Poslední detektiv

Poslední detektiv https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9856/bmid_elvis-cole-a-joe-pike-posledni-dete-W99-9856.jpg 4 75 14

Elvis Cole a Joe Pike série

Soukromý detektiv Elvis Cole, který už se českým čtenářům představil v románech L. A. Rekviem a Tajemná řeka, se ocitá rovnýma nohama uprostřed svého nejtěžšího případu. Jeho přítelkyně, právnička Lucy Chenierová, odjela na služební cestu a svěřila mu svého syna, desetiletého Bena. Na tom by samozřejmě nebylo nic hrozného, kdyby chlapec zničehonic beze stopy nezmizel. Panika, která se všech pochopitelně zmocní, se brzy změní v čirou hrůzu: ozve se telefonát únosce! Elvis se však nevzdává a na pomoc mu přispěchá jeho dlouholetý parťák, bývalý policista Joe Pike. Do věci se neblaze zamíchá i Lucyin bývalý manžel, bohatý byznysmen, jehož osobní averze pátrání nijak neusnadní. Navíc se zdá, že únoscům nejde ani tak o peníze jako o vyzrazení ošklivého tajemství z Elvisovy minulosti a mstu za něco, co se údajně událo před mnoha lety v džungli válkou zmítaného Vietnamu Kromě přestřelek, barvitého vylíčení policejní práce a napínavého děje se čtenáři dočkají i návratu některých starých známých z Craisova výbušného románu Anděl zkázy. Kterých? Ale to vám přece nemůžeme prozrazovat předem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Metafora

The Last Detective , 2003

m2056
03.09.2023 2 z 5

Spoustě lidí tohle sedlo ale mě tolik ne něco podobného jsem už někde četl není to špatný kniha si najde svoje čtenáře ale mě to nebavilo.

zbuy
03.08.2022 5 z 5

Propracovaná zápletka, přiměřená míra akce, moje maximální spokojenost.

jehanys
25.03.2021 4 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora. Příjemné čtení . Snad jen méně akce v závěru. Je škoda kazit uvěřitelný příběh neuvěřitelnou akcí. Měl jsem v plánu další příběh těchto detektivů, ale dám si pauzu.

LenkaKa
27.07.2020 4 z 5

Zatím třetí kniha od autor, svižné, napínavé, líbilo se mi to.

Lusa
12.04.2020 5 z 5

Úžasné a skvělé od začátku do konce. Zhltla jsem to za jediný den. Napínavý příběh který vás jen tak nepustí. První kniha co jsem od autora četla byla anděl zkázy právě s Carol a byla jsem ráda, že se zde navracejí známé postavy. Sice jsem myslela, že se dozvím něco z jejího života, ale tady na to nebyl čas, tak snad příště.

1amu
28.03.2019 4 z 5

Elvis Cole a Joe Pike jsou mou oblíbenou dvojkou a k této řadě chytrých knih se rád vracím, vždy když je na trhu jejich nový příběh. Líbí se mi vždy originální námět, autor se neopakuje. Samozřejmě k tomu jemný inteligentní humor sehraného páru.
Shrnuto: Robert Crais zatím nikdy nezklamal.

Eidalon
01.10.2018 3 z 5

Tohoto amerického spisovatele především románů s detektivní zápletkou asi znalcům žánru netřeba představovat. První dílko vzniklo v roce 1987 a dodnes jich má autor na kontě necelou dvacítku. Známé jsou i jeho scénáře, knihy však dominují.

Tak jako jiní, stvořil Crais své hrdiny dne. Elvis Cole a Joe Pike jsou dvojka, která se doplňuje a řeší jeden případ za druhým. Pro Craisovi knihy je typické, že v knize a příběhu vždy dominuje jen jeden z nich a druhý je jeho nerozlučný parťák v pozadí. Vedle zápletky a případů, které musejí rozlousknout je pro dvojici vždy dominující čest a osobní integrita jako základní životní hodnota.

Dalším hlavním ukazatelem je osamělý život s hlubokými jizvami z jejich minulosti placených žoldáků a absolventů války ve Vietnamu.

Poslední detektiv byl napsán v roce 2003 a hlavní roli vystupuje tentokrát Elvis Cole. Když se zdá, že si Cole konečně buduje vztah se ženou a jejím synem, je tento usnesen a únosci cílí na Coleho minulost vojáka. Sám Cole pátrá, kdo je ve věci zainteresován a nemalou roli hraje v pátrání i jeho přítel Pike.

Rozbíhá se vyšetřování, kde vedle policie vstupuje do hry Cole a Pike a pak otec dítěte, bohatý muž, který chce tak získat zpět přízeň své bývalé ženy a ukázat na Coleho jako snadný cíl pro jeho nejbližší s ohledem na jeho minulost i aktivity soukromého detektiva.

Příběh se rozbíhá a postupně se odhaluje, že únos není typickým únosem a samotní úsnosci se tzv. utrhli z řetězu. Vše se nakonec vyjasňuje celkem brzy a motiv není nijak překvapivý, pozorný čtenář ví své již po 60% načteného. Přesto že se kniha čte dobře, četl jsem od Craise lepší romány.

Zde dávám jen průměrné hodnocení, tři hvězdy.

trudoš
03.04.2018 5 z 5

Nebyla to má první autorova kniha, takže žádné překvapení, že opět spokojenost. Zápletka šlape neskutečným tempem od první strany, přičemž finále je tentokrát skutečně strhující - naprosto beze studu přiznávám, že jsem v jednu chvíli dokonce zapomněl dýchat.
Oproti předchozím knihám je děj vystavěn trochu jinak. Únos chlapce trojicí psychopatických zabijáků dává osnově brutální tempo, pročež jde doslova o každou minutu. Ubylo ovšem humorného nadhledu, kterým Elvis Cole dosud jen hýřil, zato Joe Pike se čím dál víc profiluje do role smrtonosné mašiny, která neustoupí před ničím. Milým překvapením je také návrat bezskrupulózní Carol Starkeyová, hrdinky románu Anděl zkázy. Třešničkou na dortu je pak cameo „konkurenčního“ hrdiny ze zcela jiné, neméně slavné série. Nezávazný pokec s Harry Boshem si užijete na straně 119.
Pro všechnu tu zábavu tak člověk odpustí příběhu i choromyslnou redakci a pár nelogičností, co jdou na úkor zběsilé akce. Tohle je každopádně Robert Crais ve vrcholné formě.

kuruteku
06.12.2017 4 z 5

Kupodivu čitelná detektivka s překvapivým, ale ne neuvěřitelným koncem. Má spád, čte se lehce. Jenom mi tu malinko chybí ten přesah, který mají severské detektivky, nebo nálada, kterou má Chandler. Ale na pro mne neznámé, jméno dobré.

items
04.01.2017 5 z 5

Parádna kniha! Na milimeter presne trafené potrebné množstvo testosterónu.

lifeoptimist
30.01.2016 5 z 5

není co dodat, můžu jen doporučit, kniha měla spád, nedokázala sem se odtrhnout, super

ovpana
03.10.2015 5 z 5

Úžasný a napínavý triller ,zajímavý děj má rychlý spád který vám nedovolí knihu odložit.

ferda
27.03.2014 4 z 5

Jako zatím každá kniha od tohoto autora stála za to.

Handulenka
30.03.2013 5 z 5

Kniha je poutavá a konec je velmi napínaví.

Robert Crais
americká, 1953