Erilian 2 – Kouzla na obzoru

Život v čarodějném městě Erilian se zdá být až pohádkově idylický. Kiařina dcera Zia, mladá spisovatelka, rebelka a čarodějka v jedné osobě, tento názor nesdílí. Jedné letní noci se rozhodne vzít svůj osud do vlastních rukou a uteče z domu. Na palubě plachetnice Bílý delfín se vydá na jihovýchod, odhodlaná zažít senzační prázdniny a najít inspiraci pro svoji knihu. Netuší ale, že pluje vstříc velkým tajemstvím, která dlouhá léta spala za obzorem. Druhý díl čarodějné trilogie Erilian...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117061/erilian-kouzla-na-obzoru-117061.jpg 4.1125

Erilian 2.

Literatura česká, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, XYZ (ČR)

Kniha Erilian 2 – Kouzla na obzoru

Jajiinka

(+ SPOILER) Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Toto je má druhá audiokniha ze serie Erilian. Hana Drnovská se opravdu moc hezky poslouchá.

Na začátku příběhu se opět vracíme do města zvaném Erilian, které se zdá téměř idylické. Kiařina dcera Zia, je ovšem odpůrce tohoto názoru. Ona je totiž vlastně odpůrce všeho, co její rodiče řeknou. Ovšem její čarodějné schopnosti ji připadají málo dobrodružné, proto se chce vydat do světa a zažít pořádné dobrodružství o kterém by mohla psát. Potají se vydá na jihovýchod, ovšem opravdu nemá ani tušení, jak její výprava dopadne. Kdo Ziu provede novým světem, který postupně poznává a odhaluje? A jaké to pro ni bude mít důsledky?

V první řadě musím říct, že mě překvapilo, že série nepokračuje tam, kde skončila ale odehrává se cca po 18 letech z pohledu druhé generace. Velice mě zaujal nápad s cestováním mimo kouzelné město. Také se mi moc líbili nově použité stvoření a postavy, vodní víla, kraken a dokonce draci. Svět jako takový se mi moc líbí, propracovanost příběhu a jména postav jsou moc dobré. Klasické klišé, co se objevuje v knize, a dokonce sama hlavní postava na to naráží, mi nevadí… jsem romantická žena, mám ráda klišé. ???? Ovšem musím přiznat, že první díl se mi líbil více a také proto jsem se rozhodla pro takové hodnocení. Na konci knihy příběh vygradoval a stal se pro mě o dost zajímavější než v první půlce. Ta byla dle mě trochu nudnější a hlavně mě strašně iritovala právě hlavní postava – Zia, na mě je moc drzá a svéhlavá. Tak mi celkově v této sérii trochu vadí jednoduchost dialogu s neustálou dávkou ironie a vztekání se.
Každopádně jsem si příběh užila a mladší čtenáře určitě nadchne.

veriszv

Kouzla na obzoru jsou druhý, a jelikož jsem už slyšela všechny tři, tak můžu říct, že za mě i nejlepší, díl trilogie Erilian.
Druhý díl se mi nejvíc líbil proto, že mi Zia Arkandela byla prostě a jednoduše z celé rodiny nejsympatičtější. Taky mi přišel tento díl o dost akčnější a dýchala z nej vůně dálek.
Musím říct, že mi na této sérii trochu vadí, že mi přijde hrozně nezařaditelná, co se týče cílovky. Vůbec netuším, komu je primárně určená. Příběhem mi přijde spíše pro mladší, třeba kolem 12-13 let, na druhou stranu je tu spoustu narážek, které by mladší úplně číst nemuseli.
No... pokud budete chtít, najdete si tu spoustu věcí, které by vám mohly vadit. Já ale doporučuju se na to vykašlat a ten pohádkový příběh si prostě užít. Mě se díky němu opět podařilo odplout pryč od všech starostí. Svou jednoduchostí a lehkostí byl pro mě totiž v tuto dobu to pravé.
PS: Audioverze opět výborná!

ElikaS

Ve druhém díle už jsem trochu věděla do čeho jdu a musím říct, že se mi po všech stránkách líbil víc než první! A první díl se mi líbil. I pro druhý díl platí, že se jedná o young adult fantazy pohádku.

Musím říct, že hned na začátku mě druhý díl překvapil a to nejen tím, že se odehrává o generaci později, ale i tím do jakých rodinných vztahů nás autorka uvedla. Za to jí přičítám plusové body, protože i když mě vývoj života postav mrzel, tak mi přišel uvěřitelný a navíc celkem originální.

