Zabiják

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122482/bmid_zabijak-vI9-122482.JPG 4 2034 2034

Román Zabiják patří do cyklu dvaceti románů Rougon-Macquartové s podtitulem „přírodopisná a sociální studie jedné rodiny za druhého císařství.“ Jak už název díla napovídá, nejedná se zrovna o veselou četbu, s tou se však u Zoly setkat ani nelze. Hlavní postavou románu je pajdavá Gervaisa, pradlena, která žije v Paříži na hromádce s Lantierem, opilcem a budižkničemu, který z ní neustále tahá pracně vydělané peníze. Když od ní jednoho dne uteče kvůli jiné ženě, vyslyší Gervaisa dlouhotrvající prosby klempíře Coupeaua, spořádaného muže, který ji vroucně miluje, a uzavře s ním sňatek. K synům Lantiera tak brzy přibude ještě dcera Nana, jejíž jméno vám jistě není neznámé. Rodinná idylka však netrvá dlouho. Coupeauovi jdou ruce od práce, začne se opíjet a Gervaisa, která si mezitím otevřela vlastní podnikání, musí sama živit celou domácnost. Přestože se snaží, seč jí síly stačí, sousedé se od ní postupně odvracejí, na dluh už jí nikdo nic nedá a práce také ubývá. Zoufalá Gervaisa si velmi cení přátelství kováře Goujeta, který ji tajně miluje a jednoho dne jí navrhne, aby se přestala trápit a utekla s ním někam daleko. Bláhová Gervaisa tehdy odmítne…... celý text

Pawlisman
10.09.2014 5 z 5

Úžasně čtivé naturalistické dílo plné děje, kdy to jde s hrdinou dolů a nahoru, tak jako v životě a tak jako to čtenář či divák má rád. Čtenář prožívá se svým hrdinou jeho strasti bok po boku a taková díla jsou nejsilnější.

bornthisway
07.09.2014 5 z 5

V souvislosti se Zabijákem mě nenapadá jiné spojení, než absolutní syrovost - myšlenkové pochody, fyziologické procesy, vztahy mezi lidmi v chudinské čtvrti... A Gervaisa? Strašně nešt'astná ženská s obrovskou životní smůlou, jejíž úpadek mi přišel až příliš krutý.
Na literárních seminářích a hodinách literatury jsme vždy jako onoho "zabijáka" interpretovali především alkohol, ale po samostatném přečtení "zabijáka" vidím ještě v někom/něčem jiném, než jen v tolik zmiňované kořalce.
Zola je působivý vypravěč, a proto na mě ovzduší Paříže v 19. století dýchlo dokonale!

domi88
04.09.2014 3 z 5

Knížka není líbívá, ale zanechá dojem.Vůbec se nedivím tehdejší kritice cynismu a nemorálnosti. Zabiják je "absolutně přesná pravda" ukázky prostředí ve kterém lid žil v polovině 19. století.

ddomikk
23.07.2014 5 z 5

Zabiják je naprosto jedinečná kniha, která stojí alespoň za jedno přečtení. Naturalismus z ní přímo sálá a právě proto je tak fantastická!

jardazemak
14.07.2014 5 z 5

Asi jedna z knih, které mě zasáhli víc, jak kterákoli jiná knížka. Tak silné emoce jsem u knihy dlouho neměl. Kultová kniha naturalismu a veledílo Zoly.

smurfik22
06.06.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih jaké jsem četl. Díky této knize jsem poznal pravý naturalismus, který mě uchvátil a zároveň vyděsil svou nebezpečnou realističností. Často na tuto atmosférickou knihu vzpomínám a nikdy nezapomenu. Velmi silný čtenářský zážitek zařadil Zolu k mým nejoblíbenějším autorům.

Kunhuta
30.05.2014 5 z 5

Zolův Zabiják mě uchvátil. Ze začátku jsem se bála jeho široké popisnosti, ale postupně jsem si zvykla. Ted bych si bez toho knihu nedokázala představit. Kniha mě velmi zatahovala do děje, představovala jsem si tváře, místa i Paříž. Paříž v kladném i v tom negativním smyslu. Myslím si, že Emile Zola dostal právem "titul" duchovní otec naturalismu.

