Mluvčí za mrtvé

od:


KoupitKoupit eknihu

První část „Lusitánské trilogie”, druhá kniha Enderovské série. Enderovo vítězství ve válce s termiťany otevřelo lidské rase víc než sedmdesát planet. Pod vedením Hvězdného kongresu lidstvo osídlilo Stovku světů. Ender celý život nesl tíhu viny, že vyvraždil celou civilizaci, a stal se prvním Mluvčím za mrtvé. Uběhly tři tisíce let. Kdokoli může kdykoli zavolat Mluvčího. A jeho úkolem je vysvětlit a obhájit mrtvé i živé. Za čí smrt bude Mluvčí hovořit na planetě Lusitania? Unese lidstvo tíhu kontaktu s nehumanoidní inteligentní rasou?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30556/enderova-saga-mluvci-za-mrtve-cWT-30556.jpg 4.5311
Série:

Enderova sága (2.)

Orig. název:

Speaker for the Dead (1986)

Žánr:
Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (42)

Přidat komentář
Eridan
12.10.2018

Výborné sociologicko-psychologické sci-fi! Má hned několik rovin a každý si může najít to své téma. O důsledcích nadřazenosti, touze po moci a kolonizaci/kolonialismu (prasečíci ala Indiáni v Americe nebo černoši v Africe), antropologii, o mýtech církve a jejich příliš lidské hierarchii a hříších (jak aktuální v dnešní době církevních skandálů) nebo o touze někam patřit a něco pro někoho znamenat (Val a její založení rodiny a usazení se, v podstatě i příběh Psa) či o domácím násilí a jeho motivech (příběh Psa). Dle mého byl však nejsilnější příběh o vině. Ať už domnělé (Novinha) nebo (ne)vědomé (Ender). O vině, která formuje můj život, kterou se snažím odčinit tím, kým se stanu (Ender-Mluvčí) a nebo tím, že ji skrývám a ničím svůj vlastní život jako způsob destruktivního pokání (Novinha). V konečném důsledku je to také příběh o odpuštění a přijetí své chyby. Hluboké, niterné, promyšlené. Krásné. Občas se mi při čtení připomněl Spasitel Duny Franka Herberta (hlavní hrdina) a Jméno růže Umberta Ecca (detektivní zápletka, filozofie, církevní prostředí). Více než důstojný nástupce prvního dílu!

Irsaf
22.07.2018

Bavilo me to víc nez první díl.

EmanuelBremi
03.03.2018

Card opět předvádí, že dokáže něco nového. Po všech jeho knihách mě stále dokáže překvapit a uchvátit. Ano, kniha není už pro každého a nezdá se tak čtivá jako byla Enderova hra, ale pokud si k ní čtenář najde cestu, přečte ji během několika hodin, ale bude nad ní přemýšlet několik dnů. Mluvčí za mrtvé má co říci.
Knize bych vytkl jen její délku. Pro mě je to až 8. kniha z Cardova světa, takže bych si přál více informací a čekal bych větší problémy s církví a přijetím Endera mezi sebe. Klidně bych proto přečetl dalších 300 stran, kde by autor pozadí ještě detailněji vykreslil. Na druhou stranu chápu, že to byla jeho druhá kniha, takže nechtěl čtenáře příliš zahltit.

Rewati
10.02.2018

Vzdávám se, nejde to. Přes osmdesát stránek jsem se donutila přečíst, ale asi si zbytek nechám ujít. Nerozumím tomu - jak moc mě Enderova hra nadchla, tak moc mě zklamal Mluvčí za mrtvé. Čekala jsem po ohlasech ostatních, že to bude něco krapet jiného, ale že to bude tak nesrovnatelně horší, to jsem se nenadála. Jako by knihu snad psal někdo jiný. Enderovu hru jsem přečetla jedním dechem, nadchl mě příběh, popis pohnutek a myšlenkových pochodů, poměr akce a psychologie, byla jsem po přečtení upřímně pohnutá a o knize jsem ještě dlouho přemítala. Ve srovnání s ní je Mluvčí za mrtvé vesměs nudný, plný zbytečných pojmů z cizích jazyků se zbytečně teatrálně se chovajícími postavami, které by snad měly být inteligentní, ale působí spíš dětinsky a hloupě. (No dobře, možná jsem spíš dětinská a hloupá já, když knihu ani nedočtu a odsoudím). Takový neslaný nemastný, vážně se beroucí sci-fi odvar. Možná by se to zlepšilo, ale zatím se moje nechuť knihu dokončit spíš s každou stránkou kupila. Mrzí mě to.

