Elon Musk

Elon Musk https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254994/bmid_elon-musk-z0k-254994.jpg 5 655 127

Pokud v Silicon Valley hledali nový idol po Stevu Jobsovi, našli jej ve svérázném Elonu Muskovi. Je nazýván vizionářem, těžkým workoholikem, i novodobým Iron Manem. Ashley Vance, píšící pro Bloomberg Business Week, přináší ve své nové biografii vyvážený pohled na život tohoto podnikatelského titána. Strávil desítky hodin se samotným Elonem Muskem, s jeho spolupracovníky, přáteli, ale i s protivníky a kritiky, aby vytvořil doposud nejobsáhlejší obraz inteligentního, odhodlaného muže na cestě za svými sny a vizemi. Kniha s názvem „Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti“ sestavuje mozaiku ze střípků dětství v Pretorii, prvních vydělaných milionů, party podivínů z PayPalu, aby nakonec převládly tři hlavní motivy: čistá energie, internet a vesmír. Elon Musk zahájil podnikání rozjezdem firmy Zip2, po jejímž prodeji získal dostatečné prostředky na tvorbu platebního systému X.com, později přejmenovaného na PayPal. I tuto společnost se mu podařilo s obrovským ziskem prodat a nic mu nebránilo začít se věnovat srdeční záležitosti – vesmíru. Projekt SpaceX měl za cíl levněji než státní firmy dopravit náklad na oběžnou dráhu, což se po několika letech vývoje opravdu podařilo – dokonce získal kontrakt s NASA. Obyčejnému člověku by asi vesmírný projekt bohatě stačil, ne však Elonu Muskovi. Myšlenka na čistou energii a čistou planetu jej přivedla k založení společností Tesla a Solar City. Populární automobil Tesla je dnes snem nejenom ekologů, ale všech, kdo milují dokonalý design a nové technologie. Společnosti Solar City se také daří, i přes pokles zájmu o solární energie. Kniha se samozřejmě věnuje také méně pozitivním okamžikům z Muskova osobního i pracovního života. Několik rozvodů, odvrácení krachu firmy jen několik hodin před oficiálním vyhlášením a poněkud kontroverzní vztah k zaměstnancům... i to je zapsáno v životním příběhu tohoto inspirativního podnikatele. Elon Musk tvrdí, že dříve či později budeme nuceni osídlovat vesmír a má v plánu přestěhovat se na Mars. Poté, co řidiči s nadšením jezdí v jeho automobilech na baterky, co jeho raketoplány přiváží náklady na Mezinárodní vesmírnou stanici, se tato vize nejeví až tak nereálnou.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Jan Melvil

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future , 2015

danobat
10.11.2017 5 z 5

Velice zajímavé a inspirativní čtení, skvělý vizionář Elon Musk

Pasadenka
19.10.2017 4 z 5

Moje, až přehnaná, obliba ve čtení biografik se začíná měnit v docela problematickou zálibu. :) Ale po čtení o Andrejovi mi Elon udělal jenom dobře. Knížka, jak mnozí psali, prolítne Elonův život a ve zkratce načrtne, jak se dostal tam, kam se dostal. Vykreslí ho jako velice inteligentního introvertního snílka, který jde svojí cestou, protože ta daná mu nevyhovuje. Jelikož to není moje první rodeo s úspěšným businessmanem, ta podobnost v charakterových rysech, které nakonec Ashlee vyzdvihuje jsou až pateticky profláklé.

Rozepisovat se o tom, že díky odhodlání, inteligenci a štěstí se mu povedlo pohnout ledy, asi nemá smysl. Za to mu patří velký hold. Mě se nejvíc dotkla osobnostní rovina samotného Elona. Na konci knížky mi přišlo hrozně líto, že skvělé věci jdou ruka v ruce s manipulací, budováním kultu, nelidskými pracovními podmínkami a nesmlouvavou chladnokrevností. „Udělej, co chci, nebo táhni do pr**le!“, styl je opravdu jediný způsob, jak se dají dělat velké věci? To jsme jako lidstvo natolik neschopni se organizovat, že bez kultu, biče a cukru nedosáhneme ke hvězdám?