Skjaninka
19.05.2014 4 z 5

Ach Zola. Tak ako nemám rada tvoju Nanu, tak obdivujem strhujúceho Zabijáka. Zabijáka, ktorý driemal v mojej čítačke možno viac než rok. Bol tam len z dôvodu krajnej núdze, ktorá vďaka bohu nastala. Aká som bola hlúpa, že som tak dlho prehliadala tento skvost. A preto vy, ktorí ste tiež nepodľahli zvodnej Nane, dajte šancu práve tejto Zolovej knihe a verte, že jeho reputácia vo vašich očiach značne stúpne.
Čo sa týka samotných postáv, snáď nemusím ani písať, že ich vykreslenie a ich uveriteľnosť je na veľmi vysokej úrovni. To, ako nás Zola sprevádza ich životom a osudom je nielen strhujúce, ale pôsobí na čitateľa určitým výstražným dojmom. Výstražným v zmysle toho, ako hlboko je schopný človek klesnúť, stratiť svoju dôstojnosť a nakoniec zaniknúť tým najúbohejším spôsobom.

"...Ale zato ona, Gervaisa, se změnila, uvědomila si, jak od té doby sešla. Nestojí už tam dole, s tváří obrácenou k nebi, spokojená a sebevědomá, s kuráží do života a vybírající si nejkrásnější byt. Je teď v podstřeší, v koutě pro největší chudáky, v zavšivené díře, kam nikdy nezasvitne slunce..."

4,5/5

elliefant
08.05.2014 4 z 5

Knihu jsem měla s sebou na dovolené s tím, že jsem si říkala, že ji nejspíš jen nakousnu - opak byl pravdou. Po pomalejším rozjezdu jsem se od ní nemohla odtrhnout a již po třech dnech jsem neměla co číst. Žádná z postav Vám není sympatická, avšak přesto si nemůžete pomoci a Gervaise budete fandit, i když do alkoholu spadne takříkajíc po hlavě. Nemyslím, že by měla výchovný účel, spíše se opravdu snaží realisticky popsat, jakou pravdu obsahuje úsloví "jednou jsi dole, jednou nahoře", s tím, že dolů to jde stokrát rychleji než nahoru. Určitě dobrá volba k maturitě, jen se nenechat odradit tloušťkou - jde to skutečně jako po másle :) A závěr mě tragikomicky pobavil - všichni umřou :)))

callahanh
06.05.2014 4 z 5

Silně nadčasové dílo, které opravdu zraje jako víno, jakkoli je to u téhle knihy kajícné přirovnání. Zola vskutku popsal zhoubný vliv alkoholu na psychiku člověka, nebál se ani zobrazit těžký a bezvýchodný život pařížské chudiny, což samozřejmě tehdejší čtenáři nepřijali. Detailní zachycení deliria tremens a rozkladu Coupetovy osobnosti patří k absolutním vrcholům románu. Je asi pravda, že na dnešní dobu je to přece jen chvílemi zdlouhavé a některých popisů je tu už asi moc, to ale nic nemění na tom, že Zabiják je výborná kniha, která se dobře čte a strašně rychle ubíhá. Žádná postava tu prakticky není sympatická, maximálně může budit lítost. Vřele doporučuji všem trošku zběhlejším čtenářům, protože takhle dobře napsaná a hlavně závislost detailně zachycující kniha se ani dnes hned tak nevidí. 80%
PS: Nemile mě překvapilo Dobrovského vydání z roku 2013, které je plné rušivých chyb, které se týkají interpunkce a zážitek dost srážejí.