papajapa
24.01.2018

Trochu z jineho soudku nez predchozi dil. Ender dospel, zmenil se a sel jinou cestou. Snazil se odcinit zivotni chybu.
Zacatek me moc nezaujal, ale s prectenymi strankami nedo sebe dej vtahl.
Tesim se na pokracovani.

Kabátice
04.01.2018

Druhý díl nezklamal. Zase super počtení. A pro mne mnohem lepší, než Enderova hra.

B4LU
13.12.2017

Mluvčího jsem prvně četl přibližně v mých sedmnácti letech, bezprostředně poté, co jsem dočetl precizní Hru. Moje tehdejší očekávání, tedy akční sci-fi se známými sympatickými postavami ve známém drsném prostředí, kniha těžce nenaplnila (akce je zcela nulová, ze všech postav ze Hry se zde vyskytují dvě (tři, pokud počítáte i Královnu) a k původnímu prostředí se dostaneme nejblíž tehdy, když někdo matně zmíní Zemi). Tehdy jsem knihu odsoudil jako velké zklamání.
Po letech jsem ji přelouskal znovu, a je to nepochybně i důkladnější znalostí Enderova prostředí, že jsem ji přijal daleko lépe než tehdy. Na rozdíl od místního ansámblu ale stále nesouhlasím s tvrzením, že je kniha lepší než původní Hra. Je působivá, to jistě, a je dalece propracovanější než Hra. Její tah ale není tak silný, a pak je zde právě absence starých postav z Bitevní školy, se kterou se prostě nedovedu smířit. I tak... je zajímavé po přečtení Stínové série porovnávat dospělého Endera na Lusitanii s dospělým Petrem na Zemi.

Torgal
24.11.2017

Úplne iná kniha ako Enderova hra, ale pritom podobne inšpiratívna. Hlavná téma ostáva rovnaká - kontakt s inteligentným mimozemským životom, no tentokrát ide o snahu o krehké spolužitie a vzájomné pochopenie. Téma je veľmi silná a ponúka bezpočet zamyslení sa nad morálnymi dilemami, ktoré vyplývajú zo stretu tak odlišných kultúr. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na pomery na Lusitánii, no potom som sa už rochnil v skvelých dialógoch a podnetných úvahách. Škoda, že záver nebol tak silný ako zvyšok knihy - po odhalení závoju tajomstva obostierajúceho prasačíkov môj záujem značne poklesol. Z jasných piatich hviezd som tak klesol k veľmi silným štyrom. 8+/10

theale
13.11.2017

Čtivá a napínavá - líbila se mi ješte o něco víc než Enderova hra.

welcomeboredom
05.10.2017

část knihy bohužel utrpení.. uvítal bych více Jane, prasečíků a Endera na úkor portugalských kolonizátorů a tamní církve

Jazzmetalista
15.07.2017

Toto je rozhodne najlepšie čo som čítal. Ten kontrast medzi privandrovalcami zo zeme a pôvodnými obyvateľmi mi ukázal ako možno nahliadať na súčasné európske problémy. Každý proste fungujeme inak.

a.r.nick
24.04.2017

Čtivé a promyšlené, psychologicky propracovaní hrdinové... druhý díl rozhodně nezklamal.

Derishi
13.03.2017

Nevím, co dodat, prostě strhující, slupla jsem ji za jeden den.

Chou
25.02.2017

Mluvčí za mrtvé se četl obtížněji, než Enderova hra. Ze začátku mi tam chyběl starý Ender. Svět kde se příběh odehrával byl tak jiný než ten z předchozí knihy. Co mě vtáhlo do děje byly fantasticky vykreslené postavy, nejen jejich pozitivní, ale i negativní stránky, které z nich udělaly téměř hmatatelné, živé lidi. I noví mimozemšťané mě mile překvapili. Postava mluvčího za mrtvé stojí také za povšimnutí, někdo kdo ukáže zemřelého takového jaký skutečně byl, odhalí to jak se člověk jevil navenek mělo své dobré důvody a pomůže se smířit s jeho odchodem. Pokud máte rádi sci-fi tak vřele doporučuji.

Schary
05.02.2017

Výborná kniha. Je to úplně jinak pojaté než první díl, ale snad ještě lepší. Ze začátku jsem měla podezření, že se tam Ender ani neobjeví, ale opak byl pravdou. A jako v předchozím díle vynikal ve svém oboru...mluvčí za mrtvé. Hodně nápaditá je civilizace Prasečíků, jejich reprodukční cyklus a celá zápletka...

Hellrampage
19.01.2017

Po Enderovej hre a Ender ve vyhnanství je to zatiaľ druhá najlepšia kniha v sérii. Prvá kapitola vám možno príde nudná, no ak si ju dobre neprečítate a možno ju preskočíte, stratíte niektoré dôležité detaily, ktoré sa budú na konci rozplietať. Kniha sa znova, ako predchádzajúce diely, tak dobre číta, že ju nebudete chcieť odložiť. Vtiahne vás do deja a vy zapojíte mozog a budete premýšľať spolu s Enderom a Novinhou na otázky, ktoré budú v strede knihy nezodpovedané. Portugalčina mi zo začiatku vadila, no keď som sa dostal do deja, prišla mi skvelá a nemal som pocit, že čítam knihu od američana. Nová rasa prasečíkov je veľmi nápaditá a autor sa nebál vymyslieť celé ich rozmnožovanie, žitie a súžitie s hlavným problémom celej Lusitanie. V dvoch prípadoch ma kniha skoro dojala (reč Mluvčího bola dokonalá). V ostatných (krátky príbeh Pipa a Liba, s ktorého som sa dozvedel všetko podstatné na tak málo stranách) som krútil hlavou nad tým, ako niekto môže napísať takýto masterpiece. Neskutočná kniha.

Řeč, krize, rozcupované lidské životy, budoucnost kolonie v nejistotě. A já tu brečím úlevou, protože jeden nafoukaný počítačový program se se mnou znovu baví. - Ender

Welinie
10.01.2017

nedočteno, ale vrátím se kní

orson
16.12.2016

Hodně dobré a hodně jiné pokračování Enderovy hry. Méně akce, více otázek a zamyšlení.

Rooz
05.12.2016

Vysoce sofistikovaná sci-fi. Člověk by řekl, že po Enderově hře je téměř vyloučené navázat tak silným originálním a kvalitním námětem, který by alespoň z části nehrál prim z předchozího. Cardovi se to povedlo a je to jediný příklad, který znám...

tlllk
02.05.2016

Tak dobre prepracované sci-fi som už dávno nečítal, inteligentné dialógy, logicky to sedelo z každej strany, Jednotka bola dobrá, ale toto je úplne iná liga, co liga, úplne nový sport....až mam strach otvoriť pokračovanie....

tsal
10.02.2016

Byť základní zápletka knihy a nový svět byly zajímavé a napětí ohledně Prasečíků a jejich činů pracovalo až do samého konce, nemohla jsem se zbavit pocitu narůstající nudy. Vojenské prostředí prvního dílu a Enderovo pokroucené mladší já mi zkrátka sedly lépe než space opera o muži, který chce rodinu.

Takže 4 hvězdy, protože si je kniha zaslouží a nedokážu formulovat vadu, která by hodnocení strhla. Pokračování však číst nebudu.

Flexi
09.01.2016

náročnější než 1.díl, propracované a velmi zajímavé, výborně vykreslené prostředí a snad ještě více postavy

biki
30.12.2015

Card patří k tomu naprostému minimu autorů sci-fi, kteří dokázali vykreslit cizí inteligenci jako skutečně cizí, to jest takovou, která se chová ne-lidsky. A i když pojetí knihy je zcela odlišné od Enderovy hry (však také hlavní hrdina je zde již dospělý muž těžce zatížený svou minulostí) a děj plyne volněji, přesto dávám nejvyšší hodnocení.

wildavk
16.12.2015

Hend po Enderově hře jsem si opravdu ale opravdu musel přečíst i knihu Mluvčí za mrtvé. Zase mě O.S. Card přsesvědčil jak je genialní. Kniha byla uplně jiná jak Enderova hra, ale zaujala mě stejně tak. Nejvíc mě zaujala samotaná postava mluvčího za mrtvé. Myslím jsi že by jsme v dnešní době někoho takového potřebovali. Někoho kdo by nám za každých okolností dokázal říkat jen pravdu ať už to bolí nebo ne....Nádherná kniha, nádhené myšlenky.

Erinien
05.09.2015

Výborné pokračování první knihy, které je ale zároveň naprosto jiné než první kniha. Skvělé, to jsem nečekala.

Phoenix16.cz
08.07.2015

Od druhé knihy jsem tak nějak čekala, že se ponese v duchu první. Po pár stránkách bylo jasné, že ani omylem, až jsem chvílemi pochybovala, že tu Ender vůbec bude. V druhé knize dřímá na první pohled úplně jiný příběh (ono logicky jsme se posunuli o 3 tis. let), ale ve skutečnosti je velmi provázaný s původními událostmi. Je zajímavé sledovat, jak se Ender protlouká životem, jak se ze zneužitého chlapce proměnil v muže, který má stále světu co nabídnout, a jak zapadne do života a příběhů představených postav. Časová deformace tomu samozřejmě přidává na zajímavosti a velmi očividně naznačuje, že příběh ještě nekončí.

makovec.h
11.05.2015

Kniha je stejně dobrá jako ta předchozí. Jde vidět, jak se Ender změnil, jaký dopad na něj měla Enderova hra a jak se změnil svět a především, jak se změnil jeho životní úkol. Doporučuji přečíst :)

dadako
21.03.2015

Knížka mě opravdu hodně překvapila. Už první díl se mi moc líbil, ale Mluvčí byl pro mně jako zjevení. Fantastická knížka. Všem moc doporučuji.

darthvader77
04.03.2015

Má vůbec smysl mluvit o pokračování, když se příběh odehrává nejen v jiné době, ale vzhledem k odstupu tisíce let i v jiném světě. Tentokrát jde o něco úplně jiného, protože druhý díl se odehrává v civilnějším prostředí, takže si víc všímá problémů vzájemného soužití a pochopení. Určitě se připravte, že na začátku budete totálně dezorientování a nezáleží na tom, jestli jste předchozí díl četli nebo ne. Rozhodně ale knihu, dočtěte do konce, stojí to za to.

Ence
09.10.2014

Diametrální rozdíl od Enderovy hry. Od problémů chlapce na bitevní škole se dostáváme k problémům rodinným, společenským, meziplanetárním a extraterestriálním. Stejně tak se od dobrodružného sci-fi románu přesouváme jinam. Mluvčí je rodinné drama, psychologický thriller a detektivka zasazena do sci-fi světa.
Absence hyperprostorů a cestování vesmírem podle starého dobrého Einsteina a touha neputovat z místa na místo, ale konečně se usadit vede k jednomu z nejtěžších rozhodnutí Enderova života.
Card tam dal úplně všechno a všechno šlape jako dobře namazané soukolí. Je to pro mě vrchol Enderovy série.