A jelikož je u mě Elon po Andrejovi, neubráním se srovnání. Až mrazivě jsou si podobní. Tyto novodobé archetypy, které začali vznikat v době Vanderbilta, Rockefellera a Carnegieho, které trpí jakýmsi velikášským komplexem a jdou si za svým přes mrtvoly, protože na to mají právo, jsou jen pokračováním šlechtictví v jeho počátcích. Ano, jsou vázané téměř výhradně jen na jednoho člověka a jeho schopnost shromáždit a udržet majetek, leč ta analogie se mi tam hrozně tlačí. A ano vím, není to dokonalé. :) Jen ta myšlenka, kterou někteří razí: „Lidé jsou ovce, které pasou vlci“, mi nečekaně vytanula na mysl. A to by mě u této knížky, před jejím přečtením, rozhodně nenapadlo. Překvapivé. :)

4* protože by se mi líbilo, kdyby se Ashlee dostal víc na dřeň.

lukas0031
18.10.2017 5 z 5

Velice inspirující a poutavá kniha. Úplně z ní srší touha poznávat a vytvářet nové vynálezy :)

VladimirTetur
16.10.2017 3 z 5

Původně jsem dal pět hvězdiček, ale už jsem se z toho vyspal a to hodně díky nepovedené závěrečné kapitole "Vanceho teorie všeho", kde autor mele páté přes deváté skoro jako náš všeználek Sedláček s jeho Ekonomií Bobra a kozla. I mimo poslední kapitolu píše Ashlee Vance způsobem, který mě dost otravuje a některé kapitoly prokládá svými blbými názory více než je zdrávo, čímž hodně snižuje ty lepší pasáže kde má prostor pouze Musk. Oproti nedávno čteném elaborátu o Bezosovi je tahle kniha lepší v tom, že se Musk nechová tak často jako lakomý čurák (Bezos), čímž je ta hlavní linie vyprávění poněkud snesitelnější.

enguyen
10.10.2017 5 z 5

Zajimava kniha o zajimavem cloveku. Doporucuji.

Barbara02
02.10.2017 5 z 5

Knížka, která je prostě potřeba přečíst. Neuvěřitelný a strašně inspirující.

Arsi007
25.09.2017 4 z 5

Průměrná biografie o jednom z největších vizionářů 21. století. ,,Četla" jsem jako audio. Jako kniha by mě to asi moc nebavilo a nedočetla bych jí.

lazarus
10.09.2017 5 z 5

Výborná biografie o muži jenž mění náš stávající svět. Jeho srovnávání s Jobsem, nebo Gatesem není na místě, jelikož Muskovi jde o něco jiného. Jeho výtvory mají mnohem dalekosáhlejší důsledky pro lidstvo a držím mu všechny čtyři palce, aby se mu jeho vize povedla dotáhnout až tam kam on sám chce.

boxas
25.08.2017 4 z 5

Elon Musk bezesporu skvělý je, o tom není žádných pochyb!
Ale je i skvělá kniha o něm???
O tom bohužel pochyby mám. Podle mě je to lehce nadprůměrný (a jednostranně oslavný) životopis muže, který je od průměru tak daleko jako Mars od Země.
Elon Musk je člověk, na kterého tato planeta nikdy nezapomene.
Jméno autora jeho životopisu jsem zapomněla už teď.

Kattyka
19.07.2017 5 z 5

V knihe cítiť autorov obdiv k Elonovi, ale napriek tomu píše aj o jeho negatívnych stránkach. Osobne by som svojmu šéfovi vytrhla z ruky túto knihu, keby som ho videla čítať ju, aby sa ani náhodou "nenakazil" Elonovým štýlom práce :) Obdivuhodný človek, vizionár, neochvejný bádateľ, experimentátor, ktorý sa ale nespolieha na náhodu, ale na vedomosti a skúsenosti. Veľmi motivujúca kniha (aj čo sa týka kúpy Tesly :) )