Moc se mi líbilo Ziino cestování a objevování nových krajin, byť toho objevování mohlo být klidně ještě víc. Popis Ziiných cest se mi líbil, ze stránek úplně dýchalo dobrodružství a exotika. Hned bych někam jela :)

Ziu jsem si oblíbila a vůbec mi nevadilo, že byla dětsky naivní a zároveň rebelka. Simeon byl taky sympaťák a hrozně jsem si užívala Lyraze, který přece jen oproti minulému dílu dospěl (však by taky vzhledem k tomu jeho věku měl :-) )

V mnohém byla knížka předvídatelná, ale to už tak nějak u pohádek bývá, takže mi to ani nijak moc nevadilo, navíc na druhém díle je poznat, že se autorka trochu vypsala a dialogy mezi jednotlivými postavami jsou určitě lepší než v prvním díle.

Knížku doporučuji a už se těším, co nám autorka připravila v závěřečném díle.

Elina_Berg

Nádherné dobrodružství se Ziou.
Druhý díl mě velice překvapil.
Zprvu se mi moc nelíbilo, jak pokračuje knižní série tím, že pokračování je vždy o dceři hrdinky z minulé knihy.
Ale pak jsem za to byla vděčná.
Díky tomu je každé pokračování z téhle série originální a kouzelné.

mil
29.10.2020

Tento druhý díl už mě tolik netěšil jako ten první, ale pořád je to skvělá fantasy.

Jass
22.04.2020

Vždycky zapomenu, jak mě tahle knížka zanechává neuspokojenou... Protože skončí a já chci aby ještě alespoň chvilku pokračovala. Protože nám představuje postavy, které jsem si zamilovala a já bych tak ráda viděla ještě o trošku delší úsek jejich cesty... Zia není líbivá hrdinka a mnoho jejích rysů je nesympatických. Nejsem zrovna rebelka, a tak se mi s ní nepodařilo sžít na "první dobrou", ale... když pochopíte proč... všechno do sebe zapadne. Obzvlášť se mi líbila výměna mezi Lyrazem a Ziou: "Proč jsi to nikomu neřekla?" "Nikdo se mě nezeptal." Vážně, to je... může se to zdát jako blbost, ale tohle je přesně ono. Nechci říkat víc, protože je to tak trochu spoiler, ale... prostě nádherně funkční charakter...
Navíc zase objevujeme víc z tohodle světa a autorka má tak úžasnou představivost a ukazuje nám další záplavu krásných detailů, jako v prvním díle... Ani si nejsem jistá, jakto že jsem si tak oblíbila Simeona, ale stalo se... a celý konec je sice trochu... příhodný, ale je mi to tak nějak jedno.
A také geniálně provedený forshadowing... předtím jsem těch zmínek asi nepochytila tolik, ale tentokrát jsem se prostě musela neustále smát, protože... Zio, ty sis o to prostě sama říkala XD (i když bych ocenila, kdyby to sama Zia na konci nereflektovala, to trochu uráželo moji inteligenci...)

Veruu95
07.12.2018

Super, i kdyz prvni díl se mi libil o neco vice. I tak ale moc pekne cteni s hromadou zajimavych napadu. :)

pipa36
08.11.2019

Tato kniha je takový zvláštní mix - něco mezi fantasy, sci-fi a sbírkou na sebe navazujících a přesto někdy nesouvisejících povídek. Po přečtení prvního dílu jsem se těšila na pokračování, ale to mě bohužel zklamalo. Místo pokračování příběhu hrdinů z první knihy se zde objevuje nová generace (dcera Kiary - Zia). Autorka se Ziu snažila stylizovat jako mladou roztomilou rebelující teenagerku, já ji však vnímala jako protivnou nánu a fracka na zabití. Z fantasy (pro mládež) toho v knize už moc nezbylo, i když se autorka "snažila" - hlavní hrdinka prožila románek (cituji "...vyspala jsem se...") se svým učitelem na střední škole (to jako fakt?), při první příležitosti své rebelie byla unesena do harému jakéhosi sultána, kterého se snažila přemluvit, aby ji neznásilňoval - vždyť je to přece gentleman (…), pak se sjela houbičkami při jakési oslavě svátku čehosi... Ne ne, toto nebylo fantasy ani náhodou, spíše sex, drogy, RnR.
Když to shrnu: hlavní hrdinka mi byla extra nesympatická, rozhovory stále (stejně jako v prvním dílu) jednoduché a plytké, v příběhu z fantasy zůstaly snad jen jména a magie. Naopak zde přibyly výrazy, které do tohoto žánru opravdu nepatří, jako "klimatizace", "solární pohon", "navigace", "ty brďo" apod. Měla jsem opravdu velký problém knihu dočíst, na další díl se ani nechystám. Hodnotím 2* - jedna autorce za snahu, druhá je pro pana Vyorala za opět úžasné ilustrace, které byly bohužel to nejhezčí, co se na knize dalo najít.