Éra nevinnosti: Česká politika 1989-1997

Éra nevinnosti: Česká politika 1989-1997 https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80275/bmid_era-nevinnosti-EpS-80275.png 5 24 4

Naše země po listopadu 1989 prožila dynamický vývoj, který radikálně změnil její tvář. Kniha Éra nevinnosti. Česká politika 1989-1997 nabízí ucelené zachycení této zajímavé doby, jejíž někteří aktéři mnohdy utvářejí i dnešek. Čtivě psaný text je vystavěn na důkladné analýze klíčových událostí a zlomových momentů od zhroucení komunistického režimu do takzvaného \"sarajevského atentátu\". Čtenář má možnost nahlédnout do nitra Občanského fóra, hlavního aktéra přechodu k demokracii z přelomu osmdesátých a devadesátých let, sledovat zrod české pravice a levice, výbušné spory kolem lustrací, ekonomické transformace, česko-slovenských vztahů, stejně jako zákulisí sestavování vlád nebo skandálů, které otřásly politickou scénou. Plastické zachycení tehdejší politiky dokreslují dobové fotografie zachycující specifickou atmosféru této unikátní etapy českých dějin.... celý text

KejmlP
08.02.2021 5 z 5

Zatím asi to nejlepší, co u nás ohledně devadesátých let vyšlo. Profesor Kopeček si umí zachovat nestrannost, a tak dobře vybalancovává tehdejší spory a často je uvádí na pravou míru tam, kde naši novináři rádi idealizují, zveličují, či zjednodušují. Vzhledem k obsahu je třeba se na čtení soustředit, a je ideální už mít určitý přehled o tématu. Jinak lze hodnotit plným počtem. Pouze doplním, že pokud by čtenář měl zájem více se ponořit i do studia slovenské části státu před rozpadem federace, je knihu vhodné doplnit o další příslušnou literaturu, neboť kniha se soustředí primárně na české země.
Doporučuji i autorovo pokračování, knihu "Deformace demokracie?", která stejně dobře a s odstupem analyzuje dobu Opoziční smlouvy.

BarboraSalome
30.05.2018 4 z 5

Výborně se kniha čte. V 90. letech jsem byla dítě, takže si úplně všechno nepamatuji. Kniha mi rozšířila obzory a jsem za to ráda.

anntine
14.03.2018 3 z 5

Éra nevinnosti je dost obsáhlou knížkou detailně vysvětlující vnitropolitické dění v 90. letech. Autor se i pohledem laického čtenáře vyjadřuje docela srozumitelně a když se čtenář dokáže celou dobu dobře soustředit, dozví se spoustu podrobností o české politice, seznámí se s rozsáhlým spektrem politických aktérů a získá širší rozhled nad politickou scénou 90. let. Problém však nastává, když se čtenář nedokáže plně po celou dobu soustředit a vnímat, jaké hlasování v Parlamentu autor zrovna popisuje nebo kolikaprocentní náskok má některá politická strana nad jinou. Jedna, dvě nepochopené věty a celá kapitola je prakticky promarněná. Zkráceně, chci tím jen říct, že autor - i když se to u tohoto tématu dá předpokládat - se často vyjadřuje dost suše a rozvláčně, tudíž čtenář ztrácí pozornost, a kniha pak nedosáhne kýženého účinku, tedy není pestrým zdrojem informací, nýbrž uspávačem.

Dexter94
15.12.2017 5 z 5

Zaprve musim rict ze pan Kopecek umi opravdu dobre psat. Na to, ze se tohle tema da podat neuveritelne nudne cetl jsem knihu jednim dechem. Byl jsem dite kdyz se tohle vsechno delo a opravdu si to moc nepamatuju a tahle knizka mi krasne osvetlila dobu. Urcite si od pana Kopecka neco dalsiho prectu. Vsem koho tohle tema zajima vrele doporucuji.