limitkaa
17.07.2017 5 z 5

Chlapec, který sní o vesmíru a bitvách mezi dobrem a zlem, to jistě není nic tak neobvyklého. Chlapec, který bere tyto fantazie vážně, už je pozoruhodnější. To byl případ mladého Elona Muska. V letech dospívání mísil ve své mysli realitu a fantazii do té míry, že je jen obtížně odděloval. Začal vnímat osud člověka ve vesmíru jako svůj osobní závazek. Má-li to znamenat vynalezení technologie čisté energie nebo postavení takové kosmické lodi, aby lidstvo mohlo osídlit vesmír, tak ať. Musk najde způsob, jak to dokázat. "Možná jsem jako dítě moc četl komiksy," řekl Musk. "V komiksech jde skoro vždycky o to, že někdo zachraňuje svět. Připadalo mi přirozené, že by se měl člověk snažit svět zlepšit, protože opak nedává smysl."

Neobyčejná kniha o neobyčejném člověku. Elon Musk je osobností, jedním z mála opravdových inovátorů a vynálezců poslední doby. Člověk, který se snaží překračovat hranice nemožného jak v pracovním, tak i soukromém životě. Člověk který stejně vytrvale tlačí na sebe jako na své spolupracovníky.Člověk, který si právem zaslouží obdiv a úctu.

Jonny
17.07.2017 4 z 5

Dobrý. Kniha je čtivá, působí objektivně. Člověk se seznámí s Elonem Muskem, ale taky se mu rozšíří obzory na poli plánů, vizí, inovací.

xxiixxi
25.06.2017 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou a řekla si, že se zkusím dozvědět něco o moderních technologiích a prokousat se biografií. Nejvíce se mi líbil začátek a tak poslední čtvrtina, kde bylo nejvíce vizí do budoucna. Trochu mi dojem kazila povaha Muska, ono je asi nutné být takový, jakým je, jinak by se nedostal tak daleko, ale chvílemi jsem z toho byla otrávená.
Závěrem chci dodat, že jsem velice ráda, že jsem si přečetla tuto knihu a během pár hodin získala základní přehled v moderních technologiích a vidím budoucnost v tomto ohledu vcelku pozitivně.

petrvacha
17.06.2017 5 z 5

Čtivý a zároveň velmi detailní životopis. Musím ocenit, že autor si dával dost záležet, aby Muska nepřechválil a vždy ukázal i druhou stránku jeho osobnosti.

gaspoda
16.06.2017 3 z 5

A.C.Clarke forever

negramota
18.04.2017 5 z 5

Báječné čtení, krom toho velmi inspirativní. Vzbuzuje touhu po vědění, vzdělávání se a podnikání.

Baibarosa
13.04.2017 5 z 5

Super kniha o jednom z geniu dnešní doby...

wiix
04.04.2017 3 z 5

Rada si čítam o živote "dôležitých" ľudí. A veru toto stálo za to. Avšak niektoré prepájania a konšpirácie o rôznych svetových veľmociach a spoločnostiach mi prišli ako príliš dlhá a pre mňa nepodstatná vsuvka.

Mievr
02.03.2017 5 z 5

Elone nechť Ti to výjde :) skvělé čtení, pro mě podobné čtení jako o Jobsovi. Oba jsou to velcí páni velikáni

Gurus
03.02.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o člověku co jsem kdy četl! Jobse jsem neměl rád a i když je Musk v knize přirovnáván k Jobsovi tak to srovnání je podle mě scestné!
Musk je o několik tříd výše. Bude zajímavé sledovat kam se firmy Muska dostanou a kdy překonají hodnotu Applu. Já věřím, že to bude brzy.
Jsem ekolog vzděláním a tak mi názory Elona a jeho spolupracovníků jsou velice blízké a věřím, že to co dělá má smysl.
Vemte si situaci v Praze (03.02.2017) nebezpečná smogová situace. Praha přemýšlí o zákazu vjezdu aut co centra a ti co mají elektrické auto se musejí smát protože je to čistá energie.

životopisy, biografie vizionáři technologický rozvoj

Autorovy knížky

Ashlee Vance