Eta, Eta, žlutí ptáci

Eta, Eta, žlutí ptáci https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94824/eta-eta-zluti-ptaci-94824.peg 4 7 2

Za městem se objeví podivná, žlutá záře, za níž přicházejí a již se nevracejí dívky z města. Skupinka mladých se rozhodne uniknout k Modrému jezeru, kde si postaví skleněný dům. Žlutí ptáci je však najdou i zde. Spíše než o fantaskní příběh jde o Ortenovo přemítání nad odchodem naivity mládí a nejistotou dospělosti.

gersie
27.02.2016 3 z 5

Náročné čtení pro odvážné čtenáře.

honajz
30.03.2014 3 z 5

Velmi zvláštní kniha sestávající ze záznamu snu, rozepsané povídky podle jiného snu, a nakonec novely Malá víra, kde Orten v podstatě teskní za odchodem naivity mládí a přiznává jistou neschopnost přejít do světa dospělých. Hlavní postava (postavy) knihy nakonec vše řeší sebevraždou. Je zvláštní, že v knize se objeví i vize, představa, člověka, kterého porazila sanitka - v porovnání s tím, jak zemřel Orten. Jeho fascinace smrtí se knihou prolíná ale až od druhé poloviny. Je nutné se rovněž vyrovnat se střídáním poloh knihy - jde sice o fantaskní vyprávění, ale objeví se zde básně, úvahy, eseje, další záznamy snů, které by šlo vyjmout a prezentovat samostatně, a kniha by nijak neutrpěla, navíc se střídá ichforma a erformou a dokonce „oniformou“. Což je i určitým kamenem úrazu - pokud by zůstala kniha jen rozepsaným a dotvořeným záznamem snu jako fantaskní vyprávění, má sílu samo o sobě, a my se můžeme domýšlet, co žlutí ptáci za městem představují - třeba přicházející nacismus. Jenže vše je ve druhé části knihy vysvětleno velmi lapidárně, navíc se příběh přeleje v jakési krasosmutnění, tesknění a - proč to neříct? - i fňukání, Holky si našly jiné chlapce, přišly o panenství, a je to pro hlavní postavy velká tragédie. Neřeší ji nic, než smrt, nejlépe sebevražda. Jemné a křehké city, ano, pravda, kdo v mládí nebyl takto citově labilní? Proto těžko knihu posuzovat. Zaujme, mnohé nápady jsou zajímavé - např. přirovnání života k cestě od začátku ke konci ulice, kde ale začíná druhá ulice, a učení se krůčkům a radosti z nich. Avšak celkově je mladicky nekonzistentní a těžko říci, kdyby se Orten dožil vyššího věku, zda by ji sám zcela nepřepracoval. Navíc si myslím, že samotný záznam snu odkazuje hlouběji, než si sám autor uvědomil.

Jiří Orten (p)
česká, 1919 - 1941