Eunuška

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Eunuška (1970) je nekompromisně upřímná analýza situace, v níž se nacházela západní žena na konci 60. let 20. století. V jednotlivých kapitolách (Kosti, Vlasy, Lůno prokleté, Energie, Puberta, Ideál, Altruismus, Objekt mužské fantazie, Rodina ad.) podrobně a s charakteristickým suchým humorem rozebírá, jak se žena prostřednictvím mechanismu podmiňování učí od dětství ženskému stereotypu, poukazuje na jednotlivé aspekty a způsoby, jakým společnost ženy „kastruje“, a volá po návratu k přirozenosti a celistvosti, s níž se žena narodila. Kniha je šokující polemikou nejen s freudovským pojetím ženy jako vykastrovaného muže, ale i s „mystikou ženství“ a s autoritami všeobecně. Jako dokument sexuální revoluce 60. let propaguje nezbytnost uvolnění ženské sexuální energie, která ženy osvobodí a konečně jim umožní plně využít vlastního potenciálu. Studie se stala milníkem hnutí za ženské osvobození; inspirovala nejen ženy-intelektuálky a ženy v domácnosti, ale i muže – Eunuška totiž považuje muže za stejně nesvobodné jako ženy. Ovlivnila celou generaci, dočkala se mnoha vydání a překladů do řady jazyků. Žebříček amerického časopisu Time ji právem uvádí mezi sto knihami, které se zásadním způsobem podílely na utváření myšlení světa 20. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/86782/eunuska-AVd-86782.jpg 4.48
Žánr
Pro ženy, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, One Woman Press
Orig. název

The Female Eunuch, 1970

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Eunuška

Přidat komentář
amaenium
10.10.2019

Kniha mi dokázala nastavit zrcadlo a mnohé věci si uvědomit, naopak v lecčem jen názory utvrdit. Dočteme se tu o ženách a jejich ženství doslova od buněk, kdy pak pokračujeme přes dětství, výchovu, práci, přes ideály, romantiku, jistotu až k prázdnotě a zášti. Jak už zde bylo psáno, né se vším budete s autorkou souhlasit, ale myslím že v tomhle případě to knize dodává větší věrnost. Tuhle knihu bych rozhodně doporučila všem, jedná se o stěžejní dílo, o kterém by mělo vědět širší publikum. Mužům může pomoci lecco pochopit, ženám si lecco uvědomit.

Alex_Jura
22.12.2018

S Eunuškou nemusíme ve všem souhlasit, přečíst by si ji ale měl každý. Velmi potřebná publikace.

Matty
14.02.2018

Jedna ze stěžejních knih druhé vlny feminismu působí dnes v řadě ohledů překonaně a příliš militantně. Polemizovat lze i s její ústřední tezí, že útlak a nespokojenost žen má primárně sexuální charakter (v opozici k Friedanové, která Freuda obviňuje z rozšíření zcestné myšlenky, že ženy mužům závidějí penis). Líbí se mi ale stále rezonující naštvanost autorčina tónu, boření stereotypů za současného volání žen do boje. Kdo si chce více vychutnat knihy Caitlin Moran a do větší hloubky pochopit třeba tvorbu Leny Dunham, měl by si přečíst Eunušku.

Štítky

ženy gender feminismus psychologie osobnosti

Autor a jeho další knihy

Germaine Greer
australská, 1939

Kniha Eunuška je v

Právě čtených1x
Přečtených8x
Knihotéce2x
Chystám se číst23x
Chci si koupit3x