Emin Paša a vzpoura v Aequatorii

Emin Paša a vzpoura v Aequatorii https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341950/bmid_emin-pasa-a-vzpoura-v-aequatorii-4ns-341950.jpg 3 1 1

Vypravování odevítiměsíčných zkušenostech v poslední z provincií sudánských. S mapou a hojnými vyobrazeními.

Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Emin Pasha and the Rebellion at the Equator , 1890

Antoramix
04.12.2022 3 z 5

Kniha je vlastně takovým doplněním velkého cestopisného eposu H.M. Stanleyho o expedici za záchranou Emina Paši. Dílo je z pera jednoho z důstojníků této výpravy A.J.M. Jephsona a pojednává jen o úseku, kdy se výprava rozdělila na dvě části. Stanley vyrazil vyzvednout zadní voj a Jephson směřoval za Eminem Pašou připravit jeho lid na odchod z odříznuté provincie Aequatorie. Kniha je ze začátku velmi čtivá až si čtenář může povzdechnout, proč Jephson nepopsal celou výpravu. Hlavně část o životě kmene Bariů je opravdu velmi zajímavá. To vše ale končí vzpourou a zajetím. Pak už to tak čtivé není. Množství jmen důstojníků, rozklad provincie a vězení o tom je velká část knihy. Všechny tyto strastí nakonec končí až po devíti měsících, kdy se opět Jephson a Stanley setkají. Sám autor sebe nazývá eministou, proto je zajímavé jeho závěrečné prozření nad osobností Emina Paši. Součástí knihy je podrobná mapa a faksimile dopisu Mahdího Eminovi. Dopis je samozřejmě v arabštině, takže by mě zajímalo, kdo si ho ze čtenářů mohl vůbec přečíst. Za pomoci google překladače to trochu šlo, ale i ten měl problém. Kniha se dá číst samostatně, ale pro pochopení souvislostí ji doporučuji číst až po Stanleyho cestopisu.

deníky 19. století Súdán

Autorovy knížky