Eseje

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Eseje a články o literatuře (svazek jich přináší celkem osmnáct) představují českému čtenáři význačného rakouského spisovatele dvacátých a třicátých let, romanopisce, nadaného ostrým intelektem, jako teoretika. Eseje tvoří samostatný úsek Musilovy tvorby a jsou svérázným a cenným příspěvkem k literární teorii a kritice. Doslovem opatřila Růžena Grebeníčková....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72026/big_eseje-VF4-72026.jpg 3.43
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Eseje

3497299
07.02.2014

Je evidentní, že Musil není pro každého. Nadmíru precizní autor v obsahu myšlenky i formě jejího uchopení, bezesporu geniální myslitel i umělec. Náročnost Musilova myšlení pochopitelně snadno může vést k rezignaci či v horším případě k banalizaci ze strany významuplného čtení neschopného čtenáře. Smysl jeho esejů však není třeba obtížně hledat - je vykrystalizovaný v čisté formě.

Kromě toho, že Musilovy Eseje do značné míry osvětlují jeho tvorbu - zejména náhledem na smysl románu jako specifickou literární formu a vytyčené nároky na literaturu jakožto umění intuice ve spojitosti s možnostmi čisté racionality, jíž dominuje ve vrchovaté míře matematika a logika -, je zde řada dalších témat spřízněných s uměním a jeho postavením v lidském žití. Celou knihu prolíná téma dichotomie pojmově utvářeného procesu myšlení a intuice (značně zjednodušeně řečeno), jíž Musil specifikuje svými ad hoc vytvořenými pojmy "racinoidní" a "neracinoidní" oblasti myšlení a prožívání. Autorovy pochody jdou do značných hloubek, které však netvoří hlubinu "vnějšího" myšlenkového prostoru (probírání myšlenek skrz naskrz celým světem), jako spíše hloubku vnitřních rozměrů zvolených témat. První kapitolu doporučuji zejména těm, kdo se zajímají o filmovou estetiku a možnosti tohoto média, zejména poslední část pak těm, kdo si kladou - stejně jako Musil - otázku po smyslu či hodnotě literatury či obecně umění jakožto smysluplného vyjádření. Musilovy texty tak mohou tvořit pandán k celé řadě mladších knih - od Nietzscheho, přes Bachelarda, až po současné literárněkritické či obecněji uměleckokritické teorie. A ještě poznámka na závěr - je zde výborná esej o stylistické a věcné provázanosti v "kobercové" tkanině Rilkových básní.

jarmik
26.09.2013

Nejsem schopen nalézt důvod, proč tuto knihu někomu doporučit, vyjma slavného jména autora.

Celá recenze zde: http://jarmik.pise.cz/495-robert-musil-eseje.html