni byli i Hitchcockovi ptáci. Křížení sci-fi a fantasy s verneovským líčením technických aspektů přináší spíše žánrové zmatení. A románek Jema a Lucie už je čistě populistickou snahou, jak udělat z knihy young-adults. Přesto nemohu popřít, že děj je místy opravdu napínavý a má spád (ale opravdu jen místy).
Kniha by byla o dobrou čtvrtinu užší, kdyby každá kapitola nezačínala důsledně na nové straně, což je směšné zejména tam, kde text končí dvěma řádky následovanými prázdným listem. To se pak kniha skutečně čte 5-6 hodin, jak uvádí na svých stránkách vydavatel.
Kdybych se měl znovu rozhodovat, knihu bych si nanejvýš půjčil z knihovny.

ivca79
09.08.2019 4 z 5

"Četla" jsem audioknihu. Kniha mě zaujala jak obalem, tak doprovodným videem v eshopu s audioknihami. Protože jsem věděla, že se jedná o román pro děti a hlavním hrdinům je 15, tak mi to přišlo super čtivé, hezky psané... Takové rychlé šípy bez Mirka Dušína :). To že je jedna z postav "tmavá" mi přišlo, že bude mít možná vliv na nějaký děj v druhém díle (ach ty otevřené konce). Rozhodně mi nepřišlo, že by to tam bylo nějak vnucované, nebo že by tam byl ukazován jako vyloženě kladný hrdina. Přišlo mi právě dobré, že i u "hlavních" hrdinů je popsané i ne vylžoně "klaďasské" chování, prostě i oni mají slabé chvilky.

veronika0382
08.05.2019 5 z 5

Musím se přiznat, že mě kniha zaujala nejdříve svou obálkou. Je nádherná a z děje vlastně jako vystřižená. Po přečtení anotace jsem se dozvěděla, že se opravdu jedná o postapokalyptický román. A bylo jasno. Evoluce je prostě výborná! Je psaná velice čtivě, okolí a zpustošená země zničená apokalypsou je moc dobře popsaná a já jsem měla vše před očima, jako živé... Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Ronnie68
05.05.2019 5 z 5

Kniha mě zprvu zaujala svou obálkou, následně i anotací .. a proto jsem se do ní pustila ... a četla jsem jí jedním dechem .. bavil mě nejen děj, ale i kapitoly, které byly kratší, ale obsáhly svůj obsah ... už se těším na další díl .. :)

Buldozer_TV
06.04.2019 4 z 5

Velice zajímavý děj, těším se na další díl.

Pejsek007
19.03.2019 3 z 5

Je to takové hodně jednoduché čtení, skoro naivní. Šestnáctiletí Einsteinové a Rambové, kteří vše rozkódují, řídí autobus jak Schumacher a odolnost mají Stevena Seagala. Hlavní hrdina typický Němec ze smíšeného manželství Němky a Afroameričana, ale především napravený šibeničník, to aby to bylo trendy a výchovné.... Jinak ale námět knihy, její krásný, lákavý přebal a především popis bio postapo Ameriky za nějakou hvězdu stojí. V každém případě z prvního dílu série by se dalo udělat tak 5 až 6 kapitol spojené a celkově nabušené knížky pro mládež, ale lepší je to rozdělit kvůli zisku z prodeje, chápu. 300 stránek, velká písmena a obří okraje všemi směry za bratru 350 Kč...... Další díly si přečtu, ale investovat do koupě už určitě nebudu.

CJakub
23.02.2019 5 z 5

Krásný popis a krásný děj. Zaujala mě obálka a název včetně anotace. A mé očekávání se opravdu naplnilo na jedničku s hvězdičkou. Autor knihy je vystudovaný geolog a geograf a jeho znalosti se zdařile promítaly do oné přírodní katastrofy, včetně jejích následků. Takže celý příběh na mě, z tohoto pohledu, působí opravdu realisticky a zároveň jako “pohádkový” postapokalyptický svět. Pohádkový v uvozovkách právě proto, že je krajina v tomto příběhu vykreslena opravdu pohádkově, ale s různými nástrahami, se kterými se hrdinové potýkají.

PS: nemůžu se dočkat na další díly :D

Názor + SPOILER: nemůžu se zbavit dojmu, že autor mimo jiné poukazuje na migrační krizi a s ní spojené různé negativní názory na občany s tmavou pletí. Jako kdyby chtěl autor čtenáře přesvědčit, že i “černí” jsou dobří. Autor se snaží například docílit toho, aby si čtenář získal srdce a sympatie hlavního hrdniny Jema, načež téměř na konci knihy zjistí, že má tmavou pleť...

Iwíček
21.02.2019 5 z 5

Z této knihy jsem zprvu měla strach, ale nakonec mě velmi mile překvapila a užila jsem si ji plnými doušky. Zajímavá zápletka s apelem, protože si myslím, že pokud se nezačneme k přírodě chovat lépe, mohlo by se to, co se stalo v knize, stát i ve skutečnosti.

Peťanda
10.02.2019 4 z 5

Knížka se čte velmi dobře, námět děje je zajímavý a přečetla jsem jí raz dva. Jen je teď problém, že by člověk chtěl i ty další 2 díly, tak doufám, že budou brzy vydané, myslím v překladu.

jesterka.as
25.12.2018 4 z 5

Velmi zajímavý nápad se skokem do budoucnosti. Čte se to dobře, styl autora se mi zatím líbí a hodně se těším na další díl. Jsem zvědavá jak to bude pokračovat, protože možností je plno. Jen doufám, že se to bude vyvíjet i krapet pozitivně, zatím je tam dost ztrát... ale to zjistíte při čtení :)

sci-fi postapokalyptické romány

Thomas Thiemeyer