Eillee
02.05.2014

Takhle knížka se mi zaryla pod kůži, další z povinných školních, které stojí za to přečíst a poznat francouzský naturalismus. Četla jsem dvakrát před deseti lety a teď když jsem tu na netu na ní narazila, asi se do ni pustím ještě dnes znovu, spoustu pasáží mám stále živě před očima, hodně silný příběh.

kilometr
29.04.2014 5 z 5

Skvěle napsaná kniha.Démon alkohol v plné síle.100%.

fantom12
06.04.2014 5 z 5

Bez nadsázky, jedna z nejnaturalističtějších (a nejlepších) knih, jaké jsem kdy četl.
Zajímavé je, že Émile Zola nikdy nedostal Nobelovu cenu za literaturu. Namísto Zoly ji přidělili téměř neznámým autorům, o kterých dneska už ani neslýcháme. Tvrdilo se, že z jeho děl až příliš číší nepřátelství vůči všem formám společnosti. Z podobných důvody Nobelovku nedostal ani Lev Nikolajevič Tolstoj.

LuckaH2
25.03.2014 4 z 5

Znám ze své zkušenosti z rodiny závislost na alkoholu, takže některé pasáže mi přišli drsné vzhledem k tomu, že alkohol je opravdu jako závislost šílený. V knize je vše tak detailně ale čtivě popsáno, že máte pocit, že přesně víte jak to tam vypadá, jak to tam voní či páchne. Vždycky prokládam moderní nové knihy klasikou a tahle se mi líbila, dá se z ní vzít něco i do dnešního života!

kristleko
21.03.2014 5 z 5

Nadčasový román, který je po zásluze klasikou. Příběh ze života chudých dělníků se odehrává v Paříži před asanací, přičemž už její popisy zanechají na čtenáři hluboký dojem. Naturalismus románu nespočívá ani tak v drsných scénách (např. týraná holčička svým násilnickým otcem), nýbrž ve zjištění, že lidé jsou od přírody dobří, ale na dno je dostává jednak tvrdé prostředí, v němž vyrůstají a žijí, jednak jejich osobní slabosti a závislosti, především alkohol a hazard. Řada scén (zejm. hostina) působí na čtenáře velmi silně, jako ostrůvky naděje a radosti v moři marasmu, utrpení a chudoby. Pozoruhodná kniha, nepominutelná součást evropské literatury 19. století.

Katuska88
17.02.2014 5 z 5

Tohle byla bomba, která ve mne zanechala veliký dojem.
Když se k ní posadíme s tím, že je psána naturalistickým autorem, a tím si uvědomíme, ze které je doby a proč je psána právě tak, jak je psána (občas zdlouhavé detailní popisy), tak si myslím, že nikdo nemůže říct, že je nudná.
Je velmi nadčasová a platná i pro nás v naší době.
Takže opravdu parádní čtení, až z toho mrazí.
Doporučuji k přečtení a kdo má před sebou maturitu a povinnou četbu, tak tuhle si tam určitě zařaďte.

Bunburistka
16.02.2014 4 z 5

Slyšela jsem od mnoha lidí, že tuto knihu ani nedočetli, jak byla nudná. Mě tedy nudná opravdu nepřišla. Knihu jsem také četla k maturitě a četla jsem ji opravdu se zájmem. Ani bych neřekla, že by to někdy mohlo takhle dopadnout. Doporučuji k přečtení.

Styblice
11.02.2014 5 z 5

Drsné, ale pravdivé. Četla jsem k maturitě a přečetla jsem ji jedním dechem. Je to síla, co s člověkem udělá alkohol a změní život na vždy.

Manyna
05.02.2014 5 z 5

Smutný příběh, ze kterého mrazí a nádherné vykreslení tehdejší Paříže.

Kapis
24.01.2014 5 z 5

Brutální kniha, ještě teď cítím smrad hnijícího zelí na zaneřáděných pavlačích a pachuť levného špiritusu. Myslím, že jsem nějakou dobu pak na alkohol ani nešáhl;-) Když už si někdo musí dávat po ránu štamprlu tvrdého, aby vůbec fungoval, tak je to s ním už moc špatné. Těším se až si to přečtu znova v rámci celého dvacetidílného cyklu.

19. století Francie Paříž naturalismus alkoholismus

Émile